Zmiana konta Google w systemie Android - jak dodać lub usunąć konto

Wyjaśniamy, jak usunąć lub zastąpić istniejące konto Google z systemu Android. Pokazujemy także, jak dodać wiele kont Google na telefony oraz tablety?


Wizja Google zakłada, że każdy użytkownik usług z Mountain View posiada swój identyfikator (konto) Google ID, do którego powiązane są wszystkie kontakty, dane, informacje i aplikacje. Możliwe jest także szybkie ich przeniesienie na jakiekolwiek inne urządzenie z systemem Android. Rzeczywistość niestety trochę rozmija się z wizją wyszukiwarkowego giganta.

Źródło: google

Źródło: google

Pierwszy problemem z identyfikatorem Google może być np. zmiana nazwiska lub dodanie kolejnego konta służbowego opartego na usługach Google. Założenie nowego konta byłoby najprostszym rozwiązaniem problemu, ale pewnie nie chcesz rozstawać się ze wszystkimi danymi, które przez lata zgromadziłeś na swoim dotychczasowym koncie Google.

Na szczęści można łatwo dodać wiele kont Google do jednego urządzenia z systemem Android, a wraz z upływem czasu migrować swoje dane na nowe konto. W dalszej części artykułu pokazujemy, jak to zrobić.

Jeżeli nie potrzebujesz już korzystać ze swojego starego identyfikatora Google pokażemy Ci, jak usunąć go z urządzenia i dodać nowe konto. Rozwiązanie to może się również przydać, jeżeli chcesz pożyczyć komuś z rodziny na krótki okres czasu swoje urządzenie i nie chcesz później poświęcać wiele czasu na ponowne skonfigurowanie.

Jak dodać wiele kont Google na jednym urządzeniu?

Przeważająca większość użytkowników dodaje swoje główne konto Google do urządzenia już w trakcie jego konfiguracji, ale nie musisz tego robić. Jeżeli nie chcesz korzystać z usług Google (prawdopodobnie jednak z nich korzystasz) to Twoje urządzenie z Androidem wcale nie musi być powiązane z kontem Google.

Niezależnie od tego, czy dodałeś już jakieś konto do systemu czy nie cały proces powiązania identyfikatora Google z Twoim urządzeniem przebiega w identyczny sposób:

  • Otwórz ustawienia
  • Przejdź do zakładki konta (w przypadku MIUI znajduje się ona w menu synchronizacja)
  • Przesuń na dół i kliknij dodaj konto
  • Wybierz rodzaj konta, które chcesz dodać - w naszym przypadku Google
  • Potwierdź swoją tożsamość za pomocą hasła blokady urządzenia (o ile jest ustawione)
  • Wpisz adres e-mail lub numer telefonu i kliknij dalej
  • Wpisz swoje hasło do konta Google, które chcesz dodać
  • Przeczytaj warunki i kliknij zgadzam się

Gotowe. Od tej chwili we wszystkich aplikacjach Google, które powiązane są z kontem Google będziesz mógł przełączać się pomiędzy kontami Google dotykając ikonę swojego profilu lub trzy kropki w prawym górnym rogu. Będziesz również domyślnie otrzymywał powiadomienia dotyczące obu kont, chyba, że zmienisz ustawienia.

Alternatywnie możesz dodać konto Google w wybranej aplikacji, z której chcesz skorzystać np. w Zdjęciach Google. Dotknij ikony trzech pasów w lewym górnym rogu i wybierz dodaj kolejne konto.

Zostanie wyświetlony monit z prośbą o wprowadzenie adresu e-mail lub numeru telefonu powiązanego z Twoim kontem Google. Tak, jak w przypadku dodania konta do całego urządzenia będziesz musiał zapoznać się i zaakceptować warunki korzystania z usługi. W tym przypadku konto Google zostanie dodane do całego Twojego urządzenie tak samo, jak w przypadku dodawania konta za pomocą ustawień. Nie ma możliwości korzystania z dodatkowego konta Google tylko w jednej aplikacji.

Jak usunąć konto Google z urządzenia?

Po skonfigurowaniu wielu kont Google i upływie czasu może okazać się, że nie chcesz korzystać ze wszystkich kont. Być może zmieniłeś pracę i stara skrzynka służbowa nie jest już Ci potrzebna.

Możesz usunąć wszystkie konta przy okazji przywrócenia telefonu do ustawień fabrycznych, ale pamiętaj, że wymażesz całą zawartość urządzenia łącznie ze wszystkimi plikami, zdjęciami, aplikacjami itd. Jeżeli chcesz nadal korzystać z urządzenia skorzystaj z rozwiązania, które opisujemy poniżej. Jeżeli mimo wszystko chcesz przywrócić urządzenie do stanu fabrycznego udaj się do ustawień. Przywrócenie urządzenia do stanu fabrycznego znajdziesz w opcjach dotyczących kopii zapasowej lub informacjach o telefonie. W przypadku MIUI znajdziesz ją w dodatkowych ustawieniach > kopia zapasowa i reset > dane osobiste > wykasuj wszystkie dane (przywróć ustawienia fabryczne). Jeżeli twoje urządzenie oferuje wyszukiwarkę w obrębie ustawień możesz z niej skorzystać.

Aby usunąć pojedyncze konto Google z urządzenia udaj się do ustawień > konta i wybierz konto, które chcesz usunąć. Zostaniesz poinformowany, że usunięcie konta spowoduje wykasowanie wszystkich danych z nim powiązanych. Jeżeli mimo to chcesz kontynuować kliknij przycisk Usuń konto.