Zmiany na rynku kart graficznych - tych układów nie opłaca się teraz kupować

Najnowsze karty graficzne Radeon z serii 5700 oraz modele Nvidia z dopiskiem Super wywołały niemałe zamieszanie na rynku kart graficznych.

Lipiec 2019 roku to świetny miesiąc dla graczy. Wcale nie chodzi nam o trwające wakacje, które umożliwiają poświęcenie większej ilości czasu na granie w najnowsze gry wideo. W ciągu ostatnich kilku-kilkunastu dnia AMD uruchomiło sprzedaż następnej generacji kart graficznych Radeon RX 5700. W między czasie Nvidia niespodziewanie wprowadziła na rynek układy RTX 2060 oraz RTX 2070 z dopiskiem Super, które są wydajniejsze od swoich poprzedników. W konsekwencji AMD obniżyło ceny swoich układów o 50 dolarów jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży. Dużo się działa, a to jeszcze nie koniec - 23 lipca Nvidia ma zaprezentować wersję Super najwydajniejszego RTX 2080. Zdecydowanie jest na co czekać.

Źródło: pcworld

Źródło: pcworld

Karty graficzne z serii RTX skutecznie zapewniają konsumentom coraz większą wydajność w niższej cenie. RTX 2060 Super kosztujący w chwili obecnej około 1900 zł zapewnia wydajność porównywalną do sporo droższego RTX'a 2070 (powyżej 2000 zł). Nowy RTX 2070 Super (od 2350 zł) zapewnia jeszcze większą wydajność i może konkurować z RTX 2080 bez dopiska Super (od około 3000 zł). Pomiędzy tymi karta graficznymi uplasowały się także nowe układy Radeon RX 5700 i RX 5700 XT.

Wszystkie te zmiany na rynku kart graficznych spowodowały, że niektóre układy w zaledwie kilka dni z opłacalnych wyborów stały się przestarzałymi i zbyt drogimi konstrukcjami.

Specjalnie dla Ciebie doradzamy, których kart graficznych nie powinieneś kupować chyba, że znajdziesz je na dużych wyprzedażach.

Oto one:

  • GeForce RTX 2060 (bez Super)
  • Radeon Vega 56
  • Radeon Vega 64
  • GeForce RTX 2070 (bez Super)
  • GeForce RTX 2080 (bez Super)
  • Radeon RX VII

Prawda jest taka, że nowe układy Nvidia z końcówką Super w nazwie spowodowały, że zakup najdroższego RTX'a 2080 mija się z celem, ponieważ sporo tańszy model RTX 2070 Super oferuje podobną wydajność, a różnica z pewnością nie jest warta kilkuset złotych.

Weźmy również pod uwagę, że karta graficzna RTX 2060 pozostaje w tyle nie tylko dlatego, że Nvidia postanowiła wprowadzić na rynek model RTX 2060 Super. W podobnej cenie oferowane są także nowe układy RX 5700, które oferują znacznie lepszą konfigurację pamięci oraz wydajność. Dodatkowo wydajniejszy RTX 2060 Super jest droższy od zwykłego RTX 2060 o około 300 zł.

AMD sprzedaje większość kart graficznych z serii Vega w cenach podobnych do tych, które znamy z czasów premiery tych układów. Powoduje to, że procesory graficzne Vega zdecydowanie nie należą do najbardziej opłacalnych. Wszystkie nowe układy graficzne łącznie z odradzanym przez nas obecnie RTX'em 2060 zapewniają lepszą wydajność i są dużo lepszym wyborem, niż Radeon Vega 56 (około 1900 zł) i Vega 64 (ponad 3000 zł). Radeon Vega 56 jest warty rozważania jedynie w momencie, gdy możesz go kupić w cenie porównywalnej do GeForce GTX 1660 Ti. Obie karty graficzne posiadają podobną wydajność.

Źródło: pcworld

Źródło: pcworld

Inne karty graficzne dzięki wprowadzeniu na rynek wielu nowych układów stają się przestarzałe. Gracze otrzymują coraz większa wydajność za mniejsze pieniądze, a rywalizacja na rynku rośnie. Spodziewamy się więcej nowych kart graficznych od AMD opartych na zupełnie nowej architekturze następnej generacji - RDNA oraz wyprodukowanych w 7 nm procesie technologicznym. Nvidia z drugiej strony pokazuje swoje nowości i stosuje własne działania takie, jak np dostosowywanie cen do kart AMD. Pamiętajmy także, że w chwili obecnej czerwoni mają sporego asa w rękawie, jakim jest nowy proces technologiczny, który wraz z architekturą RDNA zapewnia znakomitą wydajność energetyczną nowym układom RX 5700 i RX 5700 XT.