Zwiększenie żywotności baterii do laptopa - 8 porad dla każdego


Samsung NP-R580-JS05PL

Parametry:

Wyświetlacz 15,6" (1366 x 768) pikseli

Procesor Intel Core i3 330 M

Karta graficzna NVIDIA GeForce GT 330 M

Akumulator Li-Ion 4400 mAh

Wymiary 380 x2 56 x 34 mm

Waga 2,52 kg

Czas pracy na baterii 256 min

Pobór prądu (min./maks.) 14-65 W

Dell AlienWare M15x

Parametry:

Wyświetlacz 5,6" (1600 x 900) pikseli

Procesor Intel Core i7 920XM

Karta graficzna NVIDIA GeForce GTX260

Akumulator Li-Ion 5000 mAh

Wymiary 378 x 308 x 48 mm

Waga 4,05 kg

Czas pracy na baterii 105 min

Pobór prądu (min./maks.) 56-137 W

Zaprzyjaźnij się z MSConfig

Twój laptop może mieć wiele usług i aplikacji pracujących w tle. Wszystkie one konsumują energię z baterii do laptopa, jeśli komputer jest z niej zasilany. Nie namawiamy do zatrzymania pracy zapory albo programu antywirusowego, ale trochę rozsądnego prześwietlenia aplikacji i usług włączanych w czasie startu systemu Windows sprzyja oszczędzaniu baterii. Na dodatek twój system przyspieszy i skróci się czas jego rozruchu.

Systemowe narzędzie programu do konfiguracji automatycznie startujących usług i aplikacji nazywa się MSConfig i jest dostępne po kliknięciu Start/Uruchom i wpisaniu do okna nazwy msconfig.

Zobacz również:

  • Karty graficzne Intel Arc – wszystko, co już wiemy [09.08.2022]
  • Jak wydłużyć czas pracy na baterii w Apple Watch Series 7? [PORADNIK]

Na pierwszej stronie wybierz start selektywny i uruchom zakładkę Uruchamianie. Zobaczysz długą listę potrzebnych i zbytecznych usług i programów uruchamianych w czasie startu. Odhacz te, które uważasz za zbyteczne obciążenie systemu. Jeśli nie jesteś pewny, użyj Google’a do znalezienia informacji na ich temat.

Zaopiekuj się swoją baterią do laptopa

Co prawda współczesne akumulatory litowo-jonowe nie cierpią na straszliwą w skutkach dla pojemności staromodnych baterii NiMH chorobę pamięci, ale także mają swoje wymagania co do sposobu obsługi.

Nasz specjalista z Della twierdzi, że średni czas zachowania pełnej pojemności przez baterię do laptopa wynosi rok. Po tym okresie rozpoczyna się proces coraz większego skracania się czasu pracy. Faktycznie, bateria może w ciągu roku stracić do 20% ze swojej maksymalnej pojemności, zależnie od tego, jak jest ładowana i rozładowywana. Co więcej, cele litowo-jonowe są wrażliwe na temperaturę. Kiedy jest zbyt wysoka, przyspiesza się starzenie. Z jednej strony, utrzymywanie baterii naładowanej stale w 100% nie jest dobre, ponieważ ciepło i opór wewnętrzny przyspieszą proces degradacji.

Według rad z Apple’a: "ważne jest, aby utrzymać bateryjne elektrony w ruchu" oraz "nie zalecamy zostawiania przenośnych urządzeń cały czas w stanie ładowania". Z drugiej strony, powinieneś unikać kompletnego rozładowywania baterii zbyt często, a szczególnie pozostawienia jej w takim stanie przez miesiąc lub dwa. Ryzykuje się doprowadzeniem akumulatora do stanu głębokiego rozładowania, z którego powrót może okazać się niemożliwy.

Najlepiej byłoby, aby bateria do laptopa poddawana była w miarę regularnym cyklom składającym się z ładowania, używania po odłączeniu od sieci i ponownego ładowania.

Warto zwrócić uwagę, że niektóre laptopy mają menedżery zasilania, w którym można ustawić maksymalny poziom ładowania. Dzięki nim unika się przechowywania baterii w stanie całkowitego naładowania przez dłuższy czas.

Niektórzy eksperci zalecają usuwanie baterii, gdy laptop jest podłączony do sieci. W praktyce mogą był kłopoty ze zrealizowaniem takiej recepty. Niektóre konstrukcje mogą odmówić pracy bez podłączonej baterii. To nie jedyny powód, żeby tego nie robić. Ktoś może potknąć się o przewód zasilający i spowodować wyłączenie się komputera. Z wiadomym skutkiem. A samą baterię do laptopa będziesz musiał przechowywać najlepiej w stanie 40% rozładowania i w temperaturze poniżej 25 stopni, żeby maksymalnie opóźnić jej degradację. Z podobnych powodów lepiej cyklicznie wymieniać baterię jeśli ma się zapasową, niż używać stale jednej i trzymać drugą na czarną godzinę.

Wreszcie warto przypomnieć radę z Intela, który zwraca uwagę na konieczność zachowania styków w dobrym stanie. "Czyść metalowe kontakty baterii do laptopa alkoholem co dwa miesiące. Pozwól im wyschnąć przed ponownym wstawieniem".