Zwiększenie żywotności baterii do laptopa - 8 porad dla każdego

Zebraliśmy kilka praktycznych rad jak przedłużyć pracę laptopa i wystrzegać się czynności, które w ekspresowym tempie opróżnią baterię z energii.


Gorący temat: Jaki netbook za 1500 zł? Wielki test netbooków Asus, Samsung, Acer i innych

Skutki wyczerpania baterii do laptopa mogą być bardzo nieprzyjemne. Wyobraźmy sobie środek prezentacji w Power Poincie, której autor, czując pustkę w głowie, wspomaga się tekstem na ekranie. Nagle wszystko znika. Albo film, rozpraszający nudę transatlantyckiego przelotu, który przestaje się wyświetlać. Nawet jeśli nie stanie się powodem katastrofy, rozładowana bateria do laptopa może irytować jeszcze z innego powodu. Przecież zdolność do pracy bez 230 woltów jest jednym z najważniejszych powodów, żeby kupić laptopa czy netbooka. Jeśli czas uwolnienia się od prądu z sieci nie przekracza 2-3 godzin, to ta przewaga w dużym stopniu staje się iluzoryczna.

Zobacz również:

  • Karty graficzne Intel Arc – wszystko, co już wiemy [09.08.2022]
  • Jak wydłużyć czas pracy na baterii w Apple Watch Series 7? [PORADNIK]

Technologie oszczędzania baterii i powiększania jej pojemności stale się rozwijają, ale z drugiej strony rośnie apetyt na coraz większe aplikacje. Nawet najtańszy laptop poradzi sobie z ich uruchomieniem, lecz jak długo będzie pracował na jednym naładowaniu, to całkiem inna sprawa. Wiele zależy od obciążenia przez konkretną aplikację. Dopóki nie powstanie wieczna baterie do laptopa, dopóty pozostaje wiele do zrobienia, żeby twoje urządzenie przenośne pracowało dłużej.

Pozwól Windowsom zrobić swoje

Z badań wynika, że wielu użytkowników, nie radząc sobie z konfiguracją opcji zasilania, unieruchamia system zarządzania energią w Windows.

Odpowiednie funkcje są dostępne w Panelu Sterowania/Opcje zasilania. Znajdziesz tam kilka predefiniowanych planów zasilania, w których definiuje się zachowanie komputera zależnie od źródła zasilania.

Te opcje automatycznie ustawiają takie parametry, jak jasność ekranu, używanie twardego dysku czy wydajności karty bezprzewodowej, ale co ważniejsze, zwalniają taktowanie centralnego procesora, żeby nie pochłaniał zbyt wiele mocy. Na przykład w ustawieniu zrównoważonym taktowanie procesora może się zmieniać między 5 a 100% jego maksymalnej częstotliwości. Ale jeśli wybierzesz tryb oszczędzania energii, to CPU osiągnie co najwyżej połowę maksymalnej mocy. Plany można dowolnie zmieniać, wchodząc do jego ustawień zaawansowanych.

Samsung NP-N150-JA01PL

Parametry:

Wyświetlacz 10,1" (1024 x 600) pikseli

Procesor Intel Atom N450

Karta graficzna Intel GMA 3150

Akumulator Li-Ion 4400 mAh

Wymiary 264 x 188 x 26 mm

Waga 1,162 kg

Czas pracy na baterii 533 min

Pobór prądu (min./maks.) 7-16 W

Sony VPC-Y11S1E

Parametry:

Wyświetlacz 13,3" (1366 x 768) pikseli

Procesor Intel Core 2 Duo SU7300

Karta graficzna Intel GMA X4500 MHD

Akumulator Li-Ion 5000 mAh

Wymiary 326 x 227 x 28 mm

Waga 1,7 kg

Czas pracy na baterii 613 minut

Pobór prądu (min./maks.) 6-24 W

HP 4320s

Parametry:

Wyświetlacz 13,3" (1366 x 768) pikseli

Procesor Intel Core i3 330 M

Karta graficzna Intel GMA HD

Akumulator Li-Ion 4200 mAh

Wymiary 324 x 228 x 29 mm

Waga 2,19 kg

Czas pracy na baterii 331 min

Pobór prądu (min./maks.) 14-44 W

ASUS UL80JT

Parametry:

Wyświetlacz 14,1" (1366 x 768) pikseli

Procesor Intel Core i5 520UM

Karta graficzna NVIDIA GeForce 310 M

Akumulator Li-Ion 5600 mAh

Wymiary 330 x 240 x 21 mm

Waga 2,166 kg

Czas pracy na baterii 568 min

Pobór prądu (min./maks.) 11-52 W

Ekran nie musi być najjaśniejszy

Według projektantów systemów Della, największym konsumentem energii w przeciętnym laptopie są jarzeniówki monitora. Przy jaśniejszych ustawieniach, możesz oczekiwać skrócenia czasu pracy na baterii do 65% wartości optymalnych. Potwierdzają to testy. Na przykład ograniczenie jasności ekranu w dziesięciocalowym Asusie N10 do połowy przedłużyło czas pracy na bateriach ponad trzydzieści minut. Na większych ekranach efekt jest jeszcze lepszy. Przykładowo, w piętnastocalowym HP 6735s takie samo ograniczenie jasności pozwoliło na oszczędzenie baterii o godzinę.

W większości przypadków oryginalne ustawienia opcji zasilania przewidują zmniejszenie jasności ekranu w momencie odłączenia laptopa od sieci.

Należy pilnować, żeby nie ustawić czegoś przeciwnego. Często jaskrawość ekranu można zredukować także za pomocą prostego skrótu klawiaturowego (zwykle klawisz funkcyjny plus klawisz numeryczny z ikoną słońca), ale żeby tym sobie nie zawracać głowy, lepiej pozwolić opcjom zasilania w systemie robić to automatycznie.

W panelu planu, w lewej kolumnie jest suwak dostosowania jasności ekranu w czasie pracy na baterii. Kliknięcie z lewej strony suwaka zmniejsza, a z prawej powiększa jasność o jeden stopień.

Wyłącz Wi-Fi

"Jeżeli nie używasz bezprzewodowej lokalnej sieci komputerowej by podłączyć się do Internetu, wyłącz to" - ostrzega nasz człowiek z Intela. Twierdzi, że części komputera odpowiedzialne za łączność bezprzewodową pobierają energię nawet wtedy, gdy z sieci się nie korzysta.

Wi-Fi w twoim laptopie jest zawsze zajęte skanowaniem sieci lokalnych i próbami utworzenia połączenia, kiedy nie jesteś odwieszony. Dochodzi sprawdzanie poczty co jakiś czas i uaktualnianie usług, z których często nieświadomie korzystasz.

Jeśli nie potrzebujesz być w sieci bezprzewodowej, wyłącz również karty Wi-Fi i Bluetootha.

W większości laptopów można to łatwo wykonać za pomocą odpowiedniego skrótu klawiaturowego albo przełącznikiem sprzętowym. Szczegóły znajdziesz w instrukcji obsługi. W nieprawdopodobnym wypadku, kiedy takich możliwości nie ma, wejdź do listy połączeń sieciowych w panelu sterowania, kliknij prawym klawiszem twoje radiowe łącze i wybierz opcję Wyłącz. Taki zabieg powoduje, że bateria do laptopa przedłuża czas pracy mniej więcej o pół godziny.

Nie używaj DVD

Mając i silnik i laser, napędy optyczne są stosunkowo żądne energii, więc unikają używania ich gdy nie jesteś zasilany z sieci. Skopiuj potrzebne dokumenty czy też zawartość kompaktów na dysk twardy, zanim odejdziesz od biurka.

Jeżeli używasz aplikacji, która potrzebuje dostępu do napędu podczas swego działania, sprawdź, czy nie można wszystkiego zainstalować na twardym dysku. Jeśli masz w planie słuchanie muzyki bezpośrednio z kompaktu, lepiej zripuj wcześniej te utwory na twardy dysk.

I odwrotnie, jeżeli musisz skopiować jakieś pliki, skorzystaj raczej z klucza USB albo karty pamięci, zamiast nagrywać je na CD albo DVD. Odtwarzanie filmu z twardego dysku, zamiast z DVD, przedłuża czas pracy na baterii mniej więcej o dziesięć minut. To nie jest ogromna oszczędność, ale w połączeniu z innymi środkami, wspomnianymi tutaj, zaczyna się tworzyć liczba minut warta uwagi.

Dodaj więcej RAM-u

Im mniej masz zainstalowanego RAM-u, tym więcej danych Windows umieszcza na pamięci wirtualnej na dysku twardym. Dla baterii to nie jest dobra wiadomość. HDD zużywa więcej energii niż RAM. Dodanie kolejnego modułu pamięci nie powiększy specjalnie poboru mocy twojego systemu, za to uratuje sporo energii, którą zużyłby twardy dysk. Dodatkową korzyścią z powiększenia RAM-u będzie krótsze uruchamianie systemu i szybsza praca wielu aplikacji.

Pomyśl o swoich aplikacjach

Wszystkie pracujące aplikacje kierują żądania pod adresem twojego procesora, karty graficznej, RAM-u, kompletu układów umieszczonych na płycie głównej i dysku twardego. Im trudniej te komponenty pracują, tym więcej energii zużywają i tym więcej wysiłku musi włożyć układ chłodzenia twojego laptopa, żeby utrzymać je w dobrym stanie.

Według eksperta Della, "procedury, które powodują intensywne wykorzystanie procesora i napędów, takie jak odtwarzanie filmów z napędu DVD albo gry w świecie trójwymiarowym, mogą skracać czas, w którym komputer może pracować na baterii nawet o połowę".

Dlatego nie narażaj się na przerwanie edycji filmu wideo albo sesji w Call of Duty i poczekaj z ich uruchomieniem, dopóki nie podłączysz się do zasilania z sieci. Podczas pracy na baterii do laptopa staraj się ograniczyć wielozadaniowość. Jej uniknięcie jest prawie niemożliwe w nowoczesnym komputerze, ale pamiętaj, że utrzymując kilka aplikacji w stanie otwartym, nawet kiedy są bezczynne, zużywasz więcej energii niż gdybyś je otwierał i zamykał po kolei.

Ponadto, im więcej aplikacji masz jednocześnie otwartych razem z dokumentami, które w nich obrabiasz, tym więcej pamięci wirtualnej potrzebujesz do ich obsługi. To następna dodatkowa porcja pracy, którą otrzyma do wykonania twój dysk twardy. Ponownie ucierpi na tym czas pracy na baterii.