aTunes - otwarta konkurencja dla iTunes?

aTunes to darmowy, napisany w Javie odtwarzacz muzyczny, który w zamyśle autorów miałby stawić czoła popularnemu na całym świecie kombajnowi multimedialnemu iTunes od Apple.

Dzięki temu, że aplikację oparto o silnik mplayera, a cały kod napisany jest w środowisku Java, możemy ją instalować na dowolnej platformie systemowej, jaka obsługiwana jest przez oba te projekty.

Od razu musimy Was pocieszyć, mimo języka, w jakim napisano program, jest on bardzo "lekki". Nie obciąża systemu w takim stopniu, jak moglibyśmyu się tego spodziewać. Zaskoczyło nas to, gdyż aplikacje "Javowe" słyną właśnie z tego, że potrafią spowolnić najlepiej pracujący nawet system.

Same możliwości odtwarzacza są dosyć spore. Program bez najmniejszych zastrzeżeń radzi sobie z odczytem plików zakodowanych w formatach mp3, wma, wav, ogg, flac, a nawet mp4, aac, czy rm. Szczególnie te trzy ostatnie rozszerzenia budzą podziw. Dzięki temu, że program odtwarza je natywnie, nie są nam potrzebne żadne kodeki, wtyczki, czy sterowniki dla systemu operacyjnego. Rozwiązanie takie przynosi jeszcze jedną korzyść, mamy nareszcie możliwość odtworzenia plików kodowanych przy pomocy kodeka Nero AAC lub RealMedia na alternatywnych platformach systemowych, co do tej pory wiązało się z pewnymi ograniczeniami.

Aplikacja doskonale radzi sobie z odczytywaniem dodatkowych informacji zawartych w tagach plików. Nie tylko wyświetla nam wszelkie dane o utworze, ale pozwala również na ich edycję i wyszukiwanie plików w oparciu o tagi. A to nadal nie wszystko!

Dzięki aTunes znika problem odtwarzania internetowych stacji radiowych kodowanych w niektórych bardziej egzotycznych formatach na Linuksie i MacOS. A jeśli już jesteśmy przy temacie internetu, warto napomknąć, iż program integruje się z serwisem Last.fm, aktualizując nasz profil w portalu o historię odtwarzanych utworów. Aplikacja wyświetla także słowa piosenek, o ile może je odnaleźć w internetowej bazie danych oraz posiada właściwości, pozwalające jej pełnić rolę czytnika podcastów.

Dodatkowe funkcje programu skupiają się wokół odtwarzania płyt audio i możliwości zgrywania ich na dysku oraz wokół systemu statystyk, pozwalającemu nam przejrzeć listę najczęściej odtwarzanych utworów, albumów lub artystów.

Pobierz aTunes 1.90

Zobacz nasz wideoporadnik.

Producent/dystrybutor: Alex Aranda

Data dodania: 2008-06-13

Rozmiar pliku: 19,37 MB

Nazwa pliku: aTunes_1.9.0_installer.exe

Licencja / cena: GPL

Platforma systemowa: Windows 98/ME/NT/2000/XP