15 prostych narzędzi do tworzenia biznesowych aplikacji na smartfony

Prezentujemy narzędzia programistyczne pozwalające na tworzenie aplikacji mobilnych z małą lub zerową edycją kodu. Mogą być wsparciem dla profesjonalnych developerów, a także pomocą dla osób niezwiązanych dotąd z kodowaniem, które z pomocą przyjaznych narzędzi, mogą teraz same budować przydatne dla swojej firmy aplikacje.

Produkcja aplikacji na smartfony i tablety nie należy do najszybszych i najprostszych zadań. Pomóc w tym mogą jednak platformy umożliwiające projektowanie ich bez konieczności ingerencji w kod (lub przy małej ingerencji). Narzędzia te pozwalają na stosowanie metody drag-and-drop ("przeciągnij i upuść") czym przypominają zabawę klockami lub popularne niegdyś edytory stron internetowych WYSIWYG. Tak zwane narzędzia "bez kodu" mogą w niektórych przypadkach przyśpieszyć pracę programistów i są zupełną nowością dla laików, którzy będą mieli okazję na stworzenie swoich własnych aplikacji na mobilne urządzenia.

Poniżej przyglądamy się 15 najciekawszym narzędziom tego typu. Pozwalają one zaoszczędzić przedsiębiorstwom wiele czasu i pieniędzy.

AgilePoint NX

AgilePoint NX

AgilePoint NX

Choć AgilePoint rozpoczął swoje istnienie jaok narzędzie do wdrażania systemów BPM (Business Process Management - zarządzanie procesami biznesowymi) w Microsoft SharePoint, najnowsza wersja AgilePoint NX to jeden z podstawowych programów do szybkiego i niewymagającego znajomości kodu tworzenia aplikacji. Środowisko to łączy w sobie narzędzie typu "przeciągnij i upuść" do łatwej edycji projektu (App Builder) oraz silne wsparcie połączenia z zewnętrznymi systemami.

AgilePoint NX pozwala tworzyć responsywne, dopasowane do różnych urządzeń aplikacje internetowe bez konieczności pisania własnego kodu programistycznego. Jako dodatek AppBuildera, producent dostarcza także prosty program do tworzenia formularzy online, narzędzie do tworzenia raportów (włączając w to różnego rodzaju wykresy) i mapowania informacji. Platformę tę zainstalować można w prywatnej lub publicznej chmurze SaaS, a także stacjonarnie, na swoim dysku twardym. Koszt wynosi od 5 do 125 dolarów za licencję, w zależności od liczby aplikacji i typu licencji.

Appery.io

Appery.io

Appery.io

Appery.io to oparta na chmurze platforma do tworzenia aplikacji mobilnych i responsywnych stron używających technologii webowych. Wśród dostępnych narzędzi jest tu zarówno graficzny edytor ("przeciągnij i upuść"), jak i bardziej zaawansowane narzędzia programistyczne. Co ważne, dzięki technologii cloud-computing niepotrzebne jest każdorazowe pobieranie i instalowanie danych, a wszystko procesy wykonują się po stronie aplikacji.

Appery.io korzysta z Apache Cordova - platformy pozwalające na tworzenie aplikacji w HTML5, CSS3 i JavaScript. Dostępna jest pokaźna biblioteka pluginów i liczne pomoce przy tworzeniu stron wykorzystujących najnowsze technologie. Narzędzie dobrze współpracuje z systemami operacyjnymi Android, iOS i Windows Phone dostosowując działanie do ich możliwości. - Dostęp do funkcji urządzeń takich jak np. geolokacja, wibracje, aparat, lista kontaktów itd. daje zupełnie nowe możliwości projektowania - zauważają eksperci z agencji marketingowej Ideo Force, którzy chętnie używają tego rozwiązania.

Appian Quick Apps

Appian Quick Apps

Appian Quick Apps

Appian skorzystał z okazji, by zmienić swój produkt do zarządzania procesami biznesowymi w platformę do tworzenia aplikacji mobilnych, co zajęło mu około dwóch lat intensywnego rozwoju. Appian pozwala developerom na tworzenie i wdrażanie aplikacji oraz interfejsu użytkownika na systemy operacyjne iOS, Android oraz jako aplikacje webowe. Ważnym elementem usługi jest możliwość prowadzenia pracy zespołowej, monitorowania zdarzeń i zarządzania zadaniami. Mamy tu też dostęp do danych biznesowch, raporty z wykresami, przechwytywanie multimediów, a wszystko z wielowarstwowymi zabezpieczeniami z uwierzytelnianiem typu SAML (Security Assertion Markup Language).

BizAgi BPM Suite

BizAgi BPM Suite

BizAgi BPM Suite

BizAgi jest dostawcą usług BPM (Business Process Management - zarządzanie procesami biznesowymi), który zbudował swój własny, oparty na systemie Windows, program służący do modelowania i dokumentowania procesów (Process Modeler). Wchodzi on w skład większego narzędzia do wdrażania aplikacji mobilnych i sieciowych z dodatkiem wirtualnego modelowania danych i projektowania interfejsu użytkownika, a także modulowania przepływu pracy. Silnik BizAgi działa w oparciu o platformy .NET oraz Java EE.

Caspio Bridge

Caspio Bridge

Caspio Bridge

Caspio zaczął działalność w roku 2000 jako aplikacja do tworzenia internetowych aplikacji bazodanowych i platforma skierowana do przedsiębiorców. Od tego czasu bardzo rozszerzył się zakres działania narzędzia - w obrębie usług, integracji, opcji bezpieczeństwa i wdrażania. Caspio opiera swoje aplikacje na bazach danych SQL, a do tego udostępnia webowy interfejs do ich zarządzania. Przy jego pomocy możesz projektować swoją aplikacje internetową przy użyciu interfejsu graficznego, z generatorem raportu, edycją kodu JavaScript oraz interfejsami REST oraz SOAP API.

Koszt używania Caspio Bridge to od 79 do 999 dolarów miesięcznie. Oprogramowanie skierowane jest do bardziej zaawansowanych developerów, a przede wszystkim większych przedsiębiorstw obsługujących duże zasoby danych.

K2 Blackpearl oraz Appit

K2 Blackpearl oraz Appit

K2 Blackpearl oraz Appit

K2 to narzędzie do tworzenia aplikacji mobilnych i sieciowych, pozwalające na korzystanie z niestandardowych formuł, wielu widoków czy przechowywania i wdrażania projektów w chmurze. Istnieje możliwość pracy offline i synchronizacji z chmurą, gdy użytkownik będzie online. Aplikacje K2 są dostępne dla iOS, Androida i Windows Phone, zaś usługi cloud-computing oparte są na serwerach z systemem Windows.

K2 Blackpearl w standardowej wersji kosztuje 100 dolarów za licencję dla jednego użytkownika, zaś K2 Appit for SharePoint to wydatek rozpoczynający się od 500 dolarów miesięcznie jako usługa chmurowa.

Kony Visualizer

Kony Visualizer

Kony Visualizer

Kony Visualizer to środowisko programistyczne typu "przeciągnij i upuść" umożliwiające budowę natywnych oraz sieciowych aplikacji dla telefonów, tabletów, komputerów osobistych i innych urządzeń. Jeśli chodzi o silnik, Kony posługuje się interfejsem JavaScript API. Użyty framework i wieloplatformowe szablony ułatwiają w szybkim zaprojektowaniu jednolitego interfejsu użytkownika dla poszczególnych urządzeń czy będą to smartfony i urządzenia mobilne czy pulpit stacjonarnego komputera. W środowisku tym można też projektować dla takich urządzeń jak choćby Apple Watch.

Przy pomocy wtyczki do Photoshopa, możliwa jest konwersja projektów z kombajnu graficznego Adobe do środowiska Kony.

MATS BPM

MATS BPM

MATS BPM

MATS jest narzędziem do tworzenia aplikacji BPM przy małej edycji kodu programistycznego. Udostępnia szybkie środowisko do projektowania metodą drag-and-drop. Posiada spore możliwości modelowania i automatyzacji procesów, a także dobre narzędzia do projektowania responsywnego interfejsu użytkownika, który działałby dobrze na różnych urządzeniach. Dzięki MATS BPM możliwe jest tworzenie aplikacji na iOS oraz Androida, a także tworzenie raportów i analiz w czasie rzeczywistym czy integrację z istniejącymi już systemami. Narzędzie może być umieszczone na dysku lub w bezpiecznej chmurze obliczeniowej. Istnieją bardzo różne wersje programu, które znacznie różnią się cenowo.

Mendix App Platform

Mendix App Platform

Mendix App Platform

Mendix korzysta z działającego w systemie Windows narzędzia Business Modeler, które pozwala na projektowanie responsywnych aplikacji sieciowych, działających w przeglądarkach internetowych: tradycyjnych i mobilnych. W narzędziu tym stworzymy również hybrydowe aplikacje mobilne dla telefonów i tabletów używających PhoneGapa do osadzenie aplikacji internetowych w wersji offline w urządzeniu mobilnym. Oprogramowanie to pozwala na pracę na własnej maszynie przy projektowaniu i testach, a także korzystania z platform chmurowych Mendix, AWS i Azure lub też platform Cloud Foundry.

Dostęp do platformy Mendix App i Mendix Modeler można uzyskać za darmo, jednak koszt bardziej rozbudowanych wersji może sięgnąć aż do 1675 dolarów na miesiąc. Wybór pakietu zależy od potrzeb użytkownika.

MicroPact Entellitrak

MicroPact Entellitrak

MicroPact Entellitrak

Micropact Entellitrak jest typowo biznesową platformą służącą do tworzenia aplikacji związanych z automatyzacją procesów biznesowych i organizacją zadań. Zapewnia ona silne wsparcie dla modelowania danych i gromadzenia informacji na temat podmiotów gospodarczych. Moduł mobilny pozwala aplikacji Entellitrak na generowanie mobilnych wersji istniejących arkuszy z tradycyjnych komputerów, ich podgląd a także edycję. Narzędzie to jest bardzo zaawansowane i wyposażone w 20 wstępnych konfiguracji pozwalających na tworzenie nowych projektów związanych z gromadzeniem i przetwarzaniem danych.

MicroPact Entellitrak posiada także specjalną wersję dla instytucji rządowych. Narzędzie wykorzystywane jest m.in. w programach reagowania kryzysowego.

MIOedge

MIOedge

MIOedge

MIOedge jest platformą dostarczającą aplikacje skupione skupione na zarządzaniu danymi, które łatwo dostosować można do potrzeb przedsiębiorstwa. MIOsoft jest firmą, która specjalizuje się w aplikacjach intensywnie przetwarzających wielkie ilości danych oraz platformach big-data, takich jak Apache Hadoop. Możliwości tego narzędzia obejmują modelowanie danych, PReP (PowerPC Reference Platform), kontrolę jakości i przepływu. Firma oferuje również kontenery zgodne z wymaganiami prawnymi dotyczącymi ochrony danych jak PCI DSS oraz HIPAA.

Nintex Workflow

Nintex Workflow

Nintex Workflow

Nintex jest oprogramowaniem w zakresie automatyzacji i optymalizacji procesów biznesowych, współpracującym ze środowiskiem Microsoft Office 365, SharePoint oraz Project Server. Oprócz optymalizacji przepływów, Nintex zapewnia szybką integrację z dowolnym systemem zewnętrznym jak np. iOS, Android, Windows Phone i Windows. Nintex Mobile wspiera pracę offline i online z synchronizacją w czasie rzeczywistym, a dodatkowo obsługuje zdjęcia, filmy i tekst. Narzędzie dostępne jest zarówno w chmurze, jak i zainstalowane na lokalnej maszynie.

Ceny abonamentu Nintex Workflow, jak w przypadku większości opisywanych narzędzi, zależne są od wybranego pakietu i dalszych potrzeb klienta.

OutSystems Platform

OutSystems Platform

OutSystems Platform

OutSystems zapewnia narzędzie do tworzenia aplikacji z małą edycją kodu, generujące kod programistyczny .NET lub Java (w zależności od wyboru platformy). OutSystems pozwala na tworzenie aplikacji internetowych, które można obsługiwać zarówno przy użyciu komputerów stacjonarnych, jak i smartfonów czy tabletów. Środowisko programistyczne OutSystems działa w systemie Windows, a platforma może działać na serwerach Windows, IIS lub Linux i serwerze aplikacji Java. OutSystems potrafi zintegrować się z głównymi bazami danych, SAP, Amazon RDS, e-mailami, smsami i systemach chmurowymi jak Facebook czy Dropbox.

Koszt abonamentu platformy OutSystems zależny jest od liczby aplikacji i użytkowników.

Microsoft PowerApps

Microsoft PowerApps

Microsoft PowerApps

Microsoft PowerApps jest prostym w użyciu narzędziem do tworzenia biznesowych aplikacji sieciowych, które mogą również działać na systemach iOS oraz Android. Projektowanie odbywa się w systemie Windows, w aplikacji PowerApps Studio, zaś zarządzanie aplikacjami odbywa się poprzez narzędzie sieciowe (uruchamiane w przeglądarce). Dostępnych jest wiele wstępnie skompilowanych szablonów do zarządzania danymi, lecz można także pokusić się o stworzenie własnego od podstaw. Wygląd i działanie aplikacji ustawiamy metodą "przeciągnij i upuść".

Źródła danych mogą obejmować pliki z Excela zapisane na OneDrive, Dropboksie lub Google Drive, obiekty Salesforce, listy SharePoint Online, zapisy z Microsoft Dynamics CRM, bazy danych Azure SQL, dane z Office'a 365, Twittera czy Microsoft Translate.

ServiceNow Platform

ServiceNow Platform

ServiceNow Platform

ServiceNow jest platformą dla aplikacji korporacyjnych, która pomaga dużym przedsiębiorstwom w strukturyzacji i automatyzacji przepływu pracy, zarządzaniu danymi i zasobami oraz wdrażaniu aplikacji w chmurze. ServiceNow Studio to oparte na chmurze i używane z poziomu przeglądarki internetowej środowisko programistyczne dla twórców aplikacji oraz administratorów. Narzędzie oferuje dodatkowo sklep aplikacji, zawierający obecnie 165 programów utworzonych przy pomocy ServiceNow przez różnych producentów.