55 najlepszych aplikacji mobilnych

Nowoczesne smartfony to imponujące urządzenia. Od zwykłych telefonów odróżnia je system operacyjny, który pozwala instalować dodatkowe aplikacje. Aby pomóc posiadaczom smartfonów z wyborem, które programy zainstalować w pierwszej kolejności, przygotowaliśmy listę 50-ciu sprawdzonych i użytecznych aplikacji mobilnych.

Posiadacze smartfonów z systemami Android, iOS i Windows mogą mówić o klęsce urodzaju. W oficjalnych repozytoriach aplikacji o nazwie Google Play, App Store i Windows Store można znaleźć miliony ciekawych propozycji o najróżniejszym przeznaczeniu. Nie wszystkie popularne programy są jednak warte uwagi, a niektóre z ciekawych pozycji nie trafiły na listy bestsellerów.

Użytkownicy smartfonów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tymi urządzeniami, mogą łatwo pogubić się w gąszczu dostępnego - za darmo i odpłatnie - oprogramowania. Z myślą o posiadaczach smartfonów przygotowaliśmy podzieloną na działy listę 50-ciu sprawdzonych aplikacji. To dobre propozycje na start, które będą dobrym punktem wyjścia w budowaniu swojej własnej biblioteki przydatnych programów.

Społeczności

Facebook - aplikacja mobilna

Facebook - aplikacja mobilna

1. Facebook

Jedną z najpopularniejszych aplikacji mobilnych jest Facebook, czyli klient największego serwisu społecznościowego świata. Użytkownicy mogą skorzystać z niej do prowadzenia swojego profilu i umieszczania na własnej tablicy postów, linków i zdjęć. W przeciwieństwie do strony mobilnej aplikacja Facebook oferuje powiadomienia o nowych zdarzeniach i daje możliwość szybkiej reakcji na aktywność znajomych oraz obserwowanych profili i stron.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

2. Instagram

Facebook oferuje całe portfolio aplikacji mobilnych, a jedną z nich jest Instagram. To zakupiony przez Facebooka serwis społecznościowy dla osób zajmujących się mobilną fotografią. Instagram pozwala przeglądać zdjęcia udostępnione przez znajomych oraz wgrywać własne fotografie przyozdobione jednym z predefiniowanych filtrów. Z początku serwis dostępny był tylko na smartfonach, ale dzisiaj strumień zdjęć można przeglądać również na stronie internetowej.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

3. Twitter

Wśród serwisów społecznościowych dużą popularnością cieszy się Twitter. W przeciwieństwie do innych usług tego typu każda wiadomość udostępniona przez stronę internetową lub aplikację mobilną podlega rygorystycznemu limitowi długości. Każdy tweet, czyli post użytkownika w serwisie Twitter może mieć długość maksymalnie 140 znaków - czyli mniej więcej tyle, ile ma długości wiadomość SMS. Aplikacja mobilna pozwala przeglądać wiadomości wysyłane przez innych oraz publikować swoje statusy.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

4. Snapchat

Wśród serwisów społecznościowych bardzo duża popularność w ostatnich latach zdobył Snapchat, który dostępny jest wyłącznie na smartfonach. Z początku usługa była prostym komunikatorem opartym w dużej mierze o zdjęcia, które po odebraniu można było oglądać tylko przez kilka sekund. Snapchata upodobali sobie zwłaszcza nastolatkowie w Stanach Zjednoczonych, ale dzięki dodaniu funkcji My Stories i Discover w ostatnich latach ze Snapchata zaczęli korzystać ludzie z całego świata w różnym wieku.

Dostępność: Google Play, App Store

5. Tinder

Użytkownicy smartfonów mogą skorzystać z aplikacji wielu różnych serwisów randkowych dostępnych wcześniej w formie przeglądarkowej. Tinder to z kolei usługa, która dostępna jest wyłącznie na urządzeniach mobilnych. Użytkownicy aplikacji mogą stworzyć swój profil użytkownika, a następnie przeglądać profile innych osób znajdujących się w pobliżu. Przeglądając awatary ruchem palca można wyrazić zainteresowanie inną osobą. Jak tylko druga osoba wyrazi zainteresowanie aplikacja pozwala rozpocząć konwersację.

Dostępność: Google Play, App Store

6. Endomondo

Smartfon może być świetnym kompanem dla sportowców i wszystkich osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Aplikacja Endomondo pozwala na rejestrowanie aktywności sportowej podczas takich czynności jak bieganie lub jazda na rowerze. Dane GPS zebrane przez smartfon w trakcie treningu przesyłane są na serwer i zapisywane na koncie użytkownika. Po powrocie do domu można sprawdzić przebytą trasę oraz parametry ćwiczeń takie jak np. przebyty dystans, długość treningu, maksymalna prędkość itp.

7. LinkedIn

Sieci społecznościowe to nie tylko rozrywka. Serwisy tego typu mogą służyć do budowania siatki kontaktów zawodowych oraz do szukania pracy. Dobrym przykładem takiego serwisu jest globalny LinkedIn. Usługa ma aplikacje klienckie na wszystkie popularne platformy, które pozwalają w prosty sposób zarządzać swoim kontem użytkownika. Oprócz przyjmowania i wysyłania zaproszeń do kontaktów można przeglądać grupy i tablicę treści udostępnianych przez obserwowanych użytkowników.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

Komunikatory

Messenger - aplikacja mobilna

Messenger - aplikacja mobilna

8. Messenger

Facebook to największy serwis społecznościowy świata, a jedną z jego najważniejszych funkcji jest komunikator, który dostępny jest na urządzeniach mobilnych w formie osobnej aplikacji. Facebook Messenger pozwala prowadzić rozmowy ze znajomymi z serwisu. Oprócz zwykłych wiadomości tekstowych można przesyłać znajomym zdjęcia lub dane lokalizacyjne. Facebook Messenger wyposażony jest też w funkcję rozmów głosowych, które można nawiązywać i odbierać korzystając z sieci komórkowej lub Wi-Fi.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

9. WhatsApp

WhatsApp to przejęty przez Facebooka komunikator internetowy, który może z powodzeniem zastąpić SMS-y. W przeciwieństwie do Messengera nie wymaga od użytkownika posiadania konta na portalu społecznościowym i buduje listę znajomych w oparciu o skrzynkę adresową w telefonie. Dużą zaletą WhatsApp jest dostępność na szerokiej gamie urządzeń, ogromna baza użytkowników z całego świata i brak konieczności zakładania dodatkowego profilu po zainstalowaniu aplikacji.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

10. Skype

Rozwijany przez Microsoft komunikator internetowy Skype jest jedną z popularniejszych aplikacji do prowadzenia rozmów tekstowych, audio oraz konferencji wideo przez internet. Chociaż usługę rozwijają teraz twórcy systemów z rodziny Windows, to Skype jest dostępny na praktycznie wszystkie liczące się platformy. Aplikacja mobilna pozwala na łączenie się z innymi użytkownikami smartfonów oraz, po zasileniu konta, na wykonywanie połączeń głosowych na numery komórkowe i stacjonarne.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

Wiadomości

Feedly - aplikacja mobilna

Feedly - aplikacja mobilna

11. Feedly

Czytniki RSS, czyli usługi zbierające informacje o nowych postach umieszczanych w serwisach internetowych, nadal cieszą się sporą popularnością. Jedną z najpopularniejszych usług agregujących z kanałów RSS informacje o nowych postach z portali i blogów jest Feedly, które przejęło schedę po zamkniętym kilka lat temu Google Readerze. Z Feedly można korzystać za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji firm trzecich, ale w sklepach z aplikacjami dostępny jest oficjalny program przygotowany przez twórców usługi.

Dostępność: Google Play, App Store

12. Reeder

Reeder to jeden z najlepszych czytników RSS dostępny na telefon iPhone i tablety iPad od Apple. Aplikacja pozwala przeglądać nowe wiadomości z wybranych źródeł i ma bardzo przyjazny interfejs. W Reederze można dodać jako źródło konto w serwisie Feedly, ale kanały RSS można przechowywać też lokalnie lub synchronizować z kontami w innych usługach. Wśród usług, które można połączyć z aplikacją Reeder, znajdują się między innymi Feedbin, Feed Wrangler, FeedHQ, NewsBlur, The Old Reader, Inoreader, Minimal Reader oraz BazQux Reader.

Dostępność: App Store

13. Pocket

Przeglądając internet bardzo często można natknąć się na treści, z którymi lepiej byłoby się zapoznać w innym terminie. Zamiast dodawać je do zakładek w przeglądarce można skorzystać z usługi, która została stworzona w celu przechowywania linków zapisanych do zapoznania się później. Dobrym przykładem takiej aplikacji jest Pocket. Aplikacja pozwala zapoznać się z artykułami w przyjemnej dla oka formie usuwając ze strony wszystkie zbędne elementy poza treścią i ilustrującymi ją grafikami.

Dostępność: Google Play, App Store

14. Flipboard

Użytkownikom chcącym traktować smartfon jako źródło informacji i ciekawych treści, a jednocześnie nowoczesną i spersonalizowaną internetową gazetę, z pewnością przypadnie do gustu Flipboard. To aplikacja agregująca artykuły na wiele różnych popularnych tematów z tysięcy różnych źródeł. Użytkownicy aplikacji, czytając podsuwane przez Flipboard artykuły, mogą zaznaczać interesujące ich treści. W oparciu o te dane usługa będzie w przyszłości dobierać trafniejsze rekomendacje.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

Biurowe

Dropbox - aplikacja mobilna

Dropbox - aplikacja mobilna

15. Dropbox

Chmura konsumencka, taka jak popularny Dropbox, to bardzo przydatne narzędzie. Dzięki niej użytkownicy kilku komputerów mogą cały czas mieć na swoich maszynach aktualne wersje swoich plików, a na serwerach usługodawcy dostępna jest kopia zapasowa. Dostęp do danych zgromadzonych w Dropboksie można uzyskać przez przeglądarkę internetową lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej na smartfony. Dysk w chmurze może być wykorzystywany do składowania danych przez inne aplikacje.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

16. OneDrive

Użytkownicy poszukujący chmury na pliki mogą skorzystać z rozwiązania oferowanego przez Microsoft. OneDrive przypadnie do gustu zwłaszcza osobom, które posiadają smartfony z systemem Windows Phone lub wykorzystują często pakiet Microsoft Office. Oprócz samej aplikacji OneDrive można zainstalować też mobilne wersje edytora tekstowego Word, arkusza kalkulacyjnego Excel i programu do przygotowania prezentacji multimedialnych PowerPoint.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

17. Google Drive

Swój dysk w chmurze oferuje także Google. W ramach Google Drive można składować dowolne pliki oraz dokumenty utworzone w pakiecie biurowym uruchamianym w przeglądarce internetowej. Na urządzeniach mobilnych, aby uzyskać dostęp do swoich plików i dokumentów w chmurze, warto oprócz aplikacji Dysk Google zainstalować trzy dodatkowe programy. Są to Dokumenty do edycji tekstu, Arkusze do edycji arkuszy kalkulacyjnych oraz Prezentacje do edycji prezentacji multimedialnych.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

18. Adobe Reader

Urządzenia mobilne można wykorzystać do wyświetlania dokumentów w formacie PDF, ale w tym celu potrzeba zainstalować dodatkową aplikację. Dobrym wyborem będzie smartfonowy i tabletowy odpowiednik oprogramowania twórców desktopowego o nazwie Adobe Readera. Program do wyświetlania plików PDF w sklepach z aplikacjami można znaleźć pod nazwą Adobe Reader lub Adobe Acrobat Reader.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

19. Documents

Użytkownicy mobilnych systemów operacyjnych z rodziny Windows oraz Android mają dostęp do menedżerów plików pozwalających przeglądać zawartość pamięci. W przypadku iPhone’a i iPada takiej możliwości zabrakło. Użytkownicy urządzeń Apple’a mogą jednak skorzystać z różnych aplikacji, takich jak Documents 5. W ramach programu można zbudować swój system plików i podglądać treści w wielu popularnych formatach. Documents 5 może służyć też jako menedżer pobierania.

Dostępność: App Store

20. iA Writer

W sklepach z aplikacjami można znaleźć dziesiątki ciekawych procesorów tekstu z mobilnymi odpowiednikiem Microsoft Word na czele. Użytkownicy zainteresowani prostszym narzędziem powinni przyjrzeć się aplikacji iA Writer. Program pozwala pisać z wykorzystaniem składni Markdown, czyli formatować tekst za pomocą kilku prostych znaków. iA Writer zapisuje pliki w formacie TXT, ale pozwala wyeksportować je na wiele różnych sposobów.

Dostępność: Google Play, App Store

21. SpeedTest

Użytkownicy komputerów i urządzeń mobilnych często mają potrzebę zmierzyć aktualną prędkość wykorzystywanego łącza internetowego. Pozwala to sprawdzić, czy operator wywiązuje się ze zobowiązań dotyczących prędkości połączenia oraz pozwala oszacować, ile przy danym połączeniu będzie trwało pobieranie lub wysyłanie danych. Jedną z popularniejszych usług wykorzystywanych w tym celu jest strona internetowa mobilna Speedtest.net. Na smartfonach dostępna jest oficjalna aplikacja mobilna SpeedTest od twórców tej strony.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

22. Team Viewer

Użytkownicy smartfonów i tabletów mogą skorzystać z wielu narzędzi pozwalających wyświetlić na urządzeniu mobilnym obraz z komputera. Jednym z takich programów, w dodatku udostępnianym za darmo do użytku prywatnego, jest Team Viewer. Po zainstalowaniu aplikacji na komputerze można połączyć się z pulpitem danej maszyny z poziomu innego komputera, strony internetowej oraz aplikacji mobilnej.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

23. Sleep Cycle alarm clock

Każdy smartfon wyposażony jest w aplikację zegarka z funkcją budzika. Użytkownicy mogą jednak skorzystać z dodatkowych programów o dodatkowych możliwościach. Jedną z propozycji jest Sleep Cycle alarm clock. Jego zadaniem jest badanie jakości snu użytkownika. Telefon z zainstalowaną aplikacją sprawdza w nocy parametry snu i na ich podstawie wybiera idealny moment pobudki.

Dostępność: Google Play, App Store

Podróże

Google Translate - aplikacja mobilna

Google Translate - aplikacja mobilna

24. Google Translate

Smartfony to bardzo przydatne narzędzia podczas podróży. W obcym kraju można wykorzystać urządzenie mobilne schowane w kieszeni do szybkiego tłumaczenia tekstu z wykorzystywanego lokalnie języka na inny, zrozumiały dla nas język. Dobrym wyborem jest aplikacja mobilna Google Translate, która pozwala tłumaczyć nie tylko treść wpisaną do aplikacji za pośrednictwem klawiatury, ale też treści zeskanowane aparatem w telefonie. Treść do tłumaczenia można wprowadzać też głosowo.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

25. Google Maps

Mapy Google to jedna z najlepszych cyfrowych map, z jakiej można dzisiaj skorzystać. W aplikacji oprócz wirtualnej mapy ulic i mapy składającej się ze zdjęć satelitarnych można można obejrzeć zdjęcia z niemal całego świata w ramach usługi StreetView. Mapy Google oferują też ogromną bazę danych punktów usługowych, nawigację samochodową oraz w wybranych miastach wyznaczanie trasy z wykorzystaniem komunikacji miejskiej.

Dostępność: Google Play, App Store

26. Here Maps

Here Maps to cyfrowa usługa kartograficzna przygotowana przez firmę Nokia z początku wyłącznie na platformę Windows Phone. Po przejęciu działu mobilnego od Nokii przez Microsoft zespół odpowiedzialny za Mapy Here przygotował wersje usługi na inne systemy operacyjne. Z Here Maps można skorzystać teraz na smartfonach z iOS i Androidem. Aplikacja pozwala sprawdzić swoją pozycję na mapie, wyznaczać trasę i wyszukiwać PoI znajdujące się w okolicy.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

27. Zomato

Aplikacja Zomato to dobra propozycja dla wszystkich osób poszukujących lokalu gastronomicznego. Przydatna będzie zarówno podczas poszukiwania miejsca na obiad kolację w swoim miejsce lub podczas do podróży do innego miasta lub kraju. Warstwa społecznościowa aplikacji pozwala poznać opinie innych użytkowników i zostawić swoje recenzje odwiedzonych miejsc.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

28. Yelp

Na smartfonach można znaleźć wiele aplikacji pozwalających wyszukać okoliczne lokale oferujące usługi gastronomiczne. Dobrym przykładem programu, który pozwoli wyszukać restaurację, jest Yelp. Aplikacja nie tylko agreguje informacje o adresie i telefonie kontaktowym danego punktu, ale pozwala też przejrzeć recenzje użytkowników i wystawić swoją opinię.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

29. AirBnB

Użytkownicy wybierający się na wczasy mogą w dzisiejszych czasach nie zarezerwować hotel, ale też wynająć prywatne mieszkanie. Pośrednikiem między właścicielami nieruchomości i osobami szukającymi lokum jest młody serwis AirBnb. Dzięki aplikacji mobilnej można zarezerwować sobie miejsce do spania na czas urlopu w niemal dowolnym miejscu na świecie i to nawet bez uruchamiania komputera.

Dostępność: Google Play, App Store

30. Yanosik

Kierowcy z pewnością zainteresują się aplikacją Yanosik. Jej celem jest informowanie użytkownika o tym, co może go czekać na drodze. Yanosik informuje z wyprzedzeniem zarówno o rozpoznanych zagrożeniach, jak i o obecnych na trasie fotoradarach, nieoznakowanych patrolach i kontrolach. Kierowcy mogą też sami ostrzec o nietypowych zdarzeniach innych użytkowników aplikacji.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

31. iPolak

Polacy planujący wyjazd za granicę powinni zainstalować na swoim urządzeniu aplikację o nazwie iPolak, która jest oficjalnym programem przygotowanym przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Aplikacja pozwala sprawdzić podstawowe informacje na temat innych krajów i powiadomi użytkownika, jeśli na jego terenie pojawi się jakieś niebezpieczeństwo. W bazie danych aplikacji można znaleźć informacje na temat kultury, obyczajów i porady dotyczące podróżowania na miejscu. Program ułatwi też skontaktowanie się z polskim konsulem.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

Transport

Uber - aplikacja mobilna

Uber - aplikacja mobilna

32. Uber

Uber to pośrednik pomiędzy kierowcami i osobami szukającymi transportu na terenie wybranych miast. Użytkownik aplikacji jednym kliknięciem może zgłosić zapotrzebowanie na usługi kierowców, a po chwili pod wskazanym adresem pojawi się samochód. Po zakończonym kursie należność zostaje pobrana z podpiętej do systemu karty płatniczej. Po latach działalności w krajach na całym świecie Uber pojawił się w Polsce i mogą skorzystać z niej posiadacze smartfonów z Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Poznania i Wrocławia.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

33. MyTaxi

Osoby zainteresowane usługami kierowców zrzeszonych w ramach korporacji taksówkarskich mogą skorzystać z aplikacji MyTaxi. Dwoma kliknięciami w aplikacji można poprosić kierowcę z okolicy, aby przyjechał pod wskazany adres. W aplikacji można podpiąć kartę płatniczą lub zalogować się na konto PayPal, co pozwoli na bezgotówkowe rozliczanie się z kierowcą za wykonany kurs.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

34. Bilkom

Oficjalna aplikacja PKP o nazwie Bilkom od TK Telekom pozwala na sprawdzanie godzin odjazdów i przyjazdów pociągów na terenie całego kraju. Program pomaga w planowaniu podróży wyszukując dogodne połączenia pomiędzy dwoma wybranymi punktami wykorzystując bazę Systemu Planowania Podróży dla kolei polskich dostępną na stronie rozklad-pkp.pl. W trakcie podróży można na ekranie pociągu sprawdzić szacowany czas ewentualnych opóźnień.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

35. IC Mobile Navigator

Osoby planujące podróż koleją powinny zainteresować się aplikacją IC Mobile Navigator. Program pozwala wyszukać połączenia PKP Intercity na terenie Polski. W aplikacji można na wybrany przejazd zakupić bilet i nie trzeba go drukować - wystarczy pokazać konduktorowi. W ramach aplikacji można opłacić bezpośrednie połączenia Express InterCity Premium, Express InterCity, InterCity oraz Twoje Linie Kolejowe.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

36. JakDojade

Osoby korzystające z komunikacji miejskiej z pewnością zainteresują się aplikacją JakDojade, która jest klientem serwisu o tej samej nazwie. Oprócz sprawdzenia rozkładów można wyznaczyć trasę z punktu A do punktu B wpisując adres lub nazwę przystanku początkowego i końcowego. W bazie JakDojade znalazły się rozkłady i trasy takich środków transportu jak autobusy, tramwaje, metro i pociągi.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

37. BlaBlaCar

Blablacar to aplikacja dla wszystkich podróżników, która agreguje oferty przejazdu pomiędzy miastami. Kierowcy z wolnymi miejscami w aucie, którzy planują podróż z wyprzedzeniem, mogą wystawiać swoje oferty przejazdu, co pozwala obniżyć koszty za paliwo. Osoby szukające transportu mogą w aplikacji wybrać kierowcę i zapłacić mu określoną kwotę za możliwość przejazdu konkretnego dnia.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

Zakupy i finanse

Allegro - aplikacja mobilna

Allegro - aplikacja mobilna

38. Allegro

Allegro to najpopularniejsza internetowa platforma aukcyjna w Polsce. To także jeden z lokalnych serwisów, któremu nie zagroziła zagraniczna konkurencja, a debiut polskiej wersji eBaya przeszedł właściwie bez echa. Aplikacja mobilna do obsługi serwisu pozwala na przeglądanie ofert, dodawanie ich do ulubionych, branie udziału w licytacji i kupowanie produktów wystawionych jako “kup teraz”. Dla sprzedawców dostępna jest dodatkowa aplikacja o nazwie Allegro Sprzedaż.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

39. Ceneo

W sklepach z aplikacjami można znaleźć również porównywarkę cen będącą częścią grupy Allegro. Ceneo pozwala w prosty sposób za pomocą smartfona lub tabletu sprawdzić ceny wybranych towarów w różnych punktach sprzedaży. Serwis Ceneo ma przejrzyste i dobrze dobrane kategorie produktów. Wyniki wyszukiwania prezentowane są w formie listy wraz z odnośnikami do witryn sklepów internetowych. Aplikacja pozwala też na skanowanie kodów kreskowych.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

40. SkyCash

Serwis SkyCash można wykorzystać do wykonywania szybkich płatności internetowych. Usługa jest pośrednikiem w rozliczeniach finansowych, która działa niezależnie od operatorów telefonii komórkowej. Dzięki aplikacji mobilnej SkyCash można między innymi dokonać szybkiego przelewu, wypłacić gotówkę z bankomatu, kupić bilety komunikacji miejskiej i opłacić bilet do kina.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

41. PayPal

Aplikacja kliencka dla jednego z najpopularniejszych systemów płatności internetowych jest dostępna na smartfony. PayPal jest bardzo popularną usługą, która pozwala na sprawne i bezpieczne płatności online. Za jej pomocą można robić zakupy niemal w całym internecie. PayPal na smartfony pozwala wysłać pieniądze bez podchodzenia do komputera. W aplikacji można też podejrzeć historię transakcji.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

42. Aplikacje banków

Nie jest możliwe polecenie jednej konkretnej aplikacji do obsługi konta bankowego i kart płatniczych dla wszystkich. Wybór programu zależy od tego, z którego banku zdecydował się skorzystać użytkownik smartfona. Jeszcze kilka lat temu nie wszystkie banki miały w ofercie program na telefony i tablety, ale dzisiaj wszystkie liczące się banki mają programy na trzy wiodące platformy mobilne.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

43. Aplikacje operatorów

Podobnie jak w przypadku aplikacji do obsługi banku, tak samo dopasowuje się aplikację od operatora do tego, od którego telekomu pochodzi karta SIM obecna w urządzeniu. Wszyscy czterech główni operatorzy w Polsce, czyli Plus, Orange, T-Mobile i Play, mają swoje programy mobilne. Można znaleźć też programy do obsługi kart SIM submarek operatorów infrastrukturalnych oraz operatorów wirtualnych nazywanych MVNO.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

Czytanie

Comixology - aplikacja mobilna

Comixology - aplikacja mobilna

44. Comixology

Zdobycie egzemplarzy nowych komiksów w Polsce zagranicznych wydawnictw graniczy z cudem w dniu premiery. Na szczęście posiadacze smartfonów i tabletów mogą czytać kolejne zeszyty z przygodami swoich ulubionych superbohaterów bez przeszkód w wersji cyfrowej. Przejęty przez Amazona serwis Comixology to największy sklep z komiksami online, a zakupione w nim zeszyty Marvela, DC Comics i wielu pomniejszych wydawnictw można czytać w aplikacjach klienckich na urządzenia mobilne.

Dostępność: Google Play, App Store

45. Legimi

Legimi to multiplatformowa aplikacja do czytania ebooków w języku polskim dostępna na smartfony i tablety. Jej ogromną zaletą jest możliwość opłacenia abonamentu i czytania bez limitu dowolnych ebooków z ogromnej bazy. Abonament jest płatny, ale użytkownicy mogą skorzystać z darmowego okresu próbnego zanim zdecydują się opłacać miesięczne zobowiązanie.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

46. Kindle

Kindle to najpopularniejszą marką czytników ebooków z ekranem wykonanym z e-papieru. Producentem urządzeń jest firma Amazon, czyli właściciel największej na świecie anglojęzycznej księgarni z ebookami. Amazon przygotował też aplikację Kindle na smartfony i tablety, która pozwala czytać kupione w serwisie ebooki na ekranach tych urządzeń. Dużą zaletą jest możliwość synchronizacji ostatnio czytanej strony pomiędzy czytnikiem, a aplikacją.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

47. Audioteka

Aplikacja składa się ze sklepu oraz odtwarzacza. Audioteka umożliwia kupowanie i odsłuchiwanie wysokiej jakości audiobooków. Kupione pozycje można pobrać bezpośrednio do telefonu i odtwawać w dowolnym momencie. W ofercie serwisu Audioteka.pl znajduje się 1500 audiobooków w języku polskim oraz blisko 200 pozycji pomagających w nauce języków obcych. Dzięki aplikacji można słuchać książek wszędzie tam, gdzie można zabierać ze sobą telefon, np. podczas wykonywania domowych obowiązków, w podróży lub na spacerze.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

48. Audible

Osoby zainteresowane audiobookami w języku angielskim mogą skorzystać z oferty należącego do Amazonu serwisu Audible. Aplikacja mobilna pozwala na słuchanie książek mówionych z przepastnej bazy. Użytkownicy mogą płacić za każdy audiobook osobno lub wykupić abonament dający żetony wymienialne na pozycje z bazy. Abonenci dostają też zniżkę na produkcje dostępne w sklepie Audible.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

Multimedia

Netflix - aplikacja mobilna

Netflix - aplikacja mobilna

49. Netflix

Netflix to największy serwis VOD na świecie, który na początku stycznia 2016 roku zadebiutował w Polsce. Aplikacja w ramach kosztującego od 8 do 12 euro miesięcznie pozwala oglądać bez żadnych limitów wszystkie produkcje dostępne w swojej bazie. Netflix nie wyświetla reklam, a oprócz seriali i filmów wykupionych od innych twórców emituje seriale własnej produkcji jak np. House of Cards.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

50. HBO GO

Aplikacja dla posiadaczy dostępu do polskiej wersji serwisu HBO GO. Program daje dostęp do wszystkich materiałów, w tym najlepszych seriali, hitów kinowych i dokumentów. Za pomocą tej aplikacji do smartfonów zyskuje się dostęp do setek godzin filmów i seriali z oferty stacji HBO, w tym także kontrowersyjnych dokumentów i koncertów. Niestety nie jest możliwe skorzystanie z jej dobrodziejstw bez wykupionego abonamentu, który oferowany jest razem z pakietami telewizji lub z umową na dostęp do internetu.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

51. Player

Player to jeden z popularniejszych polskich serwisów VOD, czyli wideo na żądanie. W aplikacji można znaleźć obszerną bibliotekę materiałów emitowanych przez stację TVN, w tym produkcje udostępniane tylko przez internet. Widzowie mogą oglądać na ekranie urządzeń mobilnych odcinki programów, które przegapili w telewizji, lub w ogóle zrezygnować z oglądania stacji TVN na rzecz treści udostępnianych online.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

52. iPla

Telewizja internetowa do urządzeń mobilnych korzystająca z zasobów serwisu iPla. Aplikacja umożliwia bezpłatne oglądanie programów telewizyjnych, w tym serwisów informacyjnych, seriali. Dostępne są pakiety premium dające dostęp do dodatkowych treści i usuwające reklamy. Dzięki tej aplikacji można powrócić do swoich ulubionych odcinków seriali, takich jak „Świat według Kiepskich” i oglądać transmisje sportowe na żywo w modelu PPV.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

53. YouTube

YouTube należy do Google’a i to największy portal z klipami wideo na świecie. Aplikacja pozwala nie tylko oglądać klipy wideo, ale także komentować je i oceniać. Za pomocą programu można przeglądać subskrypcje i listy ulubionych filmów oraz korzystać z wyszukiwarki. YouTube na smartfony pozwala też zarządzać swoim kontem i dodawać nowe klipy wideo z pamięci urządzenia mobilnego.

Dostępność: Google Play, App Store

54. Spotify

Posiadacze smartfonów mogą wgrywać na telefony swoje własne pliki MP3, ale nie jest to konieczne, by cieszyć się muzyką. Użytkownicy serwisów takich jak Spotify mogą na żądanie odtwarzać wybrane utwory muzyczne z wielomilionowej bazy wykorzystując strumieniowanie danych przez internet. Aplikacja Spotify dostępna jest w wersji bezpłatnej obarczonej kilkoma ograniczeniami, a użytkownicy wersji premium mogą zapisywać utwory w pamięci lokalnej urządzenia do odtwarzania offline.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

55. Shazam

Smartfony potrafią nie tylko rozpoznawać mowę użytkownika, ale również piosenki. Jeśli z głośników dobiega muzyka, której nie sposób rozpoznać, wystarczy uruchomić na smartfonie aplikację Shazam. Program przez chwilę razem z posiadaczem telefonu posłucha danego kawałka i wyświetli informację na temat wykonawcy i nazwy utworu.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

Lista polecanych gier mobilnych

Minecraft: Pocket Edition

Minecraft: Pocket Edition

1. Minecraft: Pocket Edition

Edycja mobilna jednej z najpopularniejszych gier wideo w historii. Pozwala tworzyć świat z sześciennych klocków na ekranie smartfona lub tabletu.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

2. Seria The Room

Seria trzech gier logicznych o pięknej oprawie graficznej. Gra jest ogromnie wymagająca, ale pokonanie kolejnych poziomów daje mnóstwo satysfakcji.

Dostępność: Google Play, App Store

3. Seria Angry Birds

Skandynawskie Rovio przygotowało serię bardzo grywanych gier mobilnych. Zadaniem gracza jest strzelanie tytułowymi ptakami z procy i niszczenie wymyślnych konstrukcji.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

4. Star Wars: Uprising

Gra RPG osadzona w świecie Gwiezdnych wojen wydana po przejęciu marki przez Disneya. Zadaniem gracza jest pokonywanie wrogów, zdobywanie doświadczenia i coraz lepszego ekwipunku.

Dostępność: Google Play, App Store

5. Threes! i 2048

Gra Threes i naśladująca ją 2048 wymaga od gracza przesuwania pól z liczbami po podzielonej na kilka kwadratów planszy. Łączenie kolejnych pól ze sobą pozwala osiągnąć wyższy wynik.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

6. Clash of Clans

Strategiczna i bardzo popularna gra akcji. W Clash of Clans buduje się swoją osadę i walczy z przeciwnikami sterowanymi przez sztuczną inteligencję i z innymi graczami z całego świata.

Dostępność: Google Play, App Store

7. Seria Asphalt

Asphalt to bardzo udana seria wyścigowych gier mobilnych. Najnowsza odsłona o tytule Asphalt 8: Airborne wynosi grafikę na kolejny poziom i jest dostępna nawet na Apple TV.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

8. Hearthstone: Heroes of Warcraft

Karciana gra od Blizzarda doczekał się edycji mobilnej. Gracze mogą zbierać wirtualne karty z bohaterami świata Warcraft i mierzyć się z innymi graczami.

Dostępność: Google Play, App Store

9. The Walking Dead

Telltale to studio, które przywróciło blask grom przygodowym. The Walking Dead na bazie popularnego komiksu i serialu to jedna z ich sztandarowych produkcji.

Dostępność: Google Play, App Store

10. Lara Croft GO

Fani serii gier Tomb Raider mogą pobrać ze sklepów z aplikacjami grę mobilną, w której sterują Larą Croft. Bazuje ona na równie udanej produkcji Hitman GO.

Dostępność: Google Play, App Store, Windows Store

Aplikacje mobilne - Google Play, App Store i Windows Store

Aplikacje mobilne - Google Play, App Store i Windows Store

Uważaj na aplikacje spoza Google Play!

Android jako jedyny system pozwala na instalowanie aplikacji spoza oficjalnego repozytorium. Użytkownicy mogą pobrać pliki APK (odpowiednik EXE z systemu Windows) i zainstalować aplikacje we własnym zakresie.

To bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala korzystać z aplikacji, które z różnych względów nie mogły zostać umieszczone w sklepie Google Play. Niestety, to też furtka dla złośliwego oprogramowania i użytkownicy Androida powinno mieć się na baczności.

Bardzo ryzykowne jest instalowanie aplikacji z plików APK pobranych z niepewnych źródeł. Może się zdarzyć, że do takiego pliku został dopisany złośliwy kod. Instalując program wzbogacony o malware można stracić dostęp do swoich danych, w tym np. dane logowania do konta bankowego.

Czy wiesz że…?

Google Play jest już większym sklepem niż App Store, ale sklep z aplikacjami do Androida przynosi deweloperom sumarycznie mniej pieniędzy niż sklep Apple. To bardzo istotna informacja dla programistów, którzy planują tworzyć aplikacje mobilne w przyszłości.

Wedle danych podsumowujących 2015 rok z Google Play użytkownicy pobierają o 100 proc. więcej aplikacji niż z App Store’u. Rok temu przewaga nad Apple wynosiła 60 proc. więc sklep Google nie tylko urósł dwukrotnie, ale też coraz bardziej ucieka swojemu rywalowi.

Sklep Apple wygrywa natomiast jeśli spojrzy się na inny wskaźnik. Użytkownicy wydają bowiem o 75 proc. więcej pieniędzy kupując aplikacje do iPhone’ów i iPadów niż do smartfonów i tabletów z Androidem. Przewaga ta się pogłębia, bo rok temu wynik App Store’u był o 70 proc. lepszy od Google Play.