9 najlepszych narzędzi antywirusowych dla biznesu na Androida
-
- 07.11.2019, godz. 21:11
Istnieje mnóstwo narzędzi i programów antywirusowych na Androida. W który najlepiej zainwestować pod kątem firmy? Zobacz!
Poniżej prezentujemy dziewięć programów antywirusowych klasy biznesowej, które zyskały najlepsze wyniki w wynikach testu przeprowadzonego przez niezależne, niemieckie laboratorium badawcze AV-Test. Wzięło w nim udział dziewiętnaście aplikacji, a każda mogła osiągnąć do sześciu punktów w następujących obszarach: ochrona, wydajność, wpływ na używanie urządzenia. Perfekcyjny wyniki to 18 punktów - czyli maksimum na każdym polu. Tyle właśnie uzyskało dziewięć wymienionych tutaj narzędzi.
Przeciętna skuteczność w wykrywaniu malware wynosiła 97,5%, a w przypadku szkodników, które pojawiły się do czterech tygodni przed testem - 97,4%. Należy jednak pamiętać, że testy odbywały się środowisku laboratoryjnym. W sieci firmowej wyniki i skuteczności mogą być nieznacznie inne, tym bardziej, że po skończeniu testów pojawiły się kolejne szkodniki. Mimo tego, ta dziewiątka to w chwili obecnej najlepsze rozwiązania ochronne na rynku i spokojnie można w nie zainwestować. A ponieważ wyniki były takie same,prezentujemy je w kolejności alfabetycznej.
Antiy Labs AVL 2.7
AVL uzyskało perfekcyjne wyniki, a w praktyce jest lekkim, nieodczuwalnym programem, który wśród funkcji ma m.in. blokowanie połączeń od nieznanych numerów.
Bitdefender Mobile Security Version 3.3
Bitdefender Mobile Security wykrywa 100% szkodników zarówno starszych, jak i nowszych. Duża zaletą jest wydajna praca bez wzmożonego wyczerpywania baterii. A kolejną - zero fałśzywych alarmów w trakcie testów, które obejmowały m.in. instalowanie aplikacji z Google Play Store i innych źródeł. Oferuje moduł antykradzieżowy, w którym mamy zdalne kasowanie danych oraz lokalizowanie urządzenia, ponadto dodaje do przeglądarki ochronę przed phishingiem. Podobnie jak większość rywali, nie ma filtrowania wiadomości ani wsparcia dla wszystkich typów szyfrowania.
Cheetah Mobile Security Master 5.0
Security Master również nie podniósł fałszywego alarmu, a oprócz modułu antykradzieżowego posiada również kontrolę aplikacji, wbudowany VPN, doradcę sieci Wi-fi i tryb bezpiecznego przeglądania stron.
G Data Internet Security 26.5
G Data Internet Security ma więcej funkcji niż pozostali - blokowanie połączeń, filtrowanie wiadomości tekstowych, kontrolę rodzicielską, a także opcję bezpiecznego przeglądania sieci. Minusy? Nie pozwala na zapisywanie danych na karcie SD lub w chmurze, brak VPN-u. Plusy? Brak fałszywych alarmów podczas instalacji aplikacji z różnych źródeł.
Kaspersky Internet Security 11.28
Kaspersky Internet Security spisuje się świetnie, ale ma niewiele funkcji. Wśród dostępnych jest kontrola rodzicielska, blokowanie połączeń oraz bezpieczne przeglądanie sieci, ale nie znajdziemy zapisywania kopii zapasowych danych na karcie SD ani doradcy bezpieczeństwa.
McAfee Mobile Security Version 5.2
McAfee Mobile Security Android wykrył w czasie rzeczywistym ponad 99,7% szkodników, co jest ponadprzeciętnym wynikiem, w tym 100% najświeższych. Obsługa jest prosta i intuicyjna. Zestaw narzędzi - bardzo mocny. Znajdziemy w nim narzędzia antykradzieżowe, blokowanie połączeń, ochronę przez phishingiem, bezpieczne przeglądanie sieci, kontrolę rodzicielską oraz możliwość zapisywania danych w chmurze lub na kartę SD.
Symantec Norton Mobile Security 4.6
Symantec Norton Mobile Security doskonale wykrywa starsze i nowsze szkodniki, nie wszczynając przy tym żadnych fałszywych alarmów. Zawiera zestaw praktycznych funkcji, jak bezpieczne przeglądanie, backup danych, moduł antykradzieżowy, blokowanie połączeń.
Sophos Mobile Security 9.0
Sophos Mobile Security wykryło 99,8% zagrożeń malware. Ponadto oferuje kontrolę aplikacji, doradcę prywatności, bezpieczne przeglądanie i doradcę Wi-fi. Zabrakło blokowania połączeń, tworzenia backupu i VPN.
Trend Micro Mobile Security 10.3
Trend Micro Mobile Security wypadł perfekcyjnie w każdym obszarze. W solidnym zestawie funkcji zabrakło backupu danych, kontroli rodzicielskiej oraz VPN.

Android - stan bezpieczeństwa na czwarty kwartał 2019 roku
Badacze z AV-TEST Institute pokazują, że liczba wirusów na system Android wzrasta z roku na rok. W 2014 roku było ich 326 milionów, kolejnego - już 470 milionów, a w 2016 odnotowano 597,5 mln próbek, czyli blisko 40% więcej, niż dwa lata wcześniej! A w 2018 roku badacze znali łącznie 838,14 milionów szkodników mobilnych. Teraz, w ostatnim kwartale 2019 roku, jest to już 33% więcej, ale nie ma jeszcze dokładnej liczby - tę poznamy w styczniu 2020. Szkodniki wymierzone są przede wszystkim w branżę finansową, zdrowotną oraz władze. Stają się coraz trudniejsze do wykrycia i coraz bardzie złożone. Dla przykładu - w październiku 2018 roku odkryto trojany bankowe w Play Store, które były kontrolowane zdalnie i atakowały inne aplikacje na urządzeniu ofiary. Poza tym mogły również przechwytywać wiadomości SMS, połączenia oraz samoczynnie pobierać i instalować inne szkodniki.
Jakieś dobre wieści? Owszem - antywirusy są coraz skuteczniejsze, dlatego cyberprzestępcy mają coraz wyżej podniesioną poprzeczkę.