Alternatywne drukowanie

Laserowe urządzenia drukujące to podstawa wyposażenia każdego biura, a materiały eksploatacyjne stanowią wciąż liczącą się pozycję w budżetach po stronie kosztów. Czy firmom starającym się ograniczać wydatki w czasach kryzysu bardziej opłaca się stosować tańsze zamienniki niż oryginalne materiały? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, przeprowadziliśmy test zamienników tonerów do drukarek laserowych.

Uni-1 U-SML1660N

Uni-1 U-SML1660N

Ocena redakcji PCWorld.pl

Toner jest dobrze zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas transportu i dodatkowo zamknięty w szczelnej folii. Po wyjęciu kasety z pudełka trzeba jedynie zdjąć zaślepkę chroniącą wałek.

Brak jest dodatkowej taśmy zabezpieczającej toner, ale nie zauważyliśmy, aby miało to jakikolwiek negatywny wpływ na pracę tonera. Wszystkie testowane egzemplarze miały zbliżoną wydajność prawie 2300 stron przy 5-procentowym zaczernieniu. Wpływa to znacząco na obniżenie kosztów drukowania, które spadają z 0,14 zł (korzystanie z oryginalnego tonera) do 0,06 zł co jest najlepszym wynikiem. To spore osiągnięcie i najlepszy wynik wśród testowanych alternatywnych tonerów do drukarki Samsunga. Co istotne, toner ten nie powodował zabrudzeń czy też problemów z drukiem. Pod tym względem działa prawie tak samo jak oryginał a jest od niego dużo tańszy.

Uni-1 U-SML1660N - pełna recenzja »

Zalety:

 • Bezproblemowa praca
 • Wysoka wydajność
 • Niski koszt drukowania

Wady:

 • Brak taśmy zabezpieczającej toner

Asarto AS-LS-1042

Asarto AS-LS-1042

Ocena redakcji PCWorld.pl

Asarto to nowa marka wśród producentów zamienników i trzeba przyznać, że nie ma żadnych kompleksów, a wręcz wysoko stawia poprzeczkę nawet największym rywalom, oferując wysoką wydajność i niską cenę. Kaseta jest dobrze zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi i dodatkowo zamknięta w szczelnym worku. Podobnie jak w modelu UNI-1 U-SML1660N, brak jest dodatkowej taśmy zabezpieczającej toner.

Asarto AS-LS-1042 osiąga bardzo podobne wyniki jak toner UNI-1 U-SML1660N, pozwalając na wydrukowanie ok 2200 stron przy 5-procentowym zaczernieniu. W pudełku jest instrukcja instalacji. Koszt wydrukowania strony z uwagi na niższą cenę jest nawet mniejszy (0,05 zł) w wypadku modelu UNI-1 (0,06 zł). Pod względem wydajności oba tonery są niemal równie dobre, wyraźnie wyprzedzając konkurencję pod względem kosztów druku. Nie zauważaliśmy też żadnych problemów z pracą drukarki, wszystkie wydruki były czyste i odpowiedniej jakości.

Asarto AS-LS-1042 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Bezproblemowa praca
 • Wysoka wydajność
 • Niski koszt drukowania

Wady:

 • Brak taśmy zabezpieczającej toner

ActiveJet ATS-1660N

ActiveJet ATS-1660N

Ocena redakcji PCWorld.pl

Kaseta z tonerem umieszczona jest w kartonowym pudełku z informacją, do jakich drukarek pasuje i jaką ma wydajność przy 5-procentowym zaczernieniu (1500 stron). Kaseta jest dobrze wykonana, na częściach nie widać żadnych śladów używania, a podatny na uszkodzenia wałek jest zabezpieczony dodatkową zaślepką. Brak taśmy zabezpieczającej toner nie wpłynął negatywnej na jakość wydruków.

Dwa tonery pracowały bezbłędnie, pozwalając na wydrukowanie około 1900 stron. Trzeci nie był już tak wydajny, a na wydrukach czasami powstawały zabrudzenia. Nie było ich dużo i nie wpływały na czytelność. Średni wynik i tak okazał się dużo wyższy (1700 stron) niż przeciętna i deklarowana przez producenta wydajność (1500 stron). Co istotne, koszt wydrukowania pojedynczej strony przy 5-procentowym zaczernieniu spada z 0,14 zł (oryginalny toner Samsunga) do 0,07 zł. W porównaniu do oryginalnych materiałów oszczędność jest więc spora.

ActiveJet ATS-1660N - pełna recenzja »

Zalety:

 • Dobra wydajność
 • Niski koszt drukowania
 • Czytelna instrukcja instalacji

Wady:

 • Brak taśmy zabezpieczającej toner

Colorovo CRS-1043S-BK

Colorovo CRS-1043S-BK

Ocena redakcji PCWorld.pl

Kaseta z tonerem wygląda i działa jak oryginalny produkt Samsunga. Wszystkie części są czyste, bez śladów użytkowania i gdyby nie to, że plomby zastąpiono śrubkami, to trudno byłoby stwierdzić, że jest to produkt nieoryginalny.

Wydajność przetestowanych przez nas trzech tonerów jest identyczna jak deklarowana przez producenta (1500 stron przy 5-procentowym zaczernieniu). Różnice w liczbie wydrukowanych stron między trzema przetestowanymi przez nas tonerami są nieznaczne i akceptowalne. Co prawda, tonery nie osiągają takiej wydajności jak liderzy, ale identyczną jak oryginalne materiały Samsunga, dzięki czemu klasyfikują się w ścisłej czołówce. Cena jest za to dużo niższa, bo wynosi około 100 zł (średnia z wyszukiwarek cen), więc koszt drukowania (0,06 zł) jest podobnie niski jak najwydajniejszych tonerów UNI-1 czy Asarto.

Colorovo CRS-1043S-BK - pełna recenzja »

Zalety:

 • Bezproblemowa praca
 • Dobra wydajność
 • Niski koszt drukowania

Wady:

 • Brak taśmy zabezpieczającej toner

Elo S-ML1660

Elo S-ML1660

Ocena redakcji PCWorld.pl

Elo S-ML1660 nie oferuje takiej wydajności jak tonery UNI-1 czy Asarto, ale ma za bardzo dużą powtarzalność. Trzy przetestowane przez nas tonery osiągnęły prawie identyczne wyniki (różnica w wydajności to tylko 12 stron), pozwalając na wydrukowanie około 1420 stron przy 5-procentowym zaczernieniu w normalnym trybie drukowania (wyłączona funkcja oszczędzania tonera).

To wyniki identyczne jak tonerów oryginalnych. Co istotne, jakość wydruków jest też identyczna. Nie zauważaliśmy żadnych problemów z pracą tonera, bo strony zostały wydrukowane czysto, a szybko i bez zacięć. Elo S-ML1660 to jedyne modele, które nie drukowały do momentu wyczerpania tonera, ale do wyświetlenia komunikatu sterownika drukarki o jego zerowym poziomie. To dobrze, bo pozwala uzyskać rewelacyjną powtarzalność, ale może ograniczać wydajność. Większość modeli pozwala na wydrukowanie nawet kilkudziesięciu stron po ostrzeżeniu o wyczerpaniu się tonera.

Elo S-ML1660 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Bezproblemowa praca
 • Powtarzalność

Wady:

 • Niski koszt drukowania

Drukarki laserowe są przeważnie tańsze w eksploatacji niż alternatywne konstrukcje atramentowe. Jednak cena tonera jest dużo wyższa niż tuszów do drukarek atramentowych. Nawet mało wydajny toner do laserówki, który wystarczy na wydrukowanie 1500, stron kosztuje około 200 zł. Z tego powodu wiele firm rezygnuje z oryginalnych materiałów na rzecz tańszych zamienników. Oszczędności mogą być duże, gdyż cena zamienników jest czasami nawet o kilkadziesiąt procent niższa. Doskonale obrazuje to przykład drukarki użytej przez nas do testów (Samsung ML-1665), do której oryginalny toner, wystarczający na wydrukowanie 1500 stron, kosztuje ok. 210 zł, a alternatywne zamienniki kupić można już za 100-140 zł. Łatwo więc policzyć, że koszt wydrukowania strony spada z 0,14 zł przy wykorzystaniu oryginalnego tonera do 0,07- 0,09 zł w wypadku zamiennika (dane szacunkowe).

Niska cena nie jest ich jedyną zaletą. Najlepsze alternatywne tonery potrafią nawet drukować o kilkaset stron więcej niż deklaruje producent. Toner Asarto AS-LS-D1042 wystarcza na 2192 strony (średni wynik z trzech pomiarów), czyli o 692 więcej niż deklarowane 1500 stron. To miła niespodzianka i dodatkowo spora oszczędność, bo koszt wydrukowania strony spada do 0,05 zł i jest o 0,10 zł niższy niż w przypadku oryginalnego tonera! Co istotne, nawet najsłabiej wypadający w teście zamiennik MyColor SM1042B (109 zł), wystarczający na 1292 strony przy 5-procentowym zaczernieniu, okazuje się dobrym wyborem, bo w konfrontacji z oryginalnym tonerem pozwala na drukowanie tańsze prawie o połowę (koszt spada z 0,14 do 0,8 zł/str.).

Z prostej kalkulacji wynika, że nawet kiepskiej jakości (mało wydajny) zamiennik jest bardziej opłacalny niż produkt oryginalny. Jednak trzeba pamiętać o tym, że korzystanie z nieoryginalnych tonerów jest niezgodne z zaleceniami producenta drukarki czy urządzenia wielofunkcyjnego.

Wybór zamiennika

Jednak większość producentów ostrzega użytkowników przed korzystaniem z nieoryginalnych materiałów, które według nich mogą doprowadzić do uszkodzenia drukarki. W praktyce usterki rzadko spowodowane są korzystaniem z zamienników. Najczęściej dotyczą urządzeń atramentowych, w których głowica drukująca jest oddzielona od zbiornika z tuszem (dokupujemy tylko pojemniki z tuszem). W tym wypadku korzystanie z nieoryginalnych tuszów kiepskiej jakości często doprowadza do zapchania głowicy, która jest najdroższą częścią drukarki, a w efekcie do jej uszkodzenia. W wypadku tonerów do drukarek laserowych ten problem nie występuje. Problemy, jakie można zauważyć, korzystając z zamienników, to rozsypywanie się tonera po wyjęciu z pudełka (w testowanych przez nas tonerach ten problem nie występował), czy też gorsza jakość wydruków, co widać np. w testach gradientu.

Dla producenta drukarki informacja o tym, że używane były produkty alternatywne, jest dobrym pretekstem do unikania jakichkolwiek napraw gwarancyjnych, nawet jeśli usterki nie spowodował zamiennik. Walka jest więc bardzo ostra, bo wartość sprzedanych materiałów eksploatacyjnych to bardzo istotna część dochodów producentów drukarek. Nic dziwnego, bo ciągle inwestują oni w nowe technologie, podczas gdy producenci zamienników korzystają z stniejących rozwiązań i są przez to na uprzywilejowanej pozycji. Na szczęście więksi producenci alternatywnych tonerów przejmują na siebie obowiązek naprawy drukarki czy urządzenia wielofunkcyjnego, o ile usterka nastąpiła z powodu używania ich materiałów eksploatacyjnych.

Tonery regenerowane i refabrykowane

Regeneracja to ponowne wykorzystanie oryginalnego, ale już pustego pojemnika (są firmy które zajmują się skupem używanych kaset czy pojemników po tuszach do drukarek atramentowych), wyczyszczenie go napełnienie tonerem i ponowne złożenie. Zdarza się przy tym, że części tych tonerów, które wymagałyby wymiany, są dalej używane, co prowadzi do pogorszenia jakości wydruków, ale też innych problemów, np. częstego zacinania się papieru. Powodem jest to, że producent, chcąc utrzymać jak najniższą cenę, „zapomina”, że kasetę z tonerem można ponownie napełniać bez wymiany części, ale tylko wtedy gdy nie była ona intensywnie używana. Z reguły po dwóch–trzech powtórnych niepełnieniach i wykorzystaniu większość mechanicznych elementów ruchomych nadaje się on już do wyrzucenia.

Coraz częściej zamienniki tonerów są produkowane (a właściwie refabrykowane) w zakładach od lat specjalizujących się w produkcji tonerów (w tym oryginalnych), a nie regenerowane „domowymi” sposobami. Do produkcji tonerów refabrykowanych wykorzystuje się również części używane, ale tylko wtedy, gdy nie są one zużyte, bo te od razu wymienia się na nowe.

Fabryki produkujące tonery refabrykowane skupują kasety do drukarek laserowych i od razu rozkładają je na części, które są sortowane (zużyte są utylizowane) i w dalszej kolejności trafiają na linię produkcyjną. Po złożeniu i napełnieniu nowy toner jest często poddawany rygorystycznym testom jakościowym (niekiedy podobnym jak w przypadku oryginałów), o co coraz częściej dbają producenci wyrobów alternatywnych. Dlatego nie tylko są one znacznie lepsze pod względem jakości otrzymywanych przy ich użyciu wydruków, ale też powtarzalności i wydajności. Tego typu kontrola często nie jest możliwa lub nie jest przeprowadzana w małych „domowych” firmach produkujących tonery regenerowane, które kuszą jak najniższą ceną.

Czy można rodróżnić toner refabrykowany od regenerowanego? Niestety nie ma na to prostego sposobu, o ile producent nie zamieści takiej informacji na pudełku. A to nie zdarza się często.

Procedura testowa

Do testu wykorzystaliśmy zmienniki tonerów do drukarki Samsunga ML-1665 o wydajności 1500 stron. Do testu mierzącego wydajność (liczba wydrukowanych stron) wykorzystaliśmy dokument składający się z setek stron A4 z naniesionymi paskami w czarnym kolorze, który był drukowany w normalnej jakości z wyłączonym systemem oszczędzania tonera. Każdy z tych pasków o powierzchni 31,185 cm2 odpowiada wydrukowi jednej strony z 5-procentowym zaczernieniem. Jest to metoda bardziej przejrzysta i obiektywna niż drukowanie dokumentów, które zbudowane są z różnych elementów, czcionek i nie ma sposobu na sprawdzenie stopnia wykorzystania poszczególnych tuszów. Na wydrukach wyraźnie widać, w którym miejscu nastąpiło wyczerpanie tonera i czy drukowane strony są czyste, czy też z zabrudzeniami.

Jakość wykonania i powtarzalność produktu to równie istotne elementy, ponieważ często zamienniki kupione w dwóch różnych miejscach mają różną wydajność. Dlatego testy przeprowadziliśmy z użyciem trzech „identycznych” zamienników od tego samego producenta, tak aby sprawdzić, czy występują między nimi różnice. Założeniem było, że lepiej jest, gdy wyniki są do siebie zbliżone (gwarancja odpowiedniej jakości produktu), niż gdy jeden z tonerów uzyskuje najlepszy wynik, a pozostałe przeciętny. Testy uznaliśmy za zakończone w wypadku, gdy były widoczne ewidentne objawy wyczerpywania się tonera. W większości przypadków po wyjęciu tonera z drukarki i jego wstrząśnięciu da się jeszcze wydrukować około 40-50 stron przy 5-procentowym zaczernieniu, ale ich jakość jest dużo gorsza, dlatego tych wyników nie braliśmy pod uwagę.

Co w testach

Większość zamienników drukowała do niemal kompletnego wyczerpania tonera mimo ostrzeżeń sterownika drukarki o zerowym poziomie tonera (dane szacunkowe). Tylko w jednym przypadku drukowanie zostawało zatrzymywane przez sterownik drukarki po zasygnalizowaniu braku tonera (zamienniki Elo). Trudno stwierdzić, czy to jest wada czy zaleta, bo ich wydajność jest przez to o kilka procent mniejsza, ale producent uzyskał niesamowitą powtarzalność produktu, który można kupować niemal w ciemno (10 na 10 pkt możliwych do zdobycia). Co istotne, uzyskany wynik pokrywa się z danymi na pudełku, a to spora zaleta.

Największą niespodziankę zrobiły zamienniki Uni-1 i Asarto, które okazały się bezkonkurencyjne, jeżeli chodzi o wydajność, umożliwiając wydrukowanie ponad 2000 stron przy 5-procentowym zaczernieniu, podczas gdy średni wynik to około 1500 stron. To spora oszczędność, zwłaszcza że nie sprawiały żadnych problemów. Nie zawiedli też najwięksi gracze, ActiveJet, NTT, Colorovo, których wyniki były takie, jakich oczekiwaliśmy, a przy tym bardzo do siebie zbliżonye. Dużo lepiej jest z jakością alternatywnych tonerów, które jeszcze do niedawna wysypywały się z opakowania, brudząc drukowane kartki czy ręce użytkownika. Ten problem w testowanych zamiennikach nie występował. Jakość wydruków również była wystarczająca do codziennych zastosowań, a najbardziej zbliżone do oryginału oferowały tonery Elo.