Desktopowe procesory
-
- 17.04.2014, godz. 13:39
W wyścigu po miano najlepszego procesora liczą się już nie tylko liczba i wydajność rdzeni, ale również osiągi zintegrowanego z CPU układu graficznego. Dopiero połączenie tych dwóch elementów daje pełen obraz wydajności jednostek centralnych najnowszej generacji.
Zmienia się sposób, w jaki są wykorzystywane procesory. Coraz więcej aplikacji przyspiesza swoje działanie nie z powodu wyższej częstotliwości pracy czy liczby rdzeni procesora, ale dzięki wykorzystaniu zintegrowanego układu graficznego. Logiczne jest więc, że testując procesory, musieliśmy też sprawdzić wydajność zamontowanych w nich układów graficznych. Ważne jest również nieco inne spojrzenie na układ graficzny zintegrowany w procesorze. Ma on służyć nie tylko do gier, ale również (a może przede wszystkim) do przyśpieszania działania wymagających aplikacji. Do tej pory tego typu akceleracja możliwa była tylko dzięki rozwiązaniom oferowanym przez producentów układów graficznych, np. technologia Nvidia CUDA. Teraz coraz częściej wykorzystywana jest otwarta biblioteka OpenCL, która współpracuje z układami graficznymi różnych producentów. AMD dodaje ją standardowo do sterowników i działa ona z układami graficznymi z serii HD 4000 (z wykluczeniem modelu HD 4200), HD 5000, HD 6000, HD 7000. W przypadku kart Nvidii współpracuje z GeForce’ami 8000, 9000, 200, 300, 400, 500, 600. Intel również wspiera tę technologię, udostępniając zestaw narzędzi dla programistów SDK OpenCL, który zawiera wymaganą bibliotekę dla układów graficznych z serii 4000 i 2500 montowanych w procesorach.
Wykorzystanie mocy obliczeniowej układów graficznych zamontowanych w procesorach AMD przynosi nawet 30-procentowy wzrost wydajności (test programem PCMark 8 z akceleracją i bez niej). Jest tylko jeden haczyk: ów wzrost jest zauważalny tylko w aplikacjach potrafiących wykorzystać OpenCL. Obecnie jest kilkadziesiąt programów, które to potrafią (m.in. aplikacje Adobe, PowerDVD, GIMP; lista stale się wydłuża). Dla innych liczy się tylko wydajność rdzeni procesora.
Połączenie procesora i układu graficznego mocno więc komplikuje klasyfikację procesorów. Perspektywa może się diametralnie zmienić w zależności od tego, jaką wagę przyłożymy do zintegrowanego w procesorze układu graficznego. Jeśli go nie potrzebujesz, szczyt rankingu zdominowany będzie przez procesory Intela, jednak gdy szukasz równowagi pomiędzy wydajnością rdzeni a możliwościami zintegrowanych układów graficznych, to nie sposób nie docenić najnowszych jednostek AMD.
Oferta Intela
Najwydajniejsze układy tej firmy, Core i7, dysponują szybkimi zegarami i pamięcią podręczną o dużej pojemności (8 MB). Zaimplementowana w nich technologia Turbo Boost 2.0 automatycznie zwiększa częstotliwość taktowania zegara, gdy nie są wykorzystywane wszystkie rdzenie procesora. Dlatego w specyfikacji jednostek podawane są dwie wartości tego parametru: podstawowa i maksymalna. Dzięki technologii Hyper-Threading na każdy fizyczny rdzeń procesora przypada jeden rdzeń logiczny, co podwaja liczbę obsługiwanych wątków. W testach mierzących wydajność rdzeni procesora układy Core i7 okazują się niepokonane i doskonale nadają się do budowy wydajnego komputera.
Modele z rodziny Core i5, dostępne głównie w wersji czterordzeniowej, są najbardziej uniwersalne. W przeciwieństwie do Core i7 pozbawione są technologii Hyper-Threading. Oferują, co prawda, 6 MB pamięci, ale za to równie wysokie częstotliwości i wsparcie technologii Turbo Boost. Z kolei układy Core i3 mają najmniej pamięci podręcznej (3 lub 4 MB). Pozbawione są też technologii Turbo Boost.
Znakiem rozpoznawczym czwartej generacji procesorów są szybkie układy graficzne. Najwydajniejsza wersja 4600 jest montowana zarówno w jednostkach Core i7, Core i5, jak i niektórych Core i3, dzięki czemu mają one zbliżoną wydajność w przetwarzaniu grafiki 3D.
W sprzedaży dostępne są wciąż procesory Intela trzeciej generacji. Czy warto w nie inwestować? Wiele zależy od tego, czy zamierzasz unowocześnić komputer, wymieniając tylko procesor na nowszy, czy też kupić nowego peceta. W pierwszym przypadku zakup procesora trzeciej generacji ma sens, o ile dysponujesz odpowiednią płytą główną, która go obsługuje. Najlepszym wyborem do unowocześniania komputera jest Core i7 3770K, najwydajniejszy procesor do zastosowań domowych, którego dodatkowo można podkręcić (ma odblokowany mnożnik). Jest w podobnej cenie co najnowszy 4770K, ale wymieniając sam procesor, nie trzeba kupować nowej płyty głównej. Rekompensuje to w dużym stopniu fakt, że Core i7 3770K jest o blisko 10 procent wolniejszy od Core i7 4770K i wyposażony w starszej generacji układ graficzny (Intel HD 4000).
Kupując nowy komputer, lepiej zaopatrzyć się od razu w nowszy układ. Wydatek będzie większy, ale dostaniesz od razu konfigurację z bardziej przyszłościową płytą główną z podstawką LGA 1150.
Odpowiedź AMD
Po raz pierwszy AMD prezentuje jednostki APU wykonane w 28-nanometrowym procesie technologicznym, które bazują na nowych rdzeniach Steamroller i układzie graficznym zgodnym z architekturą GCN (Graphics Core Next). W procesorach tych stopień integracji układu graficznego i rdzeni procesora jest dużo większy niż w przypadku Intela. Nawet w oficjalnej specyfikacji AMD A10-7850K producent podaje, że wyposażony jest on w 12 rdzeni (cztery rdzenie procesora i osiem układu graficznego). Niestety oferta jednostek AMD z rodziny Kaverii obejmuje tylko trzy modele: AMD A10-7850K (odblokowany mnożnik), A10-7700K (odblokowany mnożnik) i AMD A8-7600. Zamontowane w nich układy graficzne Radeon R7 okazują się bardzo wydajne (AMD A10 – 7850K – Battlefield 4 – 28 kl.s/, Far Cry 3 – 24 kl./s, World of Tanks – 28 kl./s) i sprawiają, że nowe procesory AMD świetnie nadają się do budowy komputera pozbawionego zewnętrznej karty graficznej.
Nowe procesory AMD to nie tylko większe możliwości, wyższa wydajność, ale też większe problemy. Wszystkie wymagają płyt głównych z podstawką FM2+, która zgodna jest z poprzednią generacją APU. Musimy pamiętać o częstej aktualizacji sterowników, bo to głównie od ich możliwości zależeć będzie wydajność zintegrowanego w procesorze układu graficznego. Siła nowych jednostek AMD tkwi głównie w przyspieszeniu pracy dzięki wykorzystaniu biblioteki OpenCL, dlatego należy wybierać oprogramowanie, które z nim współpracuje. AMD mocno wspiera producentów oprogramowania, tak aby liczba aplikacji potrafiących korzystać z biblioteki OpenCL stale rosła. Obecnie obejmuje kilkadziesiąt pozycji, także jest z czego wybierać. Niestety użytkownicy starszej generacji procesów AMD, chcąc przesiąść się na Kaveri, będą zmuszeni do kupna nowej płyty głównej.
Core i7-4770K
Intel Core i7-4770K okazuje się o kilkanaście procent szybszy od poprzednika (Core i7-3770K). Wyposażony jest w wydajniejszy układ graficzny Intel HD 4600, który przynajmniej zbliża się wynikami do procesorów graficznych zintegrowanych w APU AMD.
Oferuje o kilkadziesiąt procent lepszą wydajność niż poprzednik HD 4000, co w połączeniu z wysoką częstotliwością rdzeni procesora daje świetne rezultaty. W testowym komputerze wyposażonym w szybki dysk SSD i pakiet najnowszych stronników przy niskich ustawieniach detali Battlefield 4 pracował z szybkością 30 kl./s. Również popularne gry sieciowe działały płynnie, co potwierdza wynik 61 kl./s uzyskany w grze Word of Tanks. Relatywnie szybka karta graficzna to miły, aczkolwiek w tym przypadku mało znaczący dodatek. Tego typu procesory kupowane są głównie dla wydajności rdzeni, a w tym przypadku jest to strzał w dziesiątkę. Do dyspozycji są cztery rdzenie wykonane w procesie litograficznym 22 nm, które pracują z częstotliwością 3,5 GHz (w trybie turbo 3,9 GHz) i dodatkowe cztery logiczne rdzenie (technologia Hyper-Threading). W systemie Intel Core i7-4770K rozpoznawany jest więc jak procesor ośmiordzeniowy. To znacznie skraca pracę z aplikacjami multimedialnymi i graficznymi, co potwierdza najlepszy rezultat w teście Cinemabench R15 (752 pkt). Również w teście wPrime, który mierzy szybkość rdzeni procesora, Intel Core i7-4770K okazał...Core i5-4670S
Większość procesów czwartej generacji z rodziny Core i5 ma współczynnik TDP wynoszący 88 W, czyli tyle samo, co jednostki Core i7. Wyjątkiem są modele o obniżonym poborze prądu, które mają oznaczenie „S” (65 W) lub „T” (35–45 W) na końcu nazwy modelu. Intel Core i5-4670S jest, według nas, najciekawszym z nich, bo choć pobiera o ponad 20 W mniej, to spadek wydajności jest minimalny.
Wyposażony jest w cztery rdzenie bez technologii Hyper-Threading o bazowej częstotliwości 3,1 GHz, która dzięki technologii Turbo Boost może wzrosnąć do 3,8 GHz. Maksymalna częstotliwość i liczba rdzeni jest więc identyczna jak w najwydajniejszym modelu Core i5-4670. Co istotne, w wymagającym teście Cinemabench R15 różnica pomiędzy procesorami wynosi tylko 5 procent. Wynik wPrime (344 s) ostatecznie potwierdza wydajność tej jednostki, która z powodzeniem może być montowana w komputerach do pracy z bardziej wymagającymi aplikacjami.
W teście 3DMark Cloud Gate, Intel Core i5-4670S uzyskał 7278 pkt, czyli o ponad 1000 pkt więcej niż najlepszy procesor poprzedniej generacji Intela (Core i7-3770K). Przegrywa jednak z AMD A10-7850K, który ma o ponad 25 procent szybszy układ graficzny (3DMark Cloud Gate Graphics – 10852 pkt). Co istotne, im bardziej wymagający jest test, tym różnica na korzyść AMD A10-7850K jest większa (3DMark Fire Strike Graphics – 71 procent). Core i5 lepiej za to nadaje się do budowy komputera do gier wyposażonego w wydajną kartę graficzną, uzyskując o 33 procent lepszy wynik od procesora AMD w teście 3DMark Fire Strike...A10-7850K
AMD A10-7850K to procesor dysponujący najwydajniejszym zintegrowanym układem graficznym Radeon R7.
Producent w oficjalnej specyfikacji podaje, że jest to jednostka 12-rdzeniowa, tyle że cztery rdzenie należą do procesora, a pozostałe do układu graficznego. Oba układy ściśle ze sobą współpracują, o czym świadczą bardzo wysokie wyniki w testach wydajności OpenCL (BasemarkCL). Pod tym względem AMD A10-7850K okazuje się o niecałe 50 procent szybszy (BasemarkCL – 76 pkt ) od najszybszego procesora Intel Core i7-4770K (BasemarkCL – 55 pkt). Tuż za nim jest kolejna jednostka AMD A8-7600 (70 pkt). Pracując nad aplikacjami, które potrafią wykorzystać możliwości OpenCL, można uzyskać nawet 30-procentowy wzrost wydajności (3Dmark Home z akceleracją OpenCL i bez niej).
W testach mierzących wydajność rdzeni AMD A10-7850K jednak nie zachwyca. Chociaż mają one stosunkowo wysoką częstotliwość pracy (3,7–4 GHz), to procesor osiąga prawie identyczne wyniki w testach Cinemabench R15 (311 pkt), wPrime 1024 (413 s), jak niezbyt wydajny procesor Intel Core i3-4330. Ten ostatni w teście PCMark8 bez wykorzystywania biblioteki OpenCL jest nawet szybszy (2995 pkt) od jednostki AMD (2656 pkt). Wolniejszy był jedynie drugi procesor AMD A8-7600 (2599 pkt).
Po zainstalowaniu najnowszych sterowników można skorzystać z alternatywnej dla DirectX biblioteki Mantle, która potrafi efektywniej spożytkować wydajność procesora. Jak na razie wykorzystuje to tylko najnowszy Battlefield, który przy średnich ustawieniach detali i włączonej bibliotece Mantle pracuje z prędkością 28 kl./s. Podobną prędkość uzyskaliśmy podczas testów w grach FarCry 3 (30 kl./s - niska liczba wyświetlanych detali) czy Crysisa 2 (25 kl./s) z wykorzystaniem biblioteki DirectX. Pod tym względem okazuje się on kilkadziesiąt procent szybszy od najlepszego procesora Intel Core i7-4770K.
Core i3-4130
Core i3-4130 to jeden z najtańszych procesorów Intela uczestniczący w naszym teście. Wyposażony jest w dwa rdzenie, ale dzięki technologii Hyper-Threading potrafi wykonywać do czterech wątków jednocześnie. W systemie rozpoznawany jest jako procesor czterordzeniowy o prędkości 3,4 GHz.
Niestety nie jest wyposażony w technologię Turbo Boost. Dysponuje też najmniejszą pojemnością pamięci podręcznej (3 MB) i układem graficznym Intela HD 4400. W testach mierzących wydajność rdzeni Core i3-4130 wypada na końcu stawki. Oferuje podobną szybkość pracy (Cinemabench R15 – 339 pkt, wPrime – 484 s), jak procesor AMD A8-7600 (Cinemabench R15 – 292 pkt, wPrime – 440 s).
Zastosowany układ graficzny 4400 jest o kilkanaście procent wolniejszy od 4600, który dodawany jest do droższych modeli procesorów Intela. W porównaniu z jednostką AMD A10 (3DMark Cloud Gate – 7000 pkt) w teście przetwarzania grafiki 3D okazuje się dużo słabszy (5636 pkt). Nawet z najmniejszą liczbą szczegółów uzyskiwana prędkość renderingu jest zbyt niska (Battelfield 4 – 20 kl./s, Far Cry 3 – 18 kl./s, Crysis 2 – 15 kl./s). Jedynie w grze Word of Tanks, przy niskich ustawieniach liczby wyświetlanych szczegółów, uzyskana prędkość była zadowalająca (58 kl./s).
Mocną stroną procesora jest jednak bardzo dobry stosunek ceny do wydajności rdzeni. Pod tym względem okazuje się on najlepszy. Dodatkowo oferuje niskie zużycie prądu (współczynnik TDP...