Drukarki laserowe. Ranking modeli do domu i małego biura

Przetestowaliśmy 5 modeli drukarek laserowych do domu i małego biura w cenie od 300 do 800 zł. Przez wzgląd na charakterystykę pracy w domu w teście uwzględnione zostały tylko urządzenia laserowe monochromatyczne bez funkcji skanera i kopiarki.

Ranking drukarek laserowych. Jak testowaliśmy

Podstawowym wyznacznikiem opłacalności zakupu urządzenia drukującego jest stosunek ceny do wydajności materiałów eksploatacyjnych. Zaprezentowana w tabeli kwota to koszt wydruku 100 stron, uwzględniający zakup tonera w największej wersji i bębna, jeśli takowy występuje. Jednocześnie nie są w niej ujęte koszty energii i papieru. Innym zagadnieniem związanym z kosztami eksploatacji drukarki jest pobór prądu. Jako że urządzenia najwięcej czasu działają w trybie gotowości lub uśpienia, weryfikacji został poddany pobór mocy właśnie w tych dwóch trybach.

Monochromatyczne drukarki laserowe - wyniki testu.

Monochromatyczne drukarki laserowe - wyniki testu.

Część laboratoryjna testu objęła również sprawdzenie realnej wydajności drukarek. Czasy wydruków mierzono podczas drukowania dokumentu tekstowego PDF o poziomie pokrycia 5%. Pierwszy ujęty w tabeli test prezentuje czas wydruku jednej strony od momentu zainicjowania drukowania. Obejmuje zarówno szybkość pracy mechanizmu, jak również efektywność transferu i czas przetwarzania pliku. Kolejny test jest weryfikacją czasu wydruku 10 stron pliku tekstowego, uwzględniającą samą szybkość pracy mechanizmu drukującego. Zestawienie wyników uzupełniła weryfikacja czasu, jakiego drukarki potrzebują na dwustronne zadrukowanie 10 arkuszy bez przetwarzania i transferu plików.

Ranking drukarek laserowych. Wnioski z testu

Większość dostarczonych do redakcji maszyn to podstawowe produkty biznesowe w ofertach poszczególnych producentów. Niskie koszty zakupu nie są w żadnym stopniu związane z jakością wykonania urządzeń. Przetestowane drukarki charakteryzują się wydajnością na poziomie droższych konstrukcji, a także należytą jakością druku. Niskiej cenie zakupu w większości wypadków towarzyszą również niewielkie koszty eksploatacji. Gabaryty przetestowanych produktów są nawet dwukrotnie większe niż w przypadku drukarek domowych, jednakże pozostają one najmniejszymi przedstawicielami klasy biznesowej.

Mimo to w stosunku do „poważniejszych” modeli najtańsze i najmniejsze jednostki mają swoje wady. Najistotniejszą różnicą okazuje się wyposażenie. Nieliczne urządzenia w tej klasie mają moduły komunikacji bezprzewodowej, a dodatkowe porty host USB czy łączność NFC mogą pozostać w sferze marzeń. Rzadkością są również dodatkowe kasety na papier, pojemne podajniki ręczne czy dodatkowe funkcje związane z identyfikacją użytkownika. Niewielki zestaw funkcji wpływa jednak korzystnie na wygodę obsługi maszyn. Większość z nich można skonfigurować nawet bez korzystania z wyświetlacza.

Brother HL-B2080DW


Ocena redakcji PCWorld.pl

Drukarka Brother HL-B2080DW zwyciężyła w kwietniowym teście laserowych urządzeń monochromatycznych "PC Worlda".

Urządzenie należy do nowej serii urządzeń w ofercie Brothera. Urządzenia z oznaczeniem TonerBenefit zostały zaprojektowane z myślą o obniżeniu kosztu całkowitego posiadania urządzenia. Przetestowany model HL-B2080DW to podstawowa konstrukcja, skierowana do niewielkich przedsiębiorstw. Maszyna wyróżnia się niskimi kosztami eksploatacji przy stosunkowo atrakcyjnej cenie zakupu. Uwagę zwraca tani toner, umożliwiający zadrukowanie 100 stron w cenie 5,2 zł. Rewelacyjnie wypada także kwestia poboru mocy.

Kolejnym wyróżnikiem Brothera HL-B2080DW są skromne gabaryty. Jego waga i rozmiary sprawiają, że można pomylić go z urządzeniem domowym. Najsłabszą stroną produktu okazuje się ledwie przeciętna jakość wydruków związana zapewne ze stosunkowo niską rozdzielczością pracy – 600 x 600 dpi. Niewielka obudowa kryje stosunkowo skromny pakiet wyposażenia. Producent nie przewidział miejsca na gniazdo Host USB, a zastosowany podajnik ręczny może przyjmować wyłącznie pojedyncze arkusze.

Charakterystycznym elementem omawianego modelu jest skromny bufor pamięci operacyjnej o pojemności 64 MB. Testy wydajności dowodzą, że w przypadku zastosowań...

Brother HL-B2080DW - pełna recenzja »

Zalety:

 • Niskie koszty eksploatacji
 • Cena zakupu
 • Niskie zużycie energii

Wady:

 • Skromne wyposażenie

Kyocera ECOSYS P2040dn


Ocena redakcji PCWorld.pl

Drukarka Kyocera ECOSYS P2040dn należy do grupy nieco większych urządzeń laserowych, które rozmiarami i wagą wyraźnie odstają od konstrukcji "domowych".

Zajmowana przestrzeń jest wynagradzana przez wzorowe w tej kategorii cenowej wyposażenie. Drukarka posiada pojemny podajnik ręczny oraz największy w teście odbiornik papieru. Ponadto producent przewidział możliwość rozbudowy sprzętu o kolejne podajniki.

Nie zabrakło również wyprowadzonego na front gniazda Host USB czy pojemnego modułu pamięci operacyjnej. Dobre wrażenie sprawia także rozdzielczość pracy 1200 x 1200 dpi, chociaż nie przekłada się ona w widoczny sposób na szczegółowość wydruków.

Wobec niezłych parametrów zaskoczeniem jest brak modułu komunikacji bezprzewodowej. Stosunkowo wysoki pobór energii jest rekompensowany przez atrakcyjne ceny materiałów eksploatacyjnych.

Wydrukowanie 100 stron modelem P2040dn to koszt zaledwie 5,6 zł. Lekkim rozczarowaniem na tle konkurencji okazała się głośność maszyny, która w małym pomieszczeniu może być doskwierająca. Drukarka jest oferowana z 2-letnią gwarancją producenta.

Kyocera ECOSYS P2040dn miała duży potencjał do zwycięstwa w kwietniowym teście drukarek laserowych "PC Worlda". Jednakże procedura skupiona na ergonomii i niewielkich gabarytach pozbawiła maszynę pierwszego...

Kyocera ECOSYS P2040dn - pełna recenzja »

Zalety:

 • Pojemny podajnik papieru

Wady:

 • Głośna praca
 • Stosunkowo wysokie zużycie energii

Xerox Phaser 3260


Ocena redakcji PCWorld.pl

Prawdopodobnie najbardziej nietypowe urządzenie w kwietniowym teście drukarek laserowych "PC Worlda".

Miniaturowy Xerox Phaser 3260 wygląda nieco archaicznie i na pierwszy rzut oka nie zachwyca wyposażeniem. Pomimo to okazuje się całkiem sensownym wyborem do małego biura.

Przede wszystkim maszyna jest bardzo mała. Na jej korzyść działa również rewelacyjna cena (poniżej 400 zł). Wbrew pozorom oszczędności nie zaszkodziły szczególnie produktowi. Pomimo niskiej rozdzielczości wydruku (600 x 600 dpi) jakość dokumentów jest zadowalająca. Brak wyświetlacza również nie ma wielkiego znaczenia – wobec skromnej liczby funkcji Phaser 3260 nie wymaga szczególnej konfiguracji, a obsługa pozostaje intuicyjna.

Nieskomplikowany system w połączeniu z 256 MB pamięci zapewnia bardzo dobry czas wydruku pierwszej strony. Jednocześnie praca całości jest właściwie bezszelestna. Okazuje się jednak, że czym bardziej skomplikowany dokument, tym gorsze wyniki szybkości druku na tle konkurentów. Niewielka obudowa sprawiła, że podajnik ręczny może pomieścić tylko jeden arkusz papieru.

Nie jest również zaskoczeniem, że przy tak skromnych gabarytach producent nie przewidział rozbudowy urządzenia o kolejne podajniki. Nie zabrakło natomiast modułu...

Xerox Phaser 3260 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Niewielkie gabaryty
 • Intuicyjna obsługa

Wady:

 • Brak możliwości rozbudowy
 • Stosunkowo wysoki koszt eksploatacji

OKI B432dn


Ocena redakcji PCWorld.pl

Najwydajniejsza drukarka laserowa w kwietniowym teście redakcji "PC Worlda".

Bez wątpienia OKI B432dn to urządzenie skupione na efektywności druku. Rozdzielczość pracy osiąga w tym wypadku 1200 x 1200 dpi, co skutkuje wzorowymi wydrukami o jakości niedostępnej dla konkurentów.

Czasy uzyskania wydruków są dobre, lecz nie rewelacyjne. Urządzenie zyskuje w przypadku dużych plików i drukowania dwustronnego, jednak słabo radzi sobie z pojedynczymi plikami. Jest to prawdopodobnie zasługa dużego buforu pamięci operacyjnej. Taka charakterystyka wskazuje na przystosowanie produktu raczej do obsługi kilku stanowisk niż małego biura w domu.

Uwagę zwracają również pojemne odbiorniki oraz podajniki z możliwością rozbudowy o kolejne moduły. Drukarka dobrze radzi sobie z zarządzeniem energią, a koszty wydruków są na niezłym poziomie. Produkt ma jednak dwie dość istotne wady.

Przede wszystkim moduł komunikacji bezprzewodowej jest tylko opcjonalny. Drugi problem to wyświetlacz LCD bez podświetlenia i kontroli kontrastu. Właściwie nic na nim nie widać, a i tak obsługuje bardzo okrojony zestaw funkcji. Dużo lepszym rozwiązaniem byłoby usunięcie ekranu i dopracowanie obsługi bez jego zastosowania.

Istotną zaletą może...

OKI B432dn - pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość wydruków
 • Pojemne odbiorniki/podajniki
 • 3-letnia gwarancja

Wady:

 • Moduł Wi-Fi tylko w opcji
 • Ekran LCD

HP LaserJet Pro M402dw


Ocena redakcji PCWorld.pl

Drukarka laserowa HP LaserJet Pro M402dw to naprawdę udany produkt, jednak niekoniecznie trafiony pomysł na zakup do biura domowego.

Urządzenie należy do tych największych w teście, chociaż jego masa jest akceptowalna i wynosi poniżej 10 kg.

Atutem produktu jest przede wszystkim niezłe wyposażenie obejmujące druk w rozdzielczości 1200 x 1200 dpi, podajnik ręczny na 100 arkuszy czy moduł komunikacji bezprzewodowej.

Atrakcyjnie prezentują się również czasy wydruków dla większych dokumentów, i to przy niskiej głośności pracy. Czas wydruku pierwszej strony może natomiast rozczarowywać. Podobnie spory apetyt na energię i wysokie ceny materiałów eksploatacyjnych sprawiające, że zadrukowanie strony to koszt niemal 8 groszy.

Pomimo niezłego wyposażenia brakuje również gniazda Host USB wyprowadzonego na front. Takich praktycznych elementów można oczekiwać od sprzętu wycenionego na 800 zł. Największym rozczarowaniem okazuje się jakość wydruku. Obrazy i treści są mało szczegółowe i zbyt jasne.

Podajnik papieru ma problemy z precyzją pracy, przez co może się zdarzyć, że nadruk będzie naniesiony nieco krzywo.

Ryzykiem dla kupującego może okazać się również gwarancja udzielana zaledwie na 12 miesięcy.

HP LaserJet Pro M402dw - pełna recenzja »

Zalety:

 • Niezłe wyposażenie

Wady:

 • Zużycie energii
 • Koszt eksploatacji