Hulajnogi elektryczne. Ranking 2018

Przedstawiamy wyniki minitestu hulajnóg elektrycznych "PC Worlda". W badaniu wzięły udział cztery urządzenia firm Xiaomi, Archos, GoBoardi Skymaster.

Xiaomi MiJia 365

Xiaomi MiJia 365

Ocena redakcji PCWorld.pl

Bezkonkurencyjnym zwycięzcą naszego testu hulajnóg elektrycznych jest Xiaomi MiJia Electric Scooter M365.

Model wyróżnia się na tle konkurentów dojrzałą konstrukcją. Jest to pełnoprawny środek lokomocji, który w wielu sytuacjach może z powodzeniem zastąpić rower. Należy jednak podkreślić, że jest to hulajnoga skierowana wyłącznie do starszej młodzieży i dorosłych. Przez wzgląd na gabaryty i prędkość może okazać się niebezpieczna dla dzieci.

Jednoślad otrzymał potężny akumulator o pojemności 6,7 Ah. Dzięki niej realny zasięg wynosi ponad 16 km. Jest to dystans, który bywa trudno sprawnie pokonać pieszo, a więc skorzystanie z hulajnogi wiąże się w tym wypadku z realną korzyścią. Zastosowanie pojemnych ogniw ma również wady – masa hulajnogi to niemal 13 kg, a czas ładowania wynosi nawet 5 godzin.

Atutem modelu M365 są duże, pompowane koła zapewniające wysoki komfort nawet podczas jazdy po płytach chodnikowych czy pokonywania dość wysokich krawężników. Zestaw zawiera dwie zapasowe opony, dlatego przebicie jednej z nich nie uziemi pojazdu na długi czas.

Wyróżnikiem konstrukcji jest również hamulec tarczowy. Zapewnia bezpieczeństwo nawet podczas nagłego hamowania, pozwalając jednocześnie na precyzyjne sterowanie...

Xiaomi MiJia 365 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wzornictwo
 • Hamulec tarczowy
 • Akumulator

Wady:

 • Brak zamka uniemożliwiającego rozłożenie
 • Brak cyfrowego wyświetlacza

Archos Citee

Archos Citee

Ocena redakcji PCWorld.pl

Hulajnoga elektryczna marki Archos, zdobywca 2. miejsca w teście "PC Worlda".

Duże koła mają ogromny wpływ na wygodę użytkowania hulajnogi, a Citee jest tego doskonałym przykładem. Konstrukcyjnie model Archosa jest niemal identyczny jak produkty z niższych miejsc. Jednakże dzięki 8-calowym kołom sprawdza się nie tylko w roli zabawki, ale również efektywnego środka transportu. Zastosowana opona nie jest wprawdzie pneumatyczna, jednak jej grubość zapewnia należyty komfort podczas jazdy w trudnym terenie.

Połączenie dobrego ogumienia i dużych kół przekłada się na sensowny prześwit umożliwiający szybkie pokonywanie krawężników. Jazda w terenie lub po płytach chodnikowych może odbywać się z niemal maksymalną prędkością. Hulajnoga Archosa sprawdzi się więc w drodze do sklepu czy pracy, a także w czasie przejażdżek po parku.

Zastosowany silnik o mocy 250 W nie zapewnia imponujących przyspieszeń, ale oferuje prędkość przejazdu na poziomie 20 km/h. Zastosowany akumulator 5,2 Ah wystarcza na blisko 6 km jazdy. Oznacza to, że 5 godzin ładowania przekłada się na około 20 minut zabawy.

Niestety, hulajnoga ma dość dziwaczną wadę konstrukcyjną. Pomimo zastosowania dwóch dużych błotników ochrona przed...

Archos Citee - pełna recenzja »

Zalety:

 • Duże koła
 • Duża przestrzeń na nogi

Wady:

 • Oświetlenie
 • Mało wydajny hamulec elektroniczny

Skymaster Hoola Moonster

Skymaster Hoola Moonster

Ocena redakcji PCWorld.pl

Hulajnoga elektryczna marki Skymaster, rozwijająca prędkość do 19 km/h.

Podstawowym zarzutem w stosunku do wyżej ocenionych konkurentów są zbyt małe, 5-calowe koła z płaską oponą. Pomimo dobrego zasięgu na poziomie 6 km jednoślad Skymastera po prostu nie nadaje się do pokonywania długich dystansów. Szczególnie problematyczne okazuje się przemierzenia płytowych chodników i kostki brukowej. Niski prześwit zniechęca również do zjeżdżania z krawężników czy przejazdów po nieutwardzonym podłożu.

Zadowalająca prędkość maksymalna, przekraczająca nieco 19 km/h, jest osiągalna wyłącznie na gładkiej nawierzchni. Wystarczy zjechać z asfaltu, aby licznik zatrzymał się na wartości 15 km/h. Hulajnoga nie otrzymała przedniego błotnika, a tylny jest wyraźnie za krótki. Taka konstrukcja w połączeniu z brakiem deklaracji dotyczących normy wodoodporności sprawia, że pojazd nie nadaje się do jazdy w po mokrej nawierzchni.

Zastosowany wyświetlacz jest identyczny jak w Archosie Citee – prezentuje dane dotyczące naładowania akumulatora, prędkości i dystansu, a także pozwala na wybranie jednego z trzech dostępnych biegów. Niestety, trafność wskazań ponownie okazuje się bardzo słaba. Największy problem...

Skymaster Hoola Moonster - pełna recenzja »

Zalety:

 • Gabaryty i masa
 • Wygodna w transporcie

Wady:

 • Małe koła
 • Niewiele miejsca na nogi

GoBoard e-Scooter Pro

GoBoard e-Scooter Pro

Ocena redakcji PCWorld.pl

Hulajnoga elektryczna z oferty GoBoad to typowa konstrukcja do zabawy i rekreacji.

Wyróżnia ją stosunkowo mały akumulator o pojemności 4 Ah. Przekłada się to na najmniejszy w zestawieniu zasięg wynoszący zaledwie 5 km. Niedobory mocy widać również w przypadku prędkości maksymalnej – zaledwie 17,4 km/h. Niestety, podczas jazdy poza asfaltem okazuje się ona niezwykle trudna do osiągnięcia, a średnia prędkość przejazdu to około 13 km/h. Atutem niewielkiego akumulatora jest krótki czas ładowania, który nie przekracza 2 godzin.

Jednoślad okazuje się bardzo dobrym kompanem dla najmłodszych użytkowników. Stosunkowo mała prędkość maksymalna w przypadku najmłodszych nie jest znaczącą wadą. Niewielki akumulator zapewnia natomiast niską masę całości, nieprzekraczającą 7,5 kg.

Zastosowane koła, podobnie jak w Skymasterze, mają rozmiar 5 cali. Ponadto zostały wyposażone w całkowicie płaskie opony. Jednocześnie są one dość szerokie, czym zapewniają należytą przyczepność i stabilność, a także sensowne odprowadzanie wody. Pomimo braku przedniego błotnika koła nie mają tendencji do rozpryskiwania wody. Obudowa hulajnogi jest zgodna z normą IP54, więc jazda po mokrym podłożu nie sprawia problemów.

Najniż...

GoBoard e-Scooter Pro - pełna recenzja »

Zalety:

 • Niewielka masa

Wady:

 • Pojemność akumulatora
 • Mały prześwit
 • Zasięg

Hulajnogi elektryczne. Jak testowaliśmy

Każda z hulajnóg przeszła szereg testów w możliwie najbardziej zbliżonych warunkach. Podstawowym elementem testu był trzykrotny przejazd od pełnego naładowania do całkowitego rozładowania akumulatorów. Miejscem testów był deptak bez znaczących wzniesień obejmujący podłoże asfaltowe oraz płyty chodnikowe. Prowadzącym był mężczyzna ważący 85 kg, o wzroście 180 cm. Masa użytkownika ma ogromny wpływ na zasięg hulajnogi i w przypadku dziecka rezultat finalny może być o 20–25% lepszy niż wynikający z testów.

Prędkość i zasięg poszczególnych modeli był weryfikowany za pomocą licznika GPS, przez wzgląd na możliwe rozbieżności pomiędzy specjalnymi licznikami hulajnóg. Każda hulajnoga przejechała również co najmniej 1 km poza drogą utwardzoną, a jeden z przejazdów zawsze odbywał się nocą. Prezentowane rezultaty stanowią środkowy wynik z dokonanych pomiarów. Firmy GoBoard, Skymaster oraz Archos przysłały fabrycznie nowe egzemplarze, natomiast model Xiaomi nosił ślady użytkowania.

Hulajnogi elektryczne. Wnioski z testu

Hulajnoga elektryczna to świetny gadżet, który przypadnie do gustu zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jeśli urządzenie ma służyć do zabawy na podwórku, można wybrać właściwie dowolny model, kierując się ceną i wyglądem. Jeśli planujemy wykorzystać hulajnogę podczas dojazdów do pracy albo wypadów do pobliskiego sklepu, warto postawić na model z dużymi kołami i miękką oponą. Modele tego typu będą kosztować od 300 do 1000 zł więcej niż ich skromniejsze odpowiedniki, ale dzięki temu pojazd będzie równie wygodny jak rower.

Podczas codziennej jazdy akceptowalny zasięg powinien przekraczać 5 km, jednakże w mieście sprawne przemieszczanie się i spokój ducha zapewnią dopiero modele o zasięgu powyżej 10 km. Wszystkie przetestowane hulajnogi nadają się do przewożenia osób dorosłych – przynajmniej takich o wzroście do 180 cm. Ponadto każdy z przetestowanych produktów oferował należytą jakość i parametry pozwalające czerpać radość z jazdy.

Hulajnogi elektryczne - wyniki testu

Hulajnogi elektryczne - wyniki testu