Jak kupować robot odkurzający. Najlepsze automatyczne odkurzacze 2018

Roboty odkurzające to należą do najbardziej innowacyjnych i najszybciej rozwijających się urządzeń elektroniki domowej. Prezentujemy wyniki testu robotów sprzątających oraz podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas zakupu nowego urządzenia.

Robojet Air AH-157

Robojet Air AH-157

Niedrogi robot, który zaskakuje solidną budową i bogatym wyposażeniem.

Model ten docenią w szczególności osoby poszukujące wszechstronnego urządzenia do utrzymania czystości w domu. Urządzenie jest robotem hybrydowym, mogącym odkurzać podłogi oraz mopować je na mokro. Użytkowników oczekujących wysokiego poziomu higieny ucieszy obecność lampy UV oraz filtrów HEPA.

Pomimo niezłej skuteczności pracy na różnych powierzchniach rozczarowywać może efektywność sprzątania w trudno dostępnych miejscach. Konkurencyjne konstrukcje dysponują systemami mapowania przestrzeni. Brakuje ich w konstrukcji Robojeta, co częściowo tłumaczy jego niższą cenę.

Robojet AH-157 ma wbudowany moduł komunikacji Wi-Fi i współpracuje z aplikacją mobilną, pozwalającą na sterowanie pracą robota z poziomu smartfona. Istotny jest fakt, że informacje dotyczące harmonogramu odkurzania można wprowadzać bezpośrednio na stacji dokującej robota, używając wyświetlacza i kilku przycisków.

Imponująco prezentuje się również pakiet...

Robojet Air AH-157 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Tani
 • Solidnie zbudowany

Wady:

 • Ograniczona efektywność sprzątania w trudno dostępnych miejscach
 • Brak systemów mapowania przestrzeni

iRobot Roomba 966

iRobot Roomba 966

Najlepszy robot odkurzający, z którym mieliśmy doczynienia. Wprawdzie pod względem wydajności moglibyśmy wskazać lepsze urządzenia na rynku, jednak lista udogodnień w zakresie eksploatacji czyni z niego najbardziej praktyczne i przystępne rozwiązanie. Co ciekawe, zaawansowana konstrukcja nie jest topowym modelem w ofercie producenta.

Atutem robota jest przyjazna aplikacja na urządzenia mobilne, pozwalająca na zdalne sterowanie jego pracą, tworzenie złożonych harmonogramów aktywności czy przeglądanie statystyk dotyczących zdarzeń występujących podczas odkurzania. Roomba 966 może poszczycić się również komunikatami głosowymi przekazywanymi w języku polskim.

Robot świetnie radzi sobie z odkurzaniem zarówno podług twardych, jak i dywanów, a silikonowe wałki są łatwiejsze w oczyszczaniu niż klasyczna szczotka. Wadą urządzenia jest dość agresywny sposób pokonywania przeszkód. Może zdarzyć się, że Roomba staranuje delikatne przedmioty napotkane na swojej drodze czy wyszarpie z gniazdka kable, które utrudniają jej dostęp do nieodkurzonych przestrzeni.

Z uwagi na gabaryty robot nie dostanie się również w niektóre zakamarki mieszkania. System mapowania sprawuje się rewelacyjnie, dzięki czemu robot dotrze w każde miejsce dostosowane do jego rozmiarów. Robot po każdym...

iRobot Roomba 966 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Przyjazna mobilna aplikacja
 • Głosowe komunikaty po polsku

Wady:

 • Agresywne pokonywanie przeszkód
 • Nie dostanie się wszędzie

Vorwerk Kobold VR 200

Vorwerk Kobold VR 200

Najwydajniejszy robot z którym się zetkneliśmy był dziełem marki Vorwerk.

To jedyne urządzenie, które wyróżnia się odkurzaniem w trudno dostępnych miejscach. Bez problemów wjeżdża w przestrzenie, jakie dla wielu innych robotów zdają się nawet nie istnieć.

Nietypowa konstrukcja z płaskim frontem nie jest jedynym sekretem wysokiej efektywności modelu. Duża w tym zasługa zaawansowanych algorytmów wykorzystujących zestaw wbudowanych czujników oraz system mapowania laserowego. Dzięki unoszonym kołom Kobold manewruje w zakamarkach, które są niewiele szersze niż sam robot. Na pochwałę zasługują również metody przemieszczania się po pomieszczeniu. Kobold jest delikatny dla napotykanych przedmiotów, wyróżniając się pod tym względem na tle konkurencji.

Urządzenie ma wydajny system czyszczący sprawdzający się doskonale zarówno na wykładzinie, jak i podłogach twardych. Odpowiednią jakość sprzątania zapewnia filtr HEPA. Obsługa robota odbywa się przede wszystkim z poziomu kolorowego wyświetlacza ulokowanego na...

Vorwerk Kobold VR 200 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Odkurza w trudno dostępnych miejscach
 • Nietypowe poruszanie się po pomieszczeniach

Wady:

 • Brak aplikacji mobilnej po polsku
 • Taśmy magnetyczne wyznaczające pole pracy

Electrolux Purei9

Electrolux Purei9

Odkurzający robot to nowość w ofercie firmy Electrolux.

Trójkątny kształt ma ułatwić robotowi poruszanie się na niewielkich przestrzeniach, a przy okazji uatrakcyjnia jego sylwetkę. Zaletą robota jest umiejętność pokonywania progów i dylatacji o wysokości do 2,2 cm. Dzięki temu Purei9 jako jedyny dotarł do niektórych przestrzeni w laboratorium testowym, które początkowo traktowaliśmy jako obszar całkowicie niedostępny dla robotów sprzątających.

Na pochwałę zasługuje również pojemny zbiornik na nieczystości oraz system mapujący złożony z kamery i lasera. Urządzenie przemieszcza się precyzyjnie, zbierając kurz z pieczołowitością i troską o wszelkie zakamarki oraz krawędzie.

Niestety, kilkukrotnie podczas testu robot zachowywał się w zaskakujący sposób, omijając znaczną część pomieszczenia, pomimo że przez większość czasu wykonywał swoją pracę wzorowo. Kładziemy to na karb „wieku dziecięcego” – urządzenie jest nowością i zastosowane w nim algorytmy mogą jeszcze wymagać...

Electrolux Purei9 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Pokonywanie wyższych progów
 • Pojemny zbiornik na nieczystości
 • System mapujący

Wady:

 • Dziwne zachowania (omijanie sporych obszarów)
 • Trochę wybrakowany zestaw sprzedażowy

Moneual ME 770 Style

Moneual ME 770 Style

Bordowa obudowa pierwszy z wyróżników robota marki Moneual. Drugim jest wysokowydajny akumulator litowo-żelazowo- fosforanowy spotykany tylko w tej konstrukcji.

Również w zakresie gwarancji, Moneual odstępuje od standardów przyjętych przez konkurencję oferując 36-miesięczne wsparcie. Mechanizm sprzątający robota stanowi metalowy wałek ze szczotkami. Taka konstrukcja okazuje się niezwykle efektywna podczas czyszczenia wykładzin i dywanów.

Wysoka wydajność rozwiązania została potwierdzona w naszym teście i nagrodzona najwyższą możliwą notą. Dokładność pracy to również zasługa systemu mapowania przestrzeni opartego na kamerach. Swoją pracę robot sygnalizuje za pomocą komunikatów głosowych w języku angielskim.

Obsługa robota odbywa się w całości za pośrednictwem panelu umieszczonego na jego obudowie. Bogate wyposażenie modelu ME 770 Style obejmuje filtr HEPA i zestaw do mopowania podłogi na mokro. Do ideału brakuje w tym wypadku obsługi zdalnej za pomocą aplikacji. Również głośność pracy na twardych podłogach wykracza nieco poza dobre standardy.

Moneual ME 770 Style - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wydajny akumulator
 • Najdłuższa gwarancja aż 36 miesięcy

Wady:

 • Brak obsługi przez aplikacje
 • Głośna praca

Przez pierwsze lata obecności na rynku roboty odkurzające były kierowane głównie do właścicieli mieszkań o dużej powierzchni i zasobnych portfeli. Od tego czasu ceny tych urządzeń wyraźnie spadły. Nie brakuje solidnych robotów w cenie nieco ponad 1000 zł, a zakup może okazać się opłacalny nawet przy stosunkowo małym obciążeniu (małym metrażu powierzchni do sprzątania). Ponadto rozwinęły się systemy mapowania i sterowania pracą. Nowoczesne automaty doskonale radzą sobie na niewielkich przestrzeniach, odkurzając podłogę przy krawędziach i wymijając potencjalne przeszkody; pierwsze konstrukcje miewały z tym większe problemy. Paradoksalnie, im mniejsze jest mieszkanie, tym bardziej zaawansowanego robota należy nabyć. Duża i pusta powierzchnia nie będzie problemem nawet dla urządzeń przemieszczających się losowo, ale małe pokoje, dylatacje, kable i meble to wyzwanie nawet dla najlepszych konstrukcji.

Kluczowe innowacje

Nowoczesny robot powinien być wyposażony w moduł Wi-Fi i współpracować z aplikacją mobilną. Niektórzy producenci traktują to wręcz jako standard, na którym opiera się działanie urządzenia. Aplikacja to nie tylko narzędzie do zdalnego sterowania. Jej zadaniem jest przede wszystkim usprawnienie obsługi sprzętu. Programowanie harmonogramu z poziomu smartfona jest zdecydowanie łatwiejsze niż wykonywanie tej samej czynności na niewielkim wyświetlaczu robota. Ponadto moduł Wi-Fi zapewnia możliwość regularnego dokonywania aktualizacji urządzenia, dzięki czemu będzie się ono wolniej starzeć.

Producenci modeli pozycjonowanych jako zaawansowane po prostu muszą je wyposażać w funkcję mapowania przestrzeni. Stosują w tym celu różne rozwiązania optyczne, analizujące podłogi, ściany lub sufit. Najefektywniejsze wydają się sensory laserowe, które – w przeciwieństwie do kamer – zachowują precyzję nawet przy zgaszonym świetle. Dlaczego to takie ważne? Dzięki dopracowanemu systemowi mapowania robot jest w stanie dokładniej sprzątać mieszkanie, ale również szybciej wracać do stacji ładującej.

Dużą popularność zyskuje też funkcja wznowienia pracy od miejsca wyładowania akumulatora. Sprawdza się na dużych powierzchniach, sprawiając, że robot sprząta je równomiernie. Istotnym atutem robota jest również funkcja wykrywania zanieczyszczeń. Urządzenie wie, kiedy powinno zintensyfikować pracę na danym obszarze. Standardem są czujniki schodowe czy zderzeniowe. Niektóre zaawansowane roboty potrafią rozpoznać typ podłoża, na którym pracują, dostosowując tym samym działanie mechanizmu sprzątającego do bieżących warunków.

Ważnym kryterium zakupowym jest możliwość programowania harmonogramu pracy oraz usystematyzowany sposób sprzątania. Tych funkcji nie odnajdziemy wyłącznie w modelach najprostszych.

Najważniejsze parametry

Do podstawowych parametrów technicznych robota sprzątającego należy obsługiwany typ podłoża. Dostępne są zarówno modele przeznaczone tylko do pracy na podłogach twardych, jak i obsługujące kilka rodzajów podłoża, np. parkiety i dywany. Istotna okazuje się wysokość urządzenia: niższe da radę wjechać pod meble.

Ważne elementy specyfikacji to także system filtrujący (producenci coraz częściej stosują w robotach filtry HEPA, odpowiednie dla alergików) oraz sposób jego oczyszczania i pojemność zbiornika na zanieczyszczenia. Pojemniki stosowane w robotach odkurzających mają mniejszą pojemność niż tradycyjne odkurzacze, w dodatku nie są to worki, które można wymieniać po wypełnieniu. Dlatego należy je oczyszczać stosunkowo często.

Ciekawym dodatkiem w niektórych modelach jest funkcja mopowania. Robot z mopem powinien umożliwiać sprzątanie na mokro. Roboty z suchym mopem skupiają się na zamiataniu, które jest mało efektywne. Warto pamiętać, że robot odkurzający z funkcją mopa nie będzie tak samo skuteczny jak robot przeznaczony do mopowania podłóg.

Przed zakupem danego modelu należy także zweryfikować zastosowany mechanizm czyszczący. Obrotowa szczotka to narzędzie, które dobrze wspiera pracę turbiny ssącej, a roboty jej pozbawione nie sprawdzają się w odkurzaniu dywanów i wykładzin. Szczotki boczne służą natomiast do wymiatania nieczystości przy krawędziach ścian. Testy wskazują, że liczba szczotek bocznych nie ma wpływu na skuteczność sprzątania.

Jak przebiegały testy

Nasze testy były przeprowadzone na podłogach twardych oraz miękkich w dwóch lokalach o różnej powierzchni (43 i 160 m2). Każdy robot pracował w identycznych warunkach, mając tę samą ilość czasu na sprzątanie. Wydajność pracy ocenialiśmy pod kątem skuteczności sprzątania obydwu typów podłóg i pokonywania różnego rodzaju przeszkód. Jednym z aspektów, na które zwracaliśmy uwagę, była reakcja na niewielkie przeszkody. Butelka wina zostawiona na podłodze może być niekiedy przyczyną małej domowej katastrofy, polegającej na rozlaniu płynu i równomiernym rozprowadzeniu go przez urządzenie po całym dywanie.

Test pracy w trudno dostępnych miejscach odbywał się w małym mieszkaniu, w którym ustawiono 10 znaczników (w kątach pomieszczeń, wąskich korytarzach, pod meblami, za przewodami i progami). Każdy robot uzyskiwał 1 pkt za posprzątanie każdego miejsca oznaczonego w ten sposób. Przetestowana została poprawność działania czujnika schodowego zarówno w zakresie wykrywania schodów, jak i innych nietypowych uskoków. Wskaźnik wydajności został uzupełniony o ocenę procedury czyszczenia robotów. Brudzący przy oczyszczaniu pojemnik na kurz może zniweczyć efekty pracy nawet najlepiej zaprogramowanego robota.