Jak kupować robot odkurzający. Najlepsze automatyczne odkurzacze 2018

Przetestowaliśmy wybrane modele robotów odkurzających, które wyręczą nas w domowych obowiązkach. Przeważająca większość to popularne modele w cenie do 2500 zł. Podpowiadamy też, jak wybrać urządzenie najlepiej dopasowane do potrzeb.

iRobot Roomba e5

iRobot Roomba e5

Ocena redakcji PCWorld.pl

Test robota odkurzającego Roomba e5, wyprodukowanego przez markę iRobot.

Jest to najdroższe, a zarazem najlepsze urządzenie w zestawieniu. Pozornie mamy do czynienia ze stosunkowo prostą konstrukcją, pozbawioną opcji mapowania przestrzeni. Doświadczenie producenta jednak wyraźnie owocuje: zastosowane algorytmy perfekcyjnie radzą sobie z pokryciem sprzątanej powierzchni niezależnie od stopnia jej skomplikowania.

Irobot bez problemu pokonuje dylatacje oraz dokładne sprząta wzdłuż listew przypodłogowych. Dwie silikonowe szczotki stosowane w robotach Roomba to najlepsze na rynku rozwiązanie do odkurzania dywanów i wykładzin.

Do dyspozycji użytkownika oddano również dopracowaną aplikację na urządzenia mobilne, pozwalającą na zdalne zarządzanie poczynaniami robota. Wśród ciekawostek warto wymienić funkcję wykrywania zabrudzeń, która pozwala urządzeniu skupić się na najsilniej zanieczyszczonych przestrzeniach.

Nowością jest przeprojektowany pojemnik na nieczystości, który można myć pod bieżącą wodą. Stosunkowo skromny zestaw akcesoriów dołączanych do robota zawiera zasilacz oraz dwufunkcyjną wirtualną ścianę. Drugie akcesorium służy do wyznaczania stref pracy robota – blokowania przejazdów bądź...

iRobot Roomba e5 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość algorytmów mapujących
 • Dopracowana aplikacja mobilna
 • Modularność elementów czyszczących

Wady:

 • Skromny zestaw akcesoriów
 • Cena

RoboJet Duel 3

RoboJet Duel 3

Ocena redakcji PCWorld.pl

Robot Duel 3 to nowość w ofercie RoboJet.

Jest to konstrukcja niemal taka sama jak konkurencyjny Mamibot Gray. Różnice obejmują głównie detale stylistyczne. Wobec podobieństwa urządzeń na korzyść modelu Duel 3 przemawia niższy koszt zakupu oraz tańszy dostęp do materiałów eksploatacyjnych.

Biorąc pod uwagę cenę, jest to zaskakująco dopracowany produkt, który skutecznie i precyzyjnie porusza się po pomieszczeniach. Robot używa żyroskopu do tworzenia prostej mapy pomieszczeń i przeszkód.

Usystematyzowany ruch w liniach równoległych zapewnia należyte pokrycie przestrzeni, obejmujące do 85% powierzchni już podczas pierwszego przejazdu. Trasę pokonywaną przez robota można obserwować z poziomu uniwersalnej aplikacji mobilnej. Może ona również służyć do planowania harmonogramu i zdalnej obsługi odkurzacza.

Prosty system sprzątający składający się z pojedynczej szczotki obrotowej i turbiny dobrze radzi sobie ze zbieraniem nieczystości z podłóg twardych oraz prostych dywanów. Wbrew pesymistycznym deklaracjom producenta (<65 db), robot działa bardzo cicho, delikatnie przemieszczając się po pomieszczeniach i sprawnie pokonując listwy dylatacyjne.

Ma duży pojemnik...

RoboJet Duel 3 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Precyzja pracy
 • Ciche działanie
 • Obszerny zestaw akcesoriów

Moneual ME690 Professional Series

Moneual ME690 Professional Series

Ocena redakcji PCWorld.pl

Interesująca konstrukcja z oferty marki Moneual, która w chwili przygotowania testu debiutowała na rynku.

Względem swojego poprzednika ME690 ma zapewniać pięciokrotnie większą siłę zasysającą. Jest to model hybrydowy, który oprócz odkurzania pozwala również na mopowanie podłogi na mokro.

Co istotne, każdy z wariantów pracy otrzymał dedykowany tryb, mający zwiększać efektywność w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami. Ciekawostką jest domyślnie wyłączona opcja pokonywania progów – bez jej aktywowania robot nie pokona przeszkód wyższych niż 4 mm, dzięki czemu można łatwiej wyznaczać mu obszary pracy.

Kolejnym atutem urządzenia jest łatwy w czyszczeniu pojemnik na zanieczyszczenia, umieszczony w górnej części robota. Odpowiednie odseparowanie pyłów zapewnia dedykowany, teflonowy filtr HEPA.

Robot zapewnia 80-procentowe pokrycie odkurzanej przestrzeni, ponadto jako jedyny spośród testowanych modeli jest w stanie dorównać konstrukcjom iRobota w zakresie skuteczności sprzątania na dywanach i wykładzinach. Niestety wysoka efektywność wiąże się z bardzo głośną pracą na podłogach twardych – hałasuje nie tyle turbina, co koła i szczotka obrotowa.

Producent nie oferuje aplikacji na urządzenia mobilne – wszelkie...

Moneual ME690 Professional Series - pełna recenzja »

Zalety:

 • Funkcja mopowania
 • Łatwy w czyszczeniu pojemnik na zabrudzenia
 • 3-letnia gwarancja

Wady:

 • Brak aplikacji mobilnej

Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner

Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner

Ocena redakcji PCWorld.pl

Jeden z najpopularniejszych robotów odkurzających na rynku jest urządzeniem niedrogim i skutecznym.

Mi Robot przemieszcza się w sposób usystematyzowany, wykorzystując mapę pomieszczeń tworzoną przez sensor laserowy. Dzięki temu może udoskonalać kolejne przejazdy. Efektem jest 80-procentowa skuteczność w pokryciu odkurzanej przestrzeni.

Zastosowany mechanizm odkurzający z szeroką szczotką obrotową bardzo dobrze radzi sobie z pracą na dywanach i podłogach twardych. Co istotne, pomimo wysokiej efektywności urządzenie jest ciche i delikatnie obchodzi się z podłożem.

Model imponuje pojemnością akumulatora oraz opcją kontynuacji pracy od miejsca jej zakończenia. Czyni to z niego doskonały wybór do największych domów i mieszkań.

Pojemnik na nieczystości, zamontowany w górnej części obudowy, jest wygodny i łatwy do opróżniania. Robot może zostać zaprogramowany z użyciem specjalnej aplikacji mobilnej, która pozwala na ustalenie harmonogramu i zdalną obsługę; dostarcza też powiadomienia o rozpoczęciu i zakończeniu pracy.

Aplikacja jest jedynym narzędziem do zarządzania robotem – urządzenie nie ma pilota, a na jego obudowie znajduje się jedynie w łącznik i przycisk powrotu do bazy.

Niestety robot jest sprzedawany z bardzo...

Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner - pełna recenzja »

Zalety:

 • Cicha praca
 • Pojemność akumulatora

Wady:

 • Skromny zestaw akcesoriów
 • Brak pilota

iLife A4s

iLife A4s

Ocena redakcji PCWorld.pl

Najtańszy robot w teście to solidna propozycja dla użytkowników mogących obyć się bez technologicznych nowinek.

Urządzenie nie mapuje przestrzeni ani nie współpracuje z dedykowaną aplikacją. Zabrakło również trybu mopowania czy opcji planowania dokładnego harmonogramu. Robot nie generuje komunikatów dźwiękowych.

Wszelkie ustawienia są definiowane przy użyciu pilota, dzięki czemu można zażądać, aby codziennie sprzątał o tej samej, wybranej godzinie. Zastosowane algorytmy zdają się chwilami działać losowo lub wręcz nazbyt powtarzalnie.

Odkurzacz potrafi przeznaczyć dłuższą chwilę na uwolnienie się z labiryntu stworzonego przez nogi dwóch krzeseł.

Skuteczność czyszczenia podczas pojedynczego przejazdu to około 60% – istnieje duże prawdopodobieństwo, że w czasie pierwszej próby robot nie odwiedzi nawet wszystkich pomieszczeń.

Mimo to urządzenie poprawnie radzi sobie ze zbieraniem nieczystości, a przy codziennej pracy jego dokładność wzrasta. Oprócz niskiej ceny sprzęt zaskakuje również cichą pracą oraz dobrą jakością wykonania obudowy.

Na plus należy zaliczyć także niską masę, niewielkie gabaryty oraz zastosowanie filtra HEPA. Zestaw akcesoriów obejmuje zapasowy filtr, stację ładującą, pilota oraz dwie dodatkowe...

iLife A4s - pełna recenzja »

Zalety:

 • Atrakcyjna cena
 • Zadowalająca skuteczność czyszczenia

Wady:

 • Brak opcji harmonogramu

Robojet Air AH-157

Robojet Air AH-157

Niedrogi robot, który zaskakuje solidną budową i bogatym wyposażeniem.

Model ten docenią w szczególności osoby poszukujące wszechstronnego urządzenia do utrzymania czystości w domu. Urządzenie jest robotem hybrydowym, mogącym odkurzać podłogi oraz mopować je na mokro. Użytkowników oczekujących wysokiego poziomu higieny ucieszy obecność lampy UV oraz filtrów HEPA.

Pomimo niezłej skuteczności pracy na różnych powierzchniach rozczarowywać może efektywność sprzątania w trudno dostępnych miejscach. Konkurencyjne konstrukcje dysponują systemami mapowania przestrzeni. Brakuje ich w konstrukcji Robojeta, co częściowo tłumaczy jego niższą cenę.

Robojet AH-157 ma wbudowany moduł komunikacji Wi-Fi i współpracuje z aplikacją mobilną, pozwalającą na sterowanie pracą robota z poziomu smartfona. Istotny jest fakt, że informacje dotyczące harmonogramu odkurzania można wprowadzać bezpośrednio na stacji dokującej robota, używając wyświetlacza i kilku przycisków.

Imponująco prezentuje się również pakiet sprzedażowy, w którym odnajdziemy wirtualną ścianę, zapasowy mop, zapas szczotek bocznych i narzędzie czyszczące. Jeśli dla kogoś to za mało, omawiany model można nabyć w wersji rozszerzonej,...

Robojet Air AH-157 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Tani
 • Solidnie zbudowany

Wady:

 • Ograniczona efektywność sprzątania w trudno dostępnych miejscach
 • Brak systemów mapowania przestrzeni

Roomba 896

Roomba 896

Ocena redakcji PCWorld.pl

Seria robotów sprzątających Roomba 800, a więc także model oznaczony numerem 896, charakteryzuje się nowoczesnym designem oraz wieloma udogodnieniami w sferze codziennego użytkowania (łatwiejsze przenoszenie czy opróżnianie zbiornika).

Ciekawie prezentuje się także panel środkowy – dzięki możliwości obsługi robota z poziomu aplikacji mobilnej w jego centralnej części znajdują się tylko najbardziej potrzebne przyciski: uruchomienia pełnego cyklu pracy, sprzątania punktowego (1,5 mkw.) oraz powrotu do stacji dokującej.

Roomba 896 wyposażony został w kilkadziesiąt czujników zlokalizowanych w obudowie. Dzięki czemu sprzęt porusza się praktycznie bezkolizyjnie nawet w pomieszczeniach o nieregularnych kształtach i z pozostawionymi na powierzchni przeszkodami. Znajdziemy tu także system DirtDetect 2 (czujniki akustyczne i podczerwieni lokalizują obszary silniej zabrudzone) czy AeroForce (zwiększona efektywność ssania).

Warto zaznaczyć, że Roomba 896 posiada możliwość nawiązania połączenia z siecią Wi-Fi. Co za tym idzie, za pośrednictwem mobilnej aplikacji (dostępnej na systemy iOS oraz Android) możliwe jest ustalanie harmonogramu pracy robota, wybór ustawień indywidualnych, jak również odczytywanie informacji o aktualnym stanie urządzenia (np. o konieczności wyczyszczenia zbiornika) czy statusie jego pracy.

W skład zestawu, prócz samego robota, wchodzi zintegrowana...

Roomba 896 - pełna recenzja »

Zalety:

 • wygodna aplikacja mobilna
 • łatwe opróżnianie zbiornika na odpady
 • siła ssania

iRobot Roomba 966

iRobot Roomba 966

Najlepszy robot odkurzający, z którym mieliśmy doczynienia. Wprawdzie pod względem wydajności moglibyśmy wskazać lepsze urządzenia na rynku, jednak lista udogodnień w zakresie eksploatacji czyni z niego najbardziej praktyczne i przystępne rozwiązanie. Co ciekawe, zaawansowana konstrukcja nie jest topowym modelem w ofercie producenta.

Atutem robota jest przyjazna aplikacja na urządzenia mobilne, pozwalająca na zdalne sterowanie jego pracą, tworzenie złożonych harmonogramów aktywności czy przeglądanie statystyk dotyczących zdarzeń występujących podczas odkurzania. Roomba 966 może poszczycić się również komunikatami głosowymi przekazywanymi w języku polskim.

Robot świetnie radzi sobie z odkurzaniem zarówno podług twardych, jak i dywanów, a silikonowe wałki są łatwiejsze w oczyszczaniu niż klasyczna szczotka. Wadą urządzenia jest dość agresywny sposób pokonywania przeszkód. Może zdarzyć się, że Roomba staranuje delikatne przedmioty napotkane na swojej drodze czy wyszarpie z gniazdka kable, które utrudniają jej dostęp do nieodkurzonych przestrzeni.

Z uwagi na gabaryty robot nie dostanie się również w niektóre zakamarki mieszkania. System mapowania sprawuje się rewelacyjnie, dzięki czemu robot dotrze w każde miejsce dostosowane do jego rozmiarów. Robot po każdym ładowaniu może automatycznie wracać do miejsca, w którym ostatnio sprzątał, optymalizując tym samym rezultaty swojej pracy.

iRobot Roomba 966 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Przyjazna mobilna aplikacja
 • Głosowe komunikaty po polsku

Wady:

 • Agresywne pokonywanie przeszkód
 • Nie dostanie się wszędzie

Vorwerk Kobold VR 200

Vorwerk Kobold VR 200

Najwydajniejszy robot z którym się zetkneliśmy był dziełem marki Vorwerk.

To jedyne urządzenie, które wyróżnia się odkurzaniem w trudno dostępnych miejscach. Bez problemów wjeżdża w przestrzenie, jakie dla wielu innych robotów zdają się nawet nie istnieć.

Nietypowa konstrukcja z płaskim frontem nie jest jedynym sekretem wysokiej efektywności modelu. Duża w tym zasługa zaawansowanych algorytmów wykorzystujących zestaw wbudowanych czujników oraz system mapowania laserowego. Dzięki unoszonym kołom Kobold manewruje w zakamarkach, które są niewiele szersze niż sam robot. Na pochwałę zasługują również metody przemieszczania się po pomieszczeniu. Kobold jest delikatny dla napotykanych przedmiotów, wyróżniając się pod tym względem na tle konkurencji.

Urządzenie ma wydajny system czyszczący sprawdzający się doskonale zarówno na wykładzinie, jak i podłogach twardych. Odpowiednią jakość sprzątania zapewnia filtr HEPA. Obsługa robota odbywa się przede wszystkim z poziomu kolorowego wyświetlacza ulokowanego na obudowie. To stosunkowo wygodne rozwiązanie. Szkoda, że polscy użytkownicy nie mogą używać dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne.

Takie oprogramowanie jest dostępne dla użytkowników w...

Vorwerk Kobold VR 200 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Odkurza w trudno dostępnych miejscach
 • Nietypowe poruszanie się po pomieszczeniach

Wady:

 • Brak aplikacji mobilnej po polsku
 • Taśmy magnetyczne wyznaczające pole pracy

Roomba 676

Roomba 676

Ocena redakcji PCWorld.pl

Roomba 676 to sprzęt wizualnie przypominający egzemplarze z serii 500. Na pewnych inspiracjach wizualnych podobieństwa jednak się kończą. Nowy produkt firmy iRobot wyposażony został bowiem w najnowsze rozwiązania technologiczne zwiększające jakość sprzątania oraz prostotę użytkowania.

W centralnej części robota znajdziemy jedynie trzy przyciski: CLEAN (uruchamia pełen cykl sprzątania), SPOT (tryb punktowy) oraz DOCK (odesłanie robota do stacji dokującej). Maksymalne uproszczenie panelu spowodowane zostało tym, iż Roomba 676 została wyposażona w moduł komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi. Co za tym idzie, robot może być obsługiwany przy pomocy aplikacji mobilnej dostępnej na systemy iOS oraz Android. Dzięki niej użytkownik może uruchomić robota z dowolnego miejsca na Ziemi, zaplanować harmonogram pracy na 7 dni tygodnia czy sprawdzić stan urządzenia.

Roomba 676 został także wyposażony w szereg technologii poprawiających jakość sprzątania. Wśród najciekawszych warto wymienić 3-stopniowy system sprzątania, technologię Dirt Detect (wykrywanie miejsc szczególnie zabrudzonych) czy nawigację iAdapt (współpraca kilkudziesięciu czujników umieszczonych w obudowie). Atutem sprzętu są także jego wymiary. Urządzenie jest bowiem stosunkowo niskei i z powodzeniem zmieści się pod wszystkimi meblami, w których prześwit pomiędzy podłogą i dołem wynosi więcej niż 9,2 centymetra.

Roomba 676 dostępny jest w sprzedaży w cenie...

Roomba 676 - pełna recenzja »

Zalety:

 • prosta obsługa
 • jakość sprzątania
 • niska konstrukcja

Wady:

 • akumulator mógłby być bardziej pojemny

Electrolux Purei9

Electrolux Purei9

Odkurzający robot to nowość w ofercie firmy Electrolux.

Trójkątny kształt ma ułatwić robotowi poruszanie się na niewielkich przestrzeniach, a przy okazji uatrakcyjnia jego sylwetkę. Zaletą robota jest umiejętność pokonywania progów i dylatacji o wysokości do 2,2 cm. Dzięki temu Purei9 jako jedyny dotarł do niektórych przestrzeni w laboratorium testowym, które początkowo traktowaliśmy jako obszar całkowicie niedostępny dla robotów sprzątających.

Na pochwałę zasługuje również pojemny zbiornik na nieczystości oraz system mapujący złożony z kamery i lasera. Urządzenie przemieszcza się precyzyjnie, zbierając kurz z pieczołowitością i troską o wszelkie zakamarki oraz krawędzie.

Niestety, kilkukrotnie podczas testu robot zachowywał się w zaskakujący sposób, omijając znaczną część pomieszczenia, pomimo że przez większość czasu wykonywał swoją pracę wzorowo. Kładziemy to na karb „wieku dziecięcego” – urządzenie jest nowością i zastosowane w nim algorytmy mogą jeszcze wymagać dopracowania.

Robot jest wyposażony w moduł Wi-Fi i współpracuje z aplikacją mobilną, dzięki czemu może otrzymywać aktualizacje oprogramowania. Trochę szkoda, że w zestawie zabrakło...

Electrolux Purei9 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Pokonywanie wyższych progów
 • Pojemny zbiornik na nieczystości
 • System mapujący

Wady:

 • Dziwne zachowania (omijanie sporych obszarów)
 • Trochę wybrakowany zestaw sprzedażowy

Moneual ME 770 Style

Moneual ME 770 Style

Bordowa obudowa pierwszy z wyróżników robota marki Moneual. Drugim jest wysokowydajny akumulator litowo-żelazowo- fosforanowy spotykany tylko w tej konstrukcji.

Również w zakresie gwarancji, Moneual odstępuje od standardów przyjętych przez konkurencję oferując 36-miesięczne wsparcie. Mechanizm sprzątający robota stanowi metalowy wałek ze szczotkami. Taka konstrukcja okazuje się niezwykle efektywna podczas czyszczenia wykładzin i dywanów.

Wysoka wydajność rozwiązania została potwierdzona w naszym teście i nagrodzona najwyższą możliwą notą. Dokładność pracy to również zasługa systemu mapowania przestrzeni opartego na kamerach. Swoją pracę robot sygnalizuje za pomocą komunikatów głosowych w języku angielskim.

Obsługa robota odbywa się w całości za pośrednictwem panelu umieszczonego na jego obudowie. Bogate wyposażenie modelu ME 770 Style obejmuje filtr HEPA i zestaw do mopowania podłogi na mokro. Do ideału brakuje w tym wypadku obsługi zdalnej za pomocą aplikacji. Również głośność pracy na twardych podłogach wykracza nieco poza dobre standardy.

Moneual ME 770 Style - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wydajny akumulator
 • Najdłuższa gwarancja aż 36 miesięcy

Wady:

 • Brak obsługi przez aplikacje
 • Głośna praca

Roomba 605

Roomba 605

Ocena redakcji PCWorld.pl

Roomba 605 pracuje w oparciu o opatentowany 3-stopniowy system sprzątania. Dzięki niemu wirująca szczotka boczna zagarnia zabrudzenie nawet z rogów oraz przestrzeni przy ścianach, przesuwając je w kierunku dwóch przeciwbieżnie obracających się szczotek.

Sprzęt ten może być obsługiwany z poziomu panelu głównego, na którym znajdują się tylko trzy przyciski: CLEAN (uruchomienie pełnego cyklu sprzątania), SPOT (sprzątanie punktowe) oraz DOCK (odesłanie do stacji dokującej). Roomba 605 został wyposażony w akumulator o pojemności 2200 mAh, który z powodzeniem wystarczy na około godzinę pracy bez ładowania.

Atutem robota są także wymiary, które sprawiają że jest on w stanie zmieścić się pod większością mebli. Na uwagę zasługuje też bogaty zestaw czujników, które do minimum ograniczają ryzyko szkodliwych kolizji czy wypadków związanych z zaplątaniem się w kable.

Roomba dostępny jest w sprzedaży w cenie 1100 PLN. W zestawie z odkurzaczem znajdziemy stację dokującą, pojemnik na brud z filtrem AeroVac oraz instrukcję.

Roomba 605 - pełna recenzja »

Zalety:

 • prostota obsługi
 • jakość sprzątania
 • intuicyjna aplikacja mobilna
 • cena

Pierwsze autonomiczne odkurzacze trafiły na rynek za pośrednictwem marki iRobot – urządzenie Roomba pierwszej generacji miało premierę w 2002 roku. Uwagę polskich konsumentów roboty przyciągnęły jednak stosunkowo niedawno, bo ledwie kilka lat temu – początkowo jako interesujący i niedoskonały gadżet dostępny wyłącznie dla najzamożniejszych klientów.

Przez ostatnie lata możliwości robotów wzrastały, a ceny spadały. Obecnie można przebierać w dziesiątkach ofert, a ceny urządzeń zaczynają się od 300 zł (najdroższe sprzęty mogą kosztować nawet ponad 5000 zł). Wobec zalewu rynku chińskimi konstrukcjami o niezłych parametrach coraz większą popularnością cieszą się solidne modele w cenie 1000–2000 zł.

Jak działa robot sprzątający

Roboty sprzątające to niewielkie urządzenia akumulatorowe, które samodzielnie przemieszczają się po podłodze, zbierając zanieczyszczenia. Na rynku dostępne są modele domowe oraz przemysłowe. Przeciętna konstrukcja ma turbinę ssącą oraz szczotkę obrotową odprowadzającą brud do pojemnika na zanieczyszczenia. Różnica między najtańszymi a nieco droższymi urządzeniami dotyczy zazwyczaj algorytmu pracy. Robot za 400 zł pracuje nieco chaotycznie, odbijając się od ścian w nadziei, że po kilkunastu minutach pracy zbierze znaczne ilości kurzu. Może się okazać, że sprzęt tego typu zakończy przygodę pod pierwszym krzesłem lub stołem.

Droższe roboty mają różnego rodzaju czujniki oraz algorytmy usprawniające pracę. W zestawie jest stacja ładująca, do której robot sam wraca, stając się tym samym urządzeniem bezobsługowym. Co ciekawe, najmniejsze mieszkania potrzebują właśnie tych najbardziej zaawansowanych robotów przez wzgląd na liczbę przeszkód na małej przestrzeni. Najlepsze roboty potrafią mapować otoczenie za pomocą lasera lub kamery, dzięki czemu „uczą się” sprzątanego mieszkania i optymalizują każdy kolejny przejazd.

Różnicę między najtańszymi a nieco droższymi urządzeniami zobaczymy również w napędach i mechanizmach sprzątających. Tani robot może mieć problemy z pracą na dywanie, pokonywaniem listew dylatacyjnych czy zbieraniem nieczystości z narożników pomieszczenia. Droższe konstrukcje poradzą sobie z wymienionymi przeszkodami, ale również będą mogły pracować przy schodach i uskokach, samodzielnie unikając upadku z wysokości.

Za ok. 1000 zł można dostać także roboty hybrydowe, mogące pracować jako autonomiczny odkurzacz lub mop. Przyzwoita efektywność pracy w tym drugim trybie jest osiągalna tylko wtedy, gdy robot ma zbiornik na wodę. Wszelkiego rodzaju ściereczki instalowane bez stałego dostępu do wody nie sprawdzają się podczas sprzątania.

Niezależnie od ceny, technologii i trybu pracy uzyskanie wysokiej skuteczności robota wymaga regularności. Odkurzacz automatyczny musi pracować przynajmniej kilka razu w tygodniu, i to po podłodze na której nie napotka rozrzuconych kartonów, ubrań czy innych przedmiotów. Niektóre modele oferują wirtualne ściany lub taśmy magnetyczne pozwalające na wydzielenie przestrzeni roboczej z pominięciem stojących na podłodze przeszkód, np. psich misek czy wazonów.

Arkadiusz Grochowski, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu, DLF Sp. z o.o.

Arkadiusz Grochowski, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu, DLF Sp. z o.o.

iRobot to marka nr 1 na świecie w sprzedaży robotów odkurzających. Roboty odkurzające Roomba pomagają już w ponad 20 milionach domów na całym świecie, a w Polsce ponad 250 tys. rodzin cieszy się czystymi podłogami sprzątniętymi przez iRobota.

Od początku działalności amerykańska firma iRobot, mająca korzenie w prestiżowej uczelni MIT, koncentrowała się wyłącznie na tworzeniu robotów. Zdobywała doświadczenie robotyczne w różnych dziedzinach, by stać się ekspertem w kategorii robotów domowych. W 2002 roku na rynek trafiła pierwsza wersja robota odkurzającego Roomba. Przez 16 lat Roomba była udoskonalana, wykorzystywano w jej budowie patenty, których firma ma ponad 1000. Jako pionier i lider iRobot zawsze był kreatorem najlepszych rozwiązań stosowanych w robotach odkurzających i mopujących. Obecnie oferowane klientom produkty serii 600, 800, 900 i najnowsza Roomba serii e5 to efekt lat pracy i dochodzenia do perfekcji. Systemy zastosowane w robotach Roomba są wyjątkowe. Wystarczy wspomnieć o opatentowanym 3-stopniowym systemie sprzątania, technologii Dirt Detect, dzięki której Roomba, wykrywając brud, zwiększa intensywność pracy, oraz inteligentnej nawigacji iAdapt. Dzięki czujnikom, oprogramowaniu i niezawodnej nawigacji Roomba sprząta perfekcyjnie, docierając do 98% sprzątanej powierzchni.

Inżynierowie przez lata wypracowali niezawodny system sprzątania – robot pracuje autonomicznie, podejmując ponad 60 decyzji na sekundę, analizując otoczenie i wybierając właściwy tryb pracy.

iRobot zdobył uznanie klientów nie tylko dzięki najwyższej jakości produktom, lecz także za sprawą profesjonalnej obsługi przed- i posprzedażowej. Zrozumienie klienta i jego potrzeb jest priorytetem.

Oferta iRobot jest skonstruowana tak, aby każdy mógł dobrać odpowiedni model do swoich potrzeb.

W doborze robota pomagamy za pośrednictwem naszej infolinii, strony internetowej oraz innych form kontaktu. Właśnie ta łatwość dostępu klienta do informacji, jakość obsługi, szybki serwis door-to-door spowodowały, że nieprzerwalnie od 3 lat możemy chwalić się godłem „Dbamy o jakość obsługi”. Ponadto w zakupie pomaga wykwalifikowana kadra naszych autoryzowanych partnerów handlowych w ponad 1200 sklepach stacjonarnych w całej Polsce. Poza sklepami stacjonarnymi nasze produkty i wiedza o nich dostępne są też w najbardziej znanych sklepach internetowych.

Przewagą robota Roomba nad konkurencyjnymi produktami jest jego modułowa budowa. Dzięki niej konserwacja robota i wymiana części eksploatacyjnych jest bardzo prosta. Roomba to produkt dla każdego. Oferta cenowa iRobot w Polsce rozpoczyna się już od około 1000 pln, to nieznacznie więcej niż cena dobrego, tradycyjnego odkurzacza, a korzyści płynące z użytkowania robota odkurzającego są znacznie większe.

Funkcje dodatkowe

Roboty nadające się do efektywnej pracy są dostępne w cenie już od około 1200 zł. Pojawia się więc pytanie, dlaczego na rynku są również konstrukcje za 3, 4 i 5 tysięcy. Jednym z czynników jest jakość wykonania i stopień zaawansowania poszczególnych modeli. Doświadczone marki stosują autorskie, unikatowe rozwiązania czyszczące, które – jeśli są skuteczne – pozwalają na dyktowanie cen.

Większy wpływ na koszt zakupu mają oferowane funkcje. Przykładowo użytkownicy oczekujący wspomnianych funkcji mapowania przestrzeni muszą wyłożyć nie mniej niż 1800 zł.

Nieco więcej będą kosztować roboty z modułem wi-fi, pozwalającym na zastosowanie dedykowanej aplikacji. Aplikacje do smartfonów umożliwiają zazwyczaj ustalanie precyzyjnego harmonogramu pracy urządzenia, zdalne sterowanie nim oraz odbieranie powiadomień o rozpoczęciu i zakończeniu pracy. Cenę mogą podnosić także wirtualne ściany do ograniczania przestrzeni pracy i dodatkowe akcesoria w formie pilotów i narzędzi czyszczących.

Wśród dodatków wartych uwagi warto wymienić również wysokiej klasy filtry czy pojemniki na nieczystości, które można czyścić wodą. Niektórzy producenci decydują się również na stosowanie autorskich rozwiązań – filtrów UV, mechanizmów rozpoznających zanieczyszczenia albo typ czyszczonej podłogi.

Idealny robot do 2500 zł

Niestety, wydając mniej niż 2500 zł trudno oczekiwać, że robot będzie posiadał wszystkie udogodnienia na rynku. Idealne urządzenie w tej cenie powinno poruszać się w sposób usystematyzowany – wykorzystując rozbudowane algorytmy, wsparcie żyroskopu, kamery lub lasera. Robot tej klasy obowiązkowo powinien posiadać filtr HEPA bądź inny o zbliżonej skuteczności. Ponadto urządzenie musi być ciche i dysponować skutecznym mechanizmem czyszczącym. Warto również zwrócić uwagę na długość gwarancji oraz stopień trudności samodzielnej konserwacji urządzenia. Przez wzgląd na duże obciążenie pracą i wysoki stopień złożoności roboty należą do urządzeń dość awaryjnych – wsparcie serwisu oraz możliwość samodzielnej naprawy może zaoszczędzić nam wiele nerwów.

Jak pokazują testy, dysponując kwotą 2500 zł, bezpieczniej sięgać po skromniejsze konstrukcje od znanych producentów (iRobot, Monueal, Xiaomi), niż ryzykować zakup lepiej wyposażonych urządzeń o nieznanej jakości wykonania. Mając do wyboru sprawdzonego robota odkurzającego lub konstrukcję mopująco-odkurzającą mniej znanego dostawcy, wybór tego pierwszego wydaje się bardziej uzasadniony. Funkcja mopowania jest w robotach nadal słabo rozwinięta i nie przynosi tak dobrych rezultatów jak dobrze zaprojektowane odkurzanie.

Jak testowaliśmy

Wszystkie ujęte w teście roboty były testowane w warunkach domowych. Każdy robot spędził przynajmniej trzy dni na odkurzaniu trzech różnych mieszkań – każde o powierzchni około 50 m2. We wspomnianych mieszkaniach zostały rozmieszczone znaczniki, na które następnie nałożono niewielkie ilości zanieczyszczeń. Na podstawie liczby znaczników odwiedzonych przez robota przy pierwszym sprzątaniu w każdym z mieszkań obliczona została procentowa skuteczność w docieraniu do trudnych miejsc. Ponadto w dwóch lokacjach znajdowały się schody, na których weryfikowany był czujnik spadku. Podczas testów sprawdzana była również skuteczność w pokonywaniu progów i listew dylatacyjnych. Ocenie została poddana także głośność pracy urządzeń.

Ze szczególną uwagą została zweryfikowana higieniczność systemu opróżniania zbiornika na nieczystości. Wszelkie problemy z dostępem, przypadkowe rozszczelnienia czy elementy utrudniające całkowite opróżnienie obniżały ocenę robotów.

Ostatnim weryfikowanym elementem był dostęp do elementów wymagających regularnego czyszczenia, czyli kół oraz szczotek obrotowych. Maksymalna ocena była tu przyznawana za możliwość rozebrania i wyczyszczenia wszystkich newralgicznych elementów bez konieczności używania dodatkowych narzędzi.