Jak kupować zasilacz UPS. Najlepsze zasilacze awaryjne 2018

Letnie upały i pracująca na pełnych obrotach klimatyzacja sprawiają problemy nie tylko związane ze zdrowiem i samopoczuciem. Z powodu większego zapotrzebowania na energię elektryczną w okresie letnim odbiorcy prądu mogą okresowo doświadczyć problemów ze stabilnością i jakością zasilania. Co więcej, dostawcy energii elektrycznej przestrzegają też, że w skrajnych wypadkach mogą pojawić się przerwy w dostawach prądu. Dlatego warto zastanowić się nad inwestycją w zasilacz UPS.

APC SMX1000I

APC SMX1000I

Ocena redakcji PCWorld.pl

Test zasilacza awaryjnego APC SMX1000I o mocy czynnej 800 W, do stacji roboczych i serwerów.

UPS APC SMX1000I należy do grupy uniwersalnych zasilaczy biurowo-serwerowych. Oprócz możliwości działania w pozycji poziomej w serwerowej szafie stelażowej i pionowej pod biurkiem, dzięki dołączonym specjalnym przykręcanym nóżkom, wyróżnia się wyjątkowo wysoką kulturą pracy i jakością wykonania.

Na uwagę zasługuje dwurzędowy, diodowy, wielofunkcyjny wyświetlacz, na którym mogą być przedstawiane wszystkie informacje dotyczące pracy urządzenia.

Co ciekawe, bez problemu można też dotrzeć to takich informacji serwisowych, jak: statystyki obciążenia, numer seryjny UPS-u, data produkcji, data ostatniego przeglądu, data instalacji baterii i przewidywana data jej wymiany. Można też zerknąć do danych o wewnętrznych testach rozruchowych i aktualnej temperaturze pracy baterii.

O serwerowej naturze UPS-a świadczy aż osiem gniazd podtrzymujących napięcie w standardzie IEC-320 C13. Podczas instalacji, jeszcze przed założeniem przedniego panelu, należy pamiętać o wpięciu w odpowiednie gniazdo przewodów łączących moduł akumulatorów z urządzeniem. Dzięki temu przy długotrwałym przechowywaniu UPS-a moduł...

APC SMX1000I - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wielofunkcyjny panel LCD
 • Bardzo długi czas pracy na akumulatorze
 • Osiem gniazd podtrzymujących napięcie
 • Możliwość pracy pod biurkiem w i w szafie rack

Wady:

 • Wysoka cena
 • Duża masa i gabaryty
 • Brak filtra sieci LAN

Ever SinLine RT XL 850

Ever SinLine RT XL 850

Ocena redakcji PCWorld.pl
Aktualne ceny w sklepach

Test zasilacza awaryjnego Ever SinLine RT XL 850 o mocy czynnej 850 W, do stacji roboczych i serwerów.

Drugi w naszym teście zasilacz, który może pracować zarówno pod biurkiem, jak i w szafie rack. W komplecie znajdziemy wszystkie niezbędne elementy montażowe i podpórki, pozwalające na pracę UPS-a w dowolnej konfiguracji. Ciekawostką jest fakt, że urządzenie charakteryzuje się wyjściową mocą czynną równą wartości mocy pozornej. Świadczy to o zastosowaniu w module mocy nowoczesnych, elektronicznych podzespołów o wysokiej jakości i sprawności.

Ever SinLine RT XL 850 przeznaczony jest do zabezpieczenia serwerów, małych sieci komputerowych i wysoko wydajnych stacji roboczych. Elektronika urządzenia pozwala na zarządzanie gniazdami wyjściowymi, co spotykane jest w znacznie droższych, typowo serwerowych, urządzeniach. Jest też możliwość podłączenia dodatkowego modułu bateryjnego. Zaimplementowany w zasilaczu układ ładowania akumulatorów z kompensacją termiczną dodatkowo chroni akumulatory przed przegrzaniem, wydłużając czas ich eksploatacji.

Podświetlany wyświetlacz graficzny LCD zapewnia pełną kontrolę nad urządzeniem. Znajdziemy tu szczegółowe informacje dotyczące parametrów pracy zasilacza i jego obciążenia....

Ever SinLine RT XL 850 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wysoka sprawność energetyczna
 • Wielofunkcyjny panel LCD
 • Zarządzanie za pośrednictwem sieci LAN
 • Możliwość pracy pod biurkiem w i w szafie rack

Wady:

 • Wysoka cena
 • Duża masa i gabaryty

ETA Sinus UPS 720

ETA Sinus UPS 720

Ocena redakcji PCWorld.pl

Test zasilacza awaryjnego ETA o mocy czynnej 430 W, do stacji roboczych i serwerów.

Z pozoru zasilacz ETA sinus UPS 720 nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jest to klasyczna, czarna, metalowa, a przez to solidna, skrzynka z dwoma gniazdami z tyłu, trzema diodami z przodu oraz stosunkowo dużym, mechanicznym wyłącznikiem.

Jednak w trakcie testów okazało się, że jest to jeden z lepszych zasilaczy, który może również bez problemu posłużyć do podtrzymywania napięcia niewielkiego serwera. UPS charakteryzuje się wysoką kulturą pracy i długim czasem pracy na zasilaniu bateryjnym. Zasilacz bez problemu dostarczał energię przez 11 minut przy obciążeniu 70% i aż przez 7 minut przy obciążeniu 100%.

Naprawdę niewielkie gabaryty (10,2 x 14,9 x 34,3 cm) sprawiają, że zmieści się on pod każdym biurkiem, nawet tam gdzie nie ma za dużo miejsca. Centralny mechaniczny wyłącznik sprawia, że w razie potrzeby natychmiast, bez zbędnego przytrzymywania przycisku przez kilka sekund jak w innych modelach, wyłączymy zasilacz, odcinając podłączone do niego urządzenia od prądu.

Układ szybkiego ładowania akumulatorów sprawia, że urządzenie gotowe jest do ponownej pracy (akumulator naładowany w 50%) zaledwie po 50 minutach...

ETA Sinus UPS 720 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Długi czas podtrzymania napięcia
 • Niewielkie wymiary i solidna obudowa
 • Mechaniczny wyłącznik zasilania

Wady:

 • Tylko dwa gniazda
 • Brak wyświetlacza LCD
 • Brak filtra sieci LAN

GT Spring MT 1000 IEC

GT Spring MT 1000 IEC

Ocena redakcji PCWorld.pl

Test zasilacza firmy GT o mocy czynnej 700 W, do stacji roboczych i serwerów.

Wprowadzany właśnie na polski rynek zasilacz GT Spring MT 1000 IEC to solidne urządzenie nadające się do zasilania stacji roboczych i niewielkich, wolnostojących serwerów.

Jest to przykład dobrze skonstruowanego, uniwersalnego UPS-a przeznaczonego na rynek SOHO. Urządzenie wyróżnia się metalową, czarną obudową i dość długim, wynoszącym siedem minut, czasem rozładowywania akumulatora (przy obciążeniu 70%). Co ważne, pełna sinusoida na wyjściu zasilania zapewnia bezproblemową współpracę UPS-a nie tylko z komputerami PC, ale również z szeroką gamą sprzętu RTV, w tym z konsolami do gier i urządzeniami audio.

Na uwagę zasługuje wielofunkcyjny wyświetlacz, na którym znajdziemy informacje o wejściowym i wyjściowym napięciu, częstotliwościach oraz o wyrażonej w watach i woltamperach całkowitej mocy urządzeń podłączonych do zasilacza.

Oczywiście, nie zapomniano też o możliwości wyświetlania wskazań wyrażonego w procentach, watach i woltamperach całkowitego obciążenia oraz przewidywanym czasie pracy przy danym obciążeniu na zasilaniu akumulatorowym. Pomiędzy poszczególnymi wskazaniami można się przełączać, korzystając...

GT Spring MT 1000 IEC - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wysoka kultura pracy
 • Wielofunkcyjny panel LCD
 • Pełna sinusoida
 • Solidna, metalowa obudowa

Wady:

 • Głośna praca
 • Brak polskiej instrukcji

Qoltec Monolith Line-Interactive UPS LCD 1000

Qoltec Monolith Line-Interactive UPS LCD 1000

Ocena redakcji PCWorld.pl

Test zasilacza awaryjnego firmy Qoltec do obsługi pojedynczych stacji roboczych, o mocy czynnej 600 W.

To przykład nowoczesnego, niedrogiego zasilacza przeznaczonego na rynek SOHO. Urządzenie wyposażono w trzy gniazda – jedno typu francuskiego z bolcem uziemienia i dwa w standardzie IEC-320 C13 – dzięki czemu można do niego podłączyć standardowy, komputerowy zestaw biurowy.

Dwa akumulatory o pojemności 7 Ah pozwalają na pięciominutowe podtrzymanie zasilania podłączonych do niego urządzeń przy 70-proc. obciążeniu. Wadami urządzenia są stosunkowo duże wymiary, co może utrudnić jego umieszczenie pod biurkiem, i napięcie o przebiegu symulowanej sinusoidy, które nie pozwala podłączyć do niego urządzeń wymagających prądu o czystym sinusoidalnym przebiegu, np. wysokiej klasy sprzętu audio czy sprzętu RTV.

W urządzeniu zastosowano kolorowy wyświetlacz informujący o podstawowych parametrach pracy. Wyświetla on schematycznie, tylko na graficznym wykresie, o dołączonym obciążeniu i stanie naładowania akumulatora. Szkoda, bo nawet w biurowych warunkach informacja o procentowym i wyrażonym w watach obciążeniu może być przydatna.

Niedogodność tę z pewnością rekompensują stosunkowo niska cena i solidna, wykonana z metalu, obudowa.

Qoltec Monolith Line-Interactive UPS LCD 1000 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wysoka kultura pracy
 • Solidna, metalowa obudowa
 • Niewygórowana cena

Wady:

 • Symulowana sinusoida
 • Stosunkowo duże wymiary
 • Długi czas ładowania

CyberPower BR1000ELCD-FR

CyberPower BR1000ELCD-FR

Ocena redakcji PCWorld.pl

Test zasilacza UPS CyberPower BR1000ELCD-FR do pojedynczych stacji roboczych.

Jednym z najciekawszych testowanych przez nas urządzeń pod względem wzornictwa był CyberPower BR1000ELCD-FR. Wszystkie gniazda oraz wielofunkcyjny wyświetlacz LCD znajdują się na górnym panelu urządzenia, podobnie jak w listwach filtrujących, co z pewnością ułatwia podłączanie do niego urządzeń, zwłaszcza w domu.

Oprócz czterech podtrzymywanych bateryjnie gniazd we francuskim standardzie zasilacz wyposażony został również w cztery gniazda filtrowane, pozwalające podłączyć do niego drukarkę, kamerę IP, telewizor czy konsolę. Gniazdo do ładowania urządzeń USB z pewnością ucieszy wszystkich, którzy intensywnie korzystają z urządzeń mobilnych. Dołączony organizer kabli pozwala zaś utrzymać porządek pod biurkiem.

Obrazu dużej funkcjonalności urządzenia dopełnia wielofunkcyjny wyświetlacz. Przełączając się przyciskiem, skontrolować można m.in. wyrażony w procentach stan naładowania baterii, podane również procentowo obciążenie czy aktualne napięcia na wejściu i wyjściu zasilacza.

Zastosowana technologia GreenPower zwiększa wydajność urządzenia i minimalizuje zużycie energii. Niestety, zasilacz bardzo...

CyberPower BR1000ELCD-FR - pełna recenzja »

Zalety:

 • Ciekawe wzornictwo
 • Cztery gniazda filtrujące
 • Gniazdo do ładowania urządzeń USB
 • Organizer do kabli

Wady:

 • Symulowana sinusoida
 • Długi czas ładowania

Jak kupować zasilacz UPS. Technologia

Z punktu widzenia użytkownika zasilacz UPS to niewielka skrzynka podłączana do źródła zasilania (gniazdka), w której znajduje się specjalnie zaprojektowana instalacja elektryczna i zestaw akumulatorów. Zasilacz awaryjny, niezależnie od szczegółów konstrukcyjnych, zawsze wyposażony jest w filtr wstępny, który eliminuje zakłócenia pochodzące z sieci energetycznej, oraz przetwornicę AC/DC (prostownik) i DC/AC (falownik). Funkcją prostownika jest doładowanie akumulatorów, falownik zaś generuje prąd przemienny na podstawie napięcia stałego podawanego przez akumulatory. W momencie przerwy w dopływie prądu obwód UPS-a przełącza zasilanie na pracę z akumulatorów.

Dostępne na rynku zasilacze awaryjne można podzielić na trzy grupy. Pierwszą i zarazem najprostszą klasą są UPS-y offline. Tego typu sprzęt spotykany jest już bardzo rzadko, a jego możliwości ograniczają się do filtrowania i korygowania w niewielkim zakresie parametrów napięcia zasilającego, a przy jego zaniku uruchomienia podtrzymywania bateryjnego. Na przeciwnym biegunie znajdują się zasilacze UPS online. To najbardziej zaawansowane UPS-y. To urządzenie z tzw. podwójną konwersją, które w czasie zwykłej pracy dokonuje dwukrotnej konwersji napięcia – prostownik zamienia napięcie zasilające z prądu przemiennego na prąd stały, a następnie tak otrzymanym prądem stałym zasilana jest ładowarka akumulatora oraz falownik. Falownik zamienia prąd stały z powrotem na przemienny, a ten przekazywany jest na wyjście zasilacza.

Pośrodku znajdują się natomiast UPS-y line-interactive. Są to najpopularniejsze w segmencie SOHO urządzenia i dlatego skupiliśmy się na nich w naszym teście. W porównaniu ze sprzętem topologii offline charakteryzują się obecnością modułu AVR (Automatic Voltage Regulation), odpowiedzialnego za stabilizację napięcia w razie wystąpienia niewielkich wahań wartości nominalnej (w granicach ±20%). Gdy odchylenia od normy są większe, UPS przechodzi w tryb pracy bateryjnej.

Dostarczone do redakcji zasilacze o mocy nieprzekraczającej 1000 VA, a wiec należące do grupy najczęściej kupowanych w segmencie SOHO urządzeń, podzieliliśmy na dwie grupy: UPS-y przewidziane do zasilania jedynie stanowisk roboczych oraz sprzęt, który może też podtrzymywać zasilanie serwera.

Jak kupować zasilacz UPS. Dobieramy zasilacz UPS

Typowy UPS przeznaczony na rynek SOHO może podtrzymywać zasilanie komputera przez kilka–kilkanaście minut. To wystarczający czas na bezpieczne przetrwanie krótkiej przerwy w dostawie prądu lub zapisanie na dysku twardym rezultatów pracy i wyłączenie komputera.

Podstawowym kryterium wyboru odpowiedniego modelu UPS jest moc. Ponieważ producenci podają na tabliczkach znamionowych UPS-ów zarówno moc czynną wyrażaną w watach (W), jak i pozorną podawaną w woltamperach (VA), dobranie zasilacza jest znacznie łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu, gdy podawano jedynie moc pozorną.

Na potrzeby małego bura i domu wystarczy zsumować nominalną moc w watach wszystkich urządzeń, które chcemy podłączyć do UPS-a. Bierzemy pod uwagę komputer, a dokładniej jego zasilacz, oraz monitor. Moc zasilacza podana jest na tabliczce lub naklejce znamionowej, niestety, czasami trzeba zdjąć panel boczny obudowy, aby zobaczyć podane tam wartości, lub sięgnąć do dokumentacji sprzętu. Warto też zabezpieczyć przed zanikiem zasilania urządzenia sieciowe, czyli np. router, kamerę IP czy punkt dostępowy. Wiele zasilaczy pozwala też na podtrzymywanie takich urządzeń, jak: sprzęt audio, telewizory LCD czy konsole do gier. Warto zajrzeć do dokumentacji i sprawdzić, z jakimi urządzeniami współpracę rekomenduje producent danego modelu UPS-a.

Urządzenia takie jak drukarka czy wielofunkcyjny kombajn biurowy nie powinny być podłączane do UPS-a, warto je natomiast wpiąć je w gniazda filtrowane z ochroną przeciwprzepięciową, jakimi dysponują niektóre modele UPS-ów. Są to dodatkowe gniazda, w których napięcie nie jest podtrzymywane podczas zaniku zasilania. Spośród testowanych zasilaczy takimi filtrowanymi gniazdkami dysponowały modele CyberPower BR100ELCD-FR oraz GT POWERboxTV 600.

Do uzyskanej po zsumowaniu mocy powinniśmy dodać około 20–30% zapasu. Obliczona w ten sposób minimalna moc zasilacza awaryjnego zapewni podtrzymanie napięcia przez około 5–15 minut – producenci UPS-ów w taki sposób dobierają sumaryczną pojemność akumulatorów, aby przy obciążeniu 50–70% zasilacz działał przez taki właśnie czas. Oczywiście, zwiększenie zapasu mocy, jaką może dostarczyć UPS, wydłuży czas działania naszego peceta. Szacunkowe czasy działania zawsze są podane w dokumentacji lub na opakowaniu.

Jak kupować zasilacz UPS. Jak testowaliśmy

Dzięki uprzejmości firmy Romi sp. z o.o. mogliśmy podczas testów posłużyć się profesjonalną opornicą pozwalającą z dokładnością do pojedynczych watów precyzyjnie dobrać obciążenie na wyjściu każdego z testowanych przez nas zasilaczy awaryjnych. W ten sposób, niezależnie od mocy, jaką dysponował dany model zasilacza, obciążany był on zawsze dokładnie w 70 i 100% mocy nominalnej. W ten sposób wszystkie pomiary zostały znormalizowane i moc nominalna zasilacza wyrażona w woltamperach nie wpływała na końcowe wyniki testów. Każdy zasilacz pracował bowiem w takich samych warunkach obciążeniowych.

Testy UPS-ów przeprowadziliśmy z użyciem opornicy.

Testy UPS-ów przeprowadziliśmy z użyciem opornicy.

Zrezygnowaliśmy z pomiaru przeciążeniowego na 110% mocy nominalnej, ponieważ większość nowoczesnych zasilaczy wyposażonych jest w układy przeciwprzeciążeniowe niepozwalające na pracę w warunkach obciążenia większego niż 100%.

Zasadniczy test UPS-ów polegał na pomiarach czasu pracy zasilacza w pełni naładowanego, obciążonego na wyjściu w 70 i 100%, aż do jego wyłączenia. Sprawdziliśmy również czas ładowania akumulatorów do stanu naładowania 50, 90 i 100%. Pierwsza z wartości pozwala zorientować się, po jakim czasie UPS może ponownie przez przynajmniej 2–3 minuty podtrzymywać podłączone do niego urządzenia, druga to standardowa wartość czasu ładowania podawana przez większość producentów.

Uznaje się, że przy akumulatorze naładowanym w 90% zasilacz zapewnia pełną funkcjonalność związaną z awaryjnym podtrzymywaniem napięcia. Jedynym zasilaczem, dla którego nie byliśmy w stanie zmierzyć stanu naładowania baterii, był GT POWERboxTV 600. Jest to prosty UPS bez możliwości komunikacji z komputerem, która niezbędna jest do dokładnego procentowego określenia stanu naładowania baterii. Dla tego zasilacza do rankingu wzięte zostały wartości podane przez producenta.

Dodatkowe przeprowadzone przez nas pomiary dotyczyły poboru mocy podczas ładowania UPS-a i jego pracy w trybie jałowym (po pełnym naładowaniu akumulatorów), a także generowanego hałasu na trybie jałowym oraz podczas jego rozładowywania. Ten drugi pomiar jest o tyle ważny, że podczas pracy bateryjnej w większości UPS-ów wentylator włącza się na maksymalne obroty, aby schłodzić bardzo mocno nagrzewające się podczas oddawania energii urządzenie.