Jaki czytnik ebook na wakacje? [RANKING]

Czytnik ebooków to idealny sprzęt na wakacje, który pozwoli odpocząć i nadrobić książkowe zaległości. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Czytnik ebooków to jedno z niewielu urządzeń na rynku, którego nie da się łatwo zastąpić smartfonem, tabletem czy komputerem.

Czytnik ebooków 
Perfecto Capucine/Unsplash

Czytnik ebooków

Perfecto Capucine/Unsplash

Spopularyzowane przez Amazon za sprawą świetnych urządzeń Kindle, czytniki ebooków to proste urządzenia wyposażone w specjalny ekran e-ink zwany również papierem elektronicznym, który powoduje, że wielogodzinne czytanie nie męczy oczu, a tekst wygląda bardzo podobnie do tego, który znajdziemy w klasycznej, wydrukowanej książce.

Ze względu na charakterystykę wyświetlaczy e-ink - wolne odświeżanie czy utrudnione wyświetlanie kolorów czynnika ebooków nie da się łatwo zastąpić żadnym z posiadanych przez nas urządzeń. Oczywiście możemy czytać książki na telefonie komórkowym czy tablecie, ale rozwiazanie to będzie niewygodne i może zaszkodzić naszemu wzrokowi.

Czytanie książki na iPhonie 
Jenny Smith/Unsplash

Czytanie książki na iPhonie

Jenny Smith/Unsplash

Czytnik ebooków to proste w obsłudze urządzenie, które pozwala na przechowywanie tysięcy książek w pamięci niewielkiego urządzenia, które jest niewiele większe od naszego smartfona. Z tego właśnie powodu czytnik ebooków jest świetnym rozwiązaniem na zbliżające się wielkimi krokami wakacje oraz wszelkiego rodzaju wyjazd.

Dzięki czytnikowi ebooków nie musimy zabierać ze sobą pokaźnej kolekcji książęk, a na dodatek możemy na bieżąco pobierać nowe tytuły bez konieczności udawania się do księgarni/biblioteki.

Gdy znamy już zalety czytników ebooków możemy przejść do wyboru odpowiedniego modelu. Na co zwrócić uwagę kupując czytnik ebooków?

Rozmiar ekranu

Pierwszą kwestią jest rozmiar ekranu, który bezpośrednio wpływa na wygodę czytania oraz wymiary urządzenia. Obecnie na rynku znajdziemy głównie 6 calowe czytniki ebooków. Producenci nie bez powodu upatrzyli sobie ten rozmiar wyświetlacza. Dzięki 6 calowemu panelowi e-ink czytnik ebooków pozwala na wygodne czytanie, a na dodatek jest na tyle mały, że bez problemu zmieści się w plecaku, torebce czy nawet większej kieszeni.

Perfecto Capucine/Unsplash

Perfecto Capucine/Unsplash

Podświetlenie ekranu

Może się to wydawać dziwne, ale w końcu klasyczne książki również nie mają wbudowanego podświetlenia. Najtańsze czytniki ebooków, które znajdziemy w sklepach nadal posiadają niepodświetlany panel e-ink.

Zdecydowanie polecamy dołożyć kilkadziesiąt złotych do konstrukcji z wbudowanym podświetleniem. Dzięki niemu nasz czytnik stanie się dużo bardziej wszechstronny, a czytanie w utrudnionych warunkach oświetleniowych nie będzie męczące.

Rozdzielczość ekranu

Rozdzielczość ekranu bezpośrednio wpływa na ostrość wyświetlanego tekstu oraz wygląd czcionek. W tym miejscu należy jednak pamiętać, że niska rozdzielczość w przypadku czytników ebooków nie jest tak odczuwalna jak w smartfonach czy tabletach.

Bazowe modele czytników oferują 6 calowe wyświetlacz o rozdzielczości 800 x 600 pikseli. Tego typu panel wystarczy do czytania książek z ustawieniem nieco większej czcionki. Ekran 800 x 600 pikseli posiada między innymi bazowy czytnik Kindle.

Droższe konstrukcje posiadają ekrany o rozdzielczości większej niż 1000 x 1000 pikseli np. Kindle Paperwhite. Ekran o zwiększonej rozdzielczości pozwala wyświetlać większą ilość tekstu, a czcionki są znacznie ostrzejsze i ładniejsze.

Ekran dotykowy czy nawigacja z przyciskami?

Jeszcze kilka lat temu na rynku trudno było znaleźć czytnik ebooków z ekranem dotykowym. Teraz rolę się odwróciły i ku rozpaczy niektórych użytkowników większość czytników posiada dotykowy ekran.

Maarten van den Heuvel/Unsplash

Maarten van den Heuvel/Unsplash

Na rynku dostępne są również czytniki z dotykowym ekranem oraz fizycznymi przyciskami do zmiany stron.

Polecamy wybór czytnika ebooków z ekranem dotykowym. Interakcja z tego typu urządzeniem jest znacznie wygodniejsza.

Obsługiwane formaty plików

Przy wyborze czytnika należy zwrócić szczególną uwagę na formaty, jakie obsługuje dany model. Dwa najpopularniejsze formaty stosowane przy dystrybucji książek elektronicznych to ePUB oraz MOBI (autorskie rozwiązanie Kindle). Czasami książki udostępniane są w plikach PDF. Przydatna może być także obsługa plików DOC.

Pojemność

W przypadku czytników ebooków nie musimy posiadać wielu gigabajtów wbudowanej pamięci masowej. Już bazowe modele posiadające obecnie 2 GB wbudowanej pamięci pozwolą nam na przechowanie setek książek. Standardem obecnie jest 4 GB wbudowanej pamięci masowej. Taka ilość wystarczy na tysiące utworów. Dodatkowo niektóre modele umożliwiają łatwą rozbudowę za pośrednictwem kat pamięci microSD.

Jaki czytnik ebook na wakacje? [RANKING]

Funkcje dodatkowe

Cześć producentów zachęca do zakupu różnego rodzaju funkcjami dodatkowymi. Niektóre czytniki posiadają wbudowane Wi-Fi. Pozawala ono przeglądać sieć oraz pobierać książki bezpośrednio na urządzenie.

Możemy znaleźć także czytniki z Bluetooth, które mogą odbierać książki z naszego telefonu, komputera.

Coraz większa ilość czytników posiada wodoodporną obudowę z certyfikatem IP. To świetna opcja, która pozwoli na czytanie książek nad morzem czy w basenie.

Poniżej znajdziesz polecane przez nas czytniki ebooków.

Amazon Kindle Paperwhite 4

Amazon Kindle Paperwhite 4 to najpopularniejszy czytnik ebooków na świecie. Czy to faktycznie najciekawsza propozycja dostępna na naszym rynku?

Kindle Paperwhite 4 to czwarta już generacja hitu sprzedażowego firmy Amazon. Najnowszy model jest lżejszy, cieńszy i wydajniejszy od poprzedników. Na pokładzie znalazło się miejsce dla 6 calowego wyświetlacza e-ink Carta o rozdzielczości 1448 x 1072 pikseli, który zapewnia rewelacyjną jakość obrazu. Dzięki dużemu zagęszczeniu pikseli czcionki wyglądają jakby były wydrukowane.

Czytnik Kindle Paperwhite 4

Czytnik Kindle Paperwhite 4

Paperwhite czwartej generacji posiada zmodyfikowaną obudowę, która po raz pierwszy w historii czytników Amazon jest w pełni wodoszczelna. Oznacza to, że możemy czytać nasze ulubione książki w basenie czy wannie bez obawy o zamoczenie i uszkodzenie urządzenia.

Podobnie, jak w poprzednich modelach ekran e-ink Carta podświetlany jest za pomocą pięciu diód LED, które dbają o równomierne podświetlenie całego panelu.

Najpopularniejszy czytnik Amazonu wspiera popularne formaty plików, ale należy pamiętać, że żaden model Kindle nie obsługuje ePUB. Amazon posiada specjalne rozwiązanie Send to Kindle, które wysyła pliki ePUB prosto na czytnik konwertując je w locie na MOBI.

Amazon Kindle Paperwhite 4 posiada na pokładzie moduł Wi-Fi oraz...

Amazon Kindle Paperwhite 4 - pełna recenzja »

Pocketbook 627 Touch Lux 4

Pocketbook 627 Touch Lux 4 wyróżnia się obecnością ciekawych wersji kolorystycznych, wysoką rozdzielczością ekranu oraz rozbudowanym oprogramowaniem.

Pocketbook 627 Touch Lux 4 to przystępny cenowo, a jednocześnie bardzo zaawansowany czytnik ebooków będący bezpośrednim konkurentem bazowego Kindle'a 10.

Pocketbook 627 Touch Lux 4

Pocketbook 627 Touch Lux 4

Producent postanowił wyposażyć swoje urządzenie w 6 calowy wyświetlacz e-ink o rozdzielczości 1024 x 758 pikseli. Panel posiada wielostopniowe, regulowane podświetlenie ekranu, a obsługa odbywa się za pośrednictwem dotyku oraz czterech fizycznych przycisków pozwalajacych na ręczną zmianę stron.

Touch Lux 4 może pochwalić się obecnością aż 8 GB wbudowanej pamięci masowej z możliwością rozszerzenia za pośrednictwem kart pamięci microSD. Czytnik Pocektbooka obsługuje wszystkie popularne formaty książek elektronicznych. Co ciekawe na urządzeniu możemy oglądać również zdjęcia.

Pocketbook 627 Touch Lux 4 pracuje pod kontrolą zmodyfikowanej wersji systemu operacyjnego Linux. Oprogramowanie posiada czytnik RSS, wbudowane gry oraz przeglądarkę internetową. Całość łączy się z siecią za pośrednictwem Wi-Fi.

Pocketbook 627 Touch Lux 4 - pełna recenzja »

Amazon Kindle 10

Najtańszy czytnik ebooków od Amazon jeszcze nigdy nie był tak dopracowany i opłacalny.

Kindle 10 to bazowy czytnik ebooków, który jeszcze nigdy nie był tak atrakcyjny. Amazon w końcu postanowił wyposażyć najtańszy model w podświetlenie. Kindle 10 to bardzo ciekawa alternatywa dla sporo droższego Kindle Paperwhite 4.

Amazon Kindle 10

Amazon Kindle 10

Najtańszy czytnik Amazonu wyposażono w 6 calowy ekran e-ink Pearl z wbudowanym podświetleniem. Niestety nie jest to ekran znany z Paperwhite 4. Posiadacze Kindle 10 muszą zadowolić się niższą rozdzielczością wynoszącą 800 x 600 pikseli.

Dodatkowo Kindle 10 zamiast 8 GB posiada 4 GB wbudowanej pamięci masowej, ale nawet taka ilość pozwoli zgromadzić setki książek. Względem droższego modelu tracimy również wodoszczelną obudową. W zamian otrzymujemy jeden z najtańszych czytników dostępnych na rynku z wbudowanym podświetleniem oraz dotykowym ekranem.

Podobnie, jak droższe modele również Kindle 10 pracuje pod kontrolą autorskiego systemu operacyjnego zintegrowanego ze sklepem Amazon oraz usługą Send to Kindle.

Niestety Kindle 10 również nie posiada menu w języku polskim.

Amazon Kindle 10 - pełna recenzja »

Pocketbook 616 Basic Lux 2

Najtańszy = najgorszy? PocketBook 616 Basic Lux 2 udowadnia, że tani czytnik ebooków może zadowolić nawet najbardziej wybrednych użytkowników.

PocketBook 616 Basic Lux 2 to jeden z najtańszych czytników ebook z wbudowanym podświetleniem ekranu, jaki znajdziemy na półkach sklepowych. Urządzenie zostało wyposażone w 6 calowy wyświetlacz e-ink o wysokiej rozdzielczości 1024 x 758 pikseli. Panel zapewnia wysoką jakość wyświetlanego obrazu, co znacząco uprzyjemnia czytanie.

PocketBook 616 Basic Lux 2

PocketBook 616 Basic Lux 2

Czytnik ebooków firmy PocketBook może pochwalić się obsługą wszystkich najpopularniejszych standardów książek elektronicznych. Nie zabrakło również wbudowanego menedżera zdjęć. Podobnie, jak droższe modele również bazowy PocketBook 616 Basic Lux 2 posiada aż 8 GB wbudowanej pamięci masowej z możliwością łatwego rozszerzenia za pomocą kart pamięci microSD.

Basic Lux 2 pracuje pod kontrolą autorskiego systemu operacyjnego. Na pokładzie znajdziemy wbudowany czytnik RSS, gry, kalendarz oraz przeglądarkę internetową. Urządzenie posiada wbudowany moduł Wi-Fi.

PocketBook 616 Basic Lux 2 posiada niedotykowy ekran. Obsługa odbywa się za pośrednictwem przycisków znajdujących się pod wyświetlaczem.

Pocketbook 616 Basic Lux 2 - pełna recenzja »

inkBOOK Lumos

inkBOOK Lumos kusi przydatnymi gratisami oraz ofertą dostosowaną specjalnie dla polskiego konsumenta.

inkBOOK Lumos sprzedawany jest w pakiecie z 60 dniową subskrypcją Legimi oraz dedykowanym etui. Czytnik ebooków został zaprojektowany specjalnie z myślą o dedykowanej aplikacji Legimi, która pozwala uzyskać dostęp do 25000 ebooków i audiobooków.

inkBOOK Lumos

inkBOOK Lumos

Urządzenie wyposażono w ekran e-ink Carta Flat Glass Solution o rozdzielczości 800 x 600 pikseli. Panel jest dotykowy i oferuje podświetlenie, które jest zapewnianie przez 8 diód LED umieszczonych pod ekranem. Użytkownik może dostosowywać zarówno jasność, jak i temperaturę podświetlenia do własnych potrzeb.

Czytnik ebooków inkBOOK Lumos wspiera wszystkie popularne formaty z ePUB, MOBI, DOC oraz PDF na czele. Co ciekawe inkBOOK Lumos pracuje pod kontrolą zmodyfikowanego systemu operacyjnego Android 4.2 Jelly Bean, dzięki któremu możemy skorzystać między innymi z Tłumacza Google. Niestety minusem tego rozwiązania jest mniejsza żywotność baterii, niż u konkurencji.

inkBOOK Lumos napędzany jest przez 2 rdzeniowy procesor Cortex A9 z 512 MB pamięci operacyjnej. Na pokładzie nie zabrakło łączności Wi-Fi oraz przycisków ułatwiających nawigację.

Producent...

inkBOOK Lumos - pełna recenzja »