Jaki oczyszczacz powietrza kupić? Ranking oczyszczaczy powietrza 2019

Oczyszczacz powietrza to podstawowy oręż użytkownika do walki ze smogiem zanieczyszczającym powietrze w mieszkaniu, a także dobry sposób, aby zapewnić osobom ze skłonnościami alergicznymi dobre warunki do życia. Oferta produktowa poszczególnych marek znacznie się różni pod tym względem, utrudniając dokonanie najlepszego wyboru. Podpowiadamy, jaki oczyszczacz wybrać, aby należycie zadbać o siebie i domowników.

Indeks czystości powietrza.

Indeks czystości powietrza.

Oczyszczacze powietrza. Najważniejsze parametry

Stosując oczyszczacz powietrza w małym mieszkaniu, niezależnie od modelu wybranego urządzenia możemy liczyć na znaczną poprawę jakości powietrza. Przed zakupem takiego urządzenia warto jednak poświęcić chwilę na ocenę parametrów urządzenia. Większość użytkowników wybierając oczyszczacz, kieruje się specyfikacją podaną przez producenta. Zazwyczaj najistotniejsza okazuje się cena urządzenia oraz powierzchnia mieszkania, w którym sprzęt ma działać. To błąd. Objętość powietrza wylicza się w metrach sześciennych, a nie kwadratowych. Różne wysokości pomieszczeń sprawiają, że podawanie deklarowanego metrażu jest za daleko idącym uproszczeniem. Parametr, na jaki warto zwrócić uwagę, dobierając oczyszczacz do pomieszczenia, to międzynarodowy wskaźnik CADR. Wskazuje on ilość czystego powietrza, jaką jest w stanie dostarczyć urządzenie w ciągu godziny. Wartość jest wskazywana w m3/h. Niestety, niektórzy producenci zamiast wskazania CADR informują jedynie o maksymalnym przepływie powietrza w m3/h. Jest to bezwartościowa informacja podająca jedynie wydajność zastosowanego wentylatora.

Kolejną istotną kwestią jest metoda filtracji. Podstawą jest zazwyczaj zestaw filtrów, na który składa się filtra HEPA i filtr węglowy. Pierwszy z nich oczyszcza powietrze z wszelkiego rodzaju drobinek, zanieczyszczeń i alergenów. Zadaniem drugiego jest pochłanianie dymu i brzydkich zapachów. Czasami producenci decydują się również na stosowanie filtru wstępnego, który zatrzymuje największe drobinki, wydłużając żywotność filtru HEPA. Można przyjąć założenie, że czym większy filtr, tym większa efektywność całego oczyszczacza powietrza. Ciekawym rozwiązaniem filtracji wstępnej jest również filtr elektrostatyczny. Cząsteczki przechodzą w tym wypadku przez silne pole elektrostatyczne. Naładowane drobinki są łatwiejsze do odseparowania z powietrza. Na rynku są urządzenia wykorzystujące wyłącznie filtrację elektrostatyczną lub elektrostatyczną i węglową. Mają one jednak zazwyczaj niższą wydajność niż oczyszczacze ze stałymi filtrami HEPA. W ich przypadku nie są również dokonywane pomiary CADR.

Fellowes AeraMax DX55

Fellowes AeraMax DX55

Oczyszczacze powietrza. Filtry i dodatkowe wyposażenie

Istotnym aspektem dotyczącym filtrów jest ich żywotność. Podstawowe filtry HEPA utrzymują swoją sprawność do 12 miesięcy. Nieco dłuższy czas eksploatacji mogą zapewnić zmywalne filtry HEPA, które udaje się dość prosto oczyszczać. Żywotność filtrów węglowych jest zazwyczaj krótsza i zwykle wynosi od trzech do sześciu miesięcy. Warto podkreślić, że filtry stanowią największy koszt podczas eksploatacji urządzenia. Cena zestawu zamiennego może być bliska kwocie, za jaką zakupiono całe urządzenie. Dane te warto zweryfikować przed zakupem – tani model może okazać się w rezultacie niezwykle kosztownym wyborem.

Dodatkowe elementy, takie jak: lampa UV, jonizator czy ozonator powietrza, można w większości wypadków traktować jako nieobowiązkowe dodatki. Ich obecność jest interesująca, ale nie będzie miała kluczowego wpływu na finalną jakość powietrza. Jednocześnie należy unikać urządzeń łączących funkcję nawilżacza i oczyszczacza powietrza. Nawilżanie miejsc, do których ściągane są z całego mieszkania cząsteczki organiczne, pył i alergeny, może zakończyć się niewesoło, szczególnie dla alergików.

Oczyszczacze powietrza. Inne udogodnienia

Oprócz podstawowych parametrów warto analizować także dodatkowe udogodnienia dostępne w oczyszczaczach powietrza. Jednym z podstawowych jest harmonogram lub timer. Umożliwiają one zarządzanie pracą oczyszczacza w czasie nieobecności domowników. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest automatyczne wykrywanie zanieczyszczeń. Urządzenia tego typu aktywują się same po wykryciu spadku jakości powietrza. Jeśli automatyczne urządzenie ma pracować w sypialni, warto wybrać konstrukcję z czujnikiem światła albo funkcją zdefiniowania godzin nocnych. Dzięki temu podczas odpoczynku nie będą one włączały maksymalnych trybów wydajności, które mogłyby obudzić domowników. Ciekawym dodatkiem może okazać się również pilot zdalnej obsługi. Idealnym rozwiązaniem jest natomiast aplikacja do bezprzewodowego zarządzania urządzeniem. Nie dość, że efektywnie zastąpi pilota, to jeszcze pozwoli na weryfikowanie i definiowanie pracy sprzętu, kiedy jesteśmy poza domem.

Od urządzenia za ponad 1000 zł należy oczekiwać, że będzie ono wyposażone w czujnik jakości powietrza zarządzający trybem pracy automatycznej. Rozwiązanie pozwoli zapomnieć o obecności oczyszczacza w domu, jednocześnie zapewniając optymalną efektywność. Obok wydajności należy przyjrzeć się również głośności pracy sprzętu. Mowa bowiem o urządzeniu, które może pracować całą dobę.

Electrolux EAP 450

Electrolux EAP 450

Oto dwanaście modeli oczyszczaczy powietrza, na które warto zwrócić uwagę i rozważyć ich zakup.

Airkomfort AC-08

Airkomfort AC-08

Ocena redakcji PCWorld.pl

Airkomfort AC-08 to solidna, niemiecka jakość. Jak sprawuje się ten oczyszczacz powietrza przeznaczony do dużych powierzchni?

 • Funkcja: oczyszczacz, jonizator
 • Maksymalna powierzchnia działania: 166 m2
 • Wydajność: dla cząstek stałych 800 m3/h, dla formaldehydów 300 m3/h.
 • Filtry: wstępny, HEPA

Airkomfort AC-08 to model, który ma wielkość standardowego oczyszczacza powietrza, ale jego zadaniem jest filtrowanie powietrza w dużych pomieszczeniach - do 166 m2. Pełną efektywność działania zachowuje nawet w pomieszczeniach o powierzchni powyżej 150 m2! Konstruktorzy modelu AC-08 zastosowali dwa zestawy filtrów wypełniających dwie boczne ściany urządzenia. Na każdy z tych zestawów składa się filtr wstępny oraz wysokosprawny filtr HEPA - węglowy. Dodatkową ochronę zapewnia zewnętrzna osłona. Podwójny system filtrów pozbywa się elementów składowych smogu, szybko i skutecznie czyści powietrze z dymu, kurzu, pyłu zawieszonego, roztoczy czy formaldehydów. Jakość powietrza poprawia również wbudowany jonizator, dzięki czemu oczyszczacz powietrza AC-08 jest także polecany dzieciom oraz alergikom. Szacowany czas żywotności filtra wstępnego to 2 lata, filtra HEPA – 1 rok.

Airkomfort AC-08 ma rozwiązania technologiczne,...

Airkomfort AC-08 - pełna recenzja »

Zalety:

 • duża powierzchnia działania
 • dwa zestawy wydajnych filtrów
 • niski poziom hałasu
 • czujniki smogu i zmierzchu
 • możliwość sterowania zdalnego aplikacją lub pilotem

Airdog X5

Airdog X5

Ocena redakcji PCWorld.pl

Airdog X5 to oczyszczacz powietrza, który sprawdzi się w domach prywatnych i biurach. Jakie są jego największe zalety?

 • Funkcja: oczyszczacz, jonizator
 • Maksymalna powierzchnia działania: 38 m2
 • Wydajność: 340 m3/h
 • Filtry: wstępny, kaseta Zero Waste, katalityczny

Airdog X5 to oczyszczacz powietrza, który zwraca uwagę zastosowaniem opatentowanej technologii Ionic Wind Technology oraz zastosowaniem kasety Zero Waste w miejsce używanego przez konkurencyjne rozwiązania filtra HEPA. Działanie kasety jest bardziej skuteczne - umożliwia przechwycenie cząsteczek zanieczyszczeń do 0,0145 μm, a jak wykazały to testy laboratoryjne, usuwa 99,87% wirusa grypy w ciągu godziny! Kasetę filtracyjną można wyjąć i umyć zarówno w zmywarce, jak i ręcznie. Po wysuszeniu montuje się ją z powrotem i gotowe - działa ponownie. Pozwala to na oszczędności kosztów, na jakie narażeni są posiadacze innych oczyszczaczy, którzy muszą dokupywać raz na jakiś czas filtry. Urządzenie przeznaczone jest do pomieszczeń o powierzchni 38 m2, a jego opatentowana konstrukcja umożliwia wysokowydajny, rotacyjny przepływem powietrza, co powinno zapewnić równomierne rozprowadzenie powietrza po całym pomieszczeniu w ilości do 340m3/h. Wentylator może działać w...

Airdog X5 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Kaseta filtracyjna o dużej skuteczności
 • Cztery tryby pracy
 • Cicha praca w trybie nocnym
 • Możliwość zdalnego sterowania za pomocą aplikacji mobilnej

Kalorik AP2000

Kalorik AP2000

Ocena redakcji PCWorld.pl

Kalorik AP2000 to oczyszczacz powietrza z jonizatorem oraz sterylizacją UV. Jakie jeszcze ma zalety?

 • Funkcja: oczyszczacz i jonizator
 • Maksymalna powierzchnia działania: 60 m2
 • Wydajność: do 320 m3/h
 • Filtry: antyadhezyjny, zimnej katalizy, nanokryształ, antybakteryjny, HEPA

Kalorik AP2000 to wysokowydajny anionowy oczyszczacz powietrza cechujący się dużą wydajnością oraz siedmiostopniowym systemem oczyszczania. Pierwszy etap to filtr antyadhezyjny ze stopu aluminium – czyli aluminiowy prefilter z wielowarstwowymi siatkami które mają wysoką zdolność przechwytywania pyłu, filtruje duże cząstki pyłu, kurz, sierść, pyłki itp. Kolejny - filtr zimnej katalizy, rozkładający w temperaturze pokojowej toksyczne gazy, takie jak formaldehyd i zamienia je na dwutlenek węgla i wodę, które nie są szkodliwe dla człowieka, jednocześnie zabija bakterie i wirusy. Krok trzeci do działanie filtra wykonanego z nietoksycznego nanokryształu, który ma wysoką skuteczność usuwania formaldehydu. Proces katalityczny odbywa się w celu rozproszenia toksycznych gazów. Dopiero potem przychodzi czas na filtr antybakteryjny bawełniany, a po nim - filtr HEPA wykonany z harmonijkowych płatów ze szkła spiekanego może filtrować...

Kalorik AP2000 - pełna recenzja »

Zalety:

 • 7 stopni oczyszczania
 • Trzy tryby pracy
 • Ekran dotykowy
 • Ciche działanie
 • Żywotny filtr
 • Inteligentny czujnik zanieczyszczenia
 • Sterowanie pilotem

Xiaomi Mi Air Purifier 2

Xiaomi Mi Air Purifier 2

Ocena redakcji PCWorld.pl

Xiaomi Mi Air Purifier 2 to oczyszczacz cieszący dużą popularnością. Czy zasłużenie?

 • Funkcja: oczyszczacz
 • Maksymalna powierzchnia działania: 38 m2
 • Maksymalna wydajność: 310 m3/h
 • Filtr: wstępny, HEPA E11, węglowy

Xiaomi Mi Air Purifier 2 to cieszący się dużą popularnością oczyszczacz, wyposażony w filtr zintegrowany składającego się z filtra HEPA oraz filtra węglowego. Ma za zadanie eliminację nawet dużych zanieczyszczeń, w tym kurzu i sierści zwierząt, formaldehydów i substancji zapachowych, a także pyłków roślin i pyłów PM 2.5 i PM 10.

Konieczność wymiany filtra jest niezbędna co 3-6 miesięcy - zależy to od jakości powietrza oraz intensywności pracy samego urządzenia. Może pracować w jednym z trzech trybów, a gdy wybierzemy pracę automatyczną, samoczynnie dopasuje tempo działania do jakości wykrytego powietrza. Umożliwia mu to czujnik laserowy, badający m.in. takie elementy, jak temperatura czy stężenie PM 2.5.

Oczyszczaczem Xiaomi Mi Air Purifier 2 można kierować zdalnie za pomocą dedykowanej aplikacji. Trzeba jednak dodać, że mogłaby być ona bardziej intuicyjna. Największą zaletą jest poziom emisji dźwięku - w trybie nocnym jest cichy, ale mało wydajny, z...

Xiaomi Mi Air Purifier 2 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Trzy prędkości pracy
 • Możliwość kierowania przy użyciu aplikacji
 • Wbudowany czujnik laserowy
 • Duża efektywność

Wady:

 • Głośna praca, zwłaszcza w trybie maksymalnym

Xiaomi Air Purifier 2S

Xiaomi Air Purifier 2S

Ocena redakcji PCWorld.pl

Xiaomi Air Purifier 2S to następca modelu cieszącego się dużym uznaniem. Czy ma szansę mu dorównać?

 • Funkcja: oczyszczacz
 • Maksymalna powierzchnia działania: 38 m2
 • Maksymalna wydajność: 310 m3/h
 • Filtr: wstępny, HEPA E11, węglowy

Xiaomi Air Purifier 2S to ulepszona wersja cieszącego się popularnością oczyszczacza Xiaomi Air Purifier 2. W stosunku do pierwowzoru zmieniono sensor podczerwieni na laserowy, zmianie uległ sposób pomiaru PM2.5, użyto dotykowego wyświetlacza OLED, a także wprowadzono automatyczne przyciemnianie jego podświetlenia. A co czeka nabywcę? Oczyszczacz powietrza Xiaomi do pracy używa trójwarstwowego filtra (wstępny, HEPA E11 i węglowy). Jego cena to ok. 180 złotych, a szacowana żywotność waha się od 3 do 6 miesięcy. Xiaomi Air Purifier 2S ma laserowe czujniki temperatury, wilgotności, światła oraz jakości powietrza, co pozwala na dobranie odpowiedniej prędkości pracy do sytuacji w pomieszczeniu (w tym przejścia na tryb nocny).

Urządzenie Xiaomi Air Purifier 2S można kontrolować przy użyciu aplikacji mobilnej Mi Home. Ma to szereg zalet, których nie sposób nie docenić, np. można oczyścić powietrze w drodze do domu albo zmienić ustawienia bez konieczności wstawania z...

Xiaomi Air Purifier 2S - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wyświetlacz OLED z automatycznym przyciemnianiem
 • Laserowe czujniki
 • Automatyczna aktywacja trybu nocnego
 • Kontrola poprzez aplikację
 • Ciekawy design

Wady:

 • Głośny przy największej wydajności

Sharp KC-G60EUW

Sharp KC-G60EUW

Ocena redakcji PCWorld.pl

Najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenie w teście i jednocześnie dzieło jednej z najbardziej doświadczonych marek na rynku.

 • Funkcja: oczyszczacz, nawilżacz
 • Maksymalna powierzchnia działania: 51 m2
 • Wydajność:408 m3/h
 • Filtry: wstępny, węglowy, HEPA

Kluczową zaletą Sharp KC-G60EUW jest rozsądne połączenie funkcji nawilżacza i oczyszczacza. Wiele marek podejmuje wysiłki w zakresie opracowania podobnej technologii, ale dobrymi efektami mogą pochwalić się jedynie nieliczne. Opatentowany system Plasmacluster Ion generuje jony odpowiedzialne za unieszkodliwianie wirusów, pleśni i wszelkich szkodliwych mikroorganizmów, uwalniając użytkowników problemów doskonale znanych użytkownikom chociażby klimatyzatorów. Dzięki zastosowaniu wielu czujników, w tym PM2.5, temperatury, wilgotności, światła i ruchu, urządzenie jest w stanie kompleksowo zadbać o jakość powietrza, dostosowując się przy tym do trybu życia użytkownika.

Zastosowany w Sharp KC-G60EUW wyświetlacz może pokazywać informacje o temperaturze i nawilżeniu powietrza, a nawet aktualnym poborze mocy. Informacje o zagęszczeniu pyłów PM2.5 są prezentowane za pomocą kolorów na podświetlanym panelu LED. Urządzenie używa filtra HEPA13, filtra wstępnego i filtra...

Sharp KC-G60EUW - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wymiana filtrów co 10 lat
 • Niskie koszty eksploatacji
 • Nawilżanie powietrza
 • Jonizacja Plasmacluster
 • Czujniki jakości powietrza

Wady:

 • Wysoka cena

Philips Combi AC4080/10

Philips Combi AC4080/10

Ocena redakcji PCWorld.pl
Aktualne ceny w sklepach

Philips Combi AC4080/10 to nawilżacz i oczyszczacz powietrza w jednym. Co ma do zaoferowania?

 • Funkcja: oczyszczacz i nawilżacz
 • Maksymalna powierzchnia działania: 33 m2
 • Wydajność nawilżania: do 300 ml/h
 • Filtry: Wstępny, HEPA H13, węglowy

Philips Combi AC4080/10 to urządzenie 2 w1, czyli może nawilżać powietrze lub oczyszczać je z zanieczyszczeń. Ma inteligentny czujnik, którego zadaniem jest mierzenie jakość i wilgotności powietrza w celu kontrolowania działania automatycznego. Wyniki pomiarów wskazuje system świetlny, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem – gdy świeci się dioda niebieska, oznacza to dobą jakość powietrza, fioletowy jest sygnałem do użycia urządzenia, a czerwony wręcz alarmuje o konieczności takiego działania. Urządzenie może pracować trybie ciągłym lub też wyłączać się po określonym czasie: godzinie, czterech lub ośmiu.

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza Philips Combi AC4080/10 jest wyposażony jest w wentylator, który może działać z trzema różnymi prędkościami. Pozwala to na wybranie optymalnej prędkości przepływu w stosunku do sytuacji. urządzenie w trakcie działania ma za zadanie usuwać drobinki kurzu, PM 2.5, drobnoustroje, bakterie, lotne związki...

Philips Combi AC4080/10 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Oczyszczacz i nawilżacz w jednym
 • Inteligentny czujnik
 • Trzy prędkości pracy
 • Cichy tryb nocny
 • Efektywność

Wady:

 • Duże gabaryty

Fellowes AeraMax DX95

Fellowes AeraMax DX95

Ocena redakcji PCWorld.pl

Fellowes AeraMax DX95 to oczyszczacz powietrza Wykorzystuje mechanizm trójstopniowej filtracji.

 • Funkcja: oczyszczacz, jonizator
 • Maksymalna powierzchnia działania: 42 m2
 • Maksymalna wydajność: 335 m3/h
 • Filtry: HEPA E13, węglowy

Fellowes AeraMax DX95 to oczyszczacz powietrza przeznaczony do standardowych i większych pomieszczeń – jego maksymalna powierzchnia działania to 42 m2. Ma usuwać z otoczenia dym, pyłki, roztocza, alergeny, pył i pleśń. Wykorzystuje do tego mechanizm trójstopniowej filtracji, korzystający z zaawansowanej technologii Plasma True w celu osiągnięcia optymalnej skuteczności działania. Tryb Aera+ wzmacnia nacisk na usuwanie z powietrza alergenów, co dedykowane jest oczywiście alergikom w każdym wieku. Zarówno w tym trybie, jak i zwykłym, filtry oczyszczają powietrze z niepożądanych elementów, a następnie jest ono jonizowane.

Fellowes AeraMax DX95 wyposażono w czujnik AeraSmart – dzięki temu na podstawie badań powietrza dostosowuje intensywność pracy do sytuacji. O tym, jak ocenia powietrze, informują diody: czerwona – mocne zanieczyszczenie, bursztynowa – średnie, wymagające działania zanieczyszczenie, niebieska – czyste powietrze. Oczyszczanie powietrza przez...

Fellowes AeraMax DX95 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Czujnik AeraSmart
 • Tryb Aera+
 • Cztery prędkości działania
 • Maksymalny przepływ powietrza 335 m3/h

Wady:

 • Żywotność filtra węglowego 3 miesiące
 • Głośna praca w trybie cichym

Philips AC2887/10

Philips AC2887/10

Ocena redakcji PCWorld.pl

Philips AC2887/10 to oczyszczacz powietrza z żywotnymi filtrami. jakie jeszcze ma zalety?

 • Funkcja: oczyszczacz, jonizator
 • Maksymalna powierzchnia działania: 47 m2
 • Maksymalna wydajność: 380 m3/h
 • Filtry: wstępny, HEPA E12, węglowy

Philips AC2887/10 to oczyszczacz powietrza z zestawem trzech filtrów, mających za zadanie wyłapywać z powietrza bakterie, wirusy, pyłki, kurz, pyły, lotne związki organiczne czy sierść. Praca odbywa się automatycznie w jednym z trzech trybów – ogólnym, przeciwko alergenowym, przeciwko bakteriom i wirusom. Dzięki wbudowanemu czujnikowi AeraSense dopasowuje intensywność pracy do jakości wykrytego powietrza. Wyniki pomiarów pokazywane są za pomocą kolorów oraz wyświetlacza numerycznego. Philips AC2887/10 może pracować w trybie ciągłym lub być ustawiony na przerwanie działania po 1, 4 lub 8 godzinach.

Zaletą modelu Philips AC2887/10 jest żywotność filtrów – HEPA określana jest na 2 lata, węglowy – 12 miesięcy – a także skuteczność w walce z alergenami, która potwierdza przyznany urządzeniu certyfikat ECARF Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA). W trybie pracy cichej emituje hałas 20 dB, czyli dość znośny, który nie powinien zbytnio...

Philips AC2887/10 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Żywotne filtry
 • Czujnik AeraSense
 • Trzy tryby pracy
 • Estetyczna konstrukcja
 • Skuteczny w walce z alergenami

Wady:

 • Przydałyby się kółka do transportu

Rowenta PU4010

Rowenta PU4010

Ocena redakcji PCWorld.pl
Aktualne ceny w sklepach

Rowenta PU4010 to aż cztery filtry do oczyszczania powietrza. Ma także wiele innych zalet.

 • Funkcja: oczyszczacz
 • Maksymalna powierzchnia działania: 25 m2
 • Maksymalna wydajność: 170 m3/h
 • Filtry: wstępny, HEPA, węglowy, NanoCapture

W odróżnieniu od większości dostępnych na rynku modeli, Rowenta PU4010 ma nie trzy, ale cztery filtry. Trzy standardowe służą wyłapywaniu mikrobów, lotnych związków organicznych, wirusów, pyłu, kurzu i alergenów, a czwarty, NanoCapture, jest odpowiedzialny za wychwytywanie i niszczenie cząsteczek formaldehydu. Dostępne są cztery prędkości pracy oczyszczacza – w każdej z nich poziom emitowanego hałasu nie jest duży i wynosi od 22 dB przy najwolniejszej pracy, do 45 dB przy najbardziej intensywnej. Timer w obudowie pozwala na zaplanowanie włączenia albo wyłączenia oczyszczania po 1, 2, 4 lub 8 godzinach. Praktycznym rozwiązaniem jest możliwość regulacji kąta wlotu powietrza.

Rowenta PU4010 ma wymiary 300x285x540 mm, czyli nie wymaga dużej przestrzeni. Konieczność wymiany filtrów jest sygnalizowana przez migania wskaźników na wyświetlaczu – w przypadku węglowego wymiany dokonuje się raz na rok, filtr HEPA powinien być wymieniany raz na trzy lata, a...

Rowenta PU4010 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Cztery filtry
 • Filtr NanoCapture
 • Cztery prędkości pracy oczyszczacza
 • Możliwość regulacji kąta wlotu powietrza
 • Cicha praca w trybie nocnym
 • Przystępna cena

Wady:

 • Brak opcji zdalnego sterowania

Webber AP8400

Webber AP8400

Ocena redakcji PCWorld.pl

Webber AP8400 to oczyszcza powietrza z dolnej półki cenowej, ale może pochwalić się jonizatorem i lampą UV. Czy warto go nabyć?

 • Funkcja: oczyszczacz, jonizator, lampa UV
 • Maksymalna powierzchnia działania: 30 m2
 • Maksymalna wydajność: 220 m3/h
 • Filtry: wstępny, HEPA, węglowy

Webber AP8400 to oczyszczacz powietrza wyposażony w z trzy filtry wyłapujące zanieczyszczenia (takie jak okruchy, kurz albo sierść), mniejsze cząsteczki (w tym najbardziej niebezpieczne składniki smogu, a więc pyły PM2,5 i PM10), zanieczyszczenia gazowe i nieprzyjemne zapachy. Po przejściu przez filtry, powietrze poddawane jest dodatkowo działaniu jonizatora oraz lampy UV, dzięki czemu mamy pewność, że żaden, nawet najdrobniejszy pyłek nie dostanie się z powrotem do obiegu. Webber AP8400 może pracować z trzema różnymi prędkościami – za pomocą timera możliwe jest ustawienie czasu jego pracy na 2, 4 lub 8 godzin. Emitowany hałas różni się w zależności od wybranej prędkości i wynosi odpowiednio 30, 40 lub 50 dB.

Oczyszczacz powietrza Webber AP8400 ma dwie główne wady – pierwszą jest brak czujników powietrza, drugą – brak trybu automatycznego. W porównaniu z droższymi modelami zużywają się szybciej filtry – czas ich żywotności waha...

Webber AP8400 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Praca z trzema różnymi prędkościami
 • Jonizator
 • Lampa UV
 • Przystępna cena

Wady:

 • Brak czujników powietrza
 • Brak trybu automatycznego
 • Szybkie zużywanie filtrów

Sharp KC-930EU

Sharp KC-930EU

Ocena redakcji PCWorld.pl

Co potrafi model z wyższej półki cenowej, czyli Sharp KC-930EU?

 • Funkcja: oczyszczacz, nawilżacz, jonizator
 • Maksymalna powierzchnia działania: 27 m2
 • Maksymalna wydajność: 216 m3/h
 • Filtry: wstępny, HEPA H13, węglowy

Sharp KC-930EU to model z wyższej półki cenowej, jednak został wyposażony w zaawansowane rozwiązania, które usprawiedliwiają wydatek. Jest urządzeniem 3 w 1, czyli łączy w sobie funkcje oczyszczacza z ewaporacyjnym nawilżaczem powietrza i jonizatorem korzystającym z technologii Plasmacluster. Zastosowane w nim filtry mają żywotność szacowaną na 10 lat. Wskaźnik czystości powietrza ma za zadanie pomóc w wyborze jednej z trzech prędkości, z jaką będzie pracować ten oczyszczacz powietrza. Można zdać się na automatykę – dostępne są dwa tryby: auto i inteligentny. W pierwszym szybkość działania dopasowywana jest do stanu powietrza, w drugim – jego wilgotności. Inne tryby działania urządzenia to Ion Shower oraz Pyłki – służą jonizowaniu powietrza z naciskiem na likwidację alergenów.

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-930EU wyposażono w 3-litrowy zbiornik na wodę, co powinno zapewnić dłuższy czas użytkowania bez konieczności...

Sharp KC-930EU - pełna recenzja »

Zalety:

 • Jonizator
 • Nawilżanie powietrza
 • Bardzo żywotne filtry
 • Trzy prędkości działania
 • Ion Shower
 • Zbiornik na wodę 3 litry
 • Cicha praca w nocy
 • Energooszczędność

Wady:

 • Brak czujnika wilgotności

Blueair 480i

Blueair 480i

Ocena redakcji PCWorld.pl

Oczyszczacz marki Blueair to najbardziej zaawansowane urządzenie w naszym teście.

Pierwszym dowodem profesjonalnego podejścia producenta jest jakość obudowy. Masywna konstrukcja została niemal w całości wykonana z grubej blachy. Ma to jednak swoją cenę. Masa urządzenia wynosi aż 15 kg, a i jego gabaryty nie należą do małych.

Masywne drzwiczki umieszczone na jednym z boków kryją komorę elektrostatyczną oraz filtr. Do wyboru są dwa rozwiązania filtracyjne. Do redukcji roztoczy oraz innych alergenów w powietrzu służy wariant z tańszym filtrem HEPA. Chcąc jednak podjąć walkę ze smogiem, należy dopłacić około 200 zł i kupić oczyszczacz z filtrem SmokeStop, który łączy atuty filtra HEPA oraz węglowego. Testowane urządzenie było wyposażone w drugie z wymienionych rozwiązań.

Obsługa oczyszczacza jest intuicyjna. Służą do tego cztery przyciski ukryte pod klapką, w górnej części obudowy. Wyśmienicie sprawujący się tryb automatyczny z pomiarem stężenia cząstek PM 2,5 ogranicza do minimum konieczność dokonywania ręcznych ustawień. Przydatnym dodatkiem okazuje się aplikacja na urządzenia mobilne, komunikująca się z oczyszczaczem przez Wi-Fi. Pozwala ona na ręczne zarządzanie pracą sprzętu, opracowywanie...

Blueair 480i - pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość obudowy
 • Intuicyjna obsługa
 • Wydajność

Wady:

 • Cena
 • Masa

Electrolux EAP300

Electrolux EAP300

Ocena redakcji PCWorld.pl

Electrolux EAP300 to model dedykowany alergikom. Jakie są jego zalety, a jakie wady? Sprawdzamy!

 • Funkcja: oczyszczacz
 • Maksymalna powierzchnia działania: 41 m2
 • Maksymalna wydajność: 160 m3/h
 • Filtr: wstępny, HEPA 13, węglowy

Electrolux EAP300 to zdalnie sterowany oczyszczacz dla alergików - zyskał pozytywną ocenę Stowarzyszenia Astmy i Alergii oraz British Allergy Foundation. Do skutecznego działania wykorzystuje technologię Pure Source i trzy filtry: wstępny, węglowy oraz HEPA 13, wspomagane przez jonizację PlasmaWave. Jest ponadto wyposażony w czujnik zapachów oraz jakości powietrza, który dostosowuje intensywność pracy do wykrytego poziomu zanieczyszczenia. Trzeci czujnik to czujnik światła – gdy wykryje, że robi się ciemno, obniża intensywności pracy do poziomu zaledwie 26 dB oraz zmniejsza podświetlenie panelu sterowania.

Oczyszczacz powietrza Electrolux EAP300 może być sterowany za pomocą załączonego pilota, co zwiększa komfort użytkowania. Wskaźnik zużycia filtra informuje, kiedy należy wymienić filtr. I tu dochodzimy do największej wady – filtr węglowy powinien być wymieniany 3-4 razy w roku. Koszt jednego to wydatek ok. 150 złotych. Na szczęście to inwestycja...

Electrolux EAP300 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Polecany dla alergików
 • Pure Source
 • Czujnik światła
 • Sterowanie pilotem
 • Wydajny

Wady:

 • Krótka żywotność filtra węglowego

Stadler Form Roger

Stadler Form Roger

Ocena redakcji PCWorld.pl

Stadler Form Roger to oczyszczacz powietrza z podwójnym filtrem i o dużym zasięgu działania. Co potrafi?

 • Funkcja: oczyszczacz
 • Maksymalna powierzchnia działania: 65 m2
 • Maksymalna wydajność: 521 m3/h
 • Filtr: wstępny, podwójny (węglowy i HEPA)

Stadler Form Roger to oczyszczacz powietrza, pomyślany do większych pomieszczeń. Dlatego zasięg jego działania to 65 m2, a wydajność sięga do 521 m3/h. Zastosowano w nim filtr wstępny oraz Dual Filter (filtr podwójny), którego żywotność szacowana jest na 8-12 miesięcy, a który składa się z połączenia filtra węglowego oraz HEPA. Zaletą oczyszczacza Stadler Form Roger jest możliwość pracy w pięciu prędkościach. Został wyposażony w czujnik gazu oraz czujnik cząsteczek PM 2.5, dzięki czemu samoczynnie ocenia jakość powietrza i dostosowuje do niego efektywność swojej pracy. Jeśli użytkownik chce ustawić ją ręcznie, może odczytać wyniki pomiarów z diody - kolor niebieski oznacza dobre powietrze, pomarańczowy - średnie, czerwone - słabą jakość powietrza.

Oczyszczacz Roger może pracować w trybie nocnym - wówczas podświetlenie LED jest przyciemniane, a poziom emitowanego hałasu nie powinien przekraczać 30 dB. Gabarytowo mamy do czynienia z...

Stadler Form Roger - pełna recenzja »

Zalety:

 • Dual Filter
 • Pięć trybów pracy
 • Czujnik 2.5 PM
 • Stylowa obudowa

Wady:

 • Wysoka cena