Jaki pendrive kupić w 2021 roku [RANKING]
-
- 09.06.2021, godz. 12:10
Małe, przenośne magazyny danych nadal cieszą się wielką popularnością. Jeśli planujesz zakup pendrive'a, podpowiadamy na jakie modele warto zwrócić szczególną uwagę.
Pendrive'y co prawda nie do końca sprawdzają się przy długotrwałym magazynowaniu danych. Ich stosunkowo mała pojemność w porównaniu z zewnętrznymi dyskami stawia te drugie na prowadzeniu, jednak w momencie, kiedy chcemy przenieść mniejszą ilość plików, niewielkie urządzenia sprawdzają się świetnie. Kluczowa jest także cena. Dobry pendrive może nas kosztować kilkadziesiąt złotych, więc jeśli nie przewidujemy, że będziemy przechowywać duże ilości plików, warto się zastanowić, czy taki kieszonkowy magazyn danych nie będzie dla nas lepszym rozwiązaniem.
Przy wyborze pendrive'a należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Z reguły podstawowym kryterium podczas zakupu jest pojemność. W odmętach szuflady udało mi się nawet znaleźć artefakt, który kilka lat temu mógł pomieścić zawrotną ilość danych, a konkretnie to 1 GB. Wtedy w zupełności to wystarczało, obecnie pliki są coraz większe, dlatego też najpopularniejsze urządzenia to te, które oferują 32 lub 64 GB wolnej przestrzeni dyskowej. W razie potrzeby możemy wybrać sprzęt o większej pojemności, np. 128 GB lub 256 GB, jednak za tym idzie także wyższa cena.

32 GB oraz 64 GB to obecnie najpopularniejsze pojemności
Kiedy już wybierzemy pojemność odpowiadającą naszym potrzebom, powinniśmy zwrócić uwagę na standard USB. Aktualnie najlepiej wybrać sprzęt, który oferuje wersję minimum 3.0. Nawet jeśli posiadamy komputer czy telewizor obsługujący tylko standard 2.0, możemy to potraktować jako inwestycję na przyszłość. Standardy USB mają kompatybilność wsteczną, a przy zakupie nowego sprzętu nie będziemy musieli się martwić o zwolniony transfer danych. Bardzo łatwo jest rozpoznać, czy dany pendrive działa w standardzie USB 3.0, ponieważ będzie on oznaczony kolorem niebieskim. (USB 2.0 - czarny, USB 1.0 - biały).

Standard USB 3.0 rozpoznamy po niebieskim kolorze wtyczki
Prędkość transmisji danych jest kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. O ile w przypadku małych plików nie zauważymy drastycznej różnicy, tak kopiując 30 gigabajtów filmów z wakacji, możemy czasami wystawić się na niezły test cierpliwości. Często zdarza się, że sklepy oferują promocje na urządzenia o dużej pojemności za bardzo niskie pieniądze. Warto wtedy pochylić się nad specyfikacją sprzętu i sprawdzić, jaką prędkość transmisji oferuje.
GOODRAM UTS3

Tani pendrive do codziennego użytku.
GOODRAM UTS3 to jeden z najpopularniejszych modeli przenośnej pamięci USB. Jego konstrukcja z obracaną blaszką pozwala na zabezpieczeniu wtyku przed zabrudzeniami oraz chroni przed utratą zatyczki. Ta zawsze jest na miejscu.
To urządzenie jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy potrzebują pendrive'a do codziennych zastosowań czy, np. do podłączenia go do telewizora jako dodatkowy nośnik danych. Jest bardzo tani, więc nie uświadczymy tutaj zawrotnych prędkości, jednak w zupełności to wystarczy do podstawowego korzystania z tego typu sprzętu.
GOODRAM UTS3 zapewnia odczyt z prędkością do 60 Mb/s oraz zapis do 20 Mb/s.
Pendrive działa w standardzie USB 3.0.
Adata S102 Pro 32GB

Dobry pendrive za 30 złotych.
Urządzenie dostępne jest w dwóch wariantach kolorystycznych, niebieskim oraz szarym. Według specyfikacji producenta prędkość odczytu wynosi 100 Mb/s, natomiast zapis odbywa się maksymalnie do 50 Mb/s. Warto zwrócić uwagę, że te dane są podawane w oparciu o testy w specyficznych warunkach, jednak według opinii wielu użytkowników, osiągi są porównywalne z deklarowanymi. Adata S102 Pro 32GB działa w standardzie USB 3.0.
Metalowa konstrukcja urządzenia zapewnia stylowy wygląd. Wielu użytkowników chwali także, że zatyczka od pendrive'a mimo częstego używania nie spada sama, jak bywa to w przypadku innych tego typu sprzętów.
Adata S102 Pro 32GB dostępny jest także w większych wariantach pojemnościowych: 64 GB, 128 GB, 256 GB.
Urządzenie jest objęte dożywotnią gwarancją producenta.
Corsair Voyager 64GB

Wytrzymały sprzęt dla wymagających
Corsair Voyager 64GB charakteryzuje się przede wszystkim dużą wytrzymałością. Obudowa wykonana z materiału przypominającego gumę, chroni sprzęt przed uszkodzeniami wynikającymi z upadku z większych wysokości. Testy potwierdzają także wodoszczelność (przy nałożonej zatyczce), dzięki czemu nie utracimy danych nawet w momencie, kiedy pendrive będzie miał bezpośrednią styczność z płynami.
Na uwagę zasługuje także specyfikacja. Według producenta maksymalna prędkość odczytu danych to 190 Mb/s, natomiast zapis odbywa się z prędkością do 55 Mb/s.
Corsair Voyager 64GB działa w standardzie USB 3.0.
Producent zapewnia pięcioletnią gwarancję w serwisie sprzedawcy.
Samsung BAR Plus 128GB

Niezniszczalny pendrive od Samsunga.
Samsung BAR Plus 128GB może poszczycić się dobrymi osiągami. Co prawda zapis może odbywać się z prędkością około 35 Mb/s, jednak odczyt dochodzi nawet do 300 Mb/s. Producent podaje, że plik 4K UHD o wadze 3 GB można przenieść na komputer w czasie około 10 sekund.
Poza osiągami warto zwrócić także uwagę na zabezpieczenia oraz odporność sprzętu na wiele czynników zewnętrznych. Pendrive jest wodoodporny i wytrzyma w wodzie morskiej do 72 godzin. Wytrzymuje temperaturę operacyjną od -25°C do 85°C oraz nieoperacyjną od -40°C do 85°C. Jest także odporny na wstrząsy, promienie rentgenowskie oraz działanie magnesów.
Samsung BAR Plus 128GB ma bardzo elegancki i stonowany wygląd. Metalowy korpus tworzy spójną całość, dzięki czemu pozbędziemy się problemu znikającej zatyczki.
Pendrive działa w standardzie USB 3.1.
Producent zapewnia pięcioletnią gwarancję.
Samsung BAR Plus dostępny jest także w wariantach: 32 GB, 64 GB oraz 256 GB, z czego dwa pierwsze oferują prędkość odczytu do 200 Mb/s.Kingston DataTraveler Elite G2

Najlepszy stosunek ceny do jakości.
Kingston DataTraveler Elite G2 to bardzo ciekawe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą dobrego sprzętu, ale nie planują wydawać na niego zbyt dużo pieniędzy. Pendrive charakteryzuje się mocną, metalową obudową, która zapewnia ochronę przed wstrząsami oraz jest wodoodporny.
Osiągi jakie w specyfikacji podaje producent, to szybkość odczytu do 180 Mb/s oraz zapis do 70 Mb/s. W tym segmencie cenowym są to bardzo dobre parametry, szczególnie, że pendrive kosztuje nieco ponad 100 zł.
Kingston DataTraveler Elite G2 działa w standardzie USB 3.0.
SanDisk Ultra Dual Drive








Podwójny pendrive do komputera i smartfona z USB-C.
SanDisk Ultra Dual Drive to dość nietypowe urządzenie. Charakteryzuje się podwójnym wtykiem, z jednej strony mamy standardowe USB typu A, natomiast z drugiej USB-C. Dzięki temu możemy w bardzo prosty sposób przenosić dane z telefonu lub tabletu do naszego komputera. Dostajemy także możliwość wykonania i zapisania na urządzeniu kopii zapasowej Androida. Służy do tego specjalna aplikacja SanDisk Memory Zone.
Oba wtyki schowane są w obudowie. Możemy się do nich dostać za pomocą suwaka zamontowanego na bocznej ściance urządzenia.
SanDisk Ultra Dual Drive zapewnia szybkość odczytu do 150 Mb/s. Producent nie podaje niestety w oficjalnej specyfikacji prędkości zapisu, jednak według opinii użytkowników jest to około 30 Mb/s.
Pendrive działa w standardzie USB 3.1.