Jaki projektor do rozrywki

Prezentujemy zestawienie modeli projektorów - od najtańszych do najdroższych, z różnych półek cenowych i klas, o zróżnicowanych możliwościach, jakości obrazu i funkcjach dodatkowych. Łączy je to, że każdy pozwala uzyskać niezłej jakości obraz w szeroko rozumianych zastosowaniach kina domowego.

BenQ W1050

BenQ W1050

Ocena redakcji PCWorld.pl

Najtańszy model w naszym zestawieniu projektorów do kina domowego i rozrywki.

W1050 wykonany jest równie solidnie jak wszystkie modele BenQ, chociaż nie ma w nim czerwonego pierścienia wokół obiektywu, co może sugerować, że projektor jest z niższej półki niż jego drożsi bracia. Plastik obudowy ma delikatną fakturę, która ułatwia utrzymanie urządzenia w ręku. To istotne, bo niewielka masa sprawia, że W1050 łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Jest tu na przykład uproszczona wersja menu, która ułatwia obsługę.

Założenie o przenośności potwierdza też niewielki pilot, który może bez problemu zmieścić się w kieszeni. Miniaturyzacja sterownika nie wyszła jednak dobrze. Brakuje mu podświetlenia, ale przede wszystkim opisy przycisków są małe i nieczytelne.

Projektor nie ma regulacji osi optycznej, a korekcja zniekształceń trapezowych działa tylko w pionie. W normalnym trybie pracy projektor jest też dość głośny. Kłopotliwa jest regulacja ostrości, która powoduje jednocześnie przemieszczanie obrazu. Nie ma USB ani możliwości połączenia z siecią. Trudno jednak znaleźć równie korzystne cenowo rozwiązanie kina domowego, tak doskonale przystosowane do szybkiego podłączania w różnych miejscach.

Dość...

BenQ W1050 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Niska cena
 • Bardzo dobre odwzorowanie kolorów
 • Przenośny
 • Doskonały stosunek jakości do ceny

Wady:

 • Nierównomierna ostrość
 • Nieczytelne opisy przycisków pilota

Epson EH-TW7400

Epson EH-TW7400

Ocena redakcji PCWorld.pl

Epson EH-TW7400 wyświetla obraz o rozdzielczości 4K, ale wyposażony jest w przetworniki obrazu 1920 × 1080 pikseli.

Projektor oferuje kontrast 200 000:1 i obsługuje technologię HDR10. Źródłem światła jest tradycyjna lampa, która pozwala na wyświetlanie obrazu z jasnością 2400 ANSI lumenów dla światła białego i kolorowego. Podczas normalnego użytkowania trzeba ją wymienić po 3500 godzinach pracy, ale w trybie oszczędnym wystarczy na 5000 godzin.

Model został zaprojektowany i wykonany z dbałością o najmniejsze szczegóły. Obudowa ma matowy, prawie biały kolor, z wyróżniającą się czarną osłoną sporego obiektywu. Osłona, jak przystało na konstrukcję z wyższej półki, została w pełni zautomatyzowana. Otwiera się i zamyka podczas uruchamiania i wyłączania projektora.

Urządzenie ma dwa gniazda HDMI, w tym jedno zgodne ze standardem HDCP2.2, niezbędnym do odtwarzania chronionych prawami autorskimi materiałów Ultra HD. Obydwa pracują jednak w standardzie 1.4. Brak portów HDMI 2.0 o przepustowości 18 GB/s jest trochę zaskakujący. Niespotykana w sprzęcie z tej półki cenowej jest za to pamięć ustawień obiektywu (można zachować aż 10 różnych konfiguracji).

Dzięki dynamicznej przysłonie udało się mocno poprawić kontrast obrazu i...

Epson EH-TW7400 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Ładne kolory
 • Wysoki kontrast
 • Automatyczna osłona obiektywu
 • Małe opóźnienie sygnału

Wady:

 • Brak portów HDMI 2.0
 • Znaczny spadek jasności w kinowych trybach wyświetlania

Optoma UHD40 UHD40

Optoma UHD40 UHD40

Ocena redakcji PCWorld.pl

Wykonany w technologii DLP projektor jest modelem pośrednim między kinem domowym a sprzętem do domowej rozrywki.

UHD40 jest przez producenta zaliczany jest do grupy sprzętów do domowej rozrywki, ale naszym zdaniem oferuje zbyt małą jasność, zwłaszcza po kalibracji. Zastosowany przetwornik 0,47" wyposażony jest w matrycę 1920 × 1080 luster. Każde lustro odpowiada za wyświetlanie czterech pikseli obrazu, co w efekcie daje rozdzielczość Ultra HD. Optoma deklaruje jasność 2400 ANSI lumenów i kontrast o wartości 500 000:1. Lampa używana w trybie normalnym powinna pracować około 4000 godzin. W trybie ekonomicznym jej żywotność wydłuża się do 15 000 godzin.

Łatwo zauważyć podobieństwa UHD40 do bardziej zaawansowanego UHD65. Zastosowano tu podobne elementy stylistyczne i wykończenia, obecne są również spore i wygodne przyciski sterujące. Użyte do produkcji plastiki oraz wykonanie są wysokiej jakości. Optoma UHD40 to ładna, ale tańsza konstrukcja. Nie ma tu na przykład klapki zakrywającej pokrętło regulacji położenia osi optycznej. Pierścienie regulacyjne są nieco mniejsze, a więc mniej dokładne.

Reprodukcja barw to bardzo mocna strona projektora. Zbieżność kolorów jest bardzo dobra, parametr deltaE dla odcieni szarości oraz barw podstawowych...

Optoma UHD40 UHD40 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Dobra reprodukcja kolorów
 • Bardzo dobra ostrość obrazu

Wady:

 • Brak mechanizmu upłynniania ruchu
 • Kłopoty z wykrywaniem źródeł sygnału
 • Mało kontrastowy obraz

ViewSonic PX706HD

ViewSonic PX706HD

Ocena redakcji PCWorld.pl

Projektor jest niewielki i lekki, więc łatwo go przenosić z miejsca na miejsce.

ViewSonic PX706HD oferuje dość dużą jasność, więc lepiej poradzi sobie w niezaciemnionych, nieprzygotowanych do roli kina domowego pomieszczeniach. Ma też specjalny tryb dla graczy o znacznie zredukowanym opóźnieniu sygnału. To wszystko jednak nie przeszkadza mu funkcjonować w roli sprzętu do wyświetlania filmów.

PX706HD to projektor lampowy DLP o rozdzielczości 1920 × 1080 punktów. Zastosowano w nim źródło światła o jasności 3000 ANSI lumenów i trwałości do 15 tys. godzin pracy w trybie oszczędnym. Konstrukcję wyróżnia obiektyw o krótkiej ogniskowej. Współczynnik rzutu 0,69-0,83, co oznacza, że potrafi wyświetlić obraz o przekątnej 100 cali z odległości ok. 1,5 m. O elastyczności modelu świadczy też rozbudowany zestaw portów wejściowych.

Obok standardowego HDMI i wejścia komputerowego znalazło się też coraz rzadziej spotykane gniazdo kompozytowe. Jest ponadto port USB typu C, który służy nie tylko do zasilania, lecz także do przesyłania filmów czy zdjęć.

Projektor, jak większość urządzeń z krótką ogniskową, ma słabą geometrię. Ostrość obrazu także nie rozkłada się równomiernie, a równomierność...

ViewSonic PX706HD - pełna recenzja »

Zalety:

 • Duża jasność
 • Małe opóźnienie
 • USB-C do przesyłania wideo

Wady:

 • Redukcja opóźnienia wyłącza modyfikacje w ustawieniach obrazu
 • Słaba geometria
 • Nierównomierna ostrość

Sony VPL-VW270ES

Sony VPL-VW270ES

Ocena redakcji PCWorld.pl

Najtańszy projektor 4K kina domowego od Sony.

Przetworniki obrazu mają rozdzielczość 4096 × 2160 pikseli i obraz o najwyższej rozdzielczości wyświetlany jest beż żadnych dodatkowych operacji. Projektor prezentuje się ładnie, a dołączony do niego pilot jest duży i wygodny. Przeszkadza zbyt bliskie ułożenie przycisków wybieraka i menu. Często zdarza się wciskać nie to co trzeba. Zaskakuje niedopracowana konstrukcja i niska jakość przycisków na obudowie, np. wybieraka funkcji (w trakcie użytkowania zachodzi wręcz obawa, że odpadnie). To nie do zaakceptowania w sprzęcie za taką cenę.

Używanie urządzenia ułatwiają m.in. system mechanicznego sterowania powiększeniem, ostrością i lens shift w pionie i poziomie. Ręczna jest za to osłona obiektywu. Nie ma korekcji zniekształceń trapezowych. Są tu dwa porty HDMI o przepustowości 18GB/s, co pozwala odtwarzać obraz 4K z częstotliwością 60Hz i 10-bitowym kolorem.

Oprócz możliwości odtwarzania obrazu HDR projektor pozwala na korzystanie ze standardu HLG. Funkcja Reality Creation podbija rozdzielczość materiałów Full HD do 4K, a Motionflow poprawia wygląd dynamicznych scen. Dla tych, którym przeszkadza upłynnianie, przewidziano...

Sony VPL-VW270ES - pełna recenzja »

Zalety:

 • Porty HDMI o przepustowości 18 GB/s
 • Bardzo dobra reprodukcja barw
 • Mechanizm Motionflow

Wady:

 • Niewygodne ułożenie przycisku menu na pilocie
 • Brak pamięci ustawień obiektywu

Projektor w domowym kinie

Jakub Łapiński, Business Account Manager, EPSON

Jakub Łapiński, Business Account Manager, EPSON

Ze względu na to, że większość użytkowników kina domowego nie posiada osobnego, odpowiednio zaciemnionego pomieszczenia do oglądania filmów, kluczową kwestią przy wyborze projektora jest odpowiednio wysoka jasność światła. Trzeba pamiętać, że pełen realizm filmów z wyświetlaniem kolorów odpowiadającym rzeczywistości zapewnia równe natężenie światła białego oraz barwnego (CLO), zapewnianego przez technologię projekcji 3LCD, gdzie każda barwa składowa oraz biel wyświetlane są z tą samą mocą.

Kolejnym ważnym parametrem jest wysoka rozdzielczość obrazu. Z miesiąca na miesiąc coraz więcej filmów dostępnych w serwisach streamingowych oferowanych jest w 4K, a rozdzielczość Full HD to już standard – dobry sprzęt musi być z nimi zgodny. Przykładem modelu, które spełnia te kryteria, jest Epson EH-TW7400 wyposażony dodatkowo w pakiet technologii wizualnych PRO-UHD, który poza optymalizacją 4K oferuje współczynnik kontrastu dynamicznego na poziomie 200 000:1 oraz obsługę standardów Full HD, UHD BD i HDR. Efektem finalnym jest tu istotne zwiększenie jakości i komfortu oglądania filmów.

Komfort ustawiania i instalacji projektora zapewnią wbudowane opcje korekty geometrii obrazu oraz swoboda opcji podłączania sprzętu – w tym bezprzewodowego – wybór urządzenia z takimi funkcjonalnościami sprawi, że nie będzie ono na stałe przypisane do jednego pokoju.

Ważne jest, by uwzględniać całkowity koszt użytkowania sprzętu, tzn. brać pod uwagę nie tylko cenę nowego modelu na półce sklepowej, lecz także czas gwarancji, określaną przez producenta żywotność lampy czy ceny podzespołów – w razie potrzeby ich wymiany (w modelach opartych na konkurencyjnej technologii w odróżnieniu od 3LCD cena lampy może osiągać nawet powyżej 50% wartości urządzenia).

Poza oglądaniem filmów projektory coraz częściej służą do grania na wielkim ekranie. Odpowiednią jakość cyfrowych zmagań zapewnia parametr niskiego opóźnienia obrazu (tzw. input lag), który oznacza, że obraz z komputera czy konsoli przesyłany jest w czasie niemal rzeczywistym, w sposób równie płynny jak na monitorze.

Kino domowe to bardzo szerokie pojęcie. Można o nim powiedzieć na pewno tyle, że... mieści się w domu. Termin ten obejmuje zarówno zaciemnione salki ze specjalnym nagłośnieniem, przygotowane specjalnie do oglądania filmów, rozwijane ekrany umieszczone w tradycyjnym salonie, jak i przenośnie instalacje w małych pomieszczeniach, gdzie projektor służy do wyświetlania obrazu na ścianie i grania. I choć specjaliści różnicują sprzęt zoptymalizowany pod kątem uzyskania najlepszego kinowego obrazu od tego, który służy codziennej rozrywce czy graniu, to użytkownicy patrzą zazwyczaj na rozdzielczość. To, co wyświetla obraz Full HD i większy, to dla większości kino domowe.

Do kina domowego można użyć projektora o rozdzielczości Full HD, Ultra HD, a nawet wyższej. Dostępne są urządzenia bardzo jasne, a także wyposażone w słabsze źródła światła, przenośne i stacjonarne. Są modele z tradycyjną lampą, ale też laserowe; z długą, krótką i ultrakrótką ogniskową. Niektóre konstrukcje optymalizowane są tylko do zastosowań kina domowego, inne nadają się również do grania bądź oglądania telewizji.

Takie podejście jest w dużej mierze racjonalne. W końcu film można z powodzeniem obejrzeć nawet na sprzęcie biurowym czy przenośnym. Jeżeli jednak oczekujemy od obrazu czegoś więcej, warto przyjrzeć się dodatkowym funkcjom. W zależności od głównego przeznaczenia można szukać w projektorze mechanizmów upłynniających ruch, wybierać spośród modeli o niskim opóźnieniu do grania, preferować konstrukcje o dużej jasności do niezaciemnionych pomieszczeń albo o rozdzielczości 4K i obsłudze HDR dla najwyższych wrażeń wizualnych.