Jaki smartband kupić? Najlepsze sportowe opaski fitness na Dzień Ojca i nie tylko [RANKING 2022]

Zastanawiasz się nad zakupem opaski sportowej. Smartband to tanie akcesorium, które pozwoli zadbać o twoją aktywność fizyczną. Dodatkowo zyskasz możliwość przekazywania powiadomień z telefonu oraz wiele ciekawszych funkcji. Sprawdź najlepsze modele, które kupisz w 2022 roku.

Najlepsze opaski sportowe - dla kogo?

Huawei Band 6
fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Huawei Band 6

fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Opaski sportowe, smartbandy czy zegarki sportowe to praktyczne urządzenia dla każdego, kto chce zadbać o swoją formę. Te lekkie, poręczne gadżety zakłada się na nadgarstek i... tyle. Działając, monitorują one takie elementy, jak praca serca, tętno, szybkość biegu czy ilość kroków, co pozwala na gromadzenie wyników i ich analizę - możesz dzięki temu sprawdzić, czy idzie Ci coraz lepiej, czy też należy zwiększyć wysiłek. Obecnie dostępne w sprzedaży opaski sportowe są wyposażone także w czujniki odpowiadające za monitorowanie jakości snu. Niektóre modele potrafią dokonywać samodzielnej analizy zgromadzonych danych, inne korzystają z aplikacji mobilnych w celu ich gromadzenia i tworzenia raportów.

Czym jeszcze różnią się pomiędzy sobą smartbandy? Przede wszystkim ilością dostępnych funkcji, wyglądem, a także budową - większość propozycji w naszym rankingu jest całkowicie wodoodporna, są jednak wyjątki od tej reguły. Pojawiają się też propozycje, które coraz bardziej odchodzą od standardowego wyglądu opaski sportowej. Możemy więc znaleźć smartbandy, które wyglądem przypominają raczej smartwatche, znajdziemy też takie trackery, które w ogóle nie są opaskami, a idą w zupełnie innym kierunku.

Innym elementem, który dzieli te gadżety, jest cena - rozstrzał jest spory, od mniej niż 200 do ponad 2000 złotych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że "najdroższy" nie zawsze oznacza "najlepszy". Uzasadnienia ocen znajdują się w indywidualnych recenzjach każdego z produktów. A czy warto nabyć opaskę sportową? Zdecydowanie tak - ich używanie pozwala nie tylko na sprawdzanie postępów w różnego rodzaju aktywnościach, ale mówi również dużo o zdrowiu użytkownika, a to najbardziej istotne. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi propozycjami i rozważenie zakupu. Dla wygody Czytelników przy każdym produkcie znajduje się link do sklepu online, w którym można go nabyć.

Smartband to świetny prezent dla każdego. Świetnie z niego skorzysta każda osoba uwielbiająca sport, ale jest to też dobry dodatek dla osób, które po prostu interesują się swoją aktywnością. Świadome spojrzenie na swoje zdrowie - na przykład na dzienną liczbę kroków, czy też tętno w spoczynku - może też byćidealnym prezentem dla rodziców pragnących lepiej zadbać o swoją aktywność fizyczną. Z pewnością każdy obdarowany ucieszy się z fajnego smartbanda!

Promocja

Huawei Band 4

Huawei Band 4

Huawei Band 4 pomimo bardzo przystępnej ceny startowej zachęca mnogością funkcji oraz nietypowymi rozwiązaniami.

Aktualnie Huawei Band 4 możemy kupić w najlepszej cenie w sklepie Media Markt za 130 zł - KLIKNIJ I KUP NAJTANIEJ.

Producent skupił się na zaoferowaniu w swoim nowym zegarku najpotrzebniejszych funkcji, a także na dodaniu kilku ciekawych, niespotykanych rozwiązań.

Huawei Band 4 jest dostępny z wyświetlaczem TFT o wielkości 0,96 cala. Jego rozdzielczość nie jest niestety najlepsza - to zaledwie 80x160 pikseli. Opaska nadrabia za to wbudowanymi czujnikami. Ma ona na pokładzie standardowy czujnik tętna oraz krokomierz, ale znajdziemy tu także pulsoksymetr, czyli czujnik nasycenia tlenu we krwi. Możemy także ustawić dodatkowy alarm, który da nam znać, jeśli któryś ze wskaźników przekroczy dopuszczalne normy. Dodatkowym atutem opaski jest możliwość monitorowania snu, a także czas działania na baterii - z włączonymi zaawansowanymi funkcjami urządzenie powinno wytrzymać nawet 7 dni pracy bez ładowania. Jest ona też wodoodporna, wytrzyma więc nawet pływanie czy relaksującą kąpiel.

Huawei Band 4 - pełna recenzja »

Xiaomi Mi Band 7

Xiaomi Mi Band 7 to najnowsza wersja bestsellerowego smartbanda od Xiaomi. Model na 2022 rok otrzymał znaczną aktualizację.

xiaomi mi band 7

Fot. Xiaomi

Najnowszy Mi Band zachował wszystkie cechy poprzednika. Nadal jest to przystępna cenowo opaska z rozbudowanymi funkcjami. Aktualna generacja otrzymała znacznie większy ekran oraz bardziej rozbudowany interfejs użytkownika, a także zdecydowanie więcej trybów sportowych - jest ich już aż 120.

Xiaomi Mi Band 7 posiada dotykowy ekran AMOLED o przekątnej 1,62 cala i rozdzielczości 490 x 192 pikseli. Całość współpracuje z aplikacją Mi Fit na Androida i iOS. Dane synchronizowane są z wykorzystaniem Bluetooth. Mi Band 7 w podstawowej wersji nadal nie posiada GPS. To minus, ale brak modułu pozytywnie wpływa na cenę opaski. Spodziewamy się jednak, że Xiaomi zaprezentuje również wersję opaski z dołączonym modułem GPS. Ma ona być modelem Pro, a dodatkowo dostanie również zwiększoną baterię. Od premiery dostępny jest z kolei model z NFC oraz bez niego.

Smartband od Xiaomi posiada akcelerometr, pulsometr, pulsoksymetr oraz żyroskop. Dodatkowo, tym razem pulsoksymetr może pracować stale, a nie, jak u poprzednika, tylko po manualnym włączeniu. Wbudowana aplikacja treningowa pozwala na śledzenie 120 rodzajów treningów. Mi Band 7 posiada rozbudowany system monitorowania snu. Opaska pozwala na wyświetlanie powiadomień z telefonu. Czas pracy na baterii wynosi nawet 15 dni. Mi Band 7 jest też wodoszczelny i odporny na wstrząsy. O premierowej promocji na Mi Banda 7 pisaliśmy więcej tutaj. Z kolei jeśli zastanawiasz się, czy kupić siódmą, czy szóstą wersję tej opaski, przygotowaliśmy też specjalne porównanie, które można przeczytać pod tym adresem.

Huawei Band 6

Huawei Band 6 to największy konkurent Mi Banda 6. Aktualna generacja również otrzymała większy ekran i bardziej rozbudowane oprogramowanie.

Huawei Band 6

Huawei Band 6

Opaska sportowa od Huawei zadebiutowała na rynku w 2021 roku. Urządzenie wyposażono w dotykowy ekran AMOLED o przekątnej 1,47 cala i rozdzielczości 368 x 194 pikseli. Huawei Band 6 nie posiada wbudowanego modułu GPS. Akcesorium łączy się ze smartfonami z Androidem i iOS z wykorzystaniem Bluetooth. Całość pracuje pod kontrolą autorskiego systemu operacyjnego.

Huawei Band 6 posiada pulsometr, pulsoksymetr, żyroskop oraz akcelerometr. Opaska umożliwia śledzenie snu z wykorzystaniem autorskiej technologii producenta. Możemy również skorzystać z dosyć rozbudowanej aplikacji treningowej oraz odczytywać powiadomienia z telefonu.

Opaska firmy Huawei pozwala na swobodną modyfikację tarczy zegara. Całość wykonano z plastiku. Opaska jest wodoszczelna i posiada obudowę odporną na wstrząsy.

Realme Band

Realme Band to pierwszy smartband tego producenta. Za niecałe 100 zł otrzymujemy bazowy model z najważniejszymi funkcjami. Opaska posiada kolorowy ekran o przekątnej 0,96 cala i rozdzielczości 160 x 80 pikseli.

Realme Band

Realme Band

W obudowie znajdziemy akcelerometr oraz pulsometr. Czujniki te współpracują z krokomierzem oraz aplikacją treningową. Umożliwia ona śledzenie aktywności w dziewięciu dyscyplinach sportowych. Na liście znajdziemy bieganie, jazdę na rowerze czy fitness, ale zabrakło popularnego pływania. Szkoda, ponieważ opaska jest w pełni wodoodporna, co zostało potwierdzone certyfikatem IP68.

Realme Band poza aplikacją treningową przekazuje informacje o powiadomieniach z telefonu, liczy kroki, spalone kalorie oraz monitoruje tętno użytkownika. Nie zabrakło również powiadomień o braku aktywności.

Bateria pozwala na 6 dni pracy, a ładowanie odbywa się z wykorzystaniem wbudowanego w opaskę portu USB Typu A.

Dane synchronizowane są z aplikacją, która dostępna jest jedynie na smartfony z Androidem. Realme Band nie zadziała z iPhone'm.

Huawei Band 4 Pro

Huawei Band 4 Pro to opaska sportowa z kolorowym ekranem AMOLED 0,95 cali, pokazującym obraz w rozdzielczości 120 x 240 pikseli. Wbudowany system GPS o niskim zużyciu energii, przystosowany do długich biegów umożliwia ocenę efektów treningowych w czasie rzeczywistym. Opaska Huawei Pro oferuje mierzenie parametrów pływackich, takich jak: kalorie czy liczba obrotów, dzięki czemu użytkownik może monitorować swoje wyniki. Opaska zapewnia wodoszczelność do 50 metrów i wodoodporność 5 ATM. Wykorzystuje światło podczerwone oraz wsparcie sztucznej inteligencji do precyzyjnego monitorowania Twojego tętna. Możemy także dostać informacje z pulsoksymetru, który zmierzy poziom tlenu we krwi i poinformuje nas, jeśli będzie on zbyt niski.

Dzięki zaawansowanemu systemowi monitorowania serca HUAWEI TruSeen 2.0, potrafi gromadzić dane tętna w dzień i w nocy. Narzędzia do monitorowania i prezentacji danych, opracowane dzięki dogłębnej współpracy z centrum CDB Harvard Medical School, mają pomagać zidentyfikować i skorygować sześć najczęstszych problemów związanych ze snem. Ta funkcja oferuje ponad 200 potencjalnych rozwiązań i sugestii, które pomogą lepiej spać i ułatwią poranne wstawanie.

Jaki smartband kupić? Najlepsze sportowe opaski fitness na Dzień Ojca i nie tylko [RANKING 2022]

Huawei Band 3 Pro umożliwia ocenę efektów treningowych w czasie rzeczywistym, a także pomaga oszacować maksymalne VO2 i czas regeneracji. Maksymalny czas działania bez przerwy to 7 godzin. Używając opaski można korzystać z funkcji znajdowania telefonu, zobaczyć połączenia przychodzące, wiadomości, a także - dzięki zdalnemu sterowaniu - robić zdjęcia.

Podsumowując: Huawei Band 3 Pro to opaska udana, zwłaszcza dla osób aktywnych. Zaletą są zwłaszcza bardzo dokładne pomiary, jakich dokonuje. Bez zastrzeżeń spisuje się także wbudowany nadajnik GPS.

Xiaomi Mi Band 6

Xiaomi Mi Band 6 to poprzednia wersja bestsellerowego smartbanda od Xiaomi. Model na 2021 rok otrzymał znaczną aktualizację.

Xiaomi Mi Band 6

Xiaomi Mi Band 6

Najnowszy Mi Band zachował wszystkie cechy poprzednika. Nadal jest to przystępna cenowo opaska z rozbudowanymi funkcjami. Aktualna generacja otrzymała znacznie większy ekran oraz bardziej rozbudowany interfejs użytkownika.

Xiaomi Mi Band 6 posiada dotykowy ekran AMOLED o przekątnej 1,56 cala i rozdzielczości 486 x 152 pikseli. Opaska posiada 2 MB pamięci operacyjnej i 32 MB wbudowanej pamięci masowej. Całość współpracuje z aplikacją Mi Fit na Androida i iOS. Dane synchronizowane są z wykorzystaniem Bluetooth. Mi Band 6 nadal nie posiada GPS. To minus, ale brak modułu pozytywnie wpływa na cenę opaski.

Smartband od Xiaomi posiada akcelerometr, pulsometr, pulsoksymetr oraz żyroskop. Wbudowana aplikacja treningowa pozwala na śledzenie 30 rodzajów treningów. Mi Band 6 posiada rozbudowany system monitorowania snu. Opaska pozwala na wyświetlanie powiadomień z telefonu. Czas pracy na baterii wynosi nawet 14 dni. Mi Band 6 jest wodoszczelny i odporny na wstrząsy.

Fitbit Inspire 2

Fitbit Inspire 2 to opaska sportowa z wyświetlaczem OLED o przekątnej 1,57". Niestety, jakość obrazu jest mocno średnia - czarno-biała, w niskiej rozdzielczości. Nie zawsze reaguje też na dotyk, zwłaszcza, gdy naciska się mokrym palcem, jednak przy suchym nie ma żadnego problemu - reaguje bardzo szybko. Dzięki technologii SmartTrack automatycznie rozpoznaje aktywności takie, jak spacer, bieg, pływanie, jazda na rowerze i inne. Są one następnie zapisywane w dedykowanej aplikacji. Użytkownik może wybierać spośród takich ćwiczeń jak bieganie, jazda na rowerze czy joga i wyznaczać sobie cele dotyczące spalania kalorii, odległości lub czasu aktywności, co motywuje do wysiłku. Całodobowe monitorowanie tętna pomaga zmaksymalizować sesje ćwiczeń. Rozpoznanie jego zakresów (Fat Burn, Cardio oraz tętno maksymalne) pozwoli zoptymalizować każdy trening, wykonując odpowiednią ilość wysiłku i rejestrując tętno spoczynkowe. Nie brak także monitorowania faz snu. Inspire 2 dzięki aplikacji Fitbit pokazuje, ile czasu spędziło się w poszczególnych, czyli płytkiej, głębokiej i REM, ocenia również jego jakość i daje wskazówki, jak ją poprawić.

Fitbit inspire 2

Fot. Fitbit

Smartband wyposażono w baterię, która wg producenta ma pozwalać na dziesięć dni użytkowania. Fitbit Inspire 2 jest wodoodporny, dzięki czemu można nosić go zarówno pod prysznicem, na basenie jak i poza nim. Dodatkowo automatycznie śledzi przepłynięty dystans. Urządzenie cechuje wysoka odporność na wstrząsy. Nie brak również funkcji powiązanych ze smartfonem, jak powiadomienia z telefonu, kalendarza czy budziki. Opaska sportowa Fitbit Inspire HR automatycznie łączy się z ponad 200 urządzeniami z systemem Android, iOS i Windows 10, aby zapewnić spójny wgląd pulpitu aplikacji z informacjami o postępach.

Podsumowując: Fitbit Inspire 2 to solidny zegarek sportowy, którego zakupu nie powinno się żałować. Jednak cena jak za takie urządzenie jest dość duża - i to drugi minus.

Honor Band 5

Najnowsza opaska od Honor'a to jeden z najbardziej opłacalnych produktów w naszym zestawieniu.

Jaki smartband kupić? Najlepsze sportowe opaski fitness na Dzień Ojca i nie tylko [RANKING 2022]

Smartband wyposażono w spory, dotykowy ekran AMOLED o przekątnej 0,95 cala. Pod nim znajduje się przycisk Home, który ułatwia interakcję z urządzeniem.

Honor Band 5 na wbudowanym wyświetlaczu przekazuje najnowsze powiadomienia, informacje związane z treningiem oraz wyświetla datę i godzinę.

Opaska chińskiego producenta jest w pełni wodoodporna. Nurkowanie do 50 metrów nie stanowi dla niej żadnego wyzwania. Zabawę w wodzie możemy monitorować za pośrednictwem specjalnych trybów w aplikacji treningowej.

Honor Band 5 posiada na pokładzie technologię TruSeen 3.0# znaną z droższych smartwatchy Huawei, która na bieżąco monitoruje tętno użytkownika wraz z nasyceniem krwi.

W opaskę wbudowano personalnego asystenta treningowego, który najlepiej spisuje się podczas biegania, pieszych wędrówek oraz wspinaczki.

Band 5 posiada również rozwiązanie TruSleep, które pozwala monitorować aktywność użytkownika podczas snu.

W pełni naładowana bateria Band'a 5 pozwoli zapomnieć o ładowarce na 6 dni z treningami lub 14 dni w trybie oszczędzania energii bez treningów.

Fitbit Luxe

Fitbit Luxe to jedna z najdroższych opasek sportowych na rynku. Czy warto dopłacać do tego modelu?

Fitbit Luxe

Fitbit Luxe

Fitbit to producent, który specjalizuje się w produkcji opasek sportowych oraz smartwatchy. Jedną z propozycji, którą można polecić jest Fitbit Luxe. To dosyć droga opaska sportowa, której cena nie różni się od tańszych smartwatchy.

Fitbit Luxe posiada wbudowany dotykowy ekran AMOLED. Łączność z telefonem odbywa się poprzez Bluetooth. Opaska nie posiada wbudowanego modułu GPS. Fitbit Luxe wyposażono w akcelerometr, pulsometr oraz pulsoksymetr.

Zaprojektowane przez producenta oprogramowanie posiada wbudowaną aplikację treningową oraz możliwość przekazywania powiadomień z telefonu.

Czas pracy na baterii wynosi 5 dni. Opaska posiada funkcję całodobowego monitorowania tętna. Produkt posiada funkcje, które mają pomóc obniżyć poziom stresu. Nie zabrakło również monitorowania snu.

System operacyjny Fitbit Luxe przypomina użytkownikowi o aktywności w ciągu dnia. Wraz z produtem otrzymamy 6-miesięczną subskrypcję Fitbit Premium. Względem tańszych opasek Fitbit Luxe pozytywnie wyróżnia się jakością wykonania.

Apple Watch SE

Apple nie sprzedaje jeszcze własnej opaski fitness, jednak jej funkcje idealnie pełni Apple Watch SE. Jest to co prawda propozycja tylko dla użytkowników ekosystemu Apple, gdyż Apple Watch nie skonfigurujemy za pomocą telefonu z Androidem. Jednakże zarówno liczba funkcji, jak i dokładność pomiarów zegarka, mogą przekonać do niego nawet największych sceptyków.

Apple Watch SE

Fot. Apple

Apple Watch SE oferuje mnóstwo funkcji, których nie znajdziemy w opaskach fitness - jest to w końcu pełnoprawny smartwatch. Możemy więc obsłużyć nim urządzenia w naszym domu, obsługiwać mapy czy inne aplikacje, a nawet wykonywać połączenia czy surfować po internecie. Jednak jako opaska sportowa Watch SE też sprawdzi się świetnie. Ma on wbudowany GPS, więc nie będziemy musieli za każdym razem pamiętać o zabraniu ze sobą telefonu na trening - do mierzenia naszej trasy wystarczy sam zegarek.

Apple Watch SE wyposażony jest w bardzo dokładny czujnik tętna, który ma też możliwość powiadomić nas o zbyt wysokim lub niskim pulsie, jak i o arytmii (a nawet zadzwonić na numer alarmowy w przypadku wykrycia takiego problemu). Inne funkcje sportowe - stale aktywny wysokościomierz, pomiar tętna i odległości w czasie rzeczywistym, kompas, czy wodoodporność na poziomie 5 ATM sprawią, że zegarek będzie w stanie zmierzyć dokładnie każdy trening.

Dodatkowym atutem Apple Watch SE są dwa różne rozmiary, a także wielki wybór różnych pasków - każdy może znaleźć coś dla siebie. Dużym mankamentem z kolei jest żywotność na baterii - podczas gdy większość opasek sportowych oferuje nam siedem lub nawet więcej dni działania, Apple Watch SE może się pochwalić jedynie 18 godzinami pracy. Mimo tego jest to ciekawa propozycja dla osób posiadających urządzenia od Apple.

Oura Ring Generation 3

Nietypowym, ale bardzo ciekawym trackerem zdrowotnym jest Oura Ring Gen 3. Ten tracker nie przybiera formy opaski na nadgarstek, a raczej pierścionka. Dzięki temu jest bardzo minimalistyczny i pasuje do każdej sytuacji. Jednak Oura Ring to nie tylko estetyka, ale także bardzo zaawansowane czujniki i funkcje. Oczywiście nie znajdziemy tutaj ekranu, który pokaże nam liczbę kroków czy spalone kalorie - do tego potrzebna jest dołączona do pierścionka aplikacja.

oura ring generation 3

Fot. Oura

Oura Ring Generation 3 jest wyposażony w bardzo dokładny pulsoksymetr, czujnik tętna, a także aż 7 sensorów temperatury. Za ich pomocą jest w stanie osiągnąć dokładnośc pomiarów na poziomie aż 99%! Ta dokłądność pozwala także bardzo dokładnie śledzić nasz sen, analizując, jak wypoczęci jesteśmy rano. Na tej podstawie aplikacja przedstawia nam trzy miary - wypoczęcia, gotowości do ruchu oraz naszej aktywności. Zadaniem pierścionka jest pomoc w zbilansowaniu tych trzech mierników. Oczywiście może on także śledzić aż 30 sportów, a wykrywanie każdego z nich odbywa się automatycznie. Co ważne, aplikacja pomoże nam także w lepszym odpoczynku - Oura Ring ma też za zadanie poprowadzić nas przez ćwiczenia medytacyjne i oddechowe, które mogą pomóc zregenerować zmęczony organizm. Bateria pierścionka wystarczy na około 5 dni użytkowania, a jego ładowanie zajmie zaledwie 20-80 minut.

Oura Ring Generation 3 to bardzo ciekawa propozycja, która idzie zupełnie inną ścieżką niż konkurenci. Jednak za tę innowacyjność, jak i za niezwykle dokładne czujniki, trzeba słono zapłacić. Innym minusem może też być brak inteligentnych funkcji znanych z nawet najtańszych smartbandów - zarządzania odtwarzaniem muzyki czy też łatwo dostępnych statystyk zdrowotnych.

Aktualizacja: 23 czerwca 2022 09:49
Aktualizacja: 17 czerwca 2022 16:19
Aktualizacja: 07 czerwca 2022 16:27
Aktualizacja: 26 maja 2022 12:55
Aktualizacja: 23 lutego 2022 13:39
Aktualizacja: 02 lutego 2021 12:54