Jaki telewizor jest najlepszy do oglądania sportu? Doradzamy, co wybrać
-
-
- 02.01.2023, godz. 07:13
Jaki telewizor sprawdzi się najlepiej podczas oglądania wydarzeń sportowych? Mamy dla was poradnik i listę najciekawszych modeli TV na rynku dedykowanych fanom sportu.
Hisense 55U8HQ

Hisense 55U8HQ to model oferujący rozdzielczość Ultra HD, czyli 3840 x 2160 px, a także kontrast 1200:1, odświeżanie 120 Hz, dźwięk Dolby Atmos i obsługę technologii HLG (jej zadanie to wyświetlanie obrazu HDR ze zrównoważoną jasnością). Telewizor osiąga jasność do 1300 nitów, co w połączeniu ze wspomnianymi rozwiązaniami powinno gwarantować perfekcyjne oddanie kolorów. Dodatkowo w celu zapewnienia jak najlepszej jakości obrazu, Hisense 55U8HQ korzysta z rozwiązania Quantum Dot.
Model ten wyposażony jest w szereg złącz oraz moduł Wi-Fi, dzięki czemu można podpiąć do niego dosłownie wszystko - dekoder telewizyjny, router Wi-Fi, laptopa, smartfona, konsolę itp. Oferuje kilka trybów wyświetlania obrazu: kino dzienne, kino nocne, dynamiczny, sport, tryb gry, a także Filmmaker. Hisense 55U8HQ korzysta z autorskiego oprogramowania VIDAA. Oprócz standardowych opcji ustawień mamy tu konfigurowalny ekran główny, na którym znajdziemy skróty do popularnych serwisów - od YouTube i CDA zaczynając, na Amazonie i Disney+ kończąc. Zobacz nasz cały test tutaj.
SAMSUNG QE65Q67BAU

SAMSUNG QE65Q67BAU to 65-calowy model oferujący jakość obrazu 3840 x 2160 px. Dzięki technologii Quantum Dot i wsparciu dla HDR osiąga 100% natężenie kolorów, zaś procesor Quantum 4K Lite zapewnia intensywne wrażenia podczas oglądania. Optymalizuje dźwięk do warunków oglądania i wyskaluje obraz do jakości zbliżonej do 4K, dzięki czemu gdy chcesz np. obejrzeć starszy film, zaskoczy Cię jego nowoczesny wygląd. Położono tu nacisk na udoskonaloną dynamikę obrazu, przekładającą się na płynny ruch podczas oglądania transmisji wydarzeń sportowych.
SAMSUNG QE65Q67BAU to także technologia Dźwięku Podążającego za Obiektem Lite - z wirtualnymi głośnikami skierowanymi ku górze. Zapewnia to doskonałe rozchodzenie się brzmienia i podnosi komfort użytkowania telewizora. A jeśli korzystasz z soundbara, możesz cieszyć się Q-Symphony. Ta technologia została zaprojektowana po to, by stać na straży współbrzmienia głośników telewizora i soundbara. Daje efekty podobne jak w sali koncertowej. Kolejna zaleta to funkcja Multi View, dzięki której wyświetlasz w tym samym momencie kilka interesujących Cię treści na ekranie.






PHILIPS 75PUS8807/12

Fot.: Philips
PHILIPS 75PUS8807/12 to propozycja o przekątnej ekranu 75". Pokazuje na nim obraz w rozdzielczości 4K Ultra HD. Dolby Vision i Dolby Atmos zapewniają kinową jakość obrazu i dźwięku, podczas gdy tylne podświetlenie - Ambilight - dopasowuje się do barwy obrazu i emituje odpowiednie światło, pozwalając na jeszcze lepsze wczucie się w klimat rozgrywek, filmu czy gry. Model ten korzysta z autorskiegoprocesora Philips P5 z 16 GB pamięci, dzięki czemu jest w stanie obsłużyć w pełni High Dynamic Range (HDR), co jeszcze bardziej podnosi wrażenia.
PHILIPS 75PUS8807/12 można obsługiwać nie tylko pilotem, ale również smartfonem. Wejście HDMI i Easylink stanowią zintegrowany interfejs komunikacyjny. Funkcja Philips Easylink sprawia, że do wykonywania większości operacji na telewizorze, odtwarzaczu DVD lub Blu-ray, dekoderze lub zestawie kina domowego potrzebny jest tylko jeden pilot.Możliwe jest również sterowanie głosowe.
LG OLED65C21LA

LG OLED65C21LA to 65-calowa propozycja dla miłośników sportu. Pokazuje obraz w rozdzielczości 4K Ultra HD, czyli 3840 x 2160 px, a w celu zapewnienia mu perfekcyjnej jakości posiłkuje się dodatkowo szeregiem technologii: AI Picture Pro AI Upscaling, Brightness Booster, Dynamic Tone Mapping Pro HDR10 Pro czy OLED Motion Perfect Black. Wspomniany Brightness Booster wspomaga optymalizacje wykonywane przez procesor α9 piątej generacji SI, zwiększając luminancję nawet o 20%. Brak podświetlenia sprawia, że samoświecące piksele osiągają najgłębszą czerń i doskonały kontrast w każdych warunkach oświetleniowych. Obraz jest dokładniejszy, dzięki czemu możesz dostrzec szczegóły, które w innym przypadku zostałyby przeoczone lub nieuchwytne dla oka.
LG OLED65C21LA korzysta z funkcji Dynamic Tone Mapping Pro.Wcześniej jej działanie dotyczyło tylko klatek. Teraz poprawia 5000 bloków na ekranie, zapewniając żywszy i jeszcze bardziej szczegółowy obraz HDR. W każdej sytuacji dźwięk dwukanałowy jest przetwarzany na 7.1.2-kanałowy. Można dzięki temu poczuć się niczym w samym centrum wydarzeń. Oglądanie telewizji? Technologia LG ThinQ poleci coś na podstawie Twojego gustu. Skonfiguruj profile dla wszystkich domowników, aby każdy mógł szybko włączyć ulubiony serial oraz otrzymywać najświeższe informacje na interesujące go tematy.
Jaki telewizor najlepszy do oglądania sportu?
Jeśli jesteście sympatykami piłki nożnej bądź ogólnie sportu, to z pewnością będziecie chcieli wyposażyć się w możliwie jak najlepszy sprzęt na Mundial. Postanowiliśmy przygotować dla was poradnik, wzbogacony o listę wybranych modeli telewizorów, który ułatwi wam wybór i podjęcie decyzji odnośnie planów zakupowych.
Czym powinien charakteryzować się najlepszy telewizor do oglądania sportu?
Wybór nowego telewizora nie należy do najłatwiejszych. Z reguły taką decyzję podejmujemy raz na kilka lat, a w tym czasie kolejne modele zostały wzbogacone o masę nowych technologii. Podchodząc do wyboru nowego modelu naszym oczom od razu ukazuje się szereg technologicznych haseł: 4K, 8K, FullHD, HDR, częstotliwość odświeżania, LED, LCD, OLED czy QLED. Co z tego wybrać, aby otrzymać najlepszy telewizor dla fana sportu? Podpowiadamy.
- Rozmiar ekranu
Przy wyborze nowego telewizora, pierwszą rzeczą, na którą z reguły zwracamy uwagę jest jego przekątna ekranu, czyli rozmiar. Choć jest to kwestia mocno związana z osobistymi preferencjami i możliwościami, to my do sportu radzimy wybór modeli w przedziale co najmniej 50-55-cali. Dlaczego? Ponieważ podczas widowiska sportowego z reguły bardzo wiele się dzieje. Jeśli nie chcecie, aby coś wam umknęło, to radzimy wybór modeli o przekątnej wynoszącej co najmniej 50-cali. Obecnie jest to standard, więc nie powinniście mieć problemu ze zdobyciem konkretnego telewizora o tych rozmiarach.
- QLED, OLED, MiniLED – czym się różnią? Co lepsze?
Na rynku znajdziecie modele wyposażone w różnego rodzaju matryce: LCD, LED, QLED, OLED, MiniLED. Za każdą z nich kryje się inna technologia wyświetlania obrazu. W przypadku sportu warto skupić się na trzech z nich: OLED, QLED i MiniLED.
OLED to skrót od Organic Light Emitting Diode (organiczna dioda elektroluminescencyjna), to właśnie takie diody odpowiadają w nich za wyświetlanie treści. Do największych plusów OLED'ów należą: znakomity kontrast (idealna czerń i biel), wysokiej jakości odwzorowanie kolorów oraz szerokie kąty widzenia (co przydaje się, gdy oglądamy mecz wspólnie ze znajomymi). Warto też dodać, że są one z reguły znacznie lżejsze od konkurencyjnych rozwiązań, a także znacznie bardziej przyjazne dla środowiska. OLED'y nie są jednak idealne. Zastosowanie organicznych materiałów przekłada się na żywotność wyświetlacza, który znacznie szybciej niż np. LCD będzie się „wypalał”. Co więcej, OLED-y nie radzą sobie zbyt dobrze z długotrwałym wyświetlaniem statycznego obrazu. Wówczas może dojść do utrwalenia się ich na powierzchni matrycy, a co za tym idzie drastycznego pogorszenia jakości wyświetlanych treści. Tu warto rozróżnić dwa typu tego zjawiska. Pierwsze z nich to tzw. „powidoki”, czyli chwilowe (i szczątkowe) utrwalenie obrazu na ekranie telewizora. W większości przypadków znikają one samoczynnie. Znacznie gorzej, gdy dojdzie do tzw. retencji obrazu, czyli permanentnego wypalenia danego widoku w panelu OLED. Wówczas nic już z tym nie zrobimy. Większość producentów przestrzega przed wyświetlaniem obrazów w tym samym miejscu, aby właśnie uchronić użytkowników przed retencją.
QLED to skrót od Quantum Light Emitting Diode, w duży uproszczeniu jest to rozwinięcie technologii LED, z tą różnicą, że wykorzystuje maleńkie nanocząsteczki zwane kropkami kwantowymi do zwiększenia jasności i koloru. Telewizory z technologią QLED posiadają zatem wszystkie wady i zalety LED'ów. Wyróżniają się one jednak niezrównaną jasnością ekranu. Dzięki temu lepiej sprawdzają się w pomieszczeniach o większym natężeniu światła zewnętrznego, takich jak np. przestronny salon z dużą ilością okien. Z reguły są on również tańsze od OLED'ów.
Technologia MiniLED jest w dużej mierze rozwinięciem dobrze nam znanych LED-ów. Swoją nazwę zawdzięcza ona znacznie mniejszym diodom niż w normalnych wyświetlaczach LED, co w połączeniu z zaawansowanymi algorytmami sprawia, że otrzymujemy obraz znacznie wyższej jakości w porównaniu do telewizorów z technologią LED. MiniLED'y oferują również znacznie lepszą czerń i kontrast w porównaniu do swoich starszych braci. Kolejną zaletą tej stosunkowo nowej technologii jest niski koszt produkcji, co automatycznie przekłada się na atrakcyjne ceny telewizorów w nią wyposażonych.
OLED, QLED czy MiniLED? Która technologia lepsza? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, wszak na rynku znajdziemy mnóstwo różnych modeli, a wszystkich nie sposób ze sobą porównać. Ogólnie jednak OLED jest lepszym wyborem w większości sytuacji. Lepsze kolory i kontrast, a także szersze kąty widzenia w porównaniu do QLED i MiniLED sprawiają, że pod względem jakości obrazu nie mają sobie równych. QLED'y znacznie lepiej działają jednak w jasnych pomieszczeniach, a do tego są tańsze i nie trzeba się martwić o ich „żywotność”. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku MiniLED'ów, które niosą ze sobą wszystkie zalety LED'ów i są jednocześnie pozbawione ich wad.
- Częstotliwość odświeżania – 120 Hz vs 60 Hz
W dużym uproszczeniu, częstotliwość odświeżania obrazu odpowiada za płynność wyświetlanego obrazu. Z reguły, czym więcej Hz, tym lepiej. Im wyższa częstotliwość odświeżania, tym lepiej telewizor radzi sobie z szybkim ruchem, co czyni ją ważnym czynnikiem w przypadku sportu. Większość dostępny modeli oferuje obecnie 60 Hz i jest to wartość jak najbardziej odpowiednia do oglądania sportu. Jeśli jednak chcecie myśleć przyszłościowo, a przy okazji jesteście również sympatykami gier wideo, to warto poszukać modelu z wyższym odświeżaniem np. 120 Hz, który z powodzeniem posłuży wam przez długie lata. Warto też dodać, że większość telewizorów jest wyposażona w technologie poprawiające płynność obrazu, więc nie zrażajcie się gdy zobaczycie w sklepach model np. z 50 Hz bądź 100 Hz odświeżaniem, w licznych przypadkach i one mogą okazać się dobrym wyborem.
- Rozdzielczość - 8K, 4K, a może FullHD?
Rozdzielczość to już obecnie jeden z kluczowych elementów telewizorów, który bierzemy pod uwagę przy ich zakupie. FullHD, 4K, a może 8K? Która będzie najlepszym wyborem dla fana sportu? Tu odpowiedź nie jest jednoznaczna. Choć z oczywistych względów najlepiej sięgnąć po telewizor 8K, to niestety są one obecnie horrendalnie drogie. Co więcej, nie znajdziecie zbyt wielu treści, które wykorzystają pełen potencjał waszego nowego sprzętu. Śmiało możemy zatem stwierdzić, że TV 8K to na razie przerost treści nad formą.
Jak to wygląda w sprawie 4K? W tym wypadku jest lepiej, ale też nie idealnie. Choć treści dostępne w tej jakości znajdziecie już sporo (filmy na Blu-ray, gry), to w przypadku transmisji telewizyjnych wciąż wygląda to niezwykle „biednie”. Polska dopiero wchodzi w ogólnodostępny standard 4K. Finalizacja prac nad nowym standardem ma się zakończyć w 2022 roku. Póki co trwają jego testy. Warto tu podkreślić, że Telewizja Polska, która ma wyłączne prawa do transmisji Euro 2020 nadawać będzie mecze w TVP1, TVP2 i TVP Sport zaledwie w jakości FullHD. Jedynie testowy kanał TVP 4K (który zostanie uruchomiony na czas turnieju) pozwoli nam oglądać starcia najlepszych drużyn "starego kontynentu" w rozdzielczości 4K.
W waszych głowach może się zatem pojawić pytanie - „to może jednak FullHD”? Jest to wciąż dobra alternatywa jeśli szukamy najtańszego rozwiązania. Jednak biorąc pod uwagę jakość obrazu, uniwersalność wybranego rozwiązania i jego potencjał, to stanowczo wam odradzamy wybór telewizorów w jakości FullHD. Obecnie najlepszym wyborem jest zdecydowanie rozdzielczość 4K.