Kamerki internetowe. Którą kamerkę wybrać?
-
-
- 12.10.2022, godz. 14:10
Kamerki internetowe mają duże znaczenie zwłaszcza w czasach pandemii. Którą warto kupić, aby zapewnić sobie najlepszą jakość wideokonferencji i zdalnych spotkań?
Logitech StreamCam

Logitech StreamCam
Logitech StreamCam to kamera internetowa klasy premium, mająca na celu zapewnienie streamerom i innym twórcom treści wszystkiego, czego potrzebują.
Kamera Logitech StreamCam to specjalna pozycja na naszej liście, ponieważ obsługuje wszystkie rozdzielczości od 240p do 1080p i jest w stanie przesyłać strumieniowo lub nagrywać materiały wideo z dowolną liczbą klatek na sekundę – od 5 do 60. Chociaż większość użytkowników oczywiście będzie chciała korzystać z ustawienia 1080p 60 fps, to kamera Logitech StreamCam będzie na pewno dobrym wyborem także dla posiadaczy łącza internetowego o niskiej przepustowości. Dzięki kamerze StreamCam Logitecha każdy z nich będzie mógł dostosować parametry wideo do swoich możliwości.
Logitech StreamCam jest wyposażona we wbudowany mikrofon dookólny, wraz z filtrem przeciwzakłóceniowym, standardowe mocowanie do statywu (oprócz mocowania do monitora), autofokus i ustawienia ekspozycji, złącze USB-C, oraz oprogramowanie do przesyłania strumieniowego z precyzyjnym filtrowaniem i innymi parametrami przechwytywania. Użytkownicy, którzy wolą filmy w pionie, mogą również wyjąć kamerę z uchwytu i fizycznie ją obrócić, aby nagrywać wideo w rozdzielczości Full HD 9:16.










RAZER Kiyo Pro

RAZER Kiyo Pro
RAZER Kiyo Pro to kamera przystosowana do każdego oświetlenia, co gwarantuje dobrą jakość spotkań online. Urządzenie może też służyć do nagrywania filmów w wysokiej jakości oraz prowadzenia transmisji na żywo. Kamerę wyposażono w sensor CMOS, który potrafi dostosowywać się do zmiennych warunków na planie i kontrolować nagrywanie obrazu zależnie od dynamiki oświetlenia. Dzięki temu obraz jest zawsze ostry i wyraźny.
Urządzenie RAZER Kiyo Pro rejestruje czysty obraz o wysokim nasyceniu kolorami w rozdzielczości Full HD 1080p i płynności 60 FPS (klatek na sekundę). Kamera obsługuje również tryb HDR przy płynności obrazu 30 FPS. Dzięki temu nasycenie obrazu kolorami jest jeszcze lepsze oraz o wiele lepiej widać na nagraniach wszelkie szczegóły.
RAZER Kiyo Pro to także wysoka jakość dźwięku. Mikrofon kamery wyposażono w system redukcji szumów, co zapewnia dobrą obsługę rozmów online i transmisji na żywo. Dźwięk nagrany czy transmitowany za pomocą Kiyo Pro jest wyraźny, dzięki czemu nie ma problemu ze zrozumieniem rozmówców i prelegentów.
Oprócz powyższych zalet kamera RAZER Kiyo Pro ma kompaktowe wymiary oraz jest odporna na uszkodzenia. Na przykład jej soczewki wykonano ze szkła Corning Gorilla Glass 3, które wykazują dużą odporność na zarysowania.
Logitech C920

Logitech C920
Chociaż kamera internetowa Logitech C920 została wprowadzona na rynek w 2013 roku, do dziś wyznacza standard dla tych urządzeń i cały czas jest warta polecenia. Nawet po siedmiu latach nadal jest prawdopodobnie najlepszą kamerą internetową do wideokonferencji. Istnieją jeszcze inne jej wersje: C920S, która ma tzw. migawkę prywatności, czyli osłonę obiektywu, która blokuje rejestrowanie obrazu oraz C922, która jest przeznaczona do przesyłania strumieniowego.
Wszystkie wersje Logitecha C920 mają ten sam doskonały obiektyw o 78-stopniowym polu widzenia, który może pokazać nie tylko Ciebie, ale także pomieszczenie za Tobą lub osoby siedzące obok. Sensor 1080p wychwytuje mnóstwo szczegółów nawet przy słabym oświetleniu, a jego odwzorowanie kolorów było kiedyś najlepsze na rynku.
Rozdzielczość kamery to 1920 x 1080, a obsługiwana kompresja wideo to H.264. Logitech C920 posiada także na wyposażeniu wysokiej jakości mikrofon.










Elgato Facecam

Elgato Facecam
Elgato Facecam kosztuje mniej więcej tyle, co Razer Kiyo Pro lub kamera internetowa Dell Ultrasharp, jednak nie oferuje obsługi 4K ani HDR. Jednak obsługuje nagrywanie w rozdzielczości 1080p 60 fps, posiada obiektyw o stałej ostrości i możliwość kontrolowania czułości ISO w czasie rzeczywistym. Chociaż przechwytywanie 1080p 60 fps nie jest niczym wyjątkowym, te dwie ostatnie funkcje są rzadkie nawet w sprzęcie specjalistycznym. Mogą się one jednak przydać komuś, kto intensywnie nadaje programy wideo na żywo w internecie.
Obiektyw o stałej ogniskowej Elgato Facecam jest zoptymalizowany do przedstawiania dowolnych obiektów w odległości od 1 do 2 metrów z doskonałą ostrością. Dzięki temu możesz szybko poruszać się w tej przestrzeni i nadawać program bez czekania, aż autofokus zdąży się dostroić. Z kolei regulacja ISO w czasie rzeczywistym pozwala łatwo dostosować czułość kamery do oświetlenia w pomieszczeniu.
Mimo to, nie są to zbyt popularne funkcje i wielu streamerów prawdopodobnie nie będzie nimi zainteresowana. Konstrukcja Elgato Facecam to również pewne kompromisy, ponieważ plastik wydaje się tani, a sama kamera jest dość ciężka jak na urządzenie mocowane do monitora. Biorąc pod uwagę brak funkcji spotykanych w tańszych kamerach, takich jak HDR, nie możemy polecić urządzenia Elgato Facecam każdemu.










Microsoft LifeCam Studio Q2F-00018

Microsoft LifeCam Studio Q2F-00018
Kamera Microsoft LifeCam Studio Q2F-00018 jest wszechstronnym urządzeniem, które sprawdzi się podczas spotkań internetowych, przy nagrywaniu podcastów oraz innych form publikacji wideo. Oferuje nagrywanie wideo w rozdzielczość 1920x1080 pikseli (Full HD), automatyczny focus, wbudowany mikrofon z redukcją zakłóceń oraz funkcję aparatu cyfrowego. Zasilanie i transmisja danych kamery Microsoft LifeCam Studio Q2F-00018 odbywa się poprzez port USB 2.0.
Urządzenie Microsoft LifeCam Studio Q2F-00018 jest zgodne z aplikacją Skype i obsługuje technologię TrueColor. Szerokokątny obiektyw kamery wykonano ze szklanych elementów, a konstrukcja kamery umożliwia obracanie go o 360 stopni.
Pozostałe funkcje kamery Microsoftu to: automatyczna korekta ekspozycji przy słabym oświetleniu, śledzenie twarzy, praktyczny uchwyt z możliwością zamontowania kamery na statywie, technologia ClearFrame.
Producent zapewnia 24 miesiące ochrony gwarancyjnej.
Kamerka internetowa - przydatne urządzenie w każdej sytuacji
Kamerki internetowe są używane przez wiele osób do różnego rodzaju komunikacji - spotkań firmowych, biznesowych, zdalnych szkoleń, kursów i lekcji, a także zwykłych spotkań towarzyskich online. W trakcie i po pandemii Covid-19 jeszcze bardziej zyskały na znaczeniu, co wiąże się ze zwiększeniem liczby pracowników zdalnych. Dzięki nim nie tylko można załatwiać na bieżąco istotne sprawy zawodowe, ale również mniej odczuwać konieczność izolacji od rodziny i przyjaciół. Jednak jaką kamerę internetową kupić? Odpowiedź na to pytanie stała się istotna dla wielu osób, które do tej pory kamerek internetowych nie używały. W sprzedaży znajduje się obecnie kilkadziesiąt różnego rodzaju modeli w różnym zakresie cenowym - od poniżej 100 złotych do ponad 4 tysięcy. Jaką wybrać? Czym różnią się od siebie?
Tanie kamerki internetowe oferują zazwyczaj obraz w jakości HD, podczas gdy droższe w Full HD, a najdroższe nawet w jakości 4K. To jedna z głównych różnic w cenie takiego urządzenia - im jest ono droższe, tym lepszej jakości obraz oferuje. Do codziennych wideorozmów spokojnie wystarcza HD, jednak jeśli chce się za pomocą kamerki nagrywać klipy wideo lub ważna jest wyraźna prezentacja, w takiej sytuacji polecamy kamery z rozdzielczością Full HD. Wraz z lepszym sprzętem dostajemy także lepszy mikrofon. Tanie kamery internetowe mają zazwyczaj monofoniczny, podczas gdy droższe - pełne stereo, a wiele modeli ze średniej i wyższej półki cenowej jest wyposażonych nawet w mikrofony kierunkowe. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby podczas wideorozmowy korzystać z osobnego mikrofonu, jednak po co wydawać na niego dodatkowe pieniądze? I lepiej nabyć kamerę z dobry mikrofonem i mieć wszystko od razu.
W naszym zestawieniu prezentujemy modele, które mogą posłużyć do codziennych wideokonferencji. Każda kamerka internetowa na liście jest modelem wartym polecenia.