Kamery sportowe na wakacje

Powoli mijają czasy, w których na wakacyjne wyjazdy zabierano pełnowymiarowe kamery i aparaty. Jeśli nie satysfakcjonuje nas jakość materiałów realizowanych przez smartfona warto przyjrzeć się kamerom sportowym.

Kupując kamerę sportową trzeba mieć świadomość, że szanse na nagranie materiału takiego jak w jej spocie reklamowym, są właściwie żadne. Chodzi tutaj o wiele czynników, od doświadczenia filmowca po warunki atmosferyczne. Kamery sportowe są zazwyczaj przeznaczone do rejestrowania sportów ekstremalnych, a mało kto rozpoczyna każdy dzień wakacji od skoku na spadochronie i godziny wakeboardingu. Jeśli kamerę przyczepimy do roweru, możemy być zaskoczeni jak nudna okazała się nasza wyprawa. Najważniejszym atutem kamery sportowej jest to, że może być zawsze przy nas. Jeśli podczas całych wakacji spotka nas coś ciekawego to możemy być pewni, że kamera to zarejestruje. Istotnym atutem kamer sportowych są szerokokątne obiektywy, pozwalające użytkownikowi na ignorowanie kwestii poszukiwania idealnego kadru. Ponadto szeroki kąt sprawdzi się podczas wycieczek po miastach, gdzie zwykłym aparatom brakuje przestrzeni na wykonanie ujęć obejmujących całe budynki i otoczenie.

Kupując kamerę sportową należy bezwzględnie poszukiwać modeli rejestrujących obraz 4K w przynajmniej 30 kl./s. Najlepsze modele poradzą sobie z nagrywaniem UHD w 60 kl./s. Istotna będzie również wysoka płynność nagrań FullHD. Dzięki niej przygotujemy atrakcyjne materiały Slow Motion lub Timelapse. Jeśli nie planujemy kupić gibmala (przynajmniej dodatkowe 600 zł) to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na stabilizację obrazu. Posiadają ją wszystkie kamery, ale jedynie nieliczne zapewniają jej działanie w każdej rozdzielczości rejestrowanego obrazu. Może okazać się, że kamera o rozdzielczości 4K nada się wyłącznie do nagrywania materiału FullHD przez wzgląd na brak stabilizacji w najwyższym trybie. Wśród praktycznych dodatków warto poszukiwać urządzeń sterowanych głosowo. Jeśli przyczepimy kamerę do kasku i założymy rękawice to obsługa głosowa będzie jedynym sensownym sposobem na włączenie i zakończenie nagrania. Należy pamiętać, że jakość obrazu nie zależy wyłącznie od rozdzielczości czy rozmiaru matrycy. Kluczowy może okazać się sam obiektyw bądź sposób przetwarzania materiału. Przed zakupem danego modelu należy bezwzględnie porównać nagrania dostępne w Internecie – jednakże nie chodzi tu o spoty reklamowe, a o materiały realizowane przez recenzentów i zwyczajnych użytkowników.

ORLLO Xpro SHARK

ORLLO Xpro SHARK

Ocena redakcji PCWorld.pl

ORLLO Xpro SHARK to kamera sportowa, oferująca nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K. Jakie ma cechy i funkcje?

ORLLO Xpro SHARK to kamera sportowa z przetwornikiem obrazu Sony Exmor IMX377, o rozdzielczości 12 Megapikseli. Taki sensor umożliwia rejestrowanie obrazu w rozdzielczości 3840x2160 pikseli (czyli 4K), a dzięki zamienionej kolejności warstw, z których się składa, otrzymujemy dostęp do wielu dodatkowych funkcji jego ochrony i przetwarzania. Dużą zaletą jest zmienny kąt widzenia - może wynosić 170, 120 lub 70°. Dzięki zastosowaniu EIS, czyli systemowej stabilizacji obrazu, nie ma potrzeby dokupowania gimbala. Część z 8 szklanych soczewek, zastosowanych w tej kamerze sportowej, to soczewki korekcyjne, zapobiegające powstawaniu zniekształceń i eliminujące błędy koloru.

ORLLO Xpro SHARK wyposażono w zewnętrzny moduł GPS, dzięki czemu każde nagranie może zostać zarejestrowane wraz z danymi geograficznymi miejsca i prędkością. Dołączony mikrofon zewnętrzny ma za zadanie ułatwić wyraźne nagranie głosu z odpowiednią głośnością. W tym modelu zwraca uwagę czytelny, dotykowy ekran LCD o przekątnej 2,35" - co jest największym rozmiarem w kamerach sportowych. Osłania go szkło Gorilla Glass, skutecznie zabezpieczające przed...

ORLLO Xpro SHARK - pełna recenzja »

Zalety:

 • Rozdzielczość 3840x2160 pikseli
 • Największy wyświetlacz w kamerach sportowych 2.35 ’’ Gorilla Glass
 • Wbudowana stabilizacja obrazu EIS
 • Dodatkowy zewnętrzny mikrofon
 • Zmienny kąt widzenia 170°/120°/70°
 • Dołączony moduł GPS
 • Polskie menu
 • Sterowanie głosem
 • Bogaty zestaw mocowań
 • Pilot, 2 baterie, ładowarka baterii

Wady:

 • Brak karty pamięci w zestawie

Xiaomi YI 4K+ Action

Xiaomi YI 4K+ Action

Ocena redakcji PCWorld.pl

YI 4K+ Action to model dla najbardziej wymagających użytkowników. Jest to konstrukcja bezpośrednio rywalizująca z GoPro Hero 6.

YI 4K+ Action jeszcze w dniu premiery była pierwszą na rynku kamerą sportową oferującą zapis 4K z prędkością 60 kl./s. Wysoka moc obliczeniowa została uzyskana dzięki zastosowaniu nowoczesnego procesora Ambarella H2 wykonanego w 14 nm procesie technologicznym. Konkurencji udało się już wyrównać lub poprawić rezultaty uzyskiwane przez YI 4K+. Pomimo tego urządzenie pozostaje niezwykle łakomym kąskiem przez wzgląd na atrakcyjny stosunek ceny do oferowanych możliwości. Model zapewnia elektroniczną stabilizację, działającą w 4K do 30 kl./s. Nie zabrakło również funkcji streamowania materiału w czasie rzeczywistym.

Kamera sportowa Xiaomi może zapisywać obrazy w łatwo edytowalnym formacie RAW. Siedmiowarstwowy obiektyw z przysłoną F2.8 rejestruje obraz w zakresie 155 stopni. Urządzenie może być obsługiwane za pośrednictwem smartfona lub wbudowanego wyświetlacza o przekątnej 2,2 cala i rozdzielczości 640x360 px. Nagrywanie obrazu odbywa się z wykorzystaniem 12 megapikselowej matrycy SONY IMX377 1/2.3”.

Xiaomi YI 4K+ Action - pełna recenzja »

GoPro Hero6 Black

GoPro Hero6 Black

Ocena redakcji PCWorld.pl

Hero 6 Black to topowy model z oferty legendarnej już marki GoPro. Względem poprzednika, urządzenie zostało wyposażone w autorski procesor obrazu GoPro GP1.

GoPro Hero 6 Black współpracuje z dedykowaną matrycą 1/2,3 cala (12 Mpix). Dzięki temu możliwe jest filmowanie w rozdzielczości 4K z prędkością 60 kl./s. lub 1080p z prędkością 250 kl./s. Trzyosiowy żyroskop i akcelerometr współpracuje z systemem elektronicznej stabilizacji, efektywnym przy maksymalnych nastawach rozdzielczości 4K i 30 kl./s. Urządzenie wyposażono w moduł Wi-Fi dual-band pozwalający na bezprzewodową transmisję w paśmie 2,4 oraz 5 GHz, usprawniając tym samym przesyłanie danych z wykorzystaniem nowoczesnej infrastruktury. Wyróżnikiem modelu są komendy głosowe pozwalające na łatwą obsługę kamery bez użycia rąk.

Zastosowany w GoPro Hero 6 Black ekran LCD o przekątnej 2 cali został pokryty wytrzymałym szkłem Gorilla Glass. Kamera oferuje wodoszczelność do 10 m bez stosowania dodatkowej obudowy. Zdjęcia mogą być zapisywane w przyjaznym formacie RAW. Specyfikację uzupełnia moduł GPS oraz zestaw 3 mikrofonów z redukcją szumów.

GoPro Hero6 Black - pełna recenzja »

ORLLO Xpro TOUCH

ORLLO Xpro TOUCH

Ocena redakcji PCWorld.pl

ORLLO Xpro TOUCH to kamera sportowa 4K Wifi z GPS. Jakie funkcje mogą skłonić do jej zakupu?

ORLLO Xpro TOUCH to kamera sportowa, którą otrzymujemy z bogatym zestawem akcesoriów - mocowaniami do kasku, do roweru, paska, samochodu, ładowarkę baterii, kijek selfie, obudowa wodoodporna i niezatapialna bojka. Zastosowany w niej został zaawansowany przetwornik Sony Exmor IMX078, co powinno gwarantować niski poziom szumów bez używania dodatkowych źródeł światła. Ma on rozdzielczość 12,4 Mpx, wyposażono go w wiele dodatkowych funkcji ochrony i przetwarzania obrazu. Kamera ORLLO pozwala na nagrywanie z kątami widzenia 170, 140, 110 oraz 70°. W każdym przypadku zapis obrazu odbywa się w wysokiej rozdzielczości 2880 x 2160 pikseli, czyli 4K. Wbudowana stabilizacja umożliwia rejestrowanie klipów bez drgań.

ORLLO Xpro TOUCH to kamera akcji z wyświetlaczem LCD o przekątnej 2". Jest on dotykowy, co znacznie ułatwia obsługę urządzenia. Możliwe jest także sterowanie głosem - wystarczy wypowiedzieć jedną z kilku dostępnych komend głosowych, a kamera natychmiast wykona żądaną operację. Kamera Xpro TOUCH ma wbudowany moduł WiFi, który umożliwia sterowanie kamerą na odległość. Można to także robić za pomocą dedykowanej aplikacji,...

ORLLO Xpro TOUCH - pełna recenzja »

Zalety:

 • Rozdzielczość 2880x2160p
 • Sensor SONY Exmor IMX 078 12,4 Mpx
 • Dotykowy ekran 2”
 • Wbudowana stabilizacja obrazu
 • Zmienny kąt widzenia 170°/140°/110°/70°
 • Dołączony moduł GPS
 • Bogaty zestaw akcesoriów
 • Polskie menu

Wady:

 • Brak karty pamięci w zestawie

GoPro Fusion

GoPro Fusion

Ocena redakcji PCWorld.pl

GoPro Fusion to unikatowy produkt na rynku – połączenie kamery sportowej i urządzenia do rejestrowania obrazu w 360 stopniach. Sferyczne konstrukcja jest odpowiedzią na oczekiwania klientów, którzy dotychczas musieli korzystać z kilku kamerek umieszczonym na okrągłym statywie.

GoPro Fusion rejestruje obraz w rozdzielczości 5,2K z prędkością 30 kl./s lub 3K z prędkością 60 kl./s. Jego sercem jest matryca 18 MP ze stabilizatorem obrazu. Urządzenie może być obsługiwane głosowo, umożliwiając sterowanie bez użycia rąk. Specjalny tryb nagrywania pozwala zapisywać obraz tak aby materiał wydawał się rejestrowany w trzecio osobowej perspektywie. Obudowa GoPro Fusion jest wodoodporna do 5 m pod powierzchnią wody bez konieczności stosowania dodatkowego etui.

Wraz z kamerą producent dostarcza oprogramowanie GoPro Fusion Studio do profesjonalnej obsługi postprodukcyjnej. Program jest kompatybilny ze środowiskiem Adobe Premiere Pro i Adobe AfterEffects. Przed zakupem kamery warto odwiedzić stronę producenta celem zweryfikowania kompatybilnych smartfonów i tabletów – urządzenie ma duże wymagania w zakresie mocy obliczeniowej.

GoPro Fusion - pełna recenzja »

MiJia 4K Action

MiJia 4K Action

Ocena redakcji PCWorld.pl

MiJia 4K Action to jeden z najtańszych sposobów na zakup dobrej klasy urządzenia, rejestrującego obraz w rozdzielczości 4K. Względem topowych modeli, najsłabszym punktem konstrukcji jest prędkość rejestrowania obrazu UHD osiągająca „jedynie” 30 kl./s.

Sercem urządzenia MiJia 4K Action jest chip Ambarella A12S75 współpracujący z sensorem Sony IMX317. Wyróżnikiem modelu w tej klasie cenowej jest obecność 3-osiowej stabilizacji z wykorzystaniem żyroskopu i akcelerometru. Siedmioelementowy obiektyw z przysłoną f/2.8 i filtrem UF rejestruje obraz widziany w zakresie 145 stopni. Urządzenie może być obsługiwane za pośrednictwem smarfona lub wbudowanego, 2,4-calowego ekranu dotykowego. Bezprzewodowa komunikacja odbywa się z wykorzystaniem transmisji Bluetooth lub Wi-Fi.

WagaMiJia 4K Action to zaledwie 99g. Jedno naładowanie baterii wystarczy na 120 minut pracy kamery w trybie 4K lub 180 minut w trybie 1080P. Kamera oferuje opcję zapisu statycznych obrazów w praktycznym formacie RAW.

MiJia 4K Action - pełna recenzja »

Sony Action Cam FDR-X3000

Sony Action Cam FDR-X3000

Ocena redakcji PCWorld.pl

Sony Action Cam FDR-X3000 to kamera sportowa, oferująca najwyższą jakość obrazu, wyprzedzając na tym polu konstrukcje od GoPro i Xiaomi.

Sony Action Cam FDR-X3000 to produkt skierowany do najbardziej zaawansowanych użytkowników – również takich, którzy zdają sobie sprawę, że framerate to nie wszystko. Sercem kamery jest przetwornikExmorCMOS, znany również z pełnowymiarowych kamer SONY. Urządzenie jest w stanie rejestrować obraz 4K z prędkością „zaledwie” 30 FPS. Jednakże doświadczenie producenta sprawia, że przeciętna płynność jest wynagradzana doskonałą szczegółowością obrazu i wiernym odwzorowaniem barw. Zapewne jest to zasługa obiektywu ZEISS® Tessar z przysłoną F2.8 oraz procesora obrazu BIONZ X. Uwagę zwraca również nietypowa konstrukcja kamery.

Podstawowy, monochromatyczny wyświetlacz zamontowany z boku obudowy służy wyłącznie do szybkiej zmiany podstawowych ustawień. Podgląd na żywo może odbywać się z wykorzystaniem smartfona lub dołączanego do zestawu ekranu modularnego. Osobny wyświetlacz Sony Action Cam FDR-X3000, zależnie od potrzeb, może zostać podłączony do kamery, statywu, kierownicy roweru, a nawet założony na rękę w formie zegarka.

Sony Action Cam FDR-X3000 - pełna recenzja »

SJCAM SJ8 Pro

SJCAM SJ8 Pro

Ocena redakcji PCWorld.pl

Marka SJCAM zasłynęła w Polsce jako producent niezwykle tanich kamerek sportowych o akceptowalnej jakości wykonania. Tym samym rywalizował z produktami Xiaomi YI jako jeszcze tańsza alternatywa

Aktualnie w swojej ofercie, firma posiada kilka naprawdę zaawansowanych modeli, czego dowodem jest najnowszy SJ8 Pro. Kamerka wykorzystuje procesor obrazu Ambarella H22 S85 oraz przetwornik SONY IMX377 do rejestrowania materiału 4K o płynności 60 kl./s.. Obraz Full HD może być natomiast zapisywany z prędkością 120 kl./s. dzięki czemu możliwe jest tworzenie atrakcyjnych ujęć slowmotion. Zastosowany obiektyw to 7-warstwowa konstrukcja z dwoma soczewkami asferycznymi, oferującymi kąt widzenia na poziomie 170 stopni. Elektroniczna stabilizacja obrazu jest efektywna również w trybie 4K.

Urządzenie SJCAM SJ8 Pro wyposażono w dwa wyświetlacze. Główny o przekątnej 2,33 cala pozwala na podgląd obrazu i definiowanie ustawień. Natomiast dodatkowy, monochromatyczny prezentuje dane dotyczące aktualnie aktywowanej funkcji. Zastosowana bateria pozwala na zrealizowanie 90 minut nagrań. Transmisja danych odbywa się za pośrednictwem Wi-Fi w standardzie 2,4 GHz i 5 GHz.

SJCAM SJ8 Pro - pełna recenzja »

DJI Osmo+

DJI Osmo+

Ocena redakcji PCWorld.pl

Najdziwniejsza kamera w zestawieniu to działo marki DJI, znanej z produkcji dronów. Urządzenie zostało na stałe wbudowane w gimbal dzięki czemu zapewnia stabilizację obrazu na poziomie niedostępnym dla konkurentów.

Oczywiście takie rozwiązanie ma też swoje wady – kamery DJI Osmo+ nie przymocujemy do kasku, deski surfingowej czy kierownicy roweru. Kamera nie posiada również dedykowanego wyświetlacza, a jedynie uchwyt na smartfona pełniącego w tym wypadku rolę ekranu do regulacji ustawień i podglądu live. Lista aututów również jest długa. Kamera rejestruje obraz 4K z prędkością 30 kl./s. stosując przetwornik 12 Mpix. Zastosowany obiektyw oferuje 3,5 krotny zoom optyczny.

Umieszczony na gimbalu panel sterowania pozwala na łatwą obsługę kamery oraz elektroniczne nawigowanie obiektywem - dzięki czemu możliwe jest realizowanie ciekawszych ujęć. Ponadto statyczne obrazy mogą być zapisywane w przyjaznym podczas edycji formacie RAW. Producent DJI Osmo+ zachwala również zastosowanie zautomatyzowanej techniki timelapse oraz możliwość wykonywania ostrych selfie z odległości 50 cm.

DJI Osmo+ - pełna recenzja »

Garmin VIRB Ultra 30

Garmin VIRB Ultra 30

Ocena redakcji PCWorld.pl

Firma Garmin specjalizuje się w produkcji akcesoriów elektronicznych dla wymagających entuzjastów sportu. Kamera VIRB Ultra 30 to jej najnowsze dzieło, przeznaczone do uprawiania sportów ekstremalnych.

Garmin VIRB Ultra 30 rejestruje obraz 4K z płynnością 30 kl./s. Kamera dysponuje sensorem o rozdzielczości 12 Mpix dla obrazów statycznych i 8 Mpix dla nagrań. Zastosowany, 3-osiowy stabilizator obrazu działa efektywnie przy maksymalnych ustawieniach 1440p i 60 kl./s. Pomimo przeciętnych parametrów nagrań, kamera może pochwalić się wodoszczelną obudową dołączaną do zestawu, która pozwoli na bezpieczne zanurzenie sprzętu do 40 m pod taflą wody. Ponadto sprzęt posiada bogaty zestaw sensorów obejmujący: GPS, akcelerometr, żyroskop, wysokościomierz oraz kompas. Nie zabrakło również modułów ANT+, Bluetooth, i Wi-Fi.

Sterowanie kamerą Garmin VIRB Ultra 30 może odbywać się z wykorzystaniem smartfona lub wbudowanego wyświetlacza dotykowego. Czas pracy na baterii wynosi 1 godzinę i 15 minut w trybie 4K lub 2 godziny i 15 min przy nagrywaniu w FullHD. Wyróżnikiem modelu jest funkcja sterowania głosem, pozwalająca na obsługę kamery, kiedy ta znajduje się poza zasięgiem rąk.

Garmin VIRB Ultra 30 - pełna recenzja »