Kombajn do zastosowań domowych. Ranking 2011

Kombajn do zastosowań domowych powinien gwarantować osiągnięcie niezłej jakości drukowania, skanowania i kopiowania. Tempo pracy nie jest tak istotne. Przedstawiamy ranking najnowszych modeli z naszych testów, które spełniają ten warunek.

Od urządzenia wielofunkcyjnego zainstalowanego w domu nie wymagamy dużej wydajności. Nie jest też zwykle tak intensywnie eksploatowane jak w biurze. Z tego wynikają podstawowe wymagania, jakie powinniśmy postawić takim urządzeniom. Nie jest potrzebne zautomatyzowanie podawania papieru do skanera, podajniki o dużej pojemności i wiele innych automatów pożytecznych raczej przy większych obciążeniach. Raczej nie przyda się faks. Za to powinno być wygodne w obsłudze, umożliwiać drukowanie fotografii z kart pamięci i bezpośrednio z aparatów cyfrowych. Cena nie powinna być wysoka, za to, ze względu na mniejszą liczbę wydruków, wyższe koszty eksploatacji będą łatwiejsze do zniesienia.

Brother DCP-J525W

Brother DCP-J525W jest atramentowym kombajnem trzyfunkcyjnym, drukuje, skanuje i kopiuje. Drukuje na czarno w rozdzielczości do 1200 dpi kroplą trzypikolitrową. Strony kolorowe mogą mieć do 1200x6000 dpi i być drukowane kroplą o połowę mniejszą. Skaner ma rozdzielczość 1200x2400 dpi. Kombajn można podłączyć przez USB, albo właczyć do sieci bezprzewodowej.

Budowa

Brother DCP-J525W należy do nowej rodziny kombajnów tego producenta z systemem druku BH11 mini. W jej skład wchodzą trzy kombajny biurowe z faksem oraz druga trójka bez tego narzędzia z której DCP-J525W jest modelem najtańszym. W nowej serii jest nowy, dużo szybszy mechanizm druku. Zamiast 94 dysz do każdego z czterech kolorów teraz jest ich po 210. To oznacza ponad dwukrotne przyspieszenie tempa druku, które jednak nie znajduje odzwierciedlenia w specyfikacji, ponieważ poprzednia wartość była mocno zawyżona. Lepiej posługiwać się nowym standardem ISO/IEC 24734. Według niego tempo druku wynosi 12 stron monochromatycznych i 10 kolorowych w ciągu minuty. Dysze są wykonane w technologii piezoelektrycznej. Segmenty do druku w czerni i w kolorze różnią się od siebie. Pierwszy dysponuje rozdzielczością do 1200 dpi i kroplą trzypikolitrową, druga ma aż 1200x6000 dpi i kroplę o połowę mniejszą. Oprócz drukarki kombajn jest wyposażny w skaner CIS z oświetleniem białoLED-owym o rozdzielczości 1200x2400 dpi. Te dwa elementy pozwalają na wykonywanie przez kombajn trzeciej funkcji, kopiowania w rozdzielczości do 1200 dpi. Na płycie...

- pełna recenzja »

Hewlett-Packard Photosmart 5510

Hewlett-Packard Photosmart 5510 jest urzadzeniem wielofunkcyjnym. Składa się z atramentowej drukarki (1200x4800 dpi) z rozdzielonymi atramentami, skanera (1200 dpi), można też kopiować (600 dpi). Z komputerem łączy się przez USB lub Wi-Fi, może drukować zdjęcia z kart pamięci wyjętych z cyfrówki, dodatkowo obsługuje ePrint.

Budowa

Hewlett-Packard Photosmart 5510 jest urządzeniem trzyfunkcyjnym, składa się z atramentowej drukarki, skanera, a połaczenie tych dwóch urządzeń pozwala dodatkowo na kopiowanie. Rozdzielczośc druku w czerni jest ograniczona do 600 dpi, podczas gdy w kolorze możliwe jest osiągnięcie do 1200x4800 dpi. Skaner, wykorzystujący technologię CIS, ma rozdzielczość do 1200 dpi, ale kopiować można tylko do 600 dpi. Z komputerem urządzenie łączy się przez USB, albo za pośrednictwem sieci bezprzewodowej. Urządzenie ma też czytnik kart pamięci aparatów cyfrowych, ale pozbawione jest portu PictBridge, który dotąd uchodził za obowiązkowe wyposażenie Photosmartów. Oprócz tego można skorzystać z usługi ePrint. Nie zapomniano o 6-o centymetrowym, kolorowym ekranie LCD, tym razem w wersji dotykowej. Urządzenie ma nowy, wyjątkowo mały, 15 stronicowy odbiornik wydruków i standardowy, 80 kartkowy podajnik.

Możliwości

- pełna recenzja »

Epson Stylus SX235W

Epson Stylus SX235W jest kombajnem trzyfunkcyjnym do domu lub małego biura. Drukuje, skanuje i kopiuje. Urządzenie ma port USB i Wi-Fi. W segmencie druku jest 90 dysz piezoelektrycznych do koloru czarnego i po 29 na kolor. Dysze wystrzeliwują krople czteropikolitrowe. Druk przebiega z rozdzielczością do 5760x1440 dpi. W skanerze (1200x2400 dpi) współpracują białe LED-y z komórkami CIS.

Budowa

Epson Stylus SX235W jest tanim urządzeniem wielofunkcyjnym do domu lub małego biura. W kombajnie nie ma śladu po popularności fotografii cyfrowej. Nie ma ani gniazda na karty pamieci, ani portu PictBridge. W związku z tym możliwości pracy bez komputera skurczyły się do kopiowania. Urządzenie ma port USB, jest możliwe także podłączenie kombajnu do sieci bezprzewodowej. W segmencie druku wykorzystuje się technologię piezoelektryczną. Mamy 90 takich dysz do koloru czarnego i po 29 do pozostałej, kolorowej trójki. Dysze wystrzeliwują krople czteropikolitrowe. Skaner dysponuje rozdzielczością 1200 dpi. Swiatło generowane przez białę LED-y, jest po odbiciu od oryginału rejestrowane przez komórki CIS.

Możliwości

Epson jest znany ze sterowników bardzo bogato wyposażonych w rozmaite funkcje. Tak jest i w wypadku Stylus Stylus SX235W.

Epson Stylus SX235W
Epson Stylus SX235W
W TWAIN-ie dostarczanym do skanera i w sterowniku drukarki jest wiele...

- pełna recenzja »

Hewlett-Packard Deskjet 3070A B611

Hewlett-Packard Deskjet 3070A B611 jest urzadzeniem wielofunkcyjnym. Składa się z atramentowej drukarki (1200x4800 dpi), skanera (1200 dpi), można też kopiować (600 dpi). Z komputerem łączy się przez USB lub Wi-Fi, dodatkowo obsługuje ePrint.

Budowa

Hewlett-Packard Deskjet 3070A B611 jest połaczeniem atramentowej drukarki i skanera. Pierwsza pracuje w rozdzielczości do 1200x4800 dpi, drugi do 1200 dpi. Możliwe jest także kopiowanie z rozdzielczością do 600 dpi. Z komputerem urządzenie łączy się przez USB, albo za pośrednictwem sieci bezprzewodowej. Oprócz tego można skorzystać z usługi ePrint. Wysyła się do drukarki e-maila z załącznikiem do wydrukowania. Urządzenie ma nowy, wyjątkowo mały, 15 stronicowy odbiornik wydruków i standardowy, 80 kartkowy podajnik. W sterowaniu kombajnem pomaga pięcio centymetrowy, monochromatyczny wyświetlacz LCD.

Możliwości

Hewlett-Packard Deskjet 3070A B611 jest najtańszym spośród modeli wyposażonych w system indywidualnych atramentów. W takiej konstrukcji głowica drukująca jest wbudowana, wymienia się tylko kałamarz w razie wyczerpania się konkretnego atramentu. Dzięki temu mniej kosztuje eksploatacja. Możliwości wyboru opcji druku czy skanowania są bardzo ograniczone. Sterowniki obu części urządzenia są bardzo...

- pełna recenzja »

Canon PIXMA MG5150

Canon PIXMA MG5150 jest kombajnem wyposażonym w pięć atramentów, w tym podwójny czarny, jeden do tekstu i drugi do fotografii. Rozdzielczość druku osiąga 9600x2400 dpi przy kropli jednopikolitrowej. Są dwa podajniki papieru oraz dupleks. Skaner ma rozdzielczość 1200x2400 dpi. Urządzenie łączy się przez USB, ma także PictBridge i gniazda na karty pamięci.

Budowa

Canon PIXMA MG5150 Jest nowym urządzeniem, ale poskładanym ze znanych już elementów. System druku ma pięć atramentów, z których czarny pigmentowy służy tylko do druku tekstowego, dysponuje małą rozdzielczością (600dpi) i tylko dużymi kroplami. Pozostała czwórka nadaje się do najbardziej skomplikowanych wydruków, jest na osnowie rozpuszczalnikowej, może być wystrzeliwana nawet w kroplach jednopikolitrowych i w rozdzielczości 9600x2400 dpi. W MG5150 jest oszczędnościowa wersja tego systemu. Mamy 320 dysz wobec 512 w części monochromatycznej i dwa zamiast czterech tysięcy w części fotograficznej. W konsekwencji tempo druku spadło dość wyraźnie, podobnie jak cena.

Canon PIXMA MG5150
Papier można podawać dwoma drogami. Mamy szufladę na zwykła kartki oraz uniwersalny podajnik tylni, do którego można także załadować gruby papier fotograficzny. Możliwy jest druk obustronny. Skaner ma mniejsze możliwości od systemu druku, dysponuje rozdzielczością tylko 1200x2400 dpi i wyraźnie zwalnia przy wyższych rozdzielczościach. Z komputerem urządzenie łączy się przez USB, wyposażone jest także w złącze PictBridge i gniazdka na...

- pełna recenzja »

Epson Stylus SX130

W kombajnie Epson Stylus SX130 jest tylko absolutne minimum niezbędne do pracy urządzenia w roli drukarki, skanera i kopiarki. Oszczędności obejmują także moduły druku i skanowania. W głowicy pozostawiono tylko 90 dysz do czarnego koloru i po 29 trzem pozostałym barwom. Objętość kropli wzrosła z trzech do czterech pikolitrów.

Budowa

Epson Stylus SX130 ma tylko absolutne minimum wymagane do odgrywania roli drukarki, skanera i kopiarki. Oszczędności obejmują nie tylko czytniki kart pamięci, ekrany LCD i inne mniej ważne elementy ale także moduły druku i skanowania. W głowicy zmniejszono liczbę dysz do połowy i tak niskiego, epsonowskiego standardu. Pozostawiono 90 do czerni, pozostałym trzem barwom przydzielono po 29. Dodatkowo, chcąc przyspieszyć pracę powiększono najmniejszą objętość kropli z trzech do czterech pikolitrów.

Możliwości

Możliwości sprzętowe urządzenia są niewielkie, za to oba sterowniki, do druku i TWAIN do skanowania należą do najbardziej rozbudowanych. W czasie skanowania użytkownik ma do dyspozycji szeroką gamę filtrów i wiele retuszy.

Epson Stylus SX130
Epson Stylus SX130
Sterownik drukarki może zrobić wiele z wydrukiem. Z powodu braki elementów sterujących na resztkach pulpitu, funkcje kopiarki zostały zredukowane do absolutnego minimum. Nie ma ani skalowania, ani regulacji liczby kopii. Brak gniazdek na jakiekolwiek pamięci uniemożliwia skanowanie czy drukowanie bez komputera. Rozpoznanie tekstu odbywa się za pomocą...

- pełna recenzja »

Brother MFC-J265W

Brother MFC-J265W drukuje w rozdzielczości do 1200x6000 dpi, skanuje (fizycznie) do 1200x2400 dpi oraz jest wyposażone w faks. Oprócz gniazda USB ma także interfejs bezprzewodowy Wi-Fi oraz gniazda na karty pamięci, z której można drukować oraz przechowywać zeskanowane pliki. Jedno i drugie wykonywane bez udziału komputera. W sterowaniu urządzeniem i retuszu pomaga 4,8 centymetrowy, kolorowy wyświetlacz LCD.

Budowa

Brother MFC-J265W jest atramentowym kombajnem czterofunkcyjnym. Do drukowania (w rozdzielczości do 1200x6000 dpi), skanowania (do 1200x2400 dpi) oraz kopiowania dochodzi czwarta funkcja, faksowanie. Z komputerem łączy się przez USB, albo za pośrednictwem sieci bezprzewodowej. Ma także gniazdo na karty pamięci, które w razie podłączenia do komputera zgłasza się jako dodatkowy napęd. Bez tego podłączenia możliwe jest drukowanie plików z takiej karty a także zapisywanie na niej zeskanowanych obrazków. W sterowaniu urządzeniem i retuszu pomaga 4,8 centymetrowy, kolorowy wyświetlacz LCD.

Możliwości

Brother MFC-J265W nie należy do elity. Drukuje nieco wolniej (33 str./min. mono i 27 w kolorze) oraz nie obsługuje większych, bardziej ekonomicznych pojemników z atramentem. Brakuje portu PictBridge, zaoszczędzono na programie do rozpoznawania tekstu, obsługa aparatów fotograficznych jest możliwa tylko przez przełożenie karty pamięci do gniazdka w kombajnie. W razie podłączenia kombajnu do komputera karta pojawia się jako jeden z napędów.

Brother MFC-J265W
Brother MFC-J265W

Wydajność

Sądząc po deklarowanej...

- pełna recenzja »