Komputer AIO czy desktop

Komputery AIO są coraz częściej wybierane przez osoby szukające niewielkich konstrukcji do pracy i multimediów. Przed kupnem, warto jednak poznać ich możliwości i budowę bo dostępne są modele o . Przy okazji sprawdzimy też do jakich zastosowań najlepiej nadają się komputery AIO, a w których lepszych wyborem będzie stacjonarny desktop.

Duży wpływ na cenę komputera AIO mają zastosowane monitory dlatego najtańsze modele w cenie właśnie ok 1300 -1500 zł dysponują niewielkimi ekranami o przekątnej 15,6 - 18 cali. Wykorzystywane matryce są przeciętnej jakości. Najczęściej są to ekrany TN o wąskich kątach widzenia, kiepskim odwzorowaniu kolorów i bez funkcji rozpoznawania dotyku. Co istotne pracują w niewysokiej rozdzielczości 1366x765 pikseli.

Do ich budowy wykorzystywane są ekonomiczne wersje procesorów o niezbyt dużej wydajności i lub o bardzo niskim poborze prądu jak np. Intel Atom, Celeron, czy AMD Dual Core. Ich główne zalety to niska cena, cicha praca i niewielkie rozmiary. Zastosowany dysk jak i podzespoły pobierają niewiele prądu, ale są mało wydajne i do bardziej zaawansowanych aplikacji czy gier się nie nadają. Na wyposażeniu takiego komputera jest napęd optyczny i klawiatura z myszą. Te ostatnie z uwagi na niską cenę komputera często są przewodowe.

Najtańsze komputery AIO z uwagi na niewielkie matryce AIO wykorzystuje się w biurze, do pracy w biurze czy w sklepie. Nie warto ich kupować do domowych zastosowań, lepiej już dopłacić 200-300 zł i wybrać model z ekranem o rozdzielczości 1600x900 pikseli i procesorem Intel Pentium. Tego typu komputer AIO o wiele lepiej będzie się nadawać do pracy z pakietami biurowymi, przeglądania stron internetowych czy odtwarzania filmów na ekranie komputera.

Droższe komputery AIO z większymi ekranami 22-24 cali często wyposażone są w dotykowe matryce. W cenie około 2500 zł można już kupić konfigurację z dwurdzeniowym procesorem Intela z rodziny Core i3 a nie ekonomiczne jednostki AMD czy Intel Celeron. W porównaniu do najtańszych komputerów AIO, które często dedykowane są do pracy w biurze komputery AIO w cenie ok 2500 oferują nietuzinkowy wygląd i starannie wykonane obudowy. To jednostki do domowych zastosowań oferujące odpowiednią wydajność i jakość ekranów. Wygodnie się z nich korzysta bo dysponują ekranami o rozdzielczości 1920x0180 pikseli (najczęściej o przekątnej 21.5 cala). Mają bezprzewodowe klawiatury i są wyposażone w najpotrzebniejsze interfejsy przewodowe i bezprzewodowe.

Najdroższą grupę stanową największe i najbardziej rozbudowane komputery AIO wyposażone w 23-27 ekrany IPS z dotykową matrycą. W cenie ok 3000 zł można już kupić konfiguracje wyposażone w średniej klasy procesor (np. Intela z rodziny Core i5), terabajtowy dysk twardy i ekran o przekątnej 23 cali. Doskonale nadają się do multimediów i sprawdzą się w roli rodzinnego komputera. Dotykowe ekrany sprawiają, że mogą korzystać z nich również najmłodsi użytkownicy, którzy nie są przyzwyczajeni do pracy z myszą.

Jeszcze kilka lat nie było komputerów AIO dla graczy, teraz są również typu konstrukcje choć to promil oferty i w dodatku są bardzo drogie. Często ich cena przekracza 5000 zł choć zamontowane podzespołu mają wydajność stacjonarnego komputera za ok 3000 zł.

Asus ET2321 to jeden z najlepszych komputerów AIO do domowych zastosowań. Wyposażony jest w 23 calową matrycę IPS pracującą w naturalnej rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Co istotne to dotykowy ekran o szerokich kątach widzenia i dobrej jakości obrazu. Za wydajność tego komputera odpowiedzialne są energooszczędne i nowoczesne procesory Intela czwartej generacji. Najciekawsza jest konfiguracja z procesorem Intela Core i5 4200-U i dodatkowym układem graficznym Nividii GeForce 740M. Dzięki nim komputer jest odpowiednio szybki i pobiera niewiele energii. Ma też możliwość zamontowania dwóch dysków 2,5 calowych. Oferuje nowoczesna stylistykę i dobrą jakość wykonania. Świetnie pasuje do salonu czy pokoju dziecka.

Runda 1 - Budowa

Komputer AIO zajmuje tyle samo miejsca co monitor i dzięki temu można go postawić nawet na bardzo małym biurku. Komputer stacjonarny nawet najmniejszy zbudowany w oparciu o płytę główną Mini-ITX i równie małą obudowę, wymaga więcej miejsca na biurku bo stawiamy go obok monitora. Co istotne najmniejsze komputery ITX przegrywają słabszą wydajnością i możliwościami od przeciętnych komputerów AIO. Do tego pozbawione są napędów optycznych i wymagają poprowadzenia dodatkowych kabli do monitora. W AIO wszystkie kable ukryte są w środku obudowy a na zewnątrz wyprowadzony jest jedynie przewód zasilający.

Werdykt

Bezsprzecznie rundę wygrał komputer AIO, który dzięki umieszczeniu podzespołów komputera w obudowie monitora nie wymaga dodatkowego miejsca na biurku. Jest prosty w montażu i ogranicza plątaninę zbędnych kabli do minimum.

Runda 2 - Podzespoły

Komputery AIO muszą być zbudowane z energooszczędnych podzespołów. Do ich budowy nie można wykorzystywać najwydajniejszych kart graficznych i procesorów bo te mocno się nagrzewają i wymagają dużych obudów i wydajnych systemów chłodzenia. W środku komputerów AIO często nie ma miejsca też na duże twarde dyski, czy pełnowymiarowe karty graficzne. Producenci wykorzystują mniejsze odpowiedniki jak np. 2,5 calowe dyski twarde, czy układy graficzne z laptopów. W najwydajniejszych medalach komputerów AIO stosuje się podzespoły przeznaczone dla komputerów stacjonarnych, ale tylko wersje o obniżonym poborze prądu. W efekcie dysponują one niższą wydajnością niż najszybsze komputery stacjonarne.

W komputerach stacjonarnych bez problemów można wykorzystywać macierze dyskowe składające się nawet z 3-4 nośników. W komputerach AIO jest to niemożliwe, bo standardowo mają one tylko jedną kieszeń na twardy dysk a w sporadycznych przypadkach dwie. Oczywiście przewagą komputerów AIO jest to, że mają na wyposażeniu monitor, który w przypadku komputerów stacjonarnych należy dokupić. Nie zawsze wbudowany monitor to zaleta, bo jego wymiana na np. większy czy też lepszy model jest niemożliwa. Niestety tanie komputery AIO wyposażone są w tanie ekrany TN, które mają kiepską jakość obrazu.

Werdykt

Konieczność używania energooszczędnych podzespołów nie jest obecnie dużym problemem, bo oferta tego typu podzespołów jest bardzo bogata. Jednak tylko najdroższe komputery AIO wyposażone są w nowoczesne procesory, czy dobrej jakości monitory IPS. Dlatego rundę wygrał komputer stacjonarny.

Runda 3 - Rozbudowa

Obudowy komputerów AIO nie są przystosowane do szybkiego rozkręcania jak w przypadku stancyjnych komputerów. Wszystkie elementy są ciasno upakowane co utrudnia ich wymianę, która ogranicza się najczęściej do możliwości wyciągnięcia twardego dysku czy pamięci RAM. Wymiana procesora nie zawsze jest możliwa, bo często jest on zintegrowany z płytą główną. Jeżeli jest osobno i można go wyciągnąć to i tak mamy organiczny wybór. Nie można np. wyjąć energooszczędny procesor i wymienić go na wydajniejszy model, bo układ chłodzący może nie dawać sobie rady z jego schładzaniem. Jest to spory problem bo często układy chłodzące w komputerach AIO są przystosowane do pracy z określoną serią komputerów AIO i procesorów. Co istotne producenci nie oferują wydajniejszych bo komputery te nie są przeznaczone dla osób lubiących samemu wymieniać podzespoły. Dlatego dla nich lepszym wyborem będzie standardowy komputer.

Werdykt

Komputery AIO są bardzo trudne w dalszej rozbudowie, zbudowane też muszą być z energooszczędnych podzespołów. W stacjonarnych komputerach jest większa dowolność w wyborze podzespołów, łatwiej też można je wymieniać, dlatego w tej rundzie to właśnie one wygrywają.

Runda 4 – Interfejsy przewodowe i bezprzewodowe

W obu typach komputerów znajdziemy konstrukcje z gniazdami USB 2.0, USB 3.0, HDMI . Tyle, że w komputerach AIO gniazda HDMI, DVI do łączenia z dodatkowymi monitorami są dużo rzadziej montowane. Producenci wychodzą pewnie z założenia, że jak ktoś dysponuje komputerem z wbudowanym monitorem to nie będzie chciał podłączać dodatkowego monitora. Podczas gdy komputery stacjonarne dysponują często kilkoma gniazdami DVI, VGA umożliwiającymi podłączenie nawet 3-4 monitorów. Standardowym wyposażeniem komputerów AIO jest za to karta Wi-Fi, która jest z kolei opcjonalnym wyposażeniem komputerów stacjonarnych.

Nie ma natomiast żadnych różnic jeśli chodzi o dodatkowe wyposażenie w gniazda USB. Warto przy tym zaznaczyć, że komputery AIO najczęściej wykorzystywane gniazda jak np. USB czy czytnik kart pamięci mają wyprowadzonych z boku monitora. To znacznie ułatwia ich wykorzystywanie.

Werdykt

Trudno wyłonić jednoznacznego zwycięzcę. Komputery stacjonarne wyposażone często są w większą liczbę gniazd do podłączenia kilku monitorów, ale komputery AIO nadrabiają dodatkowym wyposażeniem w interfejsy bezprzewodowe. Remis.

Runda 5 - Zastosowanie

Komputery stacjonarne dostępne są w dowolnych konfiguracjach zarówno do podstawowej pracy jak i wydajnych maszyn dla graczy. Komputerów AIO jest zdecydowanie mniej i głównie dedykowane są do pracy, multimediów. Rzadko zdarza się, aby dysponowały wydajnością wystarczającą do uruchomiania najnowszych gier. Tego typu konfiguracji jest dosłownie kilka i są bardzo drogie a to sprawa, że to nieopłacalny zakup.

Inwestycja 1500 w komputer AIO do pracy z 15-17 calową matrycą również jest nieopłacalna a to za sprawą niewielkiej rozdzielczości przekątnej monitora. W tej cenie można po prostu kupić stacjonarny komputer o podobnej wydajność i większy monitor o rozdzielczości 1920x1080 pikseli.

Werdykt

Komputery AIO nie zawszę będą dobrym wyborem. Dostępne konfiguracje są często zbyt drogie jak na oferowane możliwości, dlatego rundę wygrał komputer stacjonarny.

Runda 6 – Wydajność

Wydajność komputerów AIO ograniczona jest przez konieczność wykorzystywania energooszczędnych podzespołów. Co istotne cena tych komputerów rośnie głównie z powodu wykorzystywania większych ekranów dotykowych a nie wydajności. Dlatego najdroższe komputery AIO w cenie 4000 – 5000 zł oferują wydajność na poziome komputerów stacjonarnych za 2000 -3000 zł. Najmniej opłacalny jest zakup komputerów AIO dla graczy, które często kosztują ponad 6000 zł a ich wydajność zbliżona jest do komputerów stacjonarnych za 3500 zł. Co istotne mała obudowa sprawia, że szybko się nagrzewają a zastosowane w nich układy chłodzące wykorzystujące małe i szybko obracające się wentylatory zaczynają mocno hałasować.

Werdykt

Komputery AIO są dobrym wyborem gdy zależy nam na jak najbardziej zintegrowanych konstrukcjach. Gdy priorytetem jest wydajność to lepszym zakupem będzie klasyczny komputer stacjonarny i standardowy monitor.

Podsumowanie

Największym argumentem przemawiającym za komputerami AIO jest ich kompaktowa obudowa. Jednak nie zawsze niewielkie rozmiary komputera AIO, brak wystających kabli rekompensują niekomfortową pracę z ekranem o przekątnej 15-17 cali. Dlatego najtańsze komputery AIO nadają się do pracy w sklepie czy biurze a nie do zastosowań domowych. Szukając komputera do zastosowań domowych i mając do dyspozycji 1400 zł na monitor i stacjonarny komputer z powodzeniem można wybrać komputer za 1000, a resztę pieniędzy przeznaczyć na monitor. Kwota 400 zł w zupełności wystarczy na monitor o przekątnej 21.5 cali pracujący w naturalnej rozdzielczości 1920x1080 pikseli.

Konieczność wykorzystywania w komputerach AIO podzespołów o obniżonym poborze prądu ma też swoje zalety. Komputery te są energooszczędne i bardzo ciche. Podczas normalne pracy są praktycznie niesłyszalne. Dlatego warto zdecydować się na tego typu komputer, tyle że monitorem o przekątnej minimum 20 cali i rozdzielczości FullHD. Sporo uwagi trzeba poświecić na odpowiedni dobór konfiguracji. Możliwości wymiany procesora czy dalszej rozbudowy komputera AIO są bardzo ograniczone. Lepiej jest więc zainwestować w wydajniejszą konfigurację, która dzięki temu będzie dłużej służyć.