Komputery AiO

Przetestowaliśmy 10 komputerów All in One wyposażonych w Windows 10 i wybraliśmy najlepsze modele do różnych zastosowań.

Wiele osób pyta nas o ciche i niewielkie komputery do pracy, multimediów, jak by w ogóle nie zauważało, że tego typu komputery dostępne są dosłownie na wyciągnięcie ręki. All in One, czyli kompaktowe komputery mieszczące się w obudowach monitorów spełniają te wymagania niemal w 100 %. Oczywiście i wśród komputerów AiO można spotkać jednostki nieco głośniejsze, czy przeznaczone dla biznesu, jednak gro konfiguracji jest bardzo cicha i kierowana do domowych zastosowań.

Cicha praca komputerów AiO to niejako „efekt uboczny” ich konstrukcji. Chcąc zmieścić w obudowie monitora: procesor, płytę główną, twardy dysk producenci zmuszeni są do wykorzystywania podzespołów, które nie wymagają stosowania dużych i głośnych układów chłodzących. To dlatego za wydajność komputerów AiO odpowiedzialne są najczęściej energooszczędne wersje desktopowych procesorów, lub ich „mobilne” odpowiedniki (stosowane np. w laptopach).

Większość komputerów AiO korzysta też ze zintegrowanego w procesorze układu graficznego, który pobiera śladowe ilości prądu. Dodatkowa karta graficzna jest rzadkością a jeśli komputer AiO jest w nią wyposażony, to jest to najczęściej energooszczędny model przeznaczony do pracy w laptopach. Desktopowe karty graficzne w tego typu komputerach po prostu się nie mieszczą. To wszystko sprawia, że komputery AiO przy uruchomionym systemie pobierają znikome ilości prądu a budową bardziej zbliżone są do laptopów niż standardowych pecetów.

Komputery AiO i gry

Chcąc grać w Wiedźmina 3 z detalami ustawionymi na wysokie w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli to trzeba posiadać komputer, który w teście Sky Driver uzyskuje wynik powyżej 13000 pkt a w Fire Strike powyżej 4500 pkt. Taka wydajność to wg nas niezbędne minimum. Niestety na 10 przetestowanych komputerów tylko jeden osiąga zbliżone rezultaty (MSI AG240). Zawdzięcza to zastosowaniu mobilnego układu graficznego Nvidii GeForce 860M, wydajnego procesora Intela z rodziny Core i7 i dysku SSD, na którym zainstalowany jest Windows 10. To najwydajniejszy komputer AiO jaki uczestniczył w testach.

Większość pozostałych komputerów AiO w teście Sky Driver uzyskała jednak dużo gorsze wyniki. Średnia oscyluje w granicach 3500 pkt, a renderowanie grafiki odbywa się z szybkością zaledwie kilkunastu klatek na sekundę czyli kilkukrotnie wolniej niż w MSI AG240 (50 - 60 kl./s). Niestety nawet MSI AG240 okazuje się uzyskiwać wyniki dużo poniżej możliwości peceta do gier w cenie 3000 zł. Także nazywanie MSI AG240 komputerem do gier jest wg nas nieuzasadnione. To po prostu bardzo szybki komputer multimedialny, który jak na AiO jest ponadprzeciętnie wydajny i dobrze wyposażony. Wykorzystuje np. dwa dyski (SSD + HDD), podczas gdy większość komputerów AiO umożliwia zamontowanie tylko jednego dysku. Najczęściej są to 2,5 calowe dyski HDD, których prędkość obrotowa nie przekracza 5400 obr./min, a średnia wydajność oscyluje w granicach 100 MB/s. Wykorzystanie HDD przekłada się w istotny sposób na wolniejsze uruchamianie i działanie systemu. Tym cenniejsze są wg nas takie konfiguracje jak MSI AG240 i NTT AIO 215L20, które fabrycznie wyposażone są w szybkie dyski SSD.

Komputery AiO

Jednak jeszcze do niedawana komputery AiO kojarzyły się z nijakimi urządzeniami wykorzystującymi mało wydajne procesory Atom, które miały problemy z zapewnieniem komfortu pracy z systemem. Obecnie, dzięki dostępności pełnego spektrum energooszczędnych i wydajnych procesorów coraz więcej producentów pokazuje, że i takie komputery mogą być nie tylko kompaktowe, ale też szybkie i stylowe.

Duża w tym zasługa, też mocnych obniżek cen matryc, bo czasy gdy komputer AiO w cenie do 3000 zł wyposażony był w matrycę o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli już bezpowrotnie minęły. Teraz coraz więcej komputerów AiO nawet tych najmniejszych z ekranami o przekątnej 21,5 cali ma matryce pracujące w rozdzielczości FullHD . Część z producentów rezygnuje też z błyszczących ekranów na rzecz dużo praktyczniejszych matowych, co z pewnością wielu użytkowników ucieszy.

Lenovo AiO C30-40

Lenovo AiO C30-40 to nowoczesny komputer AiO zamknięty w 21,5 calowym monitorze, który pracuje z naturalną rozdzielczością 1920 x 1080 pikseli.

Ekran ma matowe wykończenie, na którym nie powstają odbicia czy refleksy świetlne. Sercem komputera jest energooszczędny procesor Intela Core i3-4005U wyposażony w dwa fizyczne i dwa logiczne rdzenie. Jego wydajność nie należy do najwyższych, ale w korelacji ceny do szybkości pracy to bardzo dobry wybór. Dodatkową zaletą Core i3-4005U jest niski pobór prądu (moc cieplna Core i3-5004U wynosi tylko 15 W) a przez to małe wymagania odnośnie chłodzenia, także ta jednostka jest niemal stworzona do tego żeby działać w ciasnych obudowach komputerów AiO. Dzięki niej komputer pracuje bardzo cicho a po uruchomieniu systemu pobiera zaledwie 35 W.

Zainstalowany na komputerze system Windows 10, działa szybko, ale brakuje mu przyspieszenia jakie dałoby wykorzystanie wydajnego dysku SSD. Niestety, na wyposażeniu Lenovo AiO C30-40 jest tylko nośnik HDD o pojemności 1 TB i nie ma możliwości zamontowania w obudowie drugiego dysku. Za przetwarzanie grafiki odpowiada zintegrowany w procesorze układ graficzny Intela HD 4400, który do wymagających gier się nie nadaje, ale do codziennej pracy i multimediów w zupełności wystarczy.

- pełna recenzja »

Dell Inspiron 24 3459

Starannie wykonany i szybki komputer AiO do pracy i multimediów.

Dell Inspiron 24 3459 wykorzystuje zintegrowany w procesorze układ graficzny (Intel HD 520) a Windows 10 zainstalowany jest na terabajtowym dysku Hitachi Travelstar (5400 obr./min). Napędza go nowoczesny procesor Intela Core i5-6200U, którego sercem są dwa fizyczne rdzenie o taktowaniu zegara 2,3 – 2,8 GHz i dodatkowe dwa logiczne. To szybki i jednocześnie bardzo energooszczędny procesor, który razem z zintegrowanym układem graficznym i kontrolerem pamięci poobiera tylko 15 W.

Komputer działa szybko i cicho. Praktycznie nie słuchać jak pracuje i bez problemów można z niego korzystać w nocy bez obawy, że będzie komuś przeszkadzał. Zastosowany monitor o przekątnej 23,8 cali ma szerokie kąty widzenia (matryca IPS) i pracuje w naturalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Niestety błyszcząca powłoka zamontowana na ekranie działa niemal jak lustro i wszystko się w niej odbija. To jednak cecha większości ekranów dotykowych, a właśnie w taki ekran wyposażony jest komputer Della.

- pełna recenzja »

Lenovo ThinkCentre Tiny in One 23 + ThinkCentre M92p

Lenovo ThinkCentre Tiny in One 23 to dosyć nietypowy komputer AiO, bo w rzeczywistości składa się z dwóch urządzeń, które można kupić osobno: 23 calowego monitora ze specjalnie zaprojektowana wnęką na komputer i niewielkiego komputera ThinkCenetr.

W sprzedaży są różne konfiguracje komputerów pasujących do monitora ThinkCentre, my przetestowaliśmy wersję z czterordzeniowym procesorem Intela Core i5, 4 GB pamięci RAM i 500 GB dyskiem SSHD (ThinkCentre M92p). Po zamontowaniu komputera w obudowie monitora, ThinkCentre działa jak każdy inny komputer AiO.

Proces montażu i demontażu komputera w monitorze jest bardzo prosty i szybki, bo nie wymaga przykręcania jakichkolwiek śrubek. Zastosowany procesor Core i5 dzięki wysokiej wydajności (cztery rdzenie taktowane zegarem 2 - 3 GHz) bez problemów poradzi sobie nawet z wymagającymi aplikacjami. Możliwość szybkiego wyciągnięcia komputera z obudowy sprawia, że łatwiej go można serwisować i co ważne wymieniać w nim podzespoły. W razie awarii monitora, można też szybko komputer wyjąć i podłączyć do innego monitora.

- pełna recenzja »

Asus All In One ET2032INK

Asus ET20231 to niewielki komputer AiO wyposażony w 20 calowy ekran pracujący w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli i procesor Intela Pentium J2900.

To podstawowy komputer AiO z rodziny Asusa, jednak warto na niego zwrócić uwagę. Dzięki niewielkim rozmiarom zmieści się nawet na małym biurku a obudowa jest ładna i starannie wykonana z dobrej jakości plastiku. Na wyposażeniu komputera są gniazda USB 3.0, USB 2.0, jest też czytnik kart pamięci i napęd optyczny. Windows 10 zainstalowany jest na terabajtowym dysku HDD i do dyspozycji ma 8 GB pamięci RAM.

Intel Pentium J2900 pod względem wydajności przegrywa z jednostkami Core i5 czy Core i3, ale za to zużywa mniej prądu (TDP -10 W). To głównie dzięki niemu komputer Asusa po uruchomieniu systemu pobiera zaledwie 20 W. Do pracy z aplikacjami biurowymi wydajność Pentium J2900 jest w zupełności wystarczająca. W zastosowaniach multimedialnych wspiera go dodatkowy układ graficzny Nvidii GeFroce GT 820M.

- pełna recenzja »

MSI AE91

Duży komputer AiO wyposażony w 24 calowy monitor pracujący w naturalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli.

MSI AE91 wykorzystuje zintegrowana kartę graficzną w procesorze, dlatego w grach wypada słabo. Zastosowany w komputerze procesor Intela Core i3-4160 jest wyraźnie szybszy od popularnych energooszczędnych jednostek Core i3, ale za to jest od nich szybszy. Doskonale sprawdza się w zastosowaniach domowych, pracy z aplikacjami biurowymi, multimedialnymi. Niestety wyższa moc cieplna procesora (Core i3-4160 - 54 W) odbija się negatywnie na głośności pracy komputera, który mocniej obciążony zaczyna wyraźnie szumieć. Podczas przeglądania internetu, pracy z aplikacjami biurowymi komputer działa jednak cicho.

MSI AE91 wyposażony jest w 2,5 calowy nośnik HDD o pojemności 500 GB i 4 GB pamięci RAM. W obudowie zamontowane są gniazda USB 3.0 i USB 2.0, wyjście HDMI i bezprzewodowa karta sieciowa. Zainstalowany na komputerze Windows 10 działa szybko i stabilnie nawet przy dużym obciążeniu. Ekran ma przeciętne kąty widzenia i pozbawiony jest systemu pozycjonowania dotyku, ma za to praktyczną matową powłokę. Szkoda tylko, że matryca ekranu nie jest dotykowa.

- pełna recenzja »

ASUS All In One ET2323INK

ASUS All In One ET2323INK wyróżnia się starannie zaprojektowaną i wykonaną obudową o nowoczesnej stylistyce.

Komputer wyposażony jest w 23 calową matrycę IPS, która pracuje w naturalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Ekran ma szerokie kąty widzenia, ale niestety błyszczącą powłokę, która sprzyja powstawianiu odbić i refleksów świetlnych.

Za wydajność komputera odpowiedzialny jest tandem energooszczędnego procesora Intela Core i3-5010U i mobilnego układu graficznego Nvidii GeForce 840M. Taka konfiguracja w połączeniu z 4 GB pamięci RAM i dyskiem SSHD (1000 GB) zapewnia komfortową pracę z najnowszym systemem Windows 10 i multimediami. Uruchomienie bardziej wymagających gier okazuje się jednak dużym wyzwaniem dla tego komputera.

ASUS All In One ET2323INK wyposażony jest w napęd optyczny, ma też czytnik kart pamięci, nowoczesną kartę bezprzewodową zgodną ze standardem 802.11ac i moduł Bluetooth. W zestawie z komputerem znajduje się też bezprzewodowa mysz i klawiatura. Z tyłu obudowy zamontowano dwa gniazda HDMI, trzy gniazda USB 3.0 i USB 2.0. Niestety gniazda są umieszczone zbyt blisko siebie co utrudnia ich jednoczesne wykorzystanie.

- pełna recenzja »

Acer AZ3-710

Jeden z najwydajniejszych komputerów AiO wyposażony w procesor Core i7 i 23,8 calowy ekran.

Acer AZ3-710 kosztuje bagatela ponad 5000 zł, ale producentowi udało się stworzyć bardzo szybki i jednocześnie kompaktowy komputer, który spełni oczekiwania wymagających użytkowników.

Mocną strona urządzenia jest jasna i dobrej jakości matryca o szerokich kątach widzenia, która pracuje w naturalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Świetnie nadaje się do oglądania filmów, ma jednak jedną wadę: błyszczącą powłokę, która sprzyja powstawaniu na ekranie denerwujących odbić i refleksów świetlnych.

Acer AZ3-710 to jeden z nielicznych komputerów AiO wyposażony w ośmiordzeniowy procesor (Core i7-4785T - cztery fizyczne i cztery logiczne rdzenie). Dzięki niemu idealnie nadaje się do pracy nawet z bardzo wymagającymi aplikacjami. Co ważne procesor pobiera tyle sam prądu (TDP – 35 W) co niektóre wolniejsze jednostki z rodziny Core i5 czy Core i3. W grach oraz zastosowaniach multimedialnych wspiera go karta graficzna Nvidii GeForce 840M.

- pełna recenzja »

MSI AG240

MSI AG240 to stylowy komputer do gier, zamknięty w obudowie monitora.

MSI AG240 to jeden z nielicznych komputerów AiO, który został specjalnie zaprojektowany dla miłośników gier. Wyróżnia go nie tylko futurystyczna stylistyka, ale też dobra wydajność.

MSI AG240

Producent zastosował w nim bardzo szybki procesor (Intel Core i7 -4710HQ), oraz dodatkowy układ graficzny GeForce GTX 860M. Jak na komputer AiO to bardzo mocna konfiguracja, która w testach mierzących wydajność w przetwarzaniu grafiki 3D pozostawia daleko w tyle większość z modeli uczestniczących w teście. Nie jest to jednak komputer, który pozwoli na uruchomienie wymagających gier z najwyższą liczbą detali i efektów.

MSI AG240

msi ag240

MSI AG240

MSI AG240

MSI AG240

MSI AG240

Komputer wyposażony jest w 128 GB dysk SSD, na którym zainstalowany jest system i dodatkowy dysk HDD o pojemności 1 TB. Gdy nie jest zbyt intensywnie wykorzystywany to pracuje bardzo cicho, dopiero uruchomienie gry sprawia, że wentylatory zaczynają szybciej się obracać a komputer szumi.

Zastosowany ekran o przekątnej 23,6 cali oferuje szerokie kąty widzenia, ma matową powłokę i pracuje w naturalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Świetnie sprawdza się w codziennej pracy, grach i do...

- pełna recenzja »

Acer AZ3-710 i5-4590T

Acer AZ3-710 i5-4590T to kompaktowy komputer All-in-one, który zajmuje niewiele miejsca i jest łatwy w obsłudze. Wyposażony jest w 23,8 calowy ekran i procesor Intela z rodziny Core i5.

Acer AZ3-710 i5-4590T oferuje nowoczesną stylistykę i jest starannie wykonany z dobrej jakości materiałów. Wykorzystuje ekran o przekątnej 23,8 cali, który pracuje w naturalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Matryca ma błyszczącą powłokę, która potęguje powstawianie odbić i refleksów świetlnych. Wyróżnia się za to szerokimi kątami widzenia i dobrą jasnością.

Za wydajność komputera odpowiedzialny jest czterordzeniowy procesor Core i5- 4590T i zintegrowany w nim układ graficzny. Jak na komputery AiO dosyć mocna konfiguracja, idealnie nadająca się do pracy z pakietami biurowymi i multimediów. W obudowie komputera zamontowano tez 2,5 calowy dysk HDD o pojemności 1 TB, znalazło się też miejsce na napęd optyczny. Szkoda tylko, że na wyposażaniu komputera nie ma dysku SSD, który przyspieszyłby działanie systemu.

- pełna recenzja »

Acer AZ3-710 i7-4785T

Acer AZ3-710 i7-4590T to wydajny 23 calowy komputer All-in-one, oparty na szybkim procesorze Intela Core i7.

Acerowi udało się stworzyć bardzo szybki i jednocześnie kompaktowy komputer dla wymagających użytkowników. Mocną strona urządzenia jest jasna matryca dobrej jakości o szerokich kątach widzenia, która pracuje w naturalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Świetnie nadaje się do oglądania filmów, ma jednak jedną wadę: błyszczącą powłokę, która sprzyja powstawaniu na ekranie denerwujących odbić i refleksów świetlnych.

Acer AZ3-710 to jeden z nielicznych komputerów AiO wyposażony w ośmiordzeniowy procesor (Core i7-4785T – cztery fizyczne i cztery logiczne rdzenie). Dzięki niemu komputer nadaje się do pracy nawet z bardzo wymagającymi aplikacjami. Co ważne, procesor pobiera tyle samo prądu (TDP – 35 W) co niektóre wolniejsze jednostki z rodziny Core i5 czy Core i3. W grach oraz zastosowaniach multimedialnych wspiera go karta graficzna Nvidia GeForce 840M. Niestety, wszystko to ma swoją cenę – sprzęt kosztuje ponad 5000 zł.

- pełna recenzja »