Kupujemy tablet do 1000 zł

Popularność tabletów sprawiła, że prawie każdy procent sprzętu elektronicznego ma je w swojej ofercie. Dla potencjalnych kupców to świetna wiadomość, bo dostępnych modeli jest mnóstwo a tablety są coraz lepsze i tańsze. Jak to bywa w tego typu sytuacjach jest też sporo modeli nieznacznie różniących się od siebie wykończeniem obudów, czy też drobnymi dodatkami.

Asus Fonepad 7 LTE

Asus Fonepad 7 LTE

Ocena redakcji PCWorld.pl

Najdroższy i najlepszy tablet spośród całego zestawienia. Ma świetnej jakości 7 calowy ekran, który pracuje w rozdzielczości 1280 x 800 pikseli, który wyróżnia się szerokimi kątami widzenia (matryca IPS), dobrym odwzorowaniem kolorów i wysoką jasnością (335 cd/m2). Obudowa tabletu jest niewielka, mocna i starannie wykonana z dobre jakości materiałów.

Zamontowano w niej duże i wygodne w obsłudze przyciski do regulacji głośności, uruchamiania urządzenia, czytnik kart pamięci (microSD), małe gniazdo USB, gniazdo słuchawkowe i czytnik kart SIM. Gniazdo USB służy do przesyłania danych i jednocześnie ładowania akumulatora. W zestawie z tabletem jest odpowiedni zasilacz sieciowy i kabel USB.

Poręczne rozmiary tabletu (196,8x120x10,5 mm) i niewielka waga (340 gram) idą w parze z dobrym wyposażeniem. Dzięki wbudowanemu modemowi LTE i pojemnemu akumulatorowi (3950 mAh) Asus Fonepad 7 LTE doskonale nadaje się do pracy w podróży. Podczas testu pracy na baterii uzyskał najlepszy wynik 526 minut (przeglądanie stron internetowych przy jasności ekranu zredukowanej do 200 cd/m2). Dobrze radzi sobie również z pracą przy pełnej jasności ekranu (407 minut).

Zainstalowany system Android 4.3 działa szybko i stabilnie. To zasługa nowoczesnej platformy Intela z procesorem Atom Z2560 i dodatkowego układu graficznego PoverVR SGX 544MP. Procesor oferuje wysoką częstotliwość pracy (1,6 GHz) i technologię Hyper Threading dzięki, której pracuje jak czterordzeniowa jednostka (dwa fizyczne i dwa logiczne rdzenie). Asus Fonepad 7 LTE uzyskał najlepszy wynik w teście Quadrant Benchmark (9022 pkt), szczególnie wyróżniając się szybkością działania procesora (Quadrant Benchmark CPU – 29438 pkt). Bardzo dobrze wypadł również w pozostałych testach, uzyskując 5743 pkt w teście 3DMark Ice Sotrm Unlimited. Ostatecznie w ocenie Wydajności zajął drugie miejsce tuż za najlepszym Modecomem Freetab 9000 IPS ICG, który w teście 3DMark Ice Sotrm Unlimited otrzymał 7153 pkt.

Co ważne praca z tabletem nie sprawia żadnych problemów, działa szybko i stabilnie. Ekran dotykowy pracuje bez zastrzeżeń a wyświetlany obraz dobrze widoczny jest nawet w słoneczny dzień. Oprócz systemowych aplikacji producent dodaje też swoje. Najciekawsza z nich to panel powiadomień Asusa z ikonkami do szybkiego uruchamiania najpotrzebniejszych usług (Wi-Fi, głośność pracy, Dane mobilne, GPS, Bluetooth, przenośny Hot-Spot Wi-Fi). Można je dowolnie konfigurować. Tablet wyposażony jest też w funkcję oszczędzania baterii, w której można wybrać jeden z trzech schematów pracy: Tryb bardzo oszczędny - dla maksymalnego czasu pracy na baterii urządzenia, Tryb zoptymalizowany i Tryb dostoswany. Ten ostatni pozwala na szczegółowe dostosowanie sposobu pracy tabletu na zasilaniu bateryjnym.

Pełna recenzja »

Zalety:

 • dobra wydajność
 • długi czas pracy na baterii
 • modem LTE

Wady:

 • brak gniazda HDMI

Modecom Freetab 9000 IPS ICG

Modecom Freetab 9000 IPS ICG

Ocena redakcji PCWorld.pl

Tablet, który łączy wysoką wydajność z długim czasem pracy na baterii i ekranem o uniwersalnej przekątnej 8,9 cali. Nie jest to typowa konstrukcja, bo tabletów z ekranami o przekątnej 8,9 cali na razie jest jeszcze niewiele a szkoda. To według nas świetny wybór dla osób wachających się czy wybrać mały tablet 7 calowy czy duży 10 calowy.

Modecom jest tylko o 2 cm szerszy i dłuższy (236x151x8,8 mm) od tabletów 7 calowych a pracuje się na nim równie wygodnie jak na większym 10 calowym.

Największym atutem tego tabletu jest wysoka rozdzielczość ekranu, która wynosi 1920 x 1200 pikseli. Dzięki niej nawet małe czcionki są dobrze widoczne a przeglądanie stron internetowych, czytanie tekstów jest komfortowe. Ekran wyposażony jest w dobrej jakości system pozycjonowania dotyku, który działa szybko i precyzyjne. Jest też bardzo jasny (374 cd/m2) a wyświetlany obraz jest nie tylko szczegółowy, ale też ostry i ma dobrze dobraną temperaturę barwową. Bardzo fajnie ogląda się na nim filmy i zdjęcia. Pochwalić producenta należy też za konstrukcje obudowy, która wyróżnia się na tle innych modeli prostą i nowoczesną stylistyką. Jest przy tym mocna i starannie wykonana z dobrej jakości materiałów. To też jedna z najcieńszych obudów (236x151x8,8 mm). Co istotne mieści całkiem pokaźny jak na tego typu urządzenie akumulator o pojemności 6500 mAh.

W obudowie zamontowano przyciski do regulacji głośności i uruchamiania urządzenia. Niestety są one małe i umieszczone zbyt blisko siebie. Stylistycznie nie pasują do nowoczesnego wyglądu urządzenia. Zabrakło też gniazda HDMI, jest tylko jedno małe gniazdo USB, które służy też do ładowania akumulatora. W pudełku jest zasilacz sieciowy i kabel USB.

Tablet wykorzystuje platformę Intela z niskonapięciowym procesorem Atom Z2580. To dwurdzeniowe jednostka, która dzięki technologii Hyper-Threading (dwa dodatkowe logiczne rdzenie) pracuje jak czterordzeniowy procesor. Wysoka częstotliwość pracy (2 GHz) i układ graficzny PowerVR SGX544MP2 okazały się najwydajniejsze w naszym teście. W teście 3DMark Ice Storm Unlimited, Modecom uzyskał najwyższą notę (7153 pkt) wyprzedzając drugiego w kolejce Asusa Fonepad 7 LTE o prawie 2000 pkt (5743 pkt). Również w teście Antutu okazał się najlepszy. Świetnie, że producentowi udało się połączyć tak dobre wyniki wydajności również z długim czasem pracy urządzenia na baterii. Po zmniejszeniu jasności ekranu do 200 cd/m2 tablet podczas przeglądania stron internetowych działał przez prawie 450 minut. Lepsze pod tym względem okazały się tylko tablety Lenovo i Tab A8 i Asusa . Fonepad 7 LTE Tablet wyposażony jest w odbiornik GPS, ma też bezprzewodową kartę Wi-Fi (IEE 802.11 b/g/n), moduł Bluetooth. Niestety nie jest wyposażony w modem sieci komórkowych. Obudowa wykonana jest na wysoki połysk i pod światło widoczne są odciski palców.

Pełna recenzja »

Zalety:

 • dobra wydajność
 • długi czas pracy na baterii
 • jakość wykonania

Wady:

 • brak modemu 3G

Lenovo Tab A8

Lenovo Tab A8

Ocena redakcji PCWorld.pl

Lenovo Tab A8 to dobry wybór dla osób, które szukają mniejszego tabletu,ale dobrze wykonanego i funkcjonalnego. Wyposażony jest w 8 calowy ekran, który pracuje w naturalnej rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Wyświetlacz wykonany jest w technologii IPS, oferuje szerokie kąty widzenia i ma wysoką jasność (339 cd /m2).

Przy maksymalnej sile podświetlenia ekranu obraz jest dobrze widoczny nawet w słoneczny dzień. Mocną stroną urządzenia jest też obudowa, która jest starannie wykonana z dobrej jakości materiałów. Nie są na niej widoczne odciski palców a materiał użyty do jej budowy jest odporny na porysowania. Jest przy tym cienka i odpowiednio sztywna (217x136x9 mm). Duże przyciski umieszczone na krawędzi obudowy są wygodne w obsłudze (regulacja głośności, zasilanie). Tablet wyposażony jest w moduł GPS, modem 3G (małe karty SIM), kartę sieciową Wi-Fi (IEEE 802.11 b/g/n) i Bluetooth. Wbudowany czytnik kart pamięci (MicroSD) pozwala powiększyć przestrzeń dyskową (16 GB) o dodatkowe 32 GB.

Urządzenie wyposażone jest w czterordzeniowy układ Mediateka MTK8382 z procesorem o częstotliwości 1,3 GHz i układem graficznym Mail 400 MP. Układ graficzny nie należy do najwydajniejszych, ale bez problemów na tablecie można pograć w najnowsze gry. W testach mierzących wydajność urządzenia wypadł bardzo dobrze wyraźnie pozostawiając za sobą alternatywne konfiguracje z dwurdzeniowymi procesorami. Ustępuje tylko najwydajniejszym modelom Asus Fonepad 7 LTE i Modecomowi Freetab 9000 IPS ICG. Dobrze spisał się też podczas testów mierzących wydajność akumulatora pozwalając na ponad 500 minut przeglądania internetu przy jasności ekranu zmniejszonej do 200 cd/m2. Zwiększenie jasności ekranu do maksimum skróciło czas pracy do 379 minut, co również jest jednym z najlepszych wyników.

Tablet sprzedawany jest z zainstalowanym Androidem 4.2.2, który działa szybko i stabilnie. Niestety nie jest wyposażony w gniazdo HDMI, jest tylko małe gniazdo USB, które służy również do ładowania akumulatora. W pudełku nie ma uchwytu samochodowego jest tylko zasilacz sieciowy i kabel USB. Lenovo Tab A8 ma dobrej jakości głośniki i system Dolby Audio, dzięki niemu można dostosować barwę dźwięku, skorzystać z efektu uwydatniania dialogów, normalizacji głośności. Aplikacja do ustawiania dźwięku jest bardzo rozbudowana a wszystkie opcje przedstawione są w formie czytelnych grafik. Producent dodał też aplikację Smart Side Bar, który można wykorzystać do szybkiego uruchamiania ulubionych aplikacji.

Pełna recenzja »

Zalety:

 • modem 3G
 • długi czas pracy na baterii
 • dobra wydajność

Wady:

 • brak gniazda HDMI

NavRoad Nexo Evo

NavRoad Nexo Evo

Ocena redakcji PCWorld.pl

Do tej pory nie traktowaliśmy zbyt poważnie zapewnień producentów, którzy chwalili się posiadaniem urządzeń łączących zalety tabletu i nawigacji samochodowej. Navroad Nexo Evo to zmienił, bo to pierwsze tego typu urządzenie, które dobrze pisuje się w obu rolach. Bardzo mocnym punktem jest ekran, który ma rozdzielczość 1280x800 pikseli.

To idealny wybór do tabletu 7 calowego bo wszystkie czcionki są doskonale widoczne a praca z tabletem komfortowa. Rozdzielczość nie jest aż tak duża, aby tablet musiał być wyposażony w najwydajniejsze podzespoły. Przeciętna czterordzeniowa platforma w zupełność wystarczy a wybrany przez producenta układ Mediateka MTK8389 z czterordzeniowym procesorem nadaje się do tego wyśmienicie. Jest odpowiednio szybki (7,1/ 10 pkt w ocenie Wydajności) i energooszczędny co przekłada się na długi czas pracy urządzenia na baterii.

W pudełku razem z tabletem jest uchwyt, który pozwala przymocować go do przednie szyby w samochodzie i zasilacz samochodowy. Wybierając trasę podróży można skorzystać z darmowych map Google, lub płatnych aplikacji, których pod Androida jest bardzo dużo łącznie z Automapą. Wbudowany w tablet odbiornik GPS działa szybko i nie ma problemów ze złapaniem połączenia z satelitami i utrzymanego go w trasie. Jakość ekranu bije na głowę nawet najlepsze nawigacje samochodowe. Obraz jest jasny, ostry i doskonale widoczny pod prawie każdym kątem (matryca IPS). Ma też wysoką jasność (332 cd/m2), która sprawia, że jest dobrze widoczny nawet w słoneczny dzień. Navroad Nexo Evo zajmuje sporo miejsca na przedniej szybie samochodu i z pewnością nie jest to wybór dla osób posiadających mały samochód osobowy. Na polskich wertepach ekran wpada w duże drgania a uchwyt ma problemy z utrzymaniem tabletu, ale to problemy prawie każdej nawigacji 7 calowej.

Tablet ma prostą, ale ładnie wyglądającą obudowę, która jest mocna i sztywna. Wyposażony jest w małe gniazdo HMI, USB, czytnik kart pamięci i przyciski do regulacji głośności. Gniazdo USB służy do łączenia tabletu z komputerem i ładowania akumulatora. Navroad Nexo Evo wyposażony jest też w modem 3G i czytnik na małe karty SIM. Dzięki wbudowanemu modemowi 3G podczas podróży możemy być na bieżąco informowani o utrudnieniach na drodze. Wymagane to tylko połączenie z siecią komórkową. Na urządzeniu zainstalowany jest system Android 4.2.2, który dział szybko i bez problemów. Podczas testów tablet działał stabilnie i sklasyfikował się w ścisłej czołówce jeżeli chodzi o czas pracy na baterii. Podczas przeglądania stron internetowych pracował ponad 400 minut. Test przeprowadziliśmy po zmniejszeniu jasności ekranu do 200 cd/m2.

Pełna recenzja »

Zalety:

 • jakość ekranu
 • długi czas pracy na baterii
 • modem 3G

Wady:

 • mała pojemność pamięci flash

Najtańsze tablety wyposażone są w najgorsze wyświetlacze o przekątnej 7 cali wykonane w technologii TN i pracujące w niskiej rozdzielczości 800 x 480 pikseli. Charakteryzują się one wąskimi kątami widzenia (nawet niewielkie odchylenie ekranu powoduje, że kolory blakną) i niestety małym zagęszczeniem pikseli. Najczęściej wynosi ono niewiele powyżej 120 ppi a im niższy jest ten parametr tym wyświetlany obraz jest gorszej jakości (większy rozmiar piksela). Przekłada się to np. na widok czcionek i ikonek, które mają nieostre brzegi i często są nieczytelne. Tego typu ekrany w skali od 1 -10 rzadko kiedy otrzymują notę wyższą niż 4 pkt. Całkowicie inne są ekrany IPS, które mają szerokie kąty widzenia i wyższą rozdzielczość (720 p). Dzięki nim praca z tabletem jest komfortowa i bezproblemowa.

Większość tańszych tabletów niezbyt długo działa na baterii i pozbawiona jest dodatkowego wyposażenia. Oczywiście te niedogodności rekompensuje niska cena, jednak to tylko pozorna oszczędność. Często wystarczy dopłacić 100 -200 zł, aby cieszyć się z dobrej jakości urządzenia.

Co wybrać

Za wydajność najtańszy tabletów w większości przypadków odpowiedzialny jest niezbyt szybki dwurdzeniowy procesor (2 x 1-1,2 GHz) i układ graficzny Mail 400 MP. Taki tandem działa wolno co doskonale obrazują wyniki testów, w których tanie tablety sklasyfikowały się na końcu stawki pod względem wydajności i możliwości. Dlatego gdy szukacie jak najtańszego tabletu do pracy z podstawowymi aplikacjami to lepszym wyborem będzie 9 - 10 calowy tablet z matrycą TN o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli i najlepiej czterordzeniowym procesorem lub szybkim dwurdzeniowym (2 x 1,6 GHz). Tego typu modele kupić można już od 350 zł. Najtańsze 7-calowe tablety z ekranami TN o rozdzielczości 800x 480 pikseli dobre są dla małych dzieci. Nie są drogie i jak się popsują to nie będzie dużej straty. Można na nich instalować podstawowe programy, proste gry zręcznościowe i logiczne.

Jeśli szukacie dobrej jakości tabletów 10 calowych za rozsądne pieniądze to dobrym wyborem będą konstrukcje z ekranem IPS pracujące w rozdzielczości 720p i czterordzeniowym procesorem. Tego typu urządzenia kupić można już za około 600 zł. Dodatki jak moduł GPS, modem 3G podwyższają cenę tabletu i można z nich zrezygnować.


Zobacz również
Słuchawki do biegania - jak wybrać sportowe słuchawki?
Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i komputera