Laptopy do 3000 zł. Test 10 modeli

Klawiatura z podświetlanymi klawiszami, duży touchpad, ekran o rozdzielczości 1080p – to już typowe wyposażenie laptopa za 3 tys. złotych. Jeżeli szukasz wszechstronnego laptopa w tej cenie, sprawdź polecane przez nas konfiguracje.

Segment komputerów przenośnych to bardzo dynamiczny sektor rynku PC – urządzenia te już kilka lat temu prześcignęły desktopy pod względem liczby sprzedawanych corocznie egzemplarzy. Wydawać by się mogło, że po wycofaniu się Sony i Samsunga z produkcji laptopów oferta rynkowa w tym segmencie zubożeje. Nic bardziej mylnego – laptopów w cenie do 3000 zł jest aż nadto. Wybór właściwego modelu spośród setek dostępnych konstrukcji nadal stanowi nie lada wyzwanie. Musisz więc wiedzieć, które elementy są kluczowe przy doborze urządzenia.

Laptopy do 3000 zł. Test 10 modeli

Laptopy do 3000 zł - Lenovo Y50

Podobno jak coś jest „do wszystkiego”, to w rzeczywistości jest do niczego. Mamy przesłanki, by się z tym stwierdzeniem nie zgadzać. Dowodem jest nasz test dziesięciu komputerów przenośnych do 3 tys. zł – uniwersalnych, wszechstronnych konstrukcji do przeróżnych zastosowań.

Laptopy do 3000 zł - trendy

Komputery przenośne testujemy od lat i z zadowoleniem stwierdzamy, że producenci odchodzą od stosowania obudów z polerowanego plastiku i ekranów pokrytych błyszczącymi powłokami. Sporo najnowszych konstrukcji wyposażonych jest w elementy wykonane z aluminium i matowe matryce, na których nie powstają denerwujące odblaski i refleksy świetlne. Powodów do zachwytów nie przysparza niestety inny trend – wytwórcy coraz częściej decydują się na stosowanie zintegrowanych akumulatorów, które trudno jest samodzielnie wyjąć z obudowy, np. celem wymiany. Dzięki takiemu zabiegowi obudowy mają zwartą konstrukcję, są cieńsze i ładnie wyglądają, ale w dłuższej perspektywie nie jest to dobre rozwiązanie. Na każdego posiadacza laptopa przychodzi bowiem czas, że zużyty akumulator trzeba wymienić, gdyż nie trzyma w ogóle napięcia. Tymczasem we współcześnie produkowanych ogniwach spadek wydajności jest już zauważalny po dwóch latach od zakupu. A gdy jeszcze akumulator ulegnie awarii, do ceny zakupu nowego należy doliczyć koszt serwisu.

Laptopy do 3000 zł. Test 10 modeli

Laptopy do 3000 zł - Toshiba Satellite PRO R50

Największy wpływ wydajność i jakość pracy z komputerem przenośnym mają, co nie jest niespodzianką, procesor, układ graficzny i dysk. Za 3000 zł dostaniesz zarówno komputer z energooszczędnym procesorem i zintegrowana grafiką, jak i szybką konstrukcję do gier. Te ostatnie wyposażone są w „dodatkowe” układy graficzne, zwiększające wydajność w przetwarzaniu grafiki 3D. Uważaj tylko na nazewnictwo w sprzedaży są laptopy ze starymi akceleratorami z rodziny GeForce 700, podczas gdy najnowsza generacja kart graficznych Nvidii oparta jest na procesorach z rodziny GeForce 900. Jeżeli zależy ci na lepszych osiągach, wybór jest oczywisty.

Laptopy do 3000 zł - jak testowaliśmy

Charakterystykę ekranów (jasność, średnia deltaE, kontrast, temperatura barwowa) ocenialiśmy za pomocą kolorymetru, a testy wykonywaliśmy przy maksymalnej sile podświetlenia ekranu. Współczynnik deltaE określa odchylenie od próbki wzorcowej i im jest mniejszy tym lepiej. W najlepszych laptopach współczynnik deltaE wynosi 5–6 pkt (dla porównania, w profesjonalnych monitorach dla grafików odchylenie jest minimalne – sięga od 0,5 do 1 pkt).

Drobiazgowo przyjrzeliśmy się też obudowom, a szczególnie ich wykonaniu i sztywności. Niewielu kupujących zwraca na to uwagę, a to spory błąd. Producenci oferują coraz cieńsze obudowy często kosztem sztywności np. klap ekranów. Kilkumilimetrowa pokrywa wyświetlacza łatwo poddaje się naciskowi i nie chroni ekranu w odpowiedni sposób przed uszkodzeniami.

Laptopy do 3000 zł. Test 10 modeli

Laptopy do 3000 zł - Acer E15

Do testu pracy laptopa na akumulatorze wykorzystaliśmy skrypt, który otwierał w pętli strony internetowe. Test uruchamialiśmy po skalibrowaniu jasności ekranu do 200 cd/m2 i wyłączaliśmy go gdy poziom naładowania baterii spadł poniżej 10%. Podczas testu laptop korzystał z bezprzewodowej sieci internetowej.

Laptopy do 3000 zł. Test 10 modeli

Laptopy do 3000 zł - tabela z wynikami testu 10 modeli

Y50

Wszechstronny komputer przenośny. Dzięki wyposażeniu w szybki procesor Intela z rodziny Core i5 i akcelerator graficzny Nvidia GeForce GTX 860M można na nim uruchomiać nawet najnowsze gry.

Ranking: laptopy do 3000 zł

Lenovo Y50 ma też głośniki dobrej jakości i dużą podświetlaną klawiaturę z częścią numeryczną. Obudowa jest sztywna i starannie wykonana, niestety nie pozwala na szybką wymianę akumulatora. Duży terabajtowy dysk twardy z pewnością szybko się nie zapełni.

Y50

Lenovo Y50 - oceny

Szkoda, że na wyposażeniu zabrakło choćby małego dysku SSD. Jest za to dwuzakresowa karta sieciowej Wi-Fi i 15,6-calowy ekran, który pracuje w rozdzielczości 1080p. Tak duża rozdzielczość ekranu w laptopie za 3000 zł z dodatkowym układem graficznym to już standard. Pulpit roboczy jest ogromny co zwiększa komfort pracy z aplikacjami i programami.

Jak widać po wynikach testu laptopów, Lenovo Y50 zajmuje pierwsze miejsce ex aequo z komputerem Dell Latitude 3550. Urządzenia uzyskały tę samą notę końcową, zdobywając redakcyjne wyróżnienia - odpowiednio "Najlepsza wydajność" i "Najlepszy zakup".

Y50

Laptopy do 3000 zł - tabela porównawcza

Model Lenovo góruje jednak nad rywalem pod względem...

- pełna recenzja »

Ideapad Z50-70

Niedrogi i dobrze wyposażony laptop z 15,6-calowym wyświetlaczem, ekranem pracującym w rozdzielczości 1080p.

Ma starannie wykonaną obudowę wzorowaną na popularnym kiedyś modelu Z510. Nastąpiła jednak duża zmiana bo Lenovo Z50-70 umożliwia wyjęcie akumulatora bez konieczności rozkręcania obudowy. Niestety akumulator jest niewielki (2800 mAh) i w testach wypadł poniżej oczekiwań. Lenovo Z50-70 ma dobrze dobraną konfigurację. Tandem procesora Intel Core i5 i układu graficznego Nvidia GeForce GT 840M oferuje dobry stosunek ceny do wydajności. Umożliwia uruchomienie nowych gier, ale w niższych rozdzielczościach i zredukowanych detalach.

Ekran, jak na matrycę TN, ma szerokie kąty widzenia a jego największym atutem jest wysoka rozdzielczość (1920 x 1080 pikseli). Jasność nie odbiega od średniej (nieco ponad 200 cd/m2).

Lenovo Z50-70 wyposażony jest w hybrydowy dysk SSHD o pojemności 1 TB i 8 GB pamięci RAM. System Windows 8.1 działa sprawnie, ale nie tak szybko jak na laptopach z dyskami SSD. Laptop działa cicho, ma też dużą i wygodną klawiaturę z częścią numeryczną. Niestety ekran jest błyszczący i odbija się w nim wszystko jak w lustrze.

- pełna recenzja »

Toshiba Satellite PRO R50

Toshiba Satellite PRO R50 to praktyczny laptop do zastosowań domowych i pracy.

Oferuje stonowaną stylistykę, ma starannie wykonaną obudowę o dobrej sztywności i wygodną klawiaturę z częścią numeryczną. Niestety nie jest wyposażona w mechanizm podświetlania klawiszy. Układ chłodzący umieszczony jest z prawej strony i tam też obudowa robi się cieplejsza gdy laptop jest intensywnie wykorzystywany. Korpus obudowy jest sztywny, ale klapa chroniąca wyświetlacz podatna jest na odkształcenia. 15,6-calowy ekran pracuje w rozdzielczości 1366 x768 pikseli, ma matową powłokę i przyzwoite kąty widzenia (7 / 10 pkt).

Sercem Satellite PRO R50 jest czterordzeniowy procesor Core i5 4210U (dwa rdzenie fizyczne i dwa logiczne) z zintegrowanym akceleratorem graficznym GMA HD 4400. Do codziennych zastosowań, pracy z pakietami biurowymi, multimediów taki tandem w zupełności wystarczy. Brak wydajniejszego układu graficznego odczują tylko osoby, które chciałyby wykorzystać laptopa również do gier. Zaletą takiego rozwiązania jest za to niski pobór prądu i dłuższy czas pracy na akumulatorze (314 minut).

Toshiba Satellite PRO R50 - pełna recenzja »

Zalety:

 • wyjmowany akumulator
 • matowy ekran
 • wydajność akumulatora

Wady:

 • przeciętna wydajność w przetwarzaniu grafiki 3D

Asus T300F

Nowoczesny hybrydowy ultrabook wyposażony w 12,5-calowy ekran (może pracować jak tablet) i nowoczesną cienką obudowę.

Jest poręczny i dużo mniejszy od 15,6-calowych modeli a ma pełnowymiarową klawiaturę i duży touchpad. Ekran wykonany w technologii IPS oferuje bardzo szerokie kąty widzenia i pracuje w rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. To dotykowa matryca o ponadstandardowej jasności (ponad 300 cd/m2), ale niestety z błyszczącą powłoką.

Asus T300F wyposażony jest w 64 GB dysk sMMC, na którym zainstalowany jest system i dodatkowy 1 TB dysk HDD. System działa szybko, ale wydajność zastosowanego procesora Intel Broadwell Y Core M-5Y10 jest dosyć niska. Podobnie jak zintegrowanego w procesorze układu graficznego Intela 5300 HD. To laptop do pracy z podstawowymi aplikacjami. Obudowa ma zintegrowaną konstrukcję i nie pozwala na wyjęcie akumulatora, waży nieco ponad 1,6 kg. W testach czasu pracy na akumulatorze Asus wypadł przeciętnie co nas mocno zdziwiło, bo niskonapięciowy procesor Intela pobiera niewiele prądu (4,5 W).

- pełna recenzja »

Fujitsu Lifebook E544

Fujitsu Lifebook E544 to średniej wielkości laptop do pracy.

Wyposażony jest w 14,1 calową matrycę pracującą w rozdzielczości 1366 x 768 pikseli, wygodną klawiaturę, duży touchpad i czytnik linii papilarnych. Obudowa w całości wykonana jest z dobrej jakości plastiku. Chociaż jest gruba i kanciasta to wygląda nowocześnie i jest praktyczna (nie są widoczne na niej odciski palców, drobne ryski, brak lakierowanych czy malowanych elementów). Matryca wykonana jest w technologii TN, ale oferuje całkiem dobre kąty widzenia (7/10 pkt), ma też odpowiednią jasność (powyżej 200 cd/m2) i matową powłokę.

Fujitsu Lifebook E544 pozwala na szybkie wyjęcie akumulatora, ma gniazdo stacji dokującej o i odłączany napęd optyczny, który można wymienić na dodatkowy akumulator. Tuż nad klawiaturą są dodatkowe przyciski do uruchamiania komputera, aktywowania trybu ECO (niskie zużycie energii) i wyłączania karty sieciowej. Klapa ekranu jest dosyć gruba i dobrze chroni matrycę.

Za wydajność odpowiedzialny jest czterordzeniowy procesor Intela Core i3 4100M i zintegrowany w nim układ graficzny HD 4600. Procesor oferuje odpowiednia wydajność do obsługi pakietów biurowych i multimediów. Laptop ma dysk HDD o pojemności...

Fujitsu Lifebook E544 - pełna recenzja »

Zalety:

 • wyjmowany akumulator
 • czytnik linii papilarnych
 • matowy ekran

Wady:

 • przeciętna wydajność

Asus PRO PU551L

Duży laptop do pracy i multimediów wyposażony w procesor Intela Core i5 4210U, dodatkowy układ graficzny Nvidii GeForce GT 820M i 500 GB dysk SSHD.

W testach wydajności wypadł lepiej niż laptopy wykorzystujące zintegrowane w procesorach układy graficzne, ale i tak jest wolniejszy od modeli z szybszymi akceleratorami GeForce 860M.

Duży 15,6-calowy ekran pracuje w naturalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. To olbrzymi obszar roboczy, który umożliwia komfortową pracę z kilkoma otwartymi programami. Na pochwałę zasługuje jasność ekranu, która wynosi ponad 300 cd./m2 (średnia to ok 200 cd./m2) i matowa powłoka.

Obudowa jest kanciasta i wykonana w całości z plastiku. Ogromny touchpad i duża klawiatura sprawiają, że pisanie i praca na laptopie jest wygodna. Niestety klawiatura nie ma podświetlanych klawiszy. Akumulator można wyjąć i wymienić, ma on sporą pojemność (5000 mAh) i laptop w teście czasu pracy na akumulatorze uzyskał dobry wynik ponad 300 minut. W obudowie zamontowano czytnik linii papilarnych.

Asus PRO PU551L - pełna recenzja »

Zalety:

 • wyjmowany akumulator
 • czytnik linii papilarnych
 • matowy ekran 1080p

Wady:

 • nieco toporna obudowa

Aspire E14

Acer to nowoczesny 14-calowy laptop w całości wykonany z plastiku.

Ma ciekawą biało czarną stylistykę i dobrze dobraną konfigurację opartą na procesorze Intela z rodziny Core i3 i najnowszej generacji układzie graficznym Nvidii GeForce 940M. Obudowa wyposażona jest w pełnowymiarową klawiaturę (bez części numerycznej) i duży touchpad. Niestety ma zintegrowaną konstrukcję i nie pozwala na szybkie wyjęcie akumulatora.

Ekran pracuje w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli i wyposażony jest w matową powłokę. Oferuje dobrą jasność (254 cd/m2) i przyjemną a temperaturę barwową (7023 K). Katy widzenia nie są zbyt szerokie, ale jak na matryce TN i tak ponadprzeciętne (7/10 pkt). Laptop wyposażony jest w dwa gniazda USB 3.0 i jedno USB 2.0. Ma też pełnowymiarowe złącze HDMI i współpracuje z nowoczesnymi routerami dwuzakresowymi (wbudowana karta Wi-Fi z obsługą standardu 802.11 ac). Niestety nie jest wyposażony w dysk SSD, który zastąpiono standardowym dyskiem HDD o pojemności 500 GB.

- pełna recenzja »

Acer E15 E5

15,6-calowy laptop wyposażony w matrycę 1080p i najnowszej generacji procesor Intela Core i3.

Obudowa wykonana w całości z plastiku dzięki różnym fakturom wygląda prosto, ale stylowo. Nie są też na niej widoczne odciski palców czy drobne rysy. Ogromny touchpad i duża pełnowymiarowa klawiatura z wydzieloną częścią numeryczną sprawiają, że praca z laptopem jest komfortowa. Pomaga w tym też duża rozdzielczość ekranu.

Acer E15 wyposażony jest w 8 GB pamięci RAM i standardowy dysk HDD o pojemności 500 GB. Ma też moduł bluetotoh, dwuzakresową kartę sieciową (802.11 n), dwa gniazda USB 3.0, jedno USB 2.0, HDMI i VGA. Procesor Core i3 5005U to nowoczesna czterordzeniowa jednostka pracująca z zegarem 2 GHz. Pobiera zaledwie 15 W i oferuje bardzo dobry stosunek wydajności do poboru prądu. Niestety akumulatora nie da się wyciągnąć bez rozkręcania obudowy.

- pełna recenzja »

HP 350 G1

Niedrogi laptop do pracy i zastosowań domowych.

Wyposażony jest w 15,6-calową matrycę pracującą w rozdzielczości 1366 x 768 pikseli i procesor Core i3. Nie jest to demon wydajności – wykorzystuje akcelerator graficzny zintegrowany w procesorze. Obudowa wyposażona jest w podstawowy zestaw gniazd (USB 2.0, 2 x USB 3.0, HDMI, VGA, LAN). Klawiatura ma część numeryczną i wyspową konstrukcję klawiszy, niestety bez podświetlenia. Akumulator można szybko wyjąć i wymienić, a po odkręceniu klapek umieszczonych na spodzie obudowy jest też wygodny dostęp do pamięci RAM i dysku.

Ekran to standardowa konstrukcja TN o przeciętnej jasności (198 cd/m2) i kątach widzenia (6/10 pkt). Laptop jest bardzo cichy i nie nagrzewa się podczas pracy. Szkoda, że producent nie pokusił się o zamontowanie większego akumulatora, choć i tak uzyskany wynik w teście przeglądania stron internetowych był całkiem dobry (308 minut).

- pełna recenzja »

Dell Latitude 3550

Połączenie dobrej wydajności podzespołów i długiego czasu pracy na akumulatorze spowodowało, że Dell Latitude to jeden z najlepszych laptopów wśród przetestowanych modeli.

Wyposażony jest w 15,6-calowy ekran, który pracuje w rozdzielczości 1366 x 768 pikseli, ale dostępne są też droższe wersje z ekranami 1080p. Stylowa obudowa o zwartej i sztywnej konstrukcji pozwala na szybkie wyjęcie akumulatora, wyposażona jest też w dużą klawiaturę i touchpad. Wygląda nowocześnie i stylowo, nie są na niej widoczne drobne ryski czy odciski palców. Ekran wyposażony jest w matową powłokę, ma dobrą jasność (239 cd/m2), ale przeciętne kąty widzenia (oceniliśmy je tylko na 6 punktów w dziesięciostopniowej skali).

Dell Latitude 3550, jako jeden z nielicznych, wyposażony jest w duży akumulator o pojemności 7600 mAh, który wystarcza na ponad 360 minut typowej pracy (to najlepszy wynik spośród biorących udział w teście sprzętów).

- pełna recenzja »