Laptopy gamingowe 2018. Test modeli tradycyjnych i Max-Q Design

Przetestowaliśmy wybrane modele laptopów gamingowych z układami graficznymi Nvidia GeForce. Na warsztat wzięliśmy konstrukcje tradycyjne oraz wersje dla najbardziej wymagających graczy, noszące oznaczenie Max-Q.

Hyperbook X77VR3

Hyperbook X77VR3

Ocena redakcji PCWorld.pl

Ciekawy model laptopa z oferty polskiej firmy Hyperbook, wyspecjalizowanej w składaniu komputerów na bazie kadłubów Clevo.

Konfiguracja modelu bazuje na topowej karcie Nvidia GeForce GTX 1080. Pracą komputera steruje desktopowy procesor Intela, Core i7-8700, w wariancie z odblokowanym mnożnikiem. Imponującą specyfikację uzupełnia największy w całym teście bufor pamięci RAM – 64 GB w kościach DDR4 2400 MHz.

Dzięki takiemu rozwiązaniu model imponuje wydajnością nawet na tle zdecydowanie droższych konkurentów. Na szczególną uwagę zasługują wyniki w grze „Far Cry 5”. Hyperbook X77VR3 oferuje tu nawet 20-procentową przewagę w zakresie płynności animacji.

Laptop został wyposażony w 17,3-calową matrycę Full HD legitymującą się częstotliwością odświeżania na poziomie 120 Hz. Interesująco prezentuje się również specyfikacja zestawu audio. Dwa głośniki i subwoofer pracują zgodnie ze standardem Sound Blaster Pro Gaming 360. Bez zarzutów prezentuje się zestaw dostępnych interfejsów oferujący aż trzy wyjścia wideo, gniazdo USB C z obsługą Thunderbolt 3, a nawet czytnik kart pamięci.

Ceną bezkompromisowego wyposażenia przy niskich kosztach zakupu jest jakość wykonania sprzętu. Plastikowa obudowa jest poprawnie wykończona, ale nie...

Hyperbook X77VR3 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Mocne podzespoły
 • Wydajność
 • Zestaw audio

Wady:

 • Jakość wykonania
 • Cena

Asus ROG Strix G703GI

Asus ROG Strix G703GI

Ocena redakcji PCWorld.pl

Asus ROG Strix G703GI to najdroższy sprzęt w naszym teście laptopów gamingowych 2018.

Sprzęt oprócz wysokiej ceny wyróżnia się również potężnymi gabarytami. Obudowa z metalową pokrywą ma przeszło 5 cm grubości. Masa urządzenia wraz z akumulatorem to aż 4,7 kg.

Strix G703GI został wyposażony w zestaw topowych podzespołów z kartą graficzną Nvidia GeForce GTX 1080 na czele. Zastosowana jednostka centralna to procesor Intel Core i7-8750H, wsparty przez 32 GB pamięci RAM DDR4 2666 MHz. Użytkownicy, dla których to wciąż zbyt mało, mogą we własnym zakresie podwoić pojemność buforu pamięci.

Miejsce na dane zapewnia dysk SSD M.2 z interfejsem PCIe o pojemności 512 GB. Interesująco prezentuje się również zastosowany ekran o przekątnej 17,3 cala. Wyświetla on obraz o rozdzielczości Full HD przy częstotliwości odświeżania 144 Hz. Producent zapewnia, że czas reakcji matrycy (GTG) to zaledwie 3 ms.

Mimo dużych rozmiarów w obudowie zmieścił się zaledwie podstawowy zestaw złączy: trzy gniazda USB 3.1, wtyk USB C z obsługą Thunderbolt 3, po jednym wyjściu HDMI i mini DisplayPort. Miłym dodatkiem jest natomiast obecność wbudowanego czytnika kart pamięci.

Zestaw audio złożony jest z czterech głośników,...

Asus ROG Strix G703GI - pełna recenzja »

Zalety:

 • Mocna specyfikacja
 • Wydajność

Wady:

 • Gabaryty
 • Cena

HP Omen X 17-ap000nw

HP Omen X 17-ap000nw

Ocena redakcji PCWorld.pl

HP Omen X (17-ap000nw) to urządzenie o nietypowej konstrukcji. Już przy pierwszym kontakcie produkt zaskakuje starannie zaprojektowanym opakowaniem oraz niestandardową budową.

Podświetlana obudowa z niewielkim przeszkleniem na spodzie zaskakuje zastosowaniem dość wysokich zawiasów pokrywy. Dziwne na pozór rozwiązanie okazuje się niezwykle praktyczne, bowiem zauważalnie podnosi ekran, co z kolei pozwala na osiągnięcie wygodniejszej postawy podczas wielogodzinnych rozgrywek.

Najmocniejszą stroną urządzenia jest zastosowana klawiatura. Pomimo niewygórowanej ceny sprzęt oferuje mechaniczne przełączniki, 6 programowalnych przycisków makr oraz indywidualnie programowane podświetlenie wszystkich klawiszy.

Niestety niestandardowa budowa 17-calowca została okupiona dużą masą (4,9 kg) i sporymi rozmiarami. HP Omen X pracuje pod kontrolą procesora 7. generacji - Intel Core i7-7820HK. Towarzyszy mu karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1070 oraz 16 GB pamięci RAM DDR4 2400 MHz z opcją rozbudowy do 32 GB.

Specyfikację uzupełnia zestaw 2 dysków składający się z nośnika HDD o pojemności 1 TB oraz dysku SSD M.2 PCIe o pojemności 256 GB. Zastosowana matryca oferuje obraz Full HD odświeżany z częstotliwością 120 Hz.

HP Omen X 17-ap000nw ma 5 gniazd USB, z czego 2 w formacie USB C z obsługą interfejsu Thunderbolt 3. Nie...

HP Omen X 17-ap000nw - pełna recenzja »

Zalety:

 • Klawiatura
 • Bogaty zestaw złączy

Wady:

 • Duża masa

Acer Predator Helios 500 (NH.Q3NEP.009)

Acer Predator Helios 500 (NH.Q3NEP.009)

Ocena redakcji PCWorld.pl

Ciekawy model laptopa gamingowego o dość atrakcyjnym stosunku ceny do możliwości.

Komputer wyposażono w procesor Core i7-8750H, czyli jedną z najpotężniejszych jednostek mobilnych w ofercie Intela. Ponadto Helios 500 otrzymał kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 1070 oraz 16 GB pamięci RAM DDR4 2133 MHz z opcją rozbudowy do maksymalnie 32 GB.

Wadą omawianego wariantu wyposażenia jest mocno ograniczona przestrzeń na dane. Producent zdecydował się na zastosowanie szybkiego nośnika M.2 PCIe, jednakże jego pojemność na poziomie 256 GB sprawia, że niezbędny staje się zakup dodatkowego dysku.

Atutem konstrukcji jest 17,3-calowy wyświetlacz zapewniający częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz i rozdzielczość Full HD. Dobrze prezentuje się również zestaw oferowanych złączy. Do dyspozycji użytkownika oddano pięciu gniazd USB, z czego dwa w formacie USB C z obsługą interfejsu Thunderbolt 3. Nie zabrakło również wyjść wideo HDMI i DisplayPort oraz dwóch złączy audio.

Wobec solidnej specyfikacji zaskakuje zastosowanie niewielkiego akumulatora o pojemności 3220 mAh. Sprawia on, że czas pracy urządzenia w obciążeniu to zaledwie 45 minut.

Zainstalowana w Heliosie 500 klawiatura nie posiada przełączników...

Acer Predator Helios 500 (NH.Q3NEP.009) - pełna recenzja »

Zalety:

 • Procesor
 • Wyświetlacz z odświeżaniem 144 Hz

Wady:

 • Mała pojemność dysku
 • Pojemność akumulatora

HIRO 850 H05 15,6

HIRO 850 H05 15,6

Ocena redakcji PCWorld.pl

Najtańsza i najprostsza konstrukcja w teście laptopów gamingowych 2018.

HIRO 850 H05 15,6 to urządzenie z oferty NTT sprzedawane pod marką HIRO. Podobnie jak kilka innych modeli w teście laptopów gamingowych 2018 jest to komputer składany na bazie kadłubków Clevo.

HIRO 850 H05 został wyposażony w kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 1060 oraz procesor 7. generacji Intel Core i7-7700HQ. Sprzęt otrzymał 16 GB pamięci DDR4 2400 MHz, a producent nie podaje informacji o możliwości przyszłej jej rozbudowy. Na system i gry przewidziano dysk SSD o pojemności 240 GB.

Niestety nie jest to szybki nośnik PCIe, a jedynie podstawowa konstrukcja z interfejsem SATA. Pozostałe dane mogą być przechowywane na talerzowym dysku HDD o pojemności 1 TB.

HIRO 850 H05 to jednocześnie najmniejszy laptop w teście spośród maszyn wyposażonych w pełnowymiarowe układy graficzne. Małe gabaryty i niska masa (2,3 kg) to zasługa zastosowania niewielkiej matrycy o przekątnej 15,6 cala. Ekran zapewnia częstotliwość odświeżania na poziomie zaledwie 60 Hz.

Niestety w wielu wypadkach wynik ten może zostać uznany za......

HIRO 850 H05 15,6 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Cena
 • Małe gabaryty

Wady:

 • Wyposażenie
 • Wydajność

MSI GS65 Stealth Thin 8RF-003PL

MSI GS65 Stealth Thin 8RF-003PL

Ocena redakcji PCWorld.pl

Test laptopa do gier MSI z kartą graficzną Nvidii, należącego do segmentu Max-Q Design.

Wysoka wydajność sprzętu może zaskakiwać, bowiem jego specyfikacja bazuje na karcie graficznej GeForce GTX 1070 Max-Q, a więc dopiero drugiej najlepszej karcie Nvidii.

Sekret ponadprzeciętnych wyników urządzenia tkwi w procesorze Intel Core i7-8750H, który pozwala na uzyskanie przewagi nad konkurentami stosującymi jeszcze jednostki z poprzedniej generacji.

Laptop wyróżnia się szczególnie w benchmarkach skupionych na pracy procesora, wyniki w grach są natomiast bardzo zbliżone do tych notowanych przez konkurencyjne konstrukcje.

Kolejnym atutem modelu jest zastosowany wyświetlacz Full HD o przekątnej 15,6 cala oraz częstotliwości odświeżania 144 Hz. Niewielka, misternie wykończona obudowa została wykonana z metalu. Masa całego komputera to zaledwie 1,9 kg.

Pomimo małych gabarytów imponująco prezentują się możliwości zastosowanego akumulatora, który przy pełnym obciążeniu pozwala na 1,5 godz. pracy urządzenia.

Producent stara się zwiększyć atrakcyjność sprzętu poprzez stosowanie rozwiązań projektowanych przez znane i cenione marki. Klawiatura z indywidualnym podświetleniem LED RGB została opracowana przy...

MSI GS65 Stealth Thin 8RF-003PL - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wydajność
 • Akumulator

Acer Predator Triton 700

Acer Predator Triton 700

Ocena redakcji PCWorld.pl

Test laptopa do gier Acera z kartą graficzną Nvidii, należącego do segmentu Max-Q Design.

Atrakcyjny wygląd to zasługa niezwykłego rozwiązania konstrukcyjnego wykorzystującego przesunięcie klawiatury do samej dolnej krawędzi obudowy. Dzięki temu przestrzeń nad klawiszami mogła zostać zagospodarowana na instalację przeszklenia, ujawniającego podświetlany system chłodzący laptopa.

Co ciekawe, szklany panel działa również jako całkiem precyzyjny touchpad. Metalowa obudowa o skromnych gabarytach pomieściła wydajny zestaw podzespołów, obejmujący topową kartę graficzną GeForce GTX 1080 Max-Q oraz aż 32 GB pamięci RAM. Imponuje także zastosowanie dwóch dysków SSD M.2 z szyną PCIe i to o pojemności 512 GB każdy.

Najsłabszym punktem specyfikacji wydaje się procesor: jest to wprawdzie flagowa jednostka z rodziny Intel Core i7, ale jeszcze z poprzedniej generacji, oznaczona symbolem i7-7700HQ.

Laptop dobrze radzi sobie w grach odnotowując średnio 81 kl./s w „Wiedźminie 3” oraz 143 kl./s w „Wolfenstein II: The New Colossus”, i to przy maksymalnych ustawieniach graficznych. Zastosowany wyświetlacz to panel Full HD o przekątnej 15,6 cala oraz częstotliwością odświeżania 120 Hz.

Niewielka obudowa pomieściła...

Acer Predator Triton 700 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Stylistyka
 • Mechaniczna klawiatura
 • System audio

Wady:

 • Procesor starszej generacji

Asus ROG Zephyrus GX501VI

Asus ROG Zephyrus GX501VI

Ocena redakcji PCWorld.pl

Test laptopa do gier Asusa z kartą graficzną Nvidii, należącego do segmentu Max-Q Design.

W związku z instalacją dużego układu graficznego producent zdecydował się na nieszablonowe rozwiązania konstrukcyjne: klawiaturę przeniesiono do dolnej krawędzi obudowy, a obok niej został umieszczony touchpad.

Wciśnięcie dodatkowego przycisku funkcyjnego sprawia, że na powierzchni gładzika wyświetlana jest klawiatura numeryczna obsługiwana dotykowo. Niestety wolna przestrzeń nad klawiszami nie została zagospodarowana.

Specyfikacja komputera obejmuje kartę graficzną GeForce GTX 1080 Max-Q oraz 24 GB pamięci RAM DDR4 2400 MHz. Niestety testowany egzemplarz pracował pod kontrolą leciwego procesora i7-7700HQ, a w polskich sklepach wciąż próżno szukać nowszego wariantu z jednostką Core i7 8. generacji.

Zainstalowany dysk to model SSD M.2 z interfejsem PCIe o pojemności 512 GB. Tak skonfigurowana specyfikacja nie zachwyca w benchmarkach, ale oferuje bardzo dobre wyniki w grach. Na uwagę zasługuje pomiar średniej płynności w grze „Far Cry 5” – 87 kl./s przy maksymalnych nastawach graficznych.

Model został wyposażony w 15,6-calową matrycę Full HD o częstotliwości odświeżania 120 Hz. Niewielka i należycie wykonana...

Asus ROG Zephyrus GX501VI - pełna recenzja »

Zalety:

 • Bardzo dobre wyniki w grach

Wady:

 • Procesor starszej generacji
 • Mała liczba złączy

Hyperbook SL950 VR2 (P955ER)

Hyperbook SL950 VR2 (P955ER)

Ocena redakcji PCWorld.pl

Test laptopa do gier marki Hyperbook z kartą graficzną Nvidii, należącego do segmentu Max-Q Design.

Drugi najtańszy laptop w teście. Pomimo niewygórowanej ceny urządzenie charakteryzuje się przyzwoitą specyfikacją – procesor Intel Core i7 8. generacji, Core i7-8750H, stosowany w najwydajniejszych modelach laptopów gamingowych.

Za wyświetlanie obrazu odpowiada układ Nvidia GeForce GTX 1070 Max-Q, a odpowiednią efektywność przetwarzania danych zapewnia 16 GB pamięci RAM DDR4 2666 MHz. Bufor pamięci można rozbudować do 32 GB.

Niewielka obudowa została wykonana w większej części z metalu, a jej masa to zaledwie 1,9 kg. Pomimo skromnych gabarytów producent zdołał pomieścić zaskakująco bogaty zestaw złączy: cztery wtyki USB 3.0, dwa USB C, wyjście HDMI i dwa wyjścia mini DisplayPort.

Dodatkowo znalazło się miejsce na dwa gniazda miniJack, a nawet czytnik kart pamięci i slot na karty SIM.

Laptop cechuje się dość przeciętną wydajnością w grach pomimo specyfikacji identycznej jak najlepsza w teście laptopów Max-Q Design konstrukcja MSI GS65 Stealth Thin 8RF-003PL. Bardzo dobrze prezentuje się jedynie wynik w benchmarku PCMark 10 (4935 pkt) oraz płynność rozgrywki w „Wolfenstein II: The New Colossus” (średni wynik na...

Hyperbook SL950 VR2 (P955ER) - pełna recenzja »

Zalety:

 • Cena
 • Bogaty zestaw złączy

Wady:

 • Przeciętna wydajność w grach

Dream Machines GS1070-15PL33

Dream Machines GS1070-15PL33

Ocena redakcji PCWorld.pl

Test laptopa gamingowego typu Max-Q Design, wyprodukowanego przez polską firmę Dream Machines.

Komputery od Dream Machines to konstrukcje składane na podstawie kadłubków Clevo. Model GS1070-15PL33 jest urządzeniem wyposażonym w kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 1070 Max-Q oraz procesor Intel 8. generacji Core i7-8750H.

Zainstalowana pamięć RAM to moduły DDR4 2400 MHz o pojemności 16 GB z opcją rozbudowy do 32 GB. Specyfikację uzupełnia szybki dysk SSD PCIe o pojemności aż 500 GB.

Podobnie, jak bezpośredni konkurenci, np. MSI GS65 Stealth Thin 8RF-003PL, Acer Predator Triton 700, Asus Zephyrus GX501VI czy Hyperbook SL950 VR2, laptop dysponuje 15,6-calową matrycą IPS LED o rozdzielczości Full HD. Niestety panel zapewnia częstotliwość odświeżania na poziomie zaledwie 60 Hz, co wydaje się być poziomem zbyt niskim biorąc pod uwagę przyzwoitą specyfikację techniczną.

Zdecydowanie lepiej prezentuje się zestaw złączy obejmujący pięć gniazd USB (w tym dwa typu C), wyjście HDMI, dwa wyjścia DisplayPort oraz dwa wtyki audio. Ciekawym akcentem jest także obecność czytnika kart pamięci oraz modemu GSM ze slotem na karty SIM. Metalowa obudowa mieści również membranową klawiaturę z trzystrefowym podświetleniem RGB LED.

Pomi...

Dream Machines GS1070-15PL33 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Przyzwoita specyfikacja
 • Modem GSM ze slotem kart SIM

Laptopy gamingowe 2018. Jak testowaliśmy

Podstawowym kryterium oceny laptopów gamingowych była wydajność. Wiarygodnym narzędziem do porównania możliwości poszczególnych maszyn są syntetyczne benchmarki. Zestaw wykorzystanych programów objął:

 • PC Mark 10 – program weryfikujący ogólną sprawność urządzenia w uniwersalnych zastosowaniach,
 • 3D Mark Time Spy – program sprawdzający możliwości graficzne urządzenia w grach, z użyciem bibliotek DirectX 12,
 • Cinebench R15 CPU – program symulujący proces renderingu do sprawdzenia efektywności pracy procesora, szczególnie wielowątkowej,
 • Cinebench R15 OpenGL – program weryfikujący wydajność karty graficznej podczas pracy w środowisku OpenGL,
 • Final Fantasy XV Benchmark – program bazujący na grze „Final Fantasy XV”, weryfikujący wydajność laptopa w tej konkretnej produkcji. Wynik powyżej 2999 pkt oznacza płynną rozgrywkę. Wynik przekraczający 5999 pkt oznacza możliwość zastosowania maksymalnych ustawień graficznych z zachowaniem płynności animacji.

Weryfikacja syntetyczna została uzupełniona o testy użytkowe w trzech popularnych grach AAA. Pod uwagę była brana średnia i minimalna płynność animacji. Wszystkie testy były wykonywane na najwyższych ustawieniach graficznych i w rozdzielczości Full HD. Biorąc pod uwagę klasę urządzeń, jako wynik poprawny zaliczana była płynność minimum 30 kl./s i średnia co najmniej 60 kl./s. Do pomiaru posłużył program Fraps. Wszystkie testy wydajnościowe były przeprowadzane z podłączonym zasilaniem sieciowym.

Ocena końcowa obejmuje wyniki wydajności oraz noty za podstawową specyfikację, wyposażenie dodatkowe i jakość wykonania sprzętu.

Laptopy gamingowe 2018. Wyniki testów syntetycznych (benchmarki)

Test laptopów do gier 2018 - modele tradycyjne (wyniki benchmarków syntetycznych, pkt, więcej=lepiej)

Test laptopów do gier 2018 - modele tradycyjne (wyniki benchmarków syntetycznych, pkt, więcej=lepiej)

Test laptopów do gier 2018 - modele Max-Q Design (wyniki benchmarków syntetycznych, pkt, więcej=lepiej)

Test laptopów do gier 2018 - modele Max-Q Design (wyniki benchmarków syntetycznych, pkt, więcej=lepiej)

Laptopy gamingowe 2018. Wyniki testów w grach

Test laptopów do gier 2018 - modele tradycyjne (wyniki w grach, kl./s średnio, więcej=lepiej)

Test laptopów do gier 2018 - modele tradycyjne (wyniki w grach, kl./s średnio, więcej=lepiej)

Test laptopów do gier 2018 - modele Max-Q Design (wyniki w grach, kl./s średnio, więcej=lepiej)

Test laptopów do gier 2018 - modele Max-Q Design (wyniki w grach, kl./s średnio, więcej=lepiej)

Laptopy gamingowe 2018. Ranking i oceny

Test laptopów gamingowych 2018 - ranking konstrukcji tradycyjnych
Miejsce w teście12335
ModelHyperbook X77VR3Asus ROG Strix G703GIHP Omen X (17.ap-000nw)Acer Predator Helios 500
(NH.Q3NEP.009)
HIRO 850 H05 15,6
Budowa6,36,96,76,66,8
Wyposażenie8,28,67,16,96,5
Wydajność9,38,36,76,95,4
Opłacalność7,26,96,77,06,8
OCENA KOŃCOWA8,38,16,86,86,1

Test laptopów gamingowych 2018 - ranking konstrukcji Max-Q Design
Miejsce w teście12345
ModelMSI GS65 Stealth Thin 8RF-003PLAcer Predator Triton 700Asus Zephyrus GX501VIHyperbook SL950 VR2Dream Machines GS1070-15PL33
Budowa8,48,48,17,47,3
Wyposażenie6,97,37,17,57,3
Wydajność7,36,86,96,76,6
Opłacalność7,26,86,67,47,3
OCENA KOŃCOWA7,47,37,27,17