Laser w biurze

Drukarki laserowe to wciąż chętnie kupowany sprzęt drukujący do małych i średnich przedsiębiorstw. Są przede wszystkim szybkie, a przy tym tanie w eksploatacji. Na podstawie przeprowadzonych testów wybraliśmy najlepsze konstrukcje w różnych przedziałach cenowych.

Canon i-SENSYS LBP6670dn

Canon i-SENSYS LBP6670dn

Ocena redakcji PCWorld.pl

Urządzenie Canona ma dwie ważne cechy. Pierwsza to stosunkowo niewielkie rozmiary – powinno się zmieścić na każdym biurku. Podajnik na 250 arkuszy standardowego papieru jest umieszczony w dolnej części obudowy. Na jej górze zamontowano dodatkowe przyciski i podświetlany 5-wierszowy wyświetlacz LCD, który ułatwia konfigurację i dostęp do opcji. Obudowa wykonana jest z dobrego plastiku.

Mechanizm drukujący jest szybki i pracuje z szybkością ponad 30 str./ min (wynik testu), a na wydruk pierwszej strony czeka się dosłownie kilka sekund, co przy tej cenie urządzenia jest bardzo dobrym wynikiem. Canon i-SENSYS LBP6670dn ma też moduł dupleksu, który pozwala na automatyczne dwustronne drukowanie dokumentów. Toner dołączany do drukarki wystarcza na wydrukowanie ok. 2100 stron, jednak docelowy jest trzy razy pojemniejszy (6400 stron). Koszt drukowania jest więc niewysoki – 7 gr/str. (przy wykorzystaniu najwydajniejszego tonera). Warto też wspomnieć o funkcjonalnym oprogramowaniu, które jest intuicyjne i proste w obsłudze, podobnie jak instalacja drukarki, która nie powinna sprawiać problemów nawet niedoświadczonym użytkownikom. Wbudowana karta sieciowa pozwala na podłączenie urządzenia do firmowej czy domowej sieci i korzystanie z niego przez kilka osób. Dzięki rozdzielczości wydruku do 1200 x 1200 dpi drukarka zapewnia bezproblemową pracę niezależnie od obciążenia. Wbudowana gigabitowa karta sieciowa gwarantuje szybką obsługę wymagających zadań bez wpływu na wydajność sieci. Warto też...

Canon i-SENSYS LBP6670dn - pełna recenzja »

Zalety:

 • Kompaktowe rozmiary
 • Wyposażenie
 • Wytrzymały mechanizm drukujący

Wady:

 • Niezbyt duża wydajność tonerów

OKI B401

OKI B401

Ocena redakcji PCWorld.pl

To nowoczesna drukarka z mechanizmem wykorzystującym diody LED zamiast lasera. Zwarta i kompaktowa konstrukcja (244 x 387 x 364 mm) sprawia, że urządzenie bez problemów zmieści się na każdym biurku. Maksymalne miesięczne obciążenie to 30 tysięcy stron, jednak producent zaleca, aby nie przekraczało 2 tysięcy stron. Ta liczba wydaje się wystarczająca dla małych przedsiębiorstw.

OKI B401 oferuje prosty i wydajny mechanizm drukujący oraz zwartą, mocną obudowę z dobrego plastiku. Drukarka wyposażona jest w standardową szufladę o pojemności 250 arkuszy zwykłego papieru, umieszczoną na dole obudowy. Podniesienie górnej klapy umożliwia dostanie się do mechanizmu drukującego i wymianę tonera. Obsługa drukarki jest banalnie prosta i poradzą sobie z tym nawet niedoświadczeni użytkownicy. Instalacja oprogramowania również nie sprawia żadnych problemów, wystarczy najpierw uruchomić program instalacyjny (znajduje się na dodawanej do drukarki płytce CD), a potem postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Wydajność mechanizmu drukującego producent określił na 29 str./min, co potwierdziły nasze testy. Drukowanie z rozdzielczością 600 czy 1200 dpi przebiega niemal w identycznym czasie (różnice mieszczą się w granicach błędu pomiarowego). Dopiero zastosowanie najlepszego trybu jakości nieco wydłuża cały proces, ale i tak jest lepiej niż w wypadku standardowych drukarek laserowych z tego przedziału cenowego. Warto wspomnieć też o bardzo szybkim mechanizmie dwustronnego drukowania...

OKI B401 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Kompaktowe rozmiary
 • Dobry stosunek ceny do możliwości
 • Prosta instalacja i obsługa

Wady:

 • Tonery o przeciętnej wydajności

Kyocera Ecosys FS-1061DN

Kyocera Ecosys FS-1061DN

Ocena redakcji PCWorld.pl

Kyocera Ecosys FS-1061DN to drukarka o kompaktowych wymiarach i sporych możliwościach. Jej obudowa, wykonana z dobrego plastiku, bez problemów zmieści się nawet na małym biurku (358 x 276 x 241 mm). Podajnik na 250 arkuszy standardowego papieru jest wysunięty z przodu obudowy i można go szybko zdemontować, gdy drukarka nie jest wykorzystywana. Na górnym panelu urządzenia zamontowano dwa standardowe przyciski do obsługi drukarki (Go i Cancel) oraz dodatkowy, do uruchamiania cichego trybu drukowania.

Mechanizm drukujący pracuje dosyć szybko – pozwala na drukowanie ponad 25 stron na minutę, co przy tej cenie urządzenia jest bardzo dobrym wynikiem. Kyocera Ecosys FS-1061DN ma też moduł dupleksu, który pozwala na automatyczne dwustronne drukowanie dokumentów. Toner dołączany do urządzenia wystarcza mniej więcej na tysiąc stron, jednak docelowy jest dwa razy pojemniejszy (2100 stron). Koszty drukowania nie są ę najmniejsze (12 gr/str.), ale cena tego modelu jest bardzo przystępna. Wbudowana kart sieciowa pozwala na podłączenie urządzenia do firmowej czy domowej sieci i korzystanie z niego przez kilka osób. Tryb cichego drukowania umożliwia zauważalne zredukowanie głośności pracy, ale kosztem wydłużenia (prawie dwukrotnie) czasu drukowania. Warto z niego skorzystać, podobnie jak trybu EcoSave, który pozwala na drukowanie dokumentów przy mniejszym zużyciu tonera. Mocną stroną tej drukarki jest również ceramiczny bęben, który pozwala na wydrukowanie ok. 100 tysięcy stron (średnia to ok. 30 tysięcy stron), czyli kilkakrotnie więcej niż toner. To spore udogodnienie i oszczędność, a przy tym...

Kyocera Ecosys FS-1061DN - pełna recenzja »

Zalety:

 • Przystępna cena
 • Funkcja cichego drukowania
 • Prosta instalacja i obsługa

Wady:

 • Tonery o przeciętnej wydajności

Brother HL-5470DW

Brother HL-5470DW

Ocena redakcji PCWorld.pl

Ta niepozorna drukarka przypomina kilkadziesiąt innych konstrukcji, jednak wnętrze kryje dobrze przemyślany mechanizm drukujący. Pozwala też na zastosowanie tonerów o wysokiej wydajności. Samo drukowanie przebiega szybko i bez problemów, bo urządzenie potrafi pracować nawet z szybkością 30 str./min, czego dowiodły wyniki testów (producent deklaruje, że szybkość drukowania sięga nawet 38 str./min). Na wydruk pierwszej strony czeka się 9 sekund.

Przydatny jest też tryb cichego drukowania. To funkcja coraz częściej implementowana w drukarkach biurowych. Naszym zdaniem powinna być w każdym modelu, bo zwiększa komfort pracy z urządzeniem. Szkoda tylko, że producent nie pomyślał o dołączeniu dodatkowego przycisku uruchamiającego tryb cichego drukowania, takiego jak w modelu Kyocera Ecosys FS-1061DN. Ponadto wyświetlacz jest niewielki i mało czytelny. Mechanizm druku jest za to superoszczędny. Pozwala on na wykorzystanie pojemnych tonerów o wydajności 8000 stron! Dzięki nim Brother HL-5470DW okazuje się jedną z najtańszych w eksploatacji drukarek (5 gr/str.).

Brother HL-5470DW - pełna recenzja »

Zalety:

 • Szybkość drukowania
 • Tryb cichego drukowania
 • Niskie koszty druku

Wady:

 • Wysoka cena

O ile drukarki atramentowe są wypierane przez atramentowe urządzenia wielofunkcyjne (połączenie drukarki, skanera i kopiarki), to laserowe w dalszym ciągu mają się dobrze. To sprzęt popularny w małych i średnich przedsiębiorstwach, gdzie nie ma potrzeby drukowania w kolorze. Są, co prawda, nieco droższe od atramentowych odpowiedników, ale w zamian oferują niższe koszty druku, choć ta różnica nie jest już tak duża jak kiedyś.

Tania czy droga

Rozrzut w cenach drukarek laserowych jest dosyć duży. Najtańsze konstrukcje kupić można już za 200–300 zł, podczas gdy za najbardziej zaawansowane modele zapłacisz nawet 10-krotnie więcej. Trzeba przy tym zaznaczyć, że droższe drukarki nie zawsze okazują się szybsze i wydajniejsze, ponieważ na ich cenę wpływa w istotny sposób dodatkowe wyposażenie, np. wbudowany moduł dupleksu (drukowanie dwustronne), bezprzewodowa karta sieciowa czy dodatkowe pojemniki na papier. Tanie drukarki laserowe mono z reguły sprawdzą się w domowych firmach, gdzie obciążenie mechanizmu drukującego jest niezbyt duże, a dodatkowe funkcje sieciowe nie są potrzebne, ponieważ drukarka podłączana jest bezpośrednio do gniazda USB w komputerze.

Najtańsze modele, chociaż kuszą ceną, w praktyce są drogie w eksploatacji, a często koszt wymiany zużytego tonera na nowy jest niewiele niższy od ceny samego urządzenia. Dlatego wybierając drukarkę do pracy w firmie należy się kierować nie ceną, a kosztem materiałów eksploatacyjnych.

Bardziej zaawansowane drukarki laserowe monochromatyczne to dobry wybór dla małych i średnich przedsiębiorstw, bo dzięki np. wbudowanej karcie sieciowej z jednego urządzenia może korzystać więcej osób.

LED czy laser

Termin „drukarka laserowa” nie do końca oddaje rzeczywistą ofertę rynkową, ponieważ coraz częściej zamiast lasera używane jest światło LED (diody półprzewodnikowe). W dużym skrócie w tego typu drukarkach działo laserowe zastąpiono matrycą składającą się z diod LED, które naświetlają obraz na bębnie pobierającym toner. Od lat w tej technologii wykonywane są np. produkty OKI. Teraz coraz częściej tego typu mechanizm drukujący znaleźć można w modelach innych producentów, np. Samsunga.

Mechanizm LED ma mniej ruchomych części niż laserowy, korzystający ze skomplikowanego systemu, dlatego jest tańszy w produkcji. Jednak w tego typu drukarkach fizyczna rozdzielczość zależy od gęstości rozmieszczenia diod LED, a jednorodność naświetlania – od jednolitości parametrów indywidualnych elementów półprzewodnikowych. W efekcie rzadko stosuje się drukarki LED tam, gdzie wymagana jest jakość i wierność odwzorowania kolorów. W zastosowaniach biurowych i domowych obie technologie się jednak równie dobrze, jeżeli chodzi o jakość wydruków. Za LED-owymi przemawia natomiast fakt, że mechanizm drukujący w wyższej rozdzielczości nie zmniejsza nominalnej szybkości drukowania. W drukarkach laserowych pojedyncze źródło światła stara się odwzorować coraz więcej punktów na cal – DPI – co spowalnia ich pracę. Modele LED korzystają z jednej diody na punkt, niezależnie od rozdzielczości. Dzięki temu zawsze pracują szybko, nawet w kolorze.

Nie szybkość, a oszczędność

Wbrew powszechnym opiniom podstawowy parametr podawany przez producentów, czyli szybkość drukowania, nie jest już tak istotny, ponieważ obecnie nawet najprostsze i najtańsze laserówki czy modele LED potrafią wydrukować 16–20 stron w ciągu minuty. W praktyce drukowanie np. 100-stronicowego dokumentu tekstowego zajmuje im około 5 minut, podczas gdy najszybsze modele robią to mniej więcej w 3 minuty. Różnica nie jest wielka i nie ma odzwierciedlenia w cenach urządzeń. Istota problemu tkwi natomiast w wyposażeniu i kosztach eksploatacji. Dopiero analiza tych parametrów może dać pełny obraz sytuacji i dostarczyć argumentów przemawiających za kupnem droższego urządzenia zamiast najtańszego.

Sprawdź, zanim kupisz

Startowy toner (o najmniejszej wydajności, dodawany do drukarki) może pozwolić na wydruk do tysiąca stron. Taka ilość robi duże wrażenie, ale tylko na użytkownikach atramentówek. W wypadku modeli laserowych toner pozwalający na wydrukowanie ponad 2 tysięcy stron przy 5-procentowym zaczernieniu to standard. O wiele lepszym wyborem okazują się tonery o zwiększonej objętości, które pozwalają na wydrukowanie od 3 do 4 tysięcy stron. Wtedy koszt druku pojedynczej strony spada kilkakrotnie. Nie wszystkie drukarki pozwalają na zastosowanie tonerów o zwiększonej objętości. Dotyczy to szczególnie modeli najpopularniejszych – czyli najtańszych – które okazują się najdroższe w eksploatacji.

Oto przykład. Toner startowy do drukarki Samsunga, kosztującej nieco ponad 200 zł, wystarcza na wydrukowanie ok. 700 stron. Cena nowego, pozwalającego na wydrukowanie ok. 1500 stron, niemal dorównuje cenie drukarki. Koszt wydrukowania pojedynczej strony jest bardzo wysoki i wynosi (przy 5-procentowym zaczernieniu) 15 gr. Tymczasem drukarka o ok. 200 zł droższa (OKI B401) pozwala na używanie pojemniejszego tonera (o wydajności 2,5 tysiąca stron), więc koszt wydruku spada o 1/3.