Laserem i w kolorze - test najciekawszych MFP

Biurkowe urządzenie wielofunkcyjne z opcją druku kolorowego można bez większych problemów kupić za mniej niż 1500 zł. Wybierając model z modułem komunikacji bezprzewodowej i podajnikiem ADF, zapewnimy sobie ten sam zakres możliwości co w przypadku kombajnu drukującego. Sprawdziliśmy, na co można liczyć, kupując niedrogi, ale zaawansowany sprzęt do małego biura.

Kyocera ECOSYS M5526cdw

Kyocera ECOSYS M5526cdw

Ocena redakcji PCWorld.pl

Zaawansowane urządzenie, które można nabyć w jednym z dwóch wariantów. Dopisek „cdw” w przypadku testowanego modelu oznacza, że na jego wyposażeniu znajduje się moduł komunikacji wi-fi.

Cena tak skonfigurowanego MFP jest o ok. 500 zł wyższa od ceny podstawowej wersji z oznaczeniem „cdn”. Urządzenie ma moduł drukowania i kopiowania dwustronnego. Do dyspozycji użytkownika oddano kasetę na 250 arkuszy papieru oraz podajnik ręczny na 50 arkuszy. Moduł ADF może pomieścić 50 kartek, a odbiornik papieru – do 150 kartek. Urządzenie jest obsługiwane za pomocą intuicyjnego, kolorowego panelu dotykowego. Menu jest dostępne w języku polskim.

Wbudowane 512 MB pamięci RAM wystarcza do sprawnego działania w małym biurze. Administrator może zabezpieczyć drukarkę hasłem oraz zastosować filtr IP. Dostarczanie materiałów do wydruku jest łatwiejsze dzięki wyprowadzonemu na przód urządzenia gniazdu USB. Drukarka jest bardzo wydajna, jeżeli chodzi o czas przygotowywania wydruków, zarówno jedno-, jak i dwustronnych. Piętą achillesową maszyny jest tempo kopiowania obszernych dokumentów. Ograniczenia związane z ilością dostępnej pamięci sprawiają, że urządzenie przetwarza materiały w seriach po trzy strony A4. Jakość wydruków kolorowych można ocenić jako bardzo dobrą, a głośność pracy urządzenia wypada poprawnie. Niestety...

Kyocera ECOSYS M5526cdw - pełna recenzja »

Zalety:

 • Dwustronny ADF
 • Faks
 • Wysoka wydajność pracy

Wady:

 • Dość wysokie koszty eksploatacji

OKI MC563dn

OKI MC563dn

Ocena redakcji PCWorld.pl

Urządzenia marki OKI należą do najbardziej charakterystycznych na rynku. Producent kieruje ofertę do zaawansowanych użytkowników, dlatego obsługa, zestaw funkcji, a nawet wygląd maszyny odbiegają od tego, co znajdziemy u konkurentów.

jednej strony mamy ogrom dedykowanych aplikacji i narzędzi ułatwiających wdrożenie stosunkowo małego urządzenia w zaawansowanych systemach sieciowo-informatycznych, z drugiej obsługa początkującemu użytkownikowi może wydać się skomplikowana.

Sprzęt jest sterowany za pomocą przycisków fizycznych i monochromatycznego wyświetlacza i nawet instalacja pełnego zestawu sterowników przebiega nieco dłużej niż u konkurentów. Ponadto urządzenie jest bardzo ciężkie (31 kg) i głośne. Dlatego też MC563dn to sprzęt, którego nie rekomendujemy do domowego biura. Osoby, które mogą wybaczyć niewielkie utrudnienia instalacyjne, docenią niezwykle szybką pracę maszyny – szczególnie drukowanie dwustronne i kopiowanie. Wzorowo prezentuje się również jakość wydruku grafik kolorowych. Wyposażenie urządzenia obejmuje moduł druku i kopiowania dwustronnego, gniazdo USB wyprowadzone na front oraz kartę sieciową LAN. Ilość wbudowanej pamięci to aż 1 GB. Wadą jest brak modułu wi-fi, ale tę niedogodność skutecznie rekompensuje cena urządzenia na poziomie 1200 zł oraz niezwykle niski koszt wydruku – 43 gr za pojedynczy wydruk kolorowy.

OKI MC563dn - pełna recenzja »

Zalety:

 • Dwustronny ADF
 • Atrakcyjna cena
 • Niskie koszty wydruków
 • Zaawansowane funkcje konfiguracji

Wady:

 • Nieintuicyjna obsługa

Canon i-SENSYS MF735Cx

Canon i-SENSYS MF735Cx

Ocena redakcji PCWorld.pl

Topowy przedstawiciel serii i-SENSYS MF730. Wyróżnikiem modelu za blisko 2000 zł jest bogate wyposażenie.

Do dyspozycji użytkownika oddano moduły dwustronnego drukowania i dwustronny ADF. Przy wykorzystaniu dwóch gniazd USB można przesyłać materiały do wydruków bezpośrednio z nośników przenośnych. Nie zabrakło również opcji komunikacji bezprzewodowej – wyposażenie obejmuje wi-fi oraz czytnik NFC. Wśród dostępnych udogodnień z zakresu bezpieczeństwa można wymienić opcję bezpiecznego drukowania, a także filtry IP i MAC.

Sprzęt jest obsługiwany z poziomu kolorowego wyświetlacza dotykowego, a interfejs drukarki jest w języku polskim, charakteryzując się przy tym dużą intuicyjnością. Mechanizm drukujący może czerpać papier z kasety na 250 arkuszy lub podajnika wielofunkcyjnego na 50 arkuszy. Moduł ADF może pomieścić do 50 kartek, a pojemność odbiornika wydruków to 150 arkuszy. Bufor pamięci o pojemności 1 GB nie pomógł urządzeniu wygrać konkursu na najszybsze urządzenie w teście. Urządzenie Canona odnotowało najsłabsze wyniki, oferując w zamian bardzo dobrą jakość wydruków kolorowych i niski koszt pojedynczego wydruku – 44 groszy za stronę w kolorze. Do wad MF735Cx trzeba zaliczyć zaledwie roczną gwarancję udzielaną...

Canon i-SENSYS MF735Cx - pełna recenzja »

Zalety:

 • Dwustronny ADF
 • Wi-Fi
 • NFC
 • 1GB pamięci
 • Niski koszt wydruków

Wady:

 • Tylko rok gwarancji
 • Wysoka cena

Brother DCP-L3550CDW

Brother DCP-L3550CDW

Ocena redakcji PCWorld.pl

Idealne urządzenie do najmniejszych biur domowych, a także dla użytkowników oczekujących pełnego zestawu funkcji w dobrej cenie i w przystępnym wydaniu.

Maszyna wyceniona na około 1400 zł pracuje w technologii LED tworząc wydruki w rozdzielczości 600 × 600 dpi. Niewielka konstrukcja waży zaledwie 23 kg. Zapewnia przy tym dostęp do kasety na 250 arkuszy papieru, odbiornika na 150 kartek i podajnika ręcznego do pojedynczych arkuszy. Sprzęt wyposażono w moduł ADF, ale wyłącznie z opcją skanowania jednostronnego. Jego pojemność wynosi 50 arkuszy. Producent nie przewidział możliwości rozbudowy żadnego z podajników. Specyfikacja nie obejmuje również modułu faksu i gniazda USB do drukowania bezpośrednio z przenośnych nośników. Zastosowany skaner pracuje w wysokiej rozdzielczości – 1200 × 2400 dpi. Wśród udogodnień odnajdziemy natomiast moduł komunikacji wi-fi, sensowny zestaw zabezpieczeń oraz kolorowy, dotykowy panel z wzorowo opracowanym interfejsem.

Wydajność pracy nie zachwyca – zawodzi zarówno niewielki moduł pamięci RAM (512 MB), jak i same mechanizmy drukujące – chociaż trzeba przyznać, że działają niezwykle cicho. Przeciętnie prezentują się również wydruki kolorowe, a koszt pojedynczego to ok. 72 gr za stronę. Producent zasługuje na pochwałę za dostępność 3-letniej...

Brother DCP-L3550CDW - pełna recenzja »

Zalety:

 • Niska cena
 • Małe gabaryty
 • Moduł ADF
 • Intuicyjna obsługa

Wady:

 • Powolna praca

Podstawowe modele MFP (ang. multifunction printer) drukujące w kolorze i zapewniające jednostronny automatyczny podajnik dokumentów (ADF) są dostępne do nabycia nawet za mniej niż 1000 zł. Jeżeli wyłożymy kolejne 500 zł, możemy liczyć na podstawowe wsparcie z zakresu bezpieczeństwa, wyświetlacz z dotykowym interfejsem, faks, a nawet dwustronny podajnik kopiarki. Taki sprzęt jawi się jako idealne rozwiązanie do małego biznesu. Nasze laboratorium przetestowało pięć modeli z oferty najpopularniejszych producentów, poszukując idealnej drukarki wielofunkcyjnej. Wyniki testów oraz wnioski dotyczące zakupów prezentujemy w niniejszym artykule.

Oczywiście zakres funkcji niewielkiego urządzenia MFP nie pokrywa w pełni funkcjonalności profesjonalnych kombajnów biurowych. Listę potencjalnych braków otwierają chociażby systemy bezpieczeństwa, rozwiązania z zakresu druku podążającego i kontroli dostępu, funkcje pozwalające na wdrożenie urządzenia do biurowego systemu automatyzacji. Zazwyczaj odnajdziemy je tylko w nielicznych tanich MFP, i to w mocno ograniczonym zakresie. Jeśli prowadzimy jednoosobową działalność albo dostęp do drukarki ma niewielka liczba pracowników, to te braki nie powinny okazać się dotkliwe.

Różnice dotyczą też wydajności. Mały kombajn, kosztujący kilkanaście tys. zł, poradzi sobie z miesięcznym obciążeniem do kilkuset tysięcy wydruków, osiągając przy tym szybkość ok. 50 kartek na minutę. Zaawansowane modele biurkowe (minimum 4 tys. zł) wydrukują już 10-15 tys. stron miesięcznie przy wydajności 35-40 wydruków na minutę. Wydajność urządzeń objętych naszym testem wynosi zazwyczaj około 5000 stron miesięcznie przy szybkości nieprzekraczającej 30 wydruków na minutę.

Piotr Parys, Trade Marketing Manager w OKI Europe (Polska)

Piotr Parys, Trade Marketing Manager w OKI Europe (Polska)

Szukanie oszczędności i optymalizacja kosztów to dziś priorytet wielu firm. W tym kontekście atrakcyjne dla nich urządzenie drukujące to takie, które im te oszczędności zapewni. Z tej perspektywy ważne są więc energooszczędne funkcje, ekologiczne rozwiązania, wysokowydajne tonery, bezawaryjność, możliwość monitorowania i zarządzania systemem druku w firmie, a przede wszystkim funkcje, które pozwalają drukować we własnym zakresie, bez konieczności zlecania na zewnątrz, większości potrzebnych firmie dokumentów, także tych marketingowych i reklamowych. Wszystko to znajdziemy w urządzeniach OKI.

W nowoczesnej firmie, świadomej korzyści, jakie niesie drukowanie na żądanie u siebie, na miejscu, wysokojakościowych kolorowych materiałów, urządzenie drukujące nie tylko jest urządzeniem peryferyjnym, lecz także stanowi integralną część procesów biznesowych. Postrzeganie druku w takich firmach coraz częściej jest takie, że dobry MFP drukujący na nietypowych nośnikach może zwiększać przychody przedsiębiorstwa z każdej branży. Nieważne czy jesteśmy właścicielem sklepu, biura architektonicznego, agencji nieruchomości, czy po prostu potrzebujemy drukarki w biurze, mając urządzenie OKI u siebie możemy nie tylko zoptymalizować procesy druku w firmie, lecz także zyskać urządzenie pozwalające drukować na szerokiej gamie nośników.

Możemy więc tworzyć najróżniejsze dokumenty, od wizytówek poprzez ulotki w formacie A6, plakaty, foldery, broszury po kolorowe banery do 1320 mm i materiały o gramaturze nawet do 220 g/m². Staramy się, aby nasze urządzenia zawsze jak najlepiej odpowiadały na potrzeby naszych klientów i mogły być sercem firmowego systemu druku, niezależnie od tego, czy jest to urządzenie klasy korporacyjnej, czy też desktopowe, z niższej półki cenowej. MC563 to szybkie i ekonomiczne urządzenie, które drukuje na szerokiej gamie nośników zawsze z tą samą, niezwykle wysoką jakością.

Kiedy to się opłaca

W firmie najczęściej drukuje się w czerni, dzięki czemu można sięgać po tańsze urządzenia i ograniczyć wydatki na materiały eksploatacyjne. Druk kolorowy zaliczy się już do sprecyzowanych oczekiwań klienta biznesowego. Zazwyczaj nie chodzi jednak o wydruki zdjęć i obrazków. Najlepsze do tworzenia wysokiej wydruków graficznych są drukarki atramentowe. Cechuje je jednak stosunkowo powolna praca, mała wydajność i wysokie koszty eksploatacji. Kolorowe drukarki laserowe sprawdzają się natomiast przy wydruku broszur, zaproszeń, ofert czy materiałów na dopracowanym papierze firmowym. Sprzęt tego typu poradzi sobie z dużym obciążeniem, zapewniając wysokie tempo dostarczania kolejnych dokumentów. Oczywiście koszty wydruku będą wyraźnie większe niż w przypadku urządzeń czarno-białych, ale wciąż zdecydowanie niższe niż w drukarkach atramentowych na kartridże.

Inną funkcją MFP oczekiwaną przez użytkowników jest kopiowanie. Sprzęt wart 1000 zł powinien bezwzględnie posiadać moduł ADF, czyli podajnik automatycznie rotujący dokumenty na skanerze. W cenie do 1500 zł na rynku dostępnych jest zaledwie kilka modeli z dwustronnym ADF-em i właśnie takich urządzeń warto w szczególności szukać. Maszyny tego typu pozwolą nam skopiować dwustronnie do 50 arkuszy bez ingerencji użytkownika.

Przed zakupem warto zweryfikować dostępność wbudowanych fabrycznie modułów komunikacji. Szczególnie w małych biurach komunikacja bezprzewodowa może być na wagę złota. Dużym zaskoczeniem może być fakt, że gniazda USB do szybkiego drukowania z pamięci przenośnej wcale nie są standardem w MFP. Tego typu udogodnienia znajdziemy nawet w najtańszych urządzeniach domowych, ale jeśli chcemy korzystać z nich również w biurze, powinniśmy dokładnie sprawdzić specyfikację, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki.

Często popełnianym błędem jest ocena opłacalności zakupu na podstawie porównania cen urządzeń. Tymczasem nasz test wykazał, że różnica kosztu wydruku 100 stron w kolorze może przekroczyć nawet 50 zł. Wobec tego nawet w przypadku małej firmy różnica cen zakupu na poziomie 200 czy 300 zł może zwrócić się w ciągu pierwszego roku użytkowania. Warto pamiętać, że tylko w przypadku niektórych urządzeń koszty eksploatacji będą obejmować same tonery. Tymczasem raz na kilkanaście tysięcy stron wymiany mogą wymagać również bębny. Jeszcze rzadziej wymieniane są pasy transmisyjne. Najrzadziej wymianie podlegają utrwalacze – mają zazwyczaj bardzo wysoką wydajność, a cena ich zakupu może sprawić, że lepszym wyborem będzie zakup nowego urządzenia.

Jak testowaliśmy

Nasz sprawdzian jakości objął pięć urządzeń MFP. Sprawdzaliśmy wydajność pracy mechanizmu drukującego i kopiującego, czyli czasu od rozpoczęcia faktycznej pracy do jej pełnego zakończenia. Wyjątkiem jest czas wydruku pierwszej strony: od wywołania pliku na komputerze do chwili zakończenia drukowania – czyli obejmuje również wybudzanie urządzenia, przesyłanie oraz przetwarzanie danych.

Oceną została objęta również jakość fotograficznych wydruków kolorowych na papierze kserograficznym. Listę dopełniły testy dotyczące wygody obsługi urządzenia, głośności jego pracy czy podatności na występowanie błędów.