Monitory LCD LED 27-32" dla grafików

Przetestowaliśmy 10 monitorów o rozdzielczości WQHD (2560 x 1440 pikseli) do zastosowań profesjonalnych, o przekątnej minimum 27". Oceniliśmy parametry i jakość obrazu, wyjaśniamy też, na co zwracać uwagę przy zakupie takiego panelu.

Monitory do zastosowań profesjonalnych przestały kojarzyć się wyłącznie z najdroższymi panelami za 4000 zł lub więcej. Owszem, takie modele ciągle są dostępne i zapewniają bezkompromisową jakość obrazu, jednak monitory dwukrotnie tańsze oferują nierzadko podobne możliwości – różnice nie są duże.

Ekrany z wyższej półki oparte są na matrycach IPS lub AH-IPS. Jeśli jednak spotkasz się z panelem określanym jako „profesjonalny”, ale będzie miał inną matrycę, nie powinieneś go od razu przekreślać. Jedynie monitory na matrycach TN nie nadają się dla grafików i projektantów, ale żaden z producentów nie używa określenia „zastosowania profesjonalne” w ich przypadku – byłoby to jawne wprowadzanie w błąd.

Dostępne panele oferują wysokiej jakości matryce, które mogą pochwalić się szerokimi kątami widzenia (178 stopni) i dobrym odwzorowaniem kolorów, mają też podświetlanie LED. Dzięki temu konstruktorzy mogą projektować mniejsze gabarytowo (cieńsze) ramki, spada też zużycie prądu. Obecnie dostępne panele 27" Wide-Quad HD pobierają mniej więcej tyle samo energii elektrycznej, ile 24-calowe modele Full HD sprzed pięciu lat.

Monitory LCD LED 27-32" dla grafików

NEC PA272W

Graficy mogą mieć zastrzeżenia do podświetlenia LED-owego z uwagi na historyczne problemy z równomiernością podświetlania. Jakieś pięć lat temu często spotykało się z monitorami LCD LED, które nie mogły zapewnić równomiernej luminancji na całej powierzchni ekranu – przykładowo, na środku ekranu luminancja wynosiła 140 cd/m2, a w lewym górnym rogu już tylko 100 cd/m2. Podobnie było z temperaturą barwową: na środku ekranu mogło być 6500 kelwinów, a w jednym z rogów – 6000. Obecnie problem ten zminimalizowano.

Monitory LCD LED 27-32" dla grafików - wygoda obsługi

Szybko przyzwyczaisz się do większej przestrzeni roboczej i docenisz rozdzielczość WQHD. Można np. otworzyć obok siebie dwa okna programów bez konieczności zmniejszania treści, czy też wyświetlać dwie strony internetowe w pełnym rozmiarze. Duży ekran z tak wysoką rozdzielczością poniekąd może zastąpić konfiguracje dwumonitorowe, składające się z dwóch paneli 22" albo z połączenia laptop + monitor zewnętrzny.

Jednocześnie odradzamy zakup dużego ekranu do pracy biurowej. Do poczty elektronicznej czy pakietu Office wystarczy mniejszy monitor – w przypadku tak dużego ekranu jak 27" WQHD występuje dużo pustej, niewykorzystanej przestrzeni. To zmusza jedynie do częstszego poruszania kursorem i negatywnie wpływa na produktywność. Dlatego monitory do zastosowań profesjonalnych to głównie sprzęt dla grafików i projektantów, ale oczywiście są wyjątki od reguły.

Monitory LCD LED 27-32" dla grafików

LG 27MB85Z

Kolejnym wnioskiem z testu jest wysoka ocena ergonomii. Kilka lat temu takie funkcje, jak: regulacja wysokości, obrót w poziomie czy pivot, tj. tryb portretowy do wyświetlania stron internetowych i długich dokumentów, były zarezerwowane wyłącznie dla najdroższych modeli (a przestawianie dużych i ciężkich monitorów nie należy do przyjemnych). Wygodę obsługi urządzenia poprawia też hub USB. Znajdziesz go w większości monitorów, a przydaje się on przede wszystkim wtedy, gdy korzystasz z laptopa, który najczęściej ma tylko dwa lub trzy porty USB. Dodatkowe USB w monitorze łatwo wtedy docenić.

Już za ok. 2400 zł można stać się posiadaczem panelu 27-calowego, który ma dobrą ergonomię, świetną matrycę, bardzo dobrze odwzorowuje kolory i nie zużywa dużo prądu.

Monitory LCD LED 27-32" dla grafików - jak testowaliśmy

Maksymalna i minimalna luminancja (czerń) została zmierzone za pomocą kolorymetru X-Rite i1 Display 2. Współczynnik deltaE określiliśmy kalibratorem X-Rite i1Display Pro. DeltaE to parametr określający różnicę barw – stosuje się go do określania odchylenia np. pomiędzy odbitką próbną a nakładową prosto z drukarni. Przyjmuje się, że przy deltaE równym 3 różnica jest niezauważalna, między 3 a 7 – zauważalna, a gdy deltaE jest większe niż 7, różnica jest już wyraźnie widoczna.

W teście przyznawaliśmy po jednym punkcie za wynik uzyskany w przypadku minimalnej deltaE, średniej oraz maksymalnej – łącznie każdy monitor mógł tutaj zdobyć 3 pkt. Przyjęliśmy, że jeśli minimalna deltaE wynosi mniej niż 3, średnia mniej niż 4, a maksymalna mniej niż 7, wtedy monitor otrzymuje 3 pkt. Aby określić deltaE, wybraliśmy próbkę wzorcową IT8.7-4 CMYK GRACoL 2006 (1619 odcieni) w oprogramowaniu X-Rite do kalibracji. Dzięki temu mogliśmy precyzyjnie ustalić, czy monitor wyświetla takie kolory, jakie wyjdą później w druku na gotowym materiale (np. ulotce, folderze, dokumencie).

Monitory LCD LED 27-32" dla grafików

EIZO ColorEdge CS270

W oprogramowaniu do kalibracji sprawdziliśmy też równomierność podświetlania. Przyjęliśmy, że jeśli względem wartości zmierzonej na środki następuje zmiana w luminancji na poziomie do 15 cd/m2, wtedy monitor otrzymuje 1 pkt, a także jeśli względem zmierzonej na środku temperatury barwowej następuje zmiana wynosząca do 150 K, to skutkuje to przyznaniem punktu.

Zmierzyliśmy też pobór prądu. Zużycie energii po kalibracji monitorów do temperatury barwowej 6500 K i luminancji 120 cd/m2 wliczało się do wyniku oceny końcowej. Jeśli w tych ustawieniach monitor zużywał 50 W lub mniej, otrzymywał 1 pkt. Zużycie przy maksymalnej jasności i kontraście podajemy jedynie w celach informacyjnych. Dzięki temu można sprawdzić, ile prądu monitor zużywa maksymalnie.

Ile cali dla rozdzielczości WQHD?

Większość monitorów w naszym teście to urządzenia o 27-calowych przekątnych. Rodzynkiem w tym gronie jest ekran 32” – Philips BDM3270QP/00. Czy w rozdzielczości WQHD pracuje się lepiej na mniejszym czy większym ekranie?

Philips BDM3270QP

Im mniejszy rozmiar piksela, tym monitor potrafi wyświetlić więcej szczegółów, ale równocześnie zmniejsza się wielkość elementów graficznych i czcionek. Naszym zdaniem rozdzielczość 2560 x 1440 prezentuje się dobrze na monitorach 27" i praca jest komfortowa, choć trzeba się przyzwyczaić do stosunkowo małych czcionek (ciągle są one jednak czytelne).

Niektóre osoby docenią pracę na 32-calowym monitorze WQHD. Elementy graficzne są na nim większe, co ma duże znaczenie w przypadku okien aplikacji, które nie chcą się skalować. O ile bowiem Windows ma funkcję skalowania i interfejs systemu dostosowuje się do posiadanego sprzętu, o tyle niektóre aplikacje, zwłaszcza starsze, powstawały z myślą o mniejszych rozdzielczościach i nie obsługują skalowania. Upewnij się przed zakupem monitora, czy posiadane oprogramowanie będzie dobrze współpracować z wysoką rozdzielczością.

Jeśli zależy ci na trybie WQHD, ale używasz starszych programów, lepszym wyborem jest monitor o przekątnej 32". Problemem nie są z kolei strony internetowe – przeglądarki pozwalają je dowolnie powiększać i pomniejszać, włącznie z czcionkami.

Monitory LCD LED 27-32" dla grafików - na co zwracać uwagę

Wielu producentów chwali się, że ich monitory odwzorowują 99% przestrzeni kolorów Adobe RGB, ale z naszych testów wynika, że warto zwracać uwagę również na informację, czy monitor był fabrycznie kalibrowany. Jeśli był, często przekłada się to na zauważalnie lepsze odwzorowanie kolorów.

Ważne są złącza, w jakie monitor jest wyposażony, oraz jakie ma komputer, do którego chcemy go podłączyć. Monitory 27-calowe wyższej klasy oferują przede wszystkim złącza cyfrowe – standardem są HDMI i DisplayPort. Komputer współpracujący z monitorem również powinien oferować odpowiednie złącza – w przeciwnym razie może okazać się, że nie uda ci się skonfigurować monitora w nominalnej rozdzielczości WQHD przy odświeżaniu 60 Hz. Dla przykładu, DisplayPort 1.2 obsługuje rozdzielczości do 3840 x 2160 (4K) przy częstotliwości odświeżania 60 Hz, podczas gdy HDMI 1.4 współpracuje z tymi samymi rozdzielczościami, ale przy 30 Hz. Dopiero HDMI 2.0 oferuje 60 Hz przy tak wysokich rozdzielczościach.

Monitory LCD LED 27-32" dla grafików

AOC Q2770PQU

Do poprawnej obsługi monitorów WQHD czy 4K potrzebna jest również odpowiednia karta graficzna. W wypadku rozdzielczości WQHD nie powinno być jednak problemu, ponieważ większość komputerów stacjonarnych i laptopów obsługuje ten tryb – nawet zintegrowany układ graficzny Intel HD 4000 obsługuje rozdzielczość WQHD, jeśli tylko skorzystasz ze złącza DisplayPort. W zależności od tego, jakie zadania chcesz realizować, komputer powinien mieć również wydajny procesor. Jeśli np. zechcesz odtwarzać wideo w jakości 4K na YouTube, komputer z dwurdzeniowym procesorem i wspomnianą grafiką Intel HD 4000 nie będzie wystarczająco wydajny – obciążenie procesora będzie wynosić ok. 100%, przez co film nie będzie odtwarzany płynnie. Warto więc przed zakupem ustalić, czy posiadany sprzęt rzeczywiście sprawdzi się w rozdzielczości WQHD.

NEC PA272W

Monitory z najwyższej półki kupuje się ze względu na jakość matrycy i nie inaczej jest z modelem PA272W. W testach uzyskał doskonałe noty.

NEC PA272W nie tylko zapewnia znakomite odwzorowanie kolorów (średnia deltaE – 2,5), ale też ma świetną równomierność podświetlania, przez co możesz być pewien, że pracując na tym monitorze, twoje projekty będą wyglądać jak w druku, w dodatku niezależnie od tego, czy wyświetlasz je na środku ekranu czy w dowolnym jego miejscu.

Pod względem designu PA272W raczej nie zachwyca. Producent skupił się na wnętrzu, ale chyba zapomniał, że wygląd monitora również się liczy. Jest on nie tylko bardzo ciężki (prawie 13 kg), ale też toporny. Na szczęście, NEC zatroszczył się o ergonomię i nie trzeba podnosić monitora, aby go przesunąć.

Jest możliwość regulacji na boki, w górę/dół, a także jest funkcja pivot. Ciekawą opcją jest natychmiastowa wizualizacja projektów w różnych warunkach oświetlenia, w tym celu należy skorzystać z odpowiedniego ustawienia Picture-in-Picture.

NEC PA272W - procedura testowa

Maksymalna i minimalna luminancja (czerń) została zmierzone za pomocą kolorymetru X-Rite i1 Display 2. Współczynnik deltaE określiliśmy kalibratorem X-Rite i1Display Pro. DeltaE to parametr określający różnicę barw – stosuje się go do określania odchylenia np. pomiędzy odbitką próbną a nakładową prosto z drukarni. Przyjmuje się, że przy deltaE równym 3 różnica jest niezauważalna, między 3 a 7 – zauważalna, a gdy deltaE jest większe niż 7, różnica jest już wyraźnie widoczna.

W teście przyznawaliśmy po jednym punkcie za wynik uzyskany w przypadku minimalnej deltaE, średniej oraz maksymalnej – łącznie każdy monitor mógł tutaj zdobyć 3 pkt. Przyjęliśmy, że jeśli minimalna deltaE wynosi mniej niż 3, średnia mniej niż 4, a maksymalna mniej niż 7, wtedy monitor otrzymuje 3 pkt. Aby określić deltaE, wybraliśmy próbkę wzorcową IT8.7-4 CMYK GRACoL 2006 (1619 odcieni) w oprogramowaniu X-Rite do kalibracji. Dzięki temu mogliśmy precyzyjnie ustalić, czy monitor wyświetla takie kolory, jakie wyjdą później w druku na gotowym materiale (np. ulotce, folderze, dokumencie).

NEC PA272W - krzywa kolorów (po lewej) i zakres barw (objęty trójkątem). Test wykonany kolorymetrem w ustawieniach 6400-500K, przy luminancji 120 cd/m2.

W oprogramowaniu do kalibracji sprawdziliśmy też równomierność podświetlania. Przyjęliśmy, że jeśli względem wartości zmierzonej na środki następuje zmiana w luminancji na poziomie do 15 cd/m2, wtedy monitor otrzymuje 1 pkt, a także jeśli względem zmierzonej na środku temperatury barwowej następuje zmiana wynosząca do 150 K, to skutkuje to przyznaniem punktu.

NEC PA272W - równomierność podświetlenia

Zmierzyliśmy też pobór prądu. Zużycie energii po kalibracji monitorów do temperatury barwowej 6500 K i luminancji 120 cd/m2 wliczało się do wyniku oceny końcowej. Jeśli w tych ustawieniach monitor zużywał 50 W lub mniej, otrzymywał 1 pkt. Zużycie przy maksymalnej jasności i kontraście podajemy jedynie w celach informacyjnych. Dzięki temu można sprawdzić, ile prądu monitor zużywa maksymalnie.

- pełna recenzja »

LG 27MB85Z

Nie spodziewaliśmy się, że ten kosztujący 2500 zł monitor będzie w stanie osiągnąć tak dobre wyniki w teście pomiaru odwzorowania kolorów.

Tymczasem LG 27MB85Z nie ustępuje pod tym względem zwycięzcy testu. Nieco słabiej poradził sobie już w teście równomierności podświetlenia, jednak uzyskane wyniki mieszczą się w granicach normy i nie powinny wpłynąć negatywnie na codzienną pracę z obróbką grafiki.

Mocna strona LG to design. Monitor jest atrakcyjny, znacznie cieńszy i lżejszy niż modele NEC PA272W i EIZO ColorEdge CS270, a do tego oferuje nawet polskojęzyczne menu OSD. LG stawia też na nowoczesne złącza, oferując m.in. Thunderbolt 2. Do tego możesz liczyć na ergonomiczną konstrukcję.

LG 27MB85Z, choć nie oferuje tak doskonałej równomierności jak drożsi rywale, i tak zasługuje na wysokie noty, a jego cena powoduje, że nie mieliśmy wątpliwości o przyznaniu mu wyróżnienia o najlepszej opłacalności.

LG 27MB85Z - procedura testowa

Maksymalna i minimalna luminancja (czerń) została zmierzone za pomocą kolorymetru X-Rite i1 Display 2. Współczynnik deltaE określiliśmy kalibratorem X-Rite i1Display Pro (wypożyczony z firmy X-Rite Photo Europe). DeltaE to parametr określający różnicę barw – stosuje się go do określania odchylenia np. pomiędzy odbitką próbną a nakładową prosto z drukarni. Przyjmuje się, że przy deltaE równym 3 różnica jest niezauważalna, między 3 a 7 – zauważalna, a gdy deltaE jest większe niż 7, różnica jest już wyraźnie widoczna.

W teście przyznawaliśmy po jednym punkcie za wynik uzyskany w przypadku minimalnej deltaE, średniej oraz maksymalnej – łącznie każdy monitor mógł tutaj zdobyć 3 pkt. Przyjęliśmy, że jeśli minimalna deltaE wynosi mniej niż 3, średnia mniej niż 4, a maksymalna mniej niż 7, wtedy monitor otrzymuje 3 pkt. Aby określić deltaE, wybraliśmy próbkę wzorcową IT8.7-4 CMYK GRACoL 2006 (1619 odcieni) w oprogramowaniu X-Rite do kalibracji. Dzięki temu mogliśmy precyzyjnie ustalić, czy monitor wyświetla takie kolory, jakie wyjdą później w druku na gotowym materiale (np. ulotce, folderze, dokumencie).

LG 27MB85Z - krzywa kolorów (po lewej) i zakres barw (objęty trójkątem). Test wykonany kolorymetrem w ustawieniach 6400-500K, przy luminancji 120 cd/m2.

W oprogramowaniu do kalibracji sprawdziliśmy też równomierność podświetlania. Przyjęliśmy, że jeśli względem wartości zmierzonej na środki następuje zmiana w luminancji na poziomie do 15 cd/m2, wtedy monitor otrzymuje 1 pkt, a także jeśli względem zmierzonej na środku temperatury barwowej następuje zmiana wynosząca do 150 K, to skutkuje to przyznaniem punktu.

LG 27MB85Z - równomierność podświetlenia

Zmierzyliśmy też pobór prądu. Zużycie energii po kalibracji monitorów do temperatury barwowej 6500 K i luminancji 120 cd/m2 wliczało się do wyniku oceny końcowej. Jeśli w tych ustawieniach monitor zużywał 50 W lub mniej, otrzymywał 1 pkt. Zużycie przy maksymalnej jasności i kontraście podajemy jedynie w celach informacyjnych. Dzięki temu można sprawdzić, ile prądu monitor zużywa maksymalnie.

- pełna recenzja »

EIZO ColorEdge CS270

EIZO ColorEdge CS270 to monitor o dyskusyjnym wzornictwie – jest toporny i fatalnie prezentuje się na biurku. Ale w kategoriach czysto merytorycznych, gdy liczy się jakość i możliwości matrycy, nie ma sobie równych.

Firma stosuje nawet autorski układ ASIC, stworzony specjalnie do zastosowań graficznych. Polega on na własnych algorytmach przy przetwarzaniu kolorów i robi to najlepiej na rynku.

ColorEdge CS270 uzyskał najlepsze wyniki w teście odwzorowywania kolorów – deltaE nie wynosiła więcej niż 3 pkt. nawet w teście "maks. DeltaE". To robi wrażenie. Monitor nie zajął wyższego miejsca tylko dlatego, że ma gorsze wyposażenie niż np. NEC PA272W. Nie tylko oferuje mniej schematów w menu OSD, ale też mniej złączy. Jeśli EIZO w przyszłości przyłoży się bardziej także do wyposażenia dodatkowego, niż tylko do jakości matrycy, może oferować bezkonkurencyjne monitory.

Niemniej sumarycznie ocena końcowa jest tylko nieznacznie niższa i monitor EIZO polecamy w takim samym stopniu, jak model NEC.

EIZO ColorEdge CS270 - procedura testowa

Maksymalna i minimalna luminancja (czerń) została zmierzone za pomocą kolorymetru X-Rite i1 Display 2. Współczynnik deltaE określiliśmy kalibratorem X-Rite i1Display Pro (wypożyczony z firmy X-Rite Photo Europe). DeltaE to parametr określający różnicę barw – stosuje się go do określania odchylenia np. pomiędzy odbitką próbną a nakładową prosto z drukarni. Przyjmuje się, że przy deltaE równym 3 różnica jest niezauważalna, między 3 a 7 – zauważalna, a gdy deltaE jest większe niż 7, różnica jest już wyraźnie widoczna.

W teście przyznawaliśmy po jednym punkcie za wynik uzyskany w przypadku minimalnej deltaE, średniej oraz maksymalnej – łącznie każdy monitor mógł tutaj zdobyć 3 pkt. Przyjęliśmy, że jeśli minimalna deltaE wynosi mniej niż 3, średnia mniej niż 4, a maksymalna mniej niż 7, wtedy monitor otrzymuje 3 pkt. Aby określić deltaE, wybraliśmy próbkę wzorcową IT8.7-4 CMYK GRACoL 2006 (1619 odcieni) w oprogramowaniu X-Rite do kalibracji. Dzięki temu mogliśmy precyzyjnie ustalić, czy monitor wyświetla takie kolory, jakie wyjdą później w druku na gotowym materiale (np. ulotce, folderze, dokumencie).

EIZO ColorEdge CS270 - krzywa kolorów (po lewej) i zakres barw (objęty trójkątem). Test wykonany kolorymetrem w ustawieniach 6400-500K, przy luminancji 120 cd/m2.

W oprogramowaniu do kalibracji sprawdziliśmy też równomierność podświetlania. Przyjęliśmy, że jeśli względem wartości zmierzonej na środki następuje zmiana w luminancji na poziomie do 15 cd/m2, wtedy monitor otrzymuje 1 pkt, a także jeśli względem zmierzonej na środku temperatury barwowej następuje zmiana wynosząca do 150 K, to skutkuje to przyznaniem punktu.

EIZO ColorEdge CS270 - równomierność podświetlenia

Zmierzyliśmy też pobór prądu. Zużycie energii po kalibracji monitorów do temperatury barwowej 6500 K i luminancji 120 cd/m2 wliczało się do wyniku oceny końcowej. Jeśli w tych ustawieniach monitor zużywał 50 W lub mniej, otrzymywał 1 pkt. Zużycie przy maksymalnej jasności i kontraście podajemy jedynie w celach informacyjnych. Dzięki temu można sprawdzić, ile prądu monitor zużywa maksymalnie.

- pełna recenzja »

Philips BDM3270QP/00

Philips BDM3270QP/00 to jedyny w teście monitorów WQHD ekran o przekątnej 32". Pracę na nim oceniamy pozytywnie.

Czcionki i elementy graficzne programów są większe, więc jeśli masz problem ze wzrokiem, albo używasz starszych aplikacji, które nie radzą sobie ze skalowaniem, zakup modelu o przekątnej 32 cali będzie lepszym wyjściem.

Monitor dobrze wypadł w teście odwzorowania kolorów, choć maksymalna deltaE wynosiła już ponad 7 pkt., więc niektóre odcienie mogą nie wyglądać w rzeczywistości tak, jak na ekranie. Średnia deltaE jest jednak w pełni zadowalająca, dlatego ten panel jesteśmy jeszcze w stanie polecić profesjonalistom, którzy przygotowują materiały takie jak ulotki czy foldery. Równomierność podświetlania oceniamy podobnie jak w monitorze LG – jest zadowalająca.

Pozytywnie zaskoczyło nas zużycie prądu. W skalibrowanych ustawieniach 6500 K (temperatura barwowa) oraz 120 cd/m2 (luminancja), monitor zużywał tylko 39 W. To wyraźnie mniej niż niektóre modele 27-calowe. Na wyróżnienie zasługuje również ergonomia oraz wyposażenie dodatkowe. Monitor obsługuje m.in. technologię MHL, dzięki której może łatwo współpracować z urządzeniami mobilnymi.

Philips BDM3270QP/00 - procedura testowa

Maksymalna i minimalna luminancja (czerń) została zmierzone za pomocą kolorymetru X-Rite i1 Display 2. Współczynnik deltaE określiliśmy kalibratorem X-Rite i1Display Pro (wypożyczony z firmy X-Rite Photo Europe). DeltaE to parametr określający różnicę barw – stosuje się go do określania odchylenia np. pomiędzy odbitką próbną a nakładową prosto z drukarni. Przyjmuje się, że przy deltaE równym 3 różnica jest niezauważalna, między 3 a 7 – zauważalna, a gdy deltaE jest większe niż 7, różnica jest już wyraźnie widoczna.

W teście przyznawaliśmy po jednym punkcie za wynik uzyskany w przypadku minimalnej deltaE, średniej oraz maksymalnej – łącznie każdy monitor mógł tutaj zdobyć 3 pkt. Przyjęliśmy, że jeśli minimalna deltaE wynosi mniej niż 3, średnia mniej niż 4, a maksymalna mniej niż 7, wtedy monitor otrzymuje 3 pkt. Aby określić deltaE, wybraliśmy próbkę wzorcową IT8.7-4 CMYK GRACoL 2006 (1619 odcieni) w oprogramowaniu X-Rite do kalibracji. Dzięki temu mogliśmy precyzyjnie ustalić, czy monitor wyświetla takie kolory, jakie wyjdą później w druku na gotowym materiale (np. ulotce, folderze, dokumencie).

Philips BDM3270QP/00 - krzywa kolorów (po lewej) i zakres barw (objęty trójkątem). Test wykonany kolorymetrem w ustawieniach 6400-500K, przy luminancji 120 cd/m2.

W oprogramowaniu do kalibracji sprawdziliśmy też równomierność podświetlania. Przyjęliśmy, że jeśli względem wartości zmierzonej na środki następuje zmiana w luminancji na poziomie do 15 cd/m2, wtedy monitor otrzymuje 1 pkt, a także jeśli względem zmierzonej na środku temperatury barwowej następuje zmiana wynosząca do 150 K, to skutkuje to przyznaniem punktu.

Philips BDM3270QP/00 - równomierność podświetlenia

Zmierzyliśmy też pobór prądu. Zużycie energii po kalibracji monitorów do temperatury barwowej 6500 K i luminancji 120 cd/m2 wliczało się do wyniku oceny końcowej. Jeśli w tych ustawieniach monitor zużywał 50 W lub mniej, otrzymywał 1 pkt. Zużycie przy maksymalnej jasności i kontraście podajemy jedynie w celach informacyjnych. Dzięki temu można sprawdzić, ile prądu monitor zużywa maksymalnie.

- pełna recenzja »

AOC Q2770PQU

AOC Q2770PQU, jako jedyny monitor w teście ekranów WQHD, został wyposażony w matrycę Super PLS.

To matryca opracowana przez Samsunga i wprowadzona na rynek pod koniec 2010 r. Jest alternatywą dla popularnej IPS, głównie produkowanej przez LG. Według Samsunga matryca Super PLS ma lepsze kąty widzenia i jakość obrazu, a przy tym koszt produkcji jest niższy. Monitor AOC zajął wprawdzie piąte miejsce w teście, ale i tak oceniamy go dobrze – zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę, że jego cena wynosi zaledwie 1700 zł. Tak niska cena może być faktycznie zasługą matrycy Super PLS i biorąc pod uwagę, że wyniki testów są dobre, mamy nadzieję, że na rynku pojawi się więcej monitorów wykorzystujących tę technologię.

Q2770PQU tylko w teście maksymalnej deltaE uzyskał wynik gorszy od przyjętego wzorca, a w pozostałych testach poradził sobie już zadowalająco. Docenić należy też ergonomiczną konstrukcję (zwłaszcza jak na tę kategorię cenową), polskojęzyczne menu OSD oraz niskie zużycie prądu. Monitor AOC jest bardzo jasny (maksymalna zmierzona luminancja to 319 cd/m2), jednak do codziennej pracy zalecane jest zmniejszenie jej do poziomu 120–140 cd/m2.

AOC Q2770PQU - procedura testowa

Maksymalna i minimalna luminancja (czerń) została zmierzone za pomocą kolorymetru X-Rite i1 Display 2. Współczynnik deltaE określiliśmy kalibratorem X-Rite i1Display Pro (wypożyczony z firmy X-Rite Photo Europe). DeltaE to parametr określający różnicę barw – stosuje się go do określania odchylenia np. pomiędzy odbitką próbną a nakładową prosto z drukarni. Przyjmuje się, że przy deltaE równym 3 różnica jest niezauważalna, między 3 a 7 – zauważalna, a gdy deltaE jest większe niż 7, różnica jest już wyraźnie widoczna.

W teście przyznawaliśmy po jednym punkcie za wynik uzyskany w przypadku minimalnej deltaE, średniej oraz maksymalnej – łącznie każdy monitor mógł tutaj zdobyć 3 pkt. Przyjęliśmy, że jeśli minimalna deltaE wynosi mniej niż 3, średnia mniej niż 4, a maksymalna mniej niż 7, wtedy monitor otrzymuje 3 pkt. Aby określić deltaE, wybraliśmy próbkę wzorcową IT8.7-4 CMYK GRACoL 2006 (1619 odcieni) w oprogramowaniu X-Rite do kalibracji. Dzięki temu mogliśmy precyzyjnie ustalić, czy monitor wyświetla takie kolory, jakie wyjdą później w druku na gotowym materiale (np. ulotce, folderze, dokumencie).

AOC Q2770PQU - krzywa kolorów (po lewej) i zakres barw (objęty trójkątem). Test wykonany kolorymetrem w ustawieniach 6400-500K, przy luminancji 120 cd/m2.

W oprogramowaniu do kalibracji sprawdziliśmy też równomierność podświetlania. Przyjęliśmy, że jeśli względem wartości zmierzonej na środki następuje zmiana w luminancji na poziomie do 15 cd/m2, wtedy monitor otrzymuje 1 pkt, a także jeśli względem zmierzonej na środku temperatury barwowej następuje zmiana wynosząca do 150 K, to skutkuje to przyznaniem punktu.

AOC Q2770PQU - równomierność podświetlenia

Zmierzyliśmy też pobór prądu. Zużycie energii po kalibracji monitorów do temperatury barwowej 6500 K i luminancji 120 cd/m2 wliczało się do wyniku oceny końcowej. Jeśli w tych ustawieniach monitor zużywał 50 W lub mniej, otrzymywał 1 pkt. Zużycie przy maksymalnej jasności i kontraście podajemy jedynie w celach informacyjnych. Dzięki temu można sprawdzić, ile prądu monitor zużywa maksymalnie.

- pełna recenzja »

ViewSonic VP2770-LED

Choć ViewSonic informuje, że monitor P2770-LED odwzorowuje kolory na dobrym poziomie (deklarowana wartość deltaE wynosi maks. 3) to jednak testy na naszej próbce wykazały co innego.

Zdarzało się, że wartość współczynnika była wyraźnie wyższa, dochodząc nawet do 11,44 pkt. Z tego powodu nie możemy polecić tego panelu użytkownikom, którzy muszą tworzyć na monitorze projekty, które wyglądają później tak samo w druku i zależy im na szybkiej realizacji zleceń, bez konieczności wykonywania częstych tzw. proofów. Oprócz tego monitor ma nierównomiernie podświetloną matrycę – różnice w luminancji między środkiem, a krawędziami ekranu, po skalibrowaniu go do poziomu 120 cd/m2, dochodziły nawet do 20 cd/m2.

Biorąc pod uwagę cenę, VP2770-LED jest monitorem przeciętnym i graficy szukający sprzętu na potrzeby projektowania materiałów WWW mogą znaleźć w tej cenie coś lepszego. Pochwalić możemy za to ergonomię, niemniej wszystkie monitory z testu oferują podobne możliwości regulacji. Standardowe jest również wyposażenie w złącza.

ViewSonic VP2770-LED - procedura testowa

Maksymalna i minimalna luminancja (czerń) została zmierzone za pomocą kolorymetru X-Rite i1 Display 2. Współczynnik deltaE określiliśmy kalibratorem X-Rite i1Display Pro (wypożyczony z firmy X-Rite Photo Europe). DeltaE to parametr określający różnicę barw – stosuje się go do określania odchylenia np. pomiędzy odbitką próbną a nakładową prosto z drukarni. Przyjmuje się, że przy deltaE równym 3 różnica jest niezauważalna, między 3 a 7 – zauważalna, a gdy deltaE jest większe niż 7, różnica jest już wyraźnie widoczna.

W teście przyznawaliśmy po jednym punkcie za wynik uzyskany w przypadku minimalnej deltaE, średniej oraz maksymalnej – łącznie każdy monitor mógł tutaj zdobyć 3 pkt. Przyjęliśmy, że jeśli minimalna deltaE wynosi mniej niż 3, średnia mniej niż 4, a maksymalna mniej niż 7, wtedy monitor otrzymuje 3 pkt. Aby określić deltaE, wybraliśmy próbkę wzorcową IT8.7-4 CMYK GRACoL 2006 (1619 odcieni) w oprogramowaniu X-Rite do kalibracji. Dzięki temu mogliśmy precyzyjnie ustalić, czy monitor wyświetla takie kolory, jakie wyjdą później w druku na gotowym materiale (np. ulotce, folderze, dokumencie).

ViewSonic VP2770-LED - krzywa kolorów (po lewej) i zakres barw (objęty trójkątem). Test wykonany kolorymetrem w ustawieniach 6400-500K, przy luminancji 120 cd/m2.

W oprogramowaniu do kalibracji sprawdziliśmy też równomierność podświetlania. Przyjęliśmy, że jeśli względem wartości zmierzonej na środki następuje zmiana w luminancji na poziomie do 15 cd/m2, wtedy monitor otrzymuje 1 pkt, a także jeśli względem zmierzonej na środku temperatury barwowej następuje zmiana wynosząca do 150 K, to skutkuje to przyznaniem punktu.

ViewSonic VP2770-LED - równomierność podświetlenia

Zmierzyliśmy też pobór prądu. Zużycie energii po kalibracji monitorów do temperatury barwowej 6500 K i luminancji 120 cd/m2 wliczało się do wyniku oceny końcowej. Jeśli w tych ustawieniach monitor zużywał 50 W lub mniej, otrzymywał 1 pkt. Zużycie przy maksymalnej jasności i kontraście podajemy jedynie w celach informacyjnych. Dzięki temu można sprawdzić, ile prądu monitor zużywa maksymalnie.

- pełna recenzja »

Acer CB270HUbmidpr

Monitor ma niską cenę, co jest jego dużą zaletą, jednak jakość obrazu pozostawia tutaj już trochę do życzenia.

Według nas sprawdzi się na biurku osoby projektującej materiały na potrzeby WWW, a nie do druku. Maksymalna wartość współczynnika deltaE wynosi 9,24, a trzeba pamiętać, że po przekroczeniu 7 pkt. różnica w kolorach na monitorze a w druku zaczyna być już łatwo zauważalna.

Na korzyść monitora przemawia mała waga i ergonomiczna konstrukcja. Funkcje takie jak regulacja wysokości czy pivot dawniej nie były dostępne w tak tanich, jak na ten segment, monitorach. Do tego znalazły się również Picture-in-Picture oraz Picture-by-Picture. Osoby zwracające uwagę na wygląd obudowy mogą też docenić jej błyszczącą powłokę – prezentuje się atrakcyjnie, jednak po pewnym czasie widoczne są odciski palców. Szybciej też się brudzi. W monitorze Acer doceniliśmy ponadto menu OSD w j. polskim. Zabrakło natomiast huba USB.

Acer CB270HUbmidpr - procedura testowa

Maksymalna i minimalna luminancja (czerń) została zmierzone za pomocą kolorymetru X-Rite i1 Display 2. Współczynnik deltaE określiliśmy kalibratorem X-Rite i1Display Pro (wypożyczony z firmy X-Rite Photo Europe). DeltaE to parametr określający różnicę barw – stosuje się go do określania odchylenia np. pomiędzy odbitką próbną a nakładową prosto z drukarni. Przyjmuje się, że przy deltaE równym 3 różnica jest niezauważalna, między 3 a 7 – zauważalna, a gdy deltaE jest większe niż 7, różnica jest już wyraźnie widoczna.

W teście przyznawaliśmy po jednym punkcie za wynik uzyskany w przypadku minimalnej deltaE, średniej oraz maksymalnej – łącznie każdy monitor mógł tutaj zdobyć 3 pkt. Przyjęliśmy, że jeśli minimalna deltaE wynosi mniej niż 3, średnia mniej niż 4, a maksymalna mniej niż 7, wtedy monitor otrzymuje 3 pkt. Aby określić deltaE, wybraliśmy próbkę wzorcową IT8.7-4 CMYK GRACoL 2006 (1619 odcieni) w oprogramowaniu X-Rite do kalibracji. Dzięki temu mogliśmy precyzyjnie ustalić, czy monitor wyświetla takie kolory, jakie wyjdą później w druku na gotowym materiale (np. ulotce, folderze, dokumencie).

Acer CB270HUbmidpr - krzywa kolorów (po lewej) i zakres barw (objęty trójkątem). Test wykonany kolorymetrem w ustawieniach 6400-500K, przy luminancji 120 cd/m2.

W oprogramowaniu do kalibracji sprawdziliśmy też równomierność podświetlania. Przyjęliśmy, że jeśli względem wartości zmierzonej na środki następuje zmiana w luminancji na poziomie do 15 cd/m2, wtedy monitor otrzymuje 1 pkt, a także jeśli względem zmierzonej na środku temperatury barwowej następuje zmiana wynosząca do 150 K, to skutkuje to przyznaniem punktu.

Acer CB270HUbmidpr - równomierność podświetlenia

Zmierzyliśmy też pobór prądu. Zużycie energii po kalibracji monitorów do temperatury barwowej 6500 K i luminancji 120 cd/m2 wliczało się do wyniku oceny końcowej. Jeśli w tych ustawieniach monitor zużywał 50 W lub mniej, otrzymywał 1 pkt. Zużycie przy maksymalnej jasności i kontraście podajemy jedynie w celach informacyjnych. Dzięki temu można sprawdzić, ile prądu monitor zużywa maksymalnie.

- pełna recenzja »

Asus PA279Q

Na pierwszy rzut oka monitor Asus PA279Q prezentuje się bardzo dobrze. Jest ergonomiczny, ma menu OSD w języku polskim, a także bogaty zestaw interfejsów, w tym dwa złącza DisplayPort.

Niestety wyniki testów są słabsze – poza akceptowalną równomiernością podświetlenia, PA279Q nie przeszedł pomyślnie ani jednego testu odwzorowania kolorów. Przy zastosowanej przez nas próbce kolorów deltaE – minimalna średnia oraz maksymalna – była zawsze nieco wyższa od dopuszczalnej.

Asus PA279Q sprawdzi się w projektowaniu na potrzeby WWW, do tego ma szereg funkcji dodatkowych, które ułatwiają pracę. Dla przykładu, QuickFit Virtual Scale pozwala sprawdzić rzeczywistą wielkość zdjęć i dokumentów na ekranie przed wydrukiem – monitor wyświetla odpowiednie siatki, których ma łącznie siedem (m.in. dokument A4 zdjęcia 5x7). Jest też funkcja PiP i PbP, możliwość programowania dwóch skrótów OSD, a także 5-kierunkowy przycisk nawigacyjny po OSD. To ostatnie rozwiązanie pierwszy raz znaleźliśmy właśnie w monitorze Asusa i natychmiast przypadło nam do gustu – wprowadzanie zmian w OSD jest szybsze, a przycisk działa z dużą precyzją.

Asus PA279Q - procedura testowa

Maksymalna i minimalna luminancja (czerń) została zmierzone za pomocą kolorymetru X-Rite i1 Display 2. Współczynnik deltaE określiliśmy kalibratorem X-Rite i1Display Pro (wypożyczony z firmy X-Rite Photo Europe). DeltaE to parametr określający różnicę barw – stosuje się go do określania odchylenia np. pomiędzy odbitką próbną a nakładową prosto z drukarni. Przyjmuje się, że przy deltaE równym 3 różnica jest niezauważalna, między 3 a 7 – zauważalna, a gdy deltaE jest większe niż 7, różnica jest już wyraźnie widoczna.

W teście przyznawaliśmy po jednym punkcie za wynik uzyskany w przypadku minimalnej deltaE, średniej oraz maksymalnej – łącznie każdy monitor mógł tutaj zdobyć 3 pkt. Przyjęliśmy, że jeśli minimalna deltaE wynosi mniej niż 3, średnia mniej niż 4, a maksymalna mniej niż 7, wtedy monitor otrzymuje 3 pkt. Aby określić deltaE, wybraliśmy próbkę wzorcową IT8.7-4 CMYK GRACoL 2006 (1619 odcieni) w oprogramowaniu X-Rite do kalibracji. Dzięki temu mogliśmy precyzyjnie ustalić, czy monitor wyświetla takie kolory, jakie wyjdą później w druku na gotowym materiale (np. ulotce, folderze, dokumencie).

Asus PA279Q - krzywa kolorów (po lewej) i zakres barw (objęty trójkątem). Test wykonany kolorymetrem w ustawieniach 6400-500K, przy luminancji 120 cd/m2.

W oprogramowaniu do kalibracji sprawdziliśmy też równomierność podświetlania. Przyjęliśmy, że jeśli względem wartości zmierzonej na środki następuje zmiana w luminancji na poziomie do 15 cd/m2, wtedy monitor otrzymuje 1 pkt, a także jeśli względem zmierzonej na środku temperatury barwowej następuje zmiana wynosząca do 150 K, to skutkuje to przyznaniem punktu.

Asus PA279Q - równomierność podświetlenia

Zmierzyliśmy też pobór prądu. Zużycie energii po kalibracji monitorów do temperatury barwowej 6500 K i luminancji 120 cd/m2 wliczało się do wyniku oceny końcowej. Jeśli w tych ustawieniach monitor zużywał 50 W lub mniej, otrzymywał 1 pkt. Zużycie przy maksymalnej jasności i kontraście podajemy jedynie w celach informacyjnych. Dzięki temu można sprawdzić, ile prądu monitor zużywa maksymalnie.

- pełna recenzja »

Dell U2715H

Dell U2715H jest najładniejszym urządzeniem w teście, ale niestety jakość obrazu nie jest idealna.

Ma srebrną „nogę” i podstawę, które świetnie wyglądają na biurku, a dodatkowo – bardzo cienką ramkę okalającą ekran. Nie tylko wygląda to estetycznie, ale też można dzięki temu tworzyć konfiguracje z dwoma lub większą liczbą monitorów - cienka ramka nie przeszkadza w pracy wielomonitorowej. Monitor ma dwa porty HDMI (MHL), dwa złącza DisplayPort i miniDisplayPort, a także hub USB. Taki zestaw złączy docenią bardziej wymagający użytkownicy. Co ciekawe, nie ma DVI, ale naszym zdaniem nie jest to wada – niemal każdy komputer ma już HDMI albo DisplayPort. Pochwalić należy też ergonomię.

Wszystko to sprawia, że w tej cenie trudno byłoby znaleźć lepszy sprzęt, ale niestety jakość obrazu nie jest idealna. Monitor nie przeszedł testu maks. deltaE, gdzie dopuszczalną wartością jest 7 – uzyskał 10,41. Do tego nie zachwyca równomierność podświetlenia oraz poziom czerni (minimalna luminancja).

Dell U2715H - procedura testowa

Maksymalna i minimalna luminancja (czerń) została zmierzone za pomocą kolorymetru X-Rite i1 Display 2. Współczynnik deltaE określiliśmy kalibratorem X-Rite i1Display Pro (wypożyczony z firmy X-Rite Photo Europe). DeltaE to parametr określający różnicę barw – stosuje się go do określania odchylenia np. pomiędzy odbitką próbną a nakładową prosto z drukarni. Przyjmuje się, że przy deltaE równym 3 różnica jest niezauważalna, między 3 a 7 – zauważalna, a gdy deltaE jest większe niż 7, różnica jest już wyraźnie widoczna.

W teście przyznawaliśmy po jednym punkcie za wynik uzyskany w przypadku minimalnej deltaE, średniej oraz maksymalnej – łącznie każdy monitor mógł tutaj zdobyć 3 pkt. Przyjęliśmy, że jeśli minimalna deltaE wynosi mniej niż 3, średnia mniej niż 4, a maksymalna mniej niż 7, wtedy monitor otrzymuje 3 pkt. Aby określić deltaE, wybraliśmy próbkę wzorcową IT8.7-4 CMYK GRACoL 2006 (1619 odcieni) w oprogramowaniu X-Rite do kalibracji. Dzięki temu mogliśmy precyzyjnie ustalić, czy monitor wyświetla takie kolory, jakie wyjdą później w druku na gotowym materiale (np. ulotce, folderze, dokumencie).

Dell U2715H - krzywa kolorów (po lewej) i zakres barw (objęty trójkątem). Test wykonany kolorymetrem w ustawieniach 6400-500K, przy luminancji 120 cd/m2.

W oprogramowaniu do kalibracji sprawdziliśmy też równomierność podświetlania. Przyjęliśmy, że jeśli względem wartości zmierzonej na środki następuje zmiana w luminancji na poziomie do 15 cd/m2, wtedy monitor otrzymuje 1 pkt, a także jeśli względem zmierzonej na środku temperatury barwowej następuje zmiana wynosząca do 150 K, to skutkuje to przyznaniem punktu.

Dell U2715H - równomierność podświetlenia

Zmierzyliśmy też pobór prądu. Zużycie energii po kalibracji monitorów do temperatury barwowej 6500 K i luminancji 120 cd/m2 wliczało się do wyniku oceny końcowej. Jeśli w tych ustawieniach monitor zużywał 50 W lub mniej, otrzymywał 1 pkt. Zużycie przy maksymalnej jasności i kontraście podajemy jedynie w celach informacyjnych. Dzięki temu można sprawdzić, ile prądu monitor zużywa maksymalnie.

- pełna recenzja »

BenQ BL2710PT

Monitor BenQ BL2710PT uzyskał najgorsze wyniki w teście jakości obrazu.

Zdobył tylko 1 z możliwych 7 pkt w ocenie jakości – za zużycie prądu oraz równomierność podświetlania (luminancja). Nie zdobył natomiast punktu za równomierność podświetlania dot. zmian w temp. barwowej, za czerń, a także nie przeszedł pomyślnie ani jednego testu pomiaru odwzorowania barw – maksymalna deltaE wynosiła aż 22,34 pkt. Z tego powodu monitor nadaje się tylko do prac na potrzeby materiałów WWW lub po prostu wyświetlanych na komputerze, nie zaś do realizacji projektów do druku. Producent zresztą poleca ten sprzęt do oprogramowania CAD/CAM - ma nawet dedykowany tryb pracy, który zwiększa kontrast, przez co każda linia na ekranie jest lepiej widoczna (nie zapomnisz jej narysować w programie).

Poza tym monitor BenQ ma dobre wyposażenie podstawowe – znajdziemy wszystkie potrzebne złącza, menu OSD jest w j. polskim, a dodatkowo zawiera aż 11 różnych schematów. Panel zużywa też relatywnie mało prądu, obudowa ma dobrą ergonomię, a wygląd nie jest toporny.

BenQ BL2710PT - procedura testowa

Maksymalna i minimalna luminancja (czerń) została zmierzone za pomocą kolorymetru X-Rite i1 Display 2. Współczynnik deltaE określiliśmy kalibratorem X-Rite i1Display Pro (wypożyczony z firmy X-Rite Photo Europe). DeltaE to parametr określający różnicę barw – stosuje się go do określania odchylenia np. pomiędzy odbitką próbną a nakładową prosto z drukarni. Przyjmuje się, że przy deltaE równym 3 różnica jest niezauważalna, między 3 a 7 – zauważalna, a gdy deltaE jest większe niż 7, różnica jest już wyraźnie widoczna.

W teście przyznawaliśmy po jednym punkcie za wynik uzyskany w przypadku minimalnej deltaE, średniej oraz maksymalnej – łącznie każdy monitor mógł tutaj zdobyć 3 pkt. Przyjęliśmy, że jeśli minimalna deltaE wynosi mniej niż 3, średnia mniej niż 4, a maksymalna mniej niż 7, wtedy monitor otrzymuje 3 pkt. Aby określić deltaE, wybraliśmy próbkę wzorcową IT8.7-4 CMYK GRACoL 2006 (1619 odcieni) w oprogramowaniu X-Rite do kalibracji. Dzięki temu mogliśmy precyzyjnie ustalić, czy monitor wyświetla takie kolory, jakie wyjdą później w druku na gotowym materiale (np. ulotce, folderze, dokumencie).

BenQ BL2710PT - krzywa kolorów (po lewej) i zakres barw (objęty trójkątem). Test wykonany kolorymetrem w ustawieniach 6400-500K, przy luminancji 120 cd/m2.

W oprogramowaniu do kalibracji sprawdziliśmy też równomierność podświetlania. Przyjęliśmy, że jeśli względem wartości zmierzonej na środki następuje zmiana w luminancji na poziomie do 15 cd/m2, wtedy monitor otrzymuje 1 pkt, a także jeśli względem zmierzonej na środku temperatury barwowej następuje zmiana wynosząca do 150 K, to skutkuje to przyznaniem punktu.

BenQ BL2710PT - równomierność podświetlenia

Zmierzyliśmy też pobór prądu. Zużycie energii po kalibracji monitorów do temperatury barwowej 6500 K i luminancji 120 cd/m2 wliczało się do wyniku oceny końcowej. Jeśli w tych ustawieniach monitor zużywał 50 W lub mniej, otrzymywał 1 pkt. Zużycie przy maksymalnej jasności i kontraście podajemy jedynie w celach informacyjnych. Dzięki temu można sprawdzić, ile prądu monitor zużywa maksymalnie.

- pełna recenzja »