Najbardziej oszczędne monitory LCD - LED 2011

Niskie zużycie energii jest zaletą każdego urządzenia. Monitory nie są tu wyjątkiem. Przedstawiamy ranking - najbardziej oszczędne monitory LCD z LED-ami roku 2011.

Niektóre z nowych monitorów LCD zużywają o wiele mniej energii elektrycznej dzięki zmianie podświetlenia ekranu z jarzeniowego na diodowe, czyli na popularne LED-y. Typowy monitor ze starym rodzajem podświetlenia zużywał 50W, po wymianie na LED-y zapotrzebowanie spadło do 25W. A więc oszczędność może sięgać nawet 50 procent. Zalet niskiego zużycia energii nie trzeba tłumaczyć, są oczywiste. Przedstawiamy najlepsze monitory tego typu o przekątnej 23 i 24 cale.

ViewSonic VG2436wm-LED

ViewSonic VG2436wm-LED ma panoramiczny ekran o przekątnej 23,6 cala i rozdzielczości 1920x1080. Monitor ma podstawę pozwalającą na dowolne dopasowanie położenia ekranu. Matryca jest wykonana w technologii TN i podświetlona LED-ami. Urządzenie wyposażono w dwa rodzaje wejścia cyfrowe DVI oraz analogowe D-Sub.

Budowa

ViewSonic VG2436wm-LED został wyposażony w ekran z krawędziowym podświetleniem LED-owym o przekątnej 23,6 cala, panoramicznych proporcjach i rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Monitor ma wyjątkową podstawę, pozwalającą na dowolne dopasowanie położenia ekranu do preferencji użytkownika. Można regulować wysokość, kąt pochylenia, obracać na boki oraz przestawiać do trybu portretowego. Monitor można też powiesić na ścianie. Urządzenie wyposażono w dwa rodzaje wejścia cyfrowe DVI oraz analogowe D-Sub a także audio do głośników. Matryca jest wykonana w technologii TN, ma typowe kąty widzenia (170 stopni w poziomie i 160 w pionie), kontrast (1000:1), czas reakcji (5 ms) i jest nieco jaśniejsza (300 cd/m2), co pozwala korzystać z monitora z większej odległości.

Możliwości

W menu ekranowym nie ma zbyt wiele. Producent nie przewidział żadnych profili do regulacji obrazu, mamy tylko bezpośrednie ustawienia kontrastu, jasności i temperatury barwowej, w której mamy do wyboru jedną z czterech wartości, sRGB, oraz wybór stopnia wzmocnienia każdego luminoforu z osobna. Z ciekawostek mamy możliwość obrotu menu...

- pełna recenzja »

Iiyama ProLite B2475HDS-B1

Iiyama ProLite B2475HDS jest monitorem LCD z podświetleniem LED. Ekran o panoramicznych proporcjach ma rozdzielczość 1920x1080 pikseli. Monitor ma trzy wejscia sygnałowe, dwa cyfrowe (HDMI i DVI) i analogowe (D-Sub). Podstawa umożliwia regulację wysokości, pochylenia, kierunku oraz pivot.

Budowa

Iiyama ProLite B2475HDS-B1 ma 23,6 calowy ekran FullHD z podświetleniem LED-owym. Wyjątkową cechą monitora jest podstawa pozwalająca na dowolne ustawienie ekranu. Mamy regulację wysokości, pochylenia, kierunku oraz do wyboru tryb portretowy lub krajobrazowy. ProLite B2475HDS można też powiesić na ścianie. Ekran ma proporcje panoramiczne i stosowaną do tego rozdzielczość 1920x1080 pikseli. ProLite B2475HDS wyposażono w trzy wejścia sygnału - dwa cyfrowe (HDMI i DVI) z HDCP i analogowe (VGA) oraz dwa głośniki stereo. Matryca jest wykonana w technologii TN, ma typowe kąty widzenia (170/160 stopni), kontrast (1000:1), czas reakcji (2 ms g2g i 5 ms bwb) i jest nieco jaśniejsza (300 cd/m2).

Możliwości

Producent przygotował kilka predefiniowanych profili obrazu (standard, text, internet, game, movie i sports). W regulacji kolorów nie używa się liczb tylko określeń opisowych. Mamy temperaturę ciepłą, normalną i zimną zamiast wyrażonej w stopniach K. To samo dotyczy regulacji gammy. Jest także...

- pełna recenzja »

EIZO FlexScan EV2315W

EIZO FlexScan EV2315W jest wyposażony w panoramiczny ekran o rozdzielczości 1920x1080 pikseli i przekątnej 23 cali. Matryca LCD typu TN jest podświetlana diodami umieszczonymi przy krawędzi ekranu. Podstawa pozwala na obrót we wszystkich osiach i podniesienie ekranu. Monitor ma dwa gniazdka D-Sub oraz DVI (z HDCP) i wbudowane głośniki.

Budowa

EIZO FlexScan EV2315W nie jest, wbrew tradycjom firmy, monitorem dla grafików, a tylko do pracy biurowej, ale stwarza jego użytkownikom komfortowe warunki. Przede wszystkim chodzi o w pełni zmechanizowaną podstawę, która pozwala na obrót monitora we wszystkich osiach, także na pracę w trybie portretowym, oraz na regulację wysokości ekranu. Monitor został wyposażony w panoramiczny ekran o rozdzielczości 1920x1080 pikseli i przekątnej 23 cali. Matryca LCD typu TN jest podświetlana diodami umieszczonymi przy krawędzi ekranu. Jasność (250 cd/m2), kontrast (1000:1), czasy reakcji (5 ms) i kąty widzenia (160/170 stopni) są typowe dla tego rodzaju matrycy. Monitor ma dwa gniazdka do podłaczenia źródła sygnału, D-Sub oraz DVI (z HDCP). Jest też wejście audio do pary głośników.

Możliwości

Producent przygotował kilka predefiniowanych profili obrazu (Paper, Movie, sRGB i dwa do ustawienia przez użytkownika). Oprócz tego mamy bogaty zestaw regulacji indywidualnych (jasność, kontrast, gamma, temperatura, nasycenie,...

- pełna recenzja »

Samsung SyncMaster S24A300B

Samsung SyncMaster S24A300B został wyposażony w panoramiczny ekran o przekątnej 24 cali i rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Matryca wykonana w technologii TN jest podswietlona krawędziowo za pomocą LED-ów. Czas reakcji matrycy wynosi 5 milisekund, kontrast statyczny 1000:1, a jasność 250 cd/m2. Monitor odbiera sygnał video przez gniazdka D-Sub i DVI. Nie ma głośników.

Budowa

Samsung SyncMaster S24A300B ma ekran panoramiczny (16:9) o przekątnej 24 cali. Rozdzielczość matrycy jest typowa dla monitorów fullHD i wynosi 1920x1080 pikseli. Sam piksel ma kształt kwadratu o boku 0,277 mm. Ekran został wykonany w technologii TN stąd ma charakterystyczne dla niej niewielkie kąty widzenia 170 stopni w poziomie i 160 - w pionie. Jest podswietlony krawędziowo za pomocą LED-ów. Czas reakcji matrycy wynosi 5 milisekund, kontrast statyczny 1000:1, a jasność 250 cd/m2. Monitor odbiera sygnał video przez gniazdka D-Sub i DVI. Nie ma głośników.

Możliwości

W monitorze jest kilka "magicznych" funkcji. Najciekawszy jest MagicAngle, który pozwala obracać kąt dobrego widzenia odpowiednio do położenia oczu oglądającego. Oczywiście zamiast tego można ręcznie obrócić monitor na meblu albo zmienić kąt pochylenia ekranu. Mamy też oprogramowanie MultiScreen, uruchamianie kontrastu dynamicznego, poszerzenie palety kolorów i możliwość zaprogramowania jednego z przycisków menu. Gniazdko...

- pełna recenzja »

HP X2301

HP X2301 jest monitorem panoramicznym o przekątnej 23 cali. dysponuje rozdzielczością 1920x1080 dpi i plamką 265 mikronów. Monitor jest bardzo cienki dzięki podświetleniu krawędziowemu realizowanemu za pomocą LED-ów. Matryca została wykonana w technologii TN, dysponuje standardową jasnością (250 cd/m2), kontrastem (1000:1) i kątami widzenia - 160 i 170 stopni. Ma gniazdka HDMI, DVI i D-Sub.

Budowa

HP X2301 dysponuje ekranem panoramicznym o proporcjach 16:9 i przekątnej 23 cali. Jego rozdzielczość odpowiada standardowi fullHD (1920x1080). Obraz może być odświeżany do 76 razy na sekundę. Plamka ma kształt kwadratu o boku 265 mikronów. Monitor jest bardzo cienki dzięki podświetleniu krawędziowemu realizowanemu za pomocą LED-ów. Matryca została wykonana w technologii TN, dysponuje standardową jasnością (250 cd/m2) i kontrastem (1000:1). Według producenta czas reakcji wynosi 3 ms (szary do szarego), a kąty widzenia - 160 i 170 stopni.

Możliwości

Wyposażenie monitora nie jest nadzwyczajne. Ekran daje się obracać tylko wokół osi poziomej. Można wyregulować temperaturę barwową oraz tylko jeden parametr, wzmocnienie ale dla każdej z barw skladowych. Sygnał może dotrzec do montora jednym z trzech gniazdek: HDMI, DVI lub D-Sub....

- pełna recenzja »

AOC e2437Fh

AOC e2343F ma ekran o proporcjach 16:9, przekątnej 23 cale i rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Podświetlenie od strony krawędzi realizowane za pomocą LED-ów pozwala na zbudowanie ekranu niewiele grubszego od samej matrycy. Matryca jest zbudowana w technologii TN ma wiele słabych punktów, ale także jedną specjalność. Jest nią wyświetlanie obrazów w głębokiej czerni.

AOC e2343F jest reprezentantem nowej generacji monitorów wyróżniających się bardzo cienkim ekranem oraz solidną podstawą na którą przeniesione został wyłącznik i przyciski do sterowania menu ekranowym. Dzięki jasnemu kolorowi podstawy odciski palców zostawione po korzystaniu z menu nie są widoczne.

Podświetlenie

Tak cienki ekran jest możliwy do zbudowania tylko przy jego bocznym podświetleniu od strony krawędzi realizowanego za pomocą LED-ów. Monitor jest w zgodzie z najnowszą multimedialną modą i standardem FullHD. Przekątna panoramicznego ekranu o proporcjach 16:9 liczy 23 cale. Stosownie do tych proporcji i kwadratowej plamki o wielkości 0,265 mm naturalna rozdzielczość wyświetlacza wynosi 1920x1080 pikseli.

Mało kolorów

Matryca jest zbudowana w technologii TN i już z tego powodu nie można od niej wymagać najwyższych osiągów. Zwłaszcza, że wersja zamontowana w AOC e2343F nie należy do najlepszych nawet wśród serii otrzymywanych w tej samej technologii. Wynika to z danych technicznych jak i wyników testów. Ekran TN nie oddaje wszystkich kolorów, na ciągłych przepływach widoczne są schodki. Dlatego nie...

- pełna recenzja »

Packard Bell Maestro 230 LED HD

Monitor ma ekran o przekątnej 23 cali i proporcjach 16:9. Matryca typu TN nie należy do najlepszych. Nominalny czas reakcji 5 milisekund nie zapewni wystarczającego komfortu graczowi. Monitor ma trzy gniazdka video: HDMI, DVI i zwykłe D-Sub oraz gniazdko słuchawkowe. Przyda się jeśli dźwięk do niemego monitora będzie dochodził przez złącze HDMI.

Wśród masy podobnych monitorów Packard Bell Maestro 230 LED HD wyróżnia się charakterystycznym asymetrycznym wzornictwem. Ekran jest połączony z podstawą nie na ich środkach, ale z boku. Ale poza dawką ekscentryzmu to rozwiązanie nie przynosi żadnych korzyści.

Menu i gniazdka

Tak samo jak w klasycznych konstrukcjach ekran można obracać tylko wokół osi poziomej. Tradycyjnie niewygodnie, pod dolną krawędzią wyświetlacza umieszczone są przyciski sterujące menu ekranowym. Może i słusznie, bo menu jest bardzo skromne. Obudowa jest stosunkowo gruba, ale z łatwym dostępem do gniazdek. Są trzy do odbioru sygnału wideo: D-Sub, DVI oraz HDMI oraz jedno wyjście audio, które w niemym monitorze bez głośnika przekazuje dalej dźwięk otrzymany za pomocą złącza HDMI. Poza dostarczaniem przewodu do tego gniazdka nie mamy nic nowego.

Panorama

Niewiele więcej nowości znajdziemy we wnętrzu. Ekran ma proporcje multimedialne 16:9, rozdzielczość 1920x1080 pikseli oraz kwadratową plamkę wielkości 0,265 mm. Jest podświetlany krawędziowo ze źródła światła w postaci LED-ów. Matryca typu TN starszej generacji wyróżnia się...

- pełna recenzja »

LG Flatron E2260V

Monitor ma ekran o przekątnej 23 cali i proporcjach 16:9. Matryca typu TN nie należy do najlepszych. Nominalny czas reakcji 5 milisekund nie zapewni wystarczającego komfortu graczowi. Monitor ma trzy gniazdka video: HDMI, DVI i zwykłe D-Sub oraz gniazdko słuchawkowe. Przyda się jeśli dźwięk do niemego monitora będzie dochodził przez złącze HDMI.

Wśród masy podobnych monitorów Flatron E2260V wyróżnia się eleganckim wzornictwem i cienką obudową o grubości zaledwie 13 mm. Było to możliwe dzięki podświetleniu krawędziowemu, realizowanemu za pomocą LED-ów. Rekordowo niska jest także waga urządzenia, ale uwaga, bo niecałe 2,5 kilograma łatwo zrzucić ze stolika. Przekątna ekranu wynosi 23 cale, a proporcje 16:9. Ekran jest pokryty warstwą antyodblaskową, skutecznie wypełniającej swoje zadanie. Matryca typu TN nie należy do najlepszych. Wynika to zarówno z samej technologii, z danych technicznych jak i wyników testów. Ekran TN nie oddaje wszystkich kolorów i z tego powodu nie nadaje się dla grafików. Nominalny czas reakcji 5 milisekund nie zapewni wystarczającego komfortu graczowi. I rzeczywiście szybko ruszającym się obiektom towarzyszyło smużenie. Po deklarowanych kątach widzenia 176 / 170 stopni spodziewaliśmy się gorszych wyników, ale pod tym względem Flatron wypadł lepiej od monitorów z wpisanym do specyfikacji większym kątem. Pochwalić także należy urządzenie za wyjątkową jednorodność podświetlenia ekranu, co w wypadku światło padającego od strony krawędzi zawsze...

- pełna recenzja »

HannsG HZ251DPB

HannsG HZ251DPB ma ekran 24,6 calowy, i rozdzielczość 1920x1080 pikseli. Matryca ciekłokrystaliczna w technologii TN jest podświetlana krawędziowo za pomocą LED-ów. Do monitora sygnał video może być doprowadzony złączem analogowym (D-Sub) albo cyfrowym (DVI).

Atrakcyjna specyfikacja i niska cena każą przyglądać się takim produktom podejrzliwie. W nowym monitorze HannsG HZ251DPB Nie znaleźliśmy ani odznak tandety, ani zaniżenia standardów. Wręcz przeciwnie, trafiliśmy na egzemplarz z wyjątkowo równomiernie podświetlonym ekranem. W wypadku podświetlenia od strony krawędzi jest to jeszcze trudniejsze do osiągnięcia. 95 procent jednorodności mówi samo za siebie. Urządzenie należy do rodziny czterech monitorów różniących się drobnymi szczegółami budowy. Ekran ma nietypową przekątną, 24,6 cala oraz multimedialne proporcje 16:9. Rozdzielczość (1920x1080 pikseli) została dopasowana do standardu FullHD. Plamka ma wymiar 0,283 mm. Matryca ciekłokrystaliczna została wykonana w technologii TN. W monitorze jest podświetlana za pomocą LED-ów umieszczonych przy krawędzi matrycy. Boczne podświetlenie pozwala na zmniejszenie grubości, a diodowe źródło światła na ograniczenie zużycia energii. Dla monitora nie jest to najważniejsza cecha, ale warto zaznaczyć, że HZ251DPB jest wyjątkowo lekki. Standardowe dla wyświetlaczy TN sa kąty widzenia, 170 stopni w poziomie i 160 w pionie. Te parametry są mocno...

- pełna recenzja »

NEC MultiSync EX231W

EX231W dysponuje panelem wykonanym w technologii TN, która najlepiej sprawdza się w pracach biurowych. Producent wyciągnął z niej trochę więcej. Gracze powinni być zadowoleni z krótkiego czasu reakcji (5 milisekund od bieli do czerni). LED-ów. 23 calowy ekran dysponuje naturalną rozdzielczością, 1920x1080 pikseli. Jeden taki element ma wielkość 266 mikrometrów. NEC został wyposażony w podstawę umożliwiającą regulację wysokości oraz kąta pochylenia. Sygnał może docierać poprzez złącze analogowe (D-Sub) oraz dwa cyfrowe: DVI oraz Display Port.

EX231W nie należy do monitorów skonstruowanych z myślą o grafikach czy fotografach. W monitorze umieszczono panel wykonany w technologii TN, która najlepiej sprawdza się w pracach biurowych. Producent wyciągnął z niej trochę więcej. Gracze powinni być zadowoleni z krótkiego czasu reakcji (5 milisekund od bieli do czerni). Ekran jest podświetlany krawędziowo za pomocą LED-ów. Dzięki czemu monitor zgodnie z aktualną modą jest cienki jak żyletka. Boczne podświetlenie zwykle rodzi problemy z jednorodnościa, z którymi projektanci znakomicie sobie poradzili. W zgodzie z modą jest także oferowana rozdzielczość. EX231W należy do grupy najmniejszych monitorów zdolnych wyświetlać obraz w formacie FullHD. 23 calowy ekran dysponuje naturalną rozdzielczością, 1920x1080 pikseli. Taka precyzja wymaga piksela o niewielkich rozmiarach. Rzeczywiście najmniejszy element na ekranie ma wielkość 266 mikrometrów. Panel dysponuje umiarkowaną jasnością. Teoretycznie 250 kandeli na metr kwadratowy wystarcza aż nadto dla jednego użytkownika, ale konkurenci oferują więcej. Jakość obrazu Kontrastu w granicach 25 tysięcy nie udało się nam osiągnąć, ale i...

- pełna recenzja »