Najlepsza ochrona przed malware 2018 - test na koniec 2018 roku

Ochrona komputera przed szkodnikami malware to istotny element w zapewnieniu bezpieczeństwa swoim danym. Jakiemu oprogramowaniu zaufać? Oto najnowsze wyniki testów przeprowadzonych przez AV Comparatives.

Dobre wykrywanie malware to klucz do sukcesu, ponieważ obecnie takie właśnie szkodniki są najpowszechniejsze w internecie. Należy jednak zauważyć, że dobry stopień wykrywania nie zawsze równa się dobremu usuwaniu zagrożenia, na przykład usunięte zostaną pliki binarne, jednak w rejestrze pozostaną wpisy. Dlatego dobry antywirus powinien zadbać o wszystkie aspekty likwidacji zagrożenia, a my radzimy naszym czytelnikom regularne wykonywanie kopii zapasowych swoich ważnych plików osobistych. Opisane poniżej testy zostały przeprowadzone w okresie od lutego do końca października 2018 roku. Platformą testową był 64-bitowy system Windows 10.

Testowane antywirusy

W testach brały udział aktualizowane na bieżąco programy antywirusowe:

Procedura testowa

 • Testy skupiały się wyłącznie na usuwaniu malware i oczyszczaniu systemu z ich pozostałości, dlatego wzięły w nim udział takie próbki malware, co do których była pewność, że wykrywa je dane oprogramowanie antywirusowe. Nie miało to nic wspólnego ze skutecznością ich wykrywania - oczywistym jest, że jeśli antywirus nie wykryje malware, to również nie będzie w stanie go usunąć. Testy pomyślane były pod kątem użytkowników prywatnych, nie mających żadnej zaawansowanej wiedzy na temat ręcznego usuwania tego typu zagrożeń.
 • Przed testem pozwolono każdej próbce malware działać, aby zobaczyć, jakie wyrządza szkody
 • Każda maszyna była infekowana jednym szkodnikiem i resetowana, aby mógł działać od momentu startu systemu
 • Dopiero gdy malware w pełni działało, na maszynie był instalowany antywirus i przeprowadzana jego aktualizacja
 • Jeśli nie był możliwy normalny start systemu, odbywał się w Trybie Bezpiecznym, a jeśli i ten nie był możliwy, używano dysku ratunkowego
 • Po instalacji antywirusa przeprowadzano pełne skanowanie systemu, aby znaleźć i usunąć szkodnika, po czym następował reset maszyny
 • Po ponownym uruchomieniu przeprowadzano ręczne poszukiwanie pozostałości po malware

Wybór malware

Wszystkie próbki szkodników (40 sztuk) zostały wybrane na bazie następujących kryteriów:

- każdy antywirus musiał być w stanie wykrywać dane malware

- każde malware musiało być aktualnie rozpowszechnione

- malware musiało być niedestruktywne, czyli antywirus musiał go je naprawić bez konieczności zmiany lub usuwania plików systemowych

Lista 40 próbek, które wzięły udział w teście, zawiera między innymi: CosDuke backdoor, Lydra trojan, Autoit worm, Lmir trojan, Sohanad worm, Ibashade worm, Hamweq worm, EmotetEG trojan, Pepe trojan, Gotango trojan, FrauDrop trojan, Boloid backdoor, EmotetGA trojan.

System ocen

Pozwoliliśmy, aby szkodniki pozostawiały niektóre nieszkodliwe lub nieważne ślady, ponieważ perfekcyjny wyniki nie mógłby zostać osiągnięty z powodu modyfikacji systemu dokonanych przez malware. System ocen bazuje na dwóch składowych:

Usuwanie szkodników i ich śladów:

 • malware usunięte, zostały nieistotne resztki - A
 • malware usunięte, ale niektóre pliki .exe lub zmiany w rejestrze pozostały - B
 • malware usunięte, ale pozostały wpływające na zachowanie systemu, niebezpieczne pozostałości (jak wyłączone opcje folderów, zablokowanie dostępu do edytora rejestru) - C
 • tylko plik uruchamiający szkodnika został usunięty, a większość innych, stworzonych przez niego szkodliwych plików i zmian pozostała/ system nie może być normalnie użytkowany / szkodliwe pliki wciąż są w systemie - D

Komfort użytkownika:

 • usuwanie może zostać przeprowadzone w normalnym trybie działania - A
 • usuwania wymaga restartu w Trybie Bezpiecznym lub innych wbudowanych narzędzi oraz ręcznego działania - B
 • usuwanie wymaga dysku ratunkowego - C
 • usuwanie lub instalacja wymaga kontaktu ze wsparciem technicznym, itp./ usuwanie nie powiodło się - D

Wynik to wypadowa pierwszej i drugiej oceny:

AA = 100 AB = 90 AC = 80

BA = 70 BB = 60 BC = 50

CA = 40 CB = 30 CC = 20

DD = 0

Wyniki testu

Szczegółowe wyniki testu prezentują się następująco:

Najlepsza ochrona przed malware 2018 - test na koniec 2018 roku

Szczegółowe wyniki testu

Pod względem punktowym kolejność wygląda następująco:

Najlepsza ochrona przed malware 2018 - test na koniec 2018 roku

1. Zwyciężył Kaspersky Internet Security, zdobywając 99 punktów na 100 możliwych. Jedynie przy dwóch szkodnikach otrzymał oceny BA, przy reszcie było to AA.Nic dodać, nic ująć - jest to wynik tak bliski ideału, że niemal doskonały. Dodatkową zaletą jest możliwość stworzenia dysku ratunkowego bez żadnych dodatkowych opłat i potrzeby kontaktu z producentem. Kaspersky Rescue Disk to ważący 556 MB obraz .iso. Warto również dodać, że Kaspersky Internet Security ma dodatkową warstwę ochrony dla zakupów i transakcji finansowych online, co przyda się zwłaszcza przed świątecznymi zakupami.

2. Avast - wynik 94 na 100 punktów również należy uznać za bardzo wysoki. Tu w siedmiu przypadkach wynikiem testu było BA, ale w pozostałych 33 osiągnięto AA. W tym przypadku również istnieje możliwość stworzenia płyty ratunkowej. Jest to aplikacja całkowicie darmowa, która bardzo często aktualizuje bazę wirusów, a także sprawdza pobrane z sieci pliki przed ich uruchomieniem - w przypadku podejrzeń przenosi taki do kwarantanny,a próbka przesyłana jest do specjalistycznego laboratorium i tam badana. Stanowi dobre rozwiązanie dla użytkowników domowych.

Oprócz wersji darmowej, warto zainteresować się także płatną edycją - znajdziesz ją tutaj.

3. Avira Antivirus Pro - również 94 punkty na 100 możliwych. Jednak miejsce niższe, ponieważ dwa wyniki sklasyfikowane zostały jako CA, a cztery jako BA. Program umożliwia stworzenie płyty ratunkowej, a na stronie producenta znajduje się szereg narzędzi do usuwania różnej maści szkodników. Avira Antivirus Pro ma również moduł odpowiedzialny za bezpieczne transakcje online, umożliwia naprawę plików systemowych uszkodzonych przez ransomware.

Jeśli chcesz nabyć ten właśnie program, dobra wieść - klikając w ten link kupisz Avira Antivirus Pro ze zniżką 10%!

4. Bitdefender Internet Security - trzecia z kolei aplikacja, która osiągnęła 94 punkty, jednak w wynikach miała tylko jedno BA, jej pozycja w rankingu jest niższa z powodu dwóch wyników DD. Kłopot sprawił m.in. EmotetEG trojan, ale na obronę należy dodać, że przy tym szkodniku wynik DD uzyskało także aż pięć innych aplikacji! Warto docenić oferowaną przez tego antywirusa wielowarstwową ochronę przed ransomware z remediacją oprogramowania ransomware. Pakiet obejmuje także narzędzia ochrony prywatności, takie jak Bitdefender VPN i Bitdefender Safepay.

Bitdefender Internet Security

5. Tencent PC Manager - zamyka pierwszą połowę rankingu z wynikiem 92/100. To niezły rezultat. W jednym przypadku otrzymał ocenę DD - dotyczyła EmotetEG trojan. Możliwe jest stworzenie dysku ratunkowego - waga w formacie .zip 220 MB. Zaletą Tencent są aż cztery silniki skanujące. Pracuje w czasie rzeczywistym, chroniąc nie tylko przed malware, ale również i innymi zagrożeniami z sieci lub pamięci zewnętrznych. W dodatku wszystko to za darmo!

Tencent PC Manager możesz pobrać z tej strony.

6. ESET Internet Security - wynik 90 punktów. Nie było żadnych DD, ale za to dziewięć BA i dwa CA. Dzięki specjalnie zabezpieczonej przeglądarce, możesz bezpiecznie realizować przelewy online i korzystać z e-portfeli. Zaletą tego pakietu jest także możliwość ochrony na poziomie routera, a także możliwość zabezpieczenia przed niepowołanym dostępem do kamery internetowej.

ESET Internet Security można przetestować za darmo przez okres 30 dni.

7. Emsisoft Anti-Malware - tutaj 82 punkty na 100. Jako pierwszy program w zestawieniu uzyskał "B" w drugim członie oceny (AB), zaliczył także trzy raz DD. Jego zalety to możliwość przeprowadzania skanowanie w czterech trybach, a także duże opcje ręcznego usuwania szkodników, przeznaczone dla bardziej zaawansowanych. Do wykrywania malware używa autorskiego, podwójnego silnika. Tą aplikację można testowac przez okres 30 dni za darmo.

8. BullGuard Internet Security - wynik 80 punktów na 100 możliwych. Co prawda tylko jedno DD, ale dużo wyników BA, a także kilka CA. Co ciekawe, w poprzednich latach to oprogramowanie stawało na podium. W przypadku większości malware oferuje potrójną warstwę ochrony - m.in. tworzy listę zaufanych aplikacji, aktualizuje co najmniej raz dziennie bazę sygnatur wirusów czy umożliwia przeprowadzenie skanowania w celu wykrycia luk.

Jeśli chcesz go nabyć, kliknij tutaj, aby kupić BullGuard ze zniżką 60%!

9. VIPRE Advanced Security - wynik 78 punktów. trzy wyniki DD, trzy wyniki CA, ponad 10 BA. Zajmuje się nie tylko samymi zagrożeniami ze strony malware i innych szkodników, ale ma również sporo praktycznych funkcji, jak na przykład filtrowanie przychodzącego na skrzynkę spamu. Doświadczeni użytkownicy mogą ustawić szereg zaawansowanych opcji, jednak zwykli po prostu uruchamiają go i spokojnie korzystają z sieci.

10. F-Secure SAFE zamyka ranking z wynikiem 75/100. W trakcie testów oprogramowanie otrzymało pięć razy wynik DD. Produkt SAFE ma chroni przed wirusami, końmi trojańskimi i atakami typu ransomwarezabezpiecza też połączenia bankowości internetowej. Możesz też ustawić ograniczenia korzystania z internetu przez dzieci. Ty i Twoja rodzina możecie bezpiecznie korzystać z Internetu — zarówno na komputerze, jak i na urządzeniach przenośnych. Jedna subskrypcja pozwala określić bezpieczne granice na urządzeniach dzieci.

Kliknij tutaj, aby wypróbować za darmo F-Secure SAFE!