Najlepsze NAS-y 2011 - ranking

Podstawowa działalność domowego serwera polega na udostępnianiu plików, ale oprócz tego NAS-y realizują wiele pożytecznych funkcji. Przedstawiamy ranking najlepszych NAS-ów uwzględniający jedne i drugie zadania.

NAS, czyli Network Attached Storage, jest serwerem udostępniającym zawartość swoich dysków twardych wszystkim użytkownikom sieci domowej. Gdyby do tego się ograniczały ich możliwości najlepszymi urządzeniami były te najbardziej wydajne. Ale współczesne NAS-y potrafią o wiele więcej. Wymienić warto stację pobierania plików z Internetu, czasem nawet interpreter PHP i bazę MySQL, co pozwala budować dynamiczne strony WWW. Udostępnianie może obejmować nie tylko komputery, ale także konsole czy telewizory. Dlatego najbardziej wydajny NAS wcale nie musi być najlepszym.

Synology DS211

DS211 jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń w ofercie Synology. Sterowanie powierzono najnowszemu komputerowi jednoukładowemu Marvella o częstotliwości taktowania 1600 MHz. Dzięki niemu odczyt zachodzi w tempie 650 Mb/s, ale zapis jest aż o 50 % wolniejszy. Z tyłu obudowy jest gigabitowe gniazdko sieciowe oraz dwa USB. Trzecie wraz sześcioma diodami oraz wyłącznikiem i przyciskiem do uruchamiania backupu są dostępne na ściance czołowej.

Budowa

Synology DS211
Pracą DS211, jednego z najnowocześniejszych serwerów w ofercie Synology kieruje najnowszy komputer jednoukładowemy Marvella, taktowany zegarem 1600 MHz. Obudowę NAS-u Synology w wersji 2011 otwiera się równie łatwo jak dawniej. Wystarczy jedną połowę obudowy przesunąć względem drugiej o centymetr żeby rozłożyć obie części i uzyskać dostęp do napędów. Na krótką metę można się obejść bez śrubokrętu, ale do dłuższej pracy dyski należy przykręcić. Z tyłu obudowy jest gigabitowe gniazdko sieciowe oraz dwa USB. Trzecie wraz sześcioma diodami oraz wyłącznikiem i przyciskiem do uruchamiania backupu są dostępne na ściance czołowej.
Synology DS211

Możliwości

Synology DS211
Imponujący zestaw funkcji

Oprogramowanie ma wiele pożytecznych funkcji. Można uruchomić serwer mediów zgodny z DLNA/UPnP, obsługę iTunes, stacje audio, foto oraz pobierania z Internetu bez pomocy komputera. Równie samodzielna jest stacja do obsługi kamer IP oraz standardowy serwer FTP. Oprogramowanie pozwala na postawienie serwera WWW i to nie tylko statycznego, ale także dynamicznego z MySQL-em i PHP. Ciekawostką jest...

- pełna recenzja »

Asus NAS-M25

Asus NAS-M25 jest niewielkim serwerem z miejscem na dwa dyski twarde SATA II, z obsługą modeli większych od dwóch terabajtów. Poza niezłą wydajnością urządzenie wyróżnia się "makopodobnym" wystrojem i banalnie prostą instalacją dysków. Z wielu zastosowań jako pierwsze wymienia się tworzenie kopii systemu i tworzenie centrum rozrywki. Jak dotąd NAS-M25 jest jedynym NAS-em w ofercie Asusa.

Budowa

Pracą serwera kieruje często wykorzystywany w najlepszych modelach komputer jednoukładowy Marvell 6182, taktowany zegarem 1200 MHz. W Asusie zainstalowano wyjątkowo wielkie pamięci. RAM liczy aż 512 MB, dwukrotnie więcej niż zwykle. W wielkiej, 128 MB pamięci flash rezyduje system operacyjny oraz parametry pracy urządzenia. Obudowę serwera i dyski instaluje się bez żadnych problemów. Z przodu obudowy mamy lampki kontrolne, wyłącznik, przycisk szybkiego kopiowania i jedno z trzech gniazdek USB. Pozostałe dwa wraz z gigabitowym Ethernetem są umieszczone z tyłu.

Możliwości

Gniazdka USB mogą służyć do podłączenia drukarki, dodatkowych pamięci i monitorowania UPS-a. Niestety pamięci zewnętrznych nie można łączyć z wewnętrznymi w jedną całość, wynika to z odmiennego systemu plików. W serwerze korzysta się z ext2 lub 3, zewnętrzne są domeną FAT i NTFS (uwaga, tylko do odczytu).

Asus NAS-M25
Poza typowym serwerem plików Asus NAS-M25 może pełnić rolę magazynu multimediów udostępnianych konsolom i innym gadżetom, a także być aktywnym poza siecią lokalną, w Internecie. Być serwerem FTP oraz stacją...

- pełna recenzja »

D-Link DNS-325

D-Link DNS-325 pracuje pod kontrolą jednoukładowego komputera Marvell 1200 MHz. W urządzeniu jest miejsce na dwa dyski twarde, pracujące osobno albo w konfiguracjach JBOD, RAID 0 lub 1. Obudowa wyróżnia się dobrym oprogramowaniem sieciowym.

D-Link DNS-325 jest poprawioną wersją modelu DNS-320. Poprawioną przede wszystkim ze względu na wydajność. Aby to osiągnąć podwojono ilość pamięci RAM ze 128 do 256 MB. Ale najważniejsza zmiana polega na wymianie jednoukładowego komputera, który gra rolę układu sterującego na szybszy. Zamiast Marvela 6182, taktowanego 800 MHz mamy ten sam procesor, ale podkręcony do 1,2 GHz. Ta zmiana taktowania wpłynęła w proporcjonalny sposób na wydajność. Wszystkie czasy kopiowania w różnych konfiguracjach i kierunkach skróciły się mniej więcej o jedną trzecią. O tyle samo, o ile powiększyło się taktowanie procesora.

Ładunek

D-Link DNS-325 ma miejsce na dwa twarde dyski. Dotąd obsługiwane są tylko dyski pojemności do dwóch TB każdy. Oprócz nich jest jedno prostokątne gniazdko USB, do którego można podłączyć drukarkę albo inną pamięć w postaci pendrajwa albo kolejnego dysku w obudowie USB. Niestety zewnętrznych napędów nie da się włączyć do tego samego woluminu co wewnętrznych. Poza bardzo sprytną obudową, zapewniającą dobrą wentylację obu twardym dyskom, ochronę gniazdka USB oraz pomysłowo ukrytym wyłącznikiem,...

- pełna recenzja »

QNAP TS-212

W QNAP TS-212 jest miejsce na dwa dyski twarde. Urządzenie należy do najbardziej wydajnych NAS-ów. Czyta w tempie 540 Mb/s, zapisuje 350 Mb w ciągu sekundy. Sprawnie przebiega obsługa samego pliku. Oprogramowanie QNAP TS-212, bazujace na Linuksie, ma wiele interesujących funkcji.

Budowa

QNAP TS-212 należy do najnowocześniejszych serwerów w ofercie producenta. Pracą urządzenia kieruje komputer jednoukładowy Marvella 6182, taktowany zegarem 1200 MHz. Obudowę NAS-u otwiera się łatwiej niż dawniej. Wystarczy jedną połowę obudowy przesunąć względem drugiej o centymetr żeby rozłożyć obie części i uzyskać dostęp do napędów. Na krótką metę można się obejść bez śrubokrętu, ale do dłuższej pracy dyski warto przykręcić. Z tyłu obudowy jest gigabitowe gniazdko sieciowe oraz dwa USB. Trzecie wraz sześcioma diodami oraz wyłącznikiem i przyciskiem do uruchamiania backupu są dostępne na ściance czołowej.

Możliwości

QNAP TS-212
Oprogramowanie QNAP-a ma wiele pożytecznych funkcji. Można uruchomić serwer mediów zgodny z DLNA/UPnP, obsługę iTunes, stacje audio, foto oraz pobierania z Internetu bez pomocy komputera. Równie samodzielna jest stacja do obsługi kamer IP oraz standardowy serwer FTP. Oprogramowanie pozwala na postawienie serwera WWW i to nie tylko statycznego, ale także dynamicznego z MySQL-em i PHP....

- pełna recenzja »

Fujitsu Celvin NAS Server Q700

Fujitsu Celvin NAS Server Q700

Budowa

Fujitsu Celvin NAS Server Q700 ma dwie zatoki na twarde dyski. W testowanej wersji były tam zamontowane dwa napędy Hitachi o łącznej pojemności dwóch terabajtów. Napęd serwerowi nadaje komputer jednoukładowy Marvell 6281 taktowany zegarem 1200 MHz wspierany przez RAM w ilości 512 MB w standardzie DDR2 oraz 16MB pamięci flash. Z tej pamięci do RAMU przenosi się Linux po wystartowaniu urządzenia. Serwer ma jeszcze trzy gniazdka USB przeznaczone do podłączenia drukarki albo pamięci masowej. O stanie urządzenia informuje sześć diod, umieszczonych wraz z jednym USB, wyłącznikiem sieciowym oraz przyciskiem uruchamiającym backup na przedniej ściance urządzenia.

Fujitsu Celvin NAS Server Q700

Wewnątrz NAS-a są dwa dyski twarde, w wersji testowanej mają po 1 TB, ale są też z napędami dwukrotnie większymi.

Możliwości

Dwa dyski wewnętrzne to jeszcze nie koniec, dostęp do następnych można uzyskać przez internetowe iSCSI. Serwer radzi sobie z różnymi systemami plików. W dyskach podłączonych przez USB może być to FAT, NTFS, lub Linuksowy ext3, na wewnętrznych tolerowany jest tylko ten ostatni.

Pod względem...

- pełna recenzja »

WD MyBook Live 1TB

Western Digital MyBook Live 1TB jest małym jednodyskowym serwerem przeznaczonym do pracy w domu lub małej firmie. Został wyposażony w jednoterabajtowy dysk WD z zielonej serii. Wewnatrz jest komputer jednoukładowy Applied Micro APM82181 i 256 MB RAM-u.

Budowa

Western Digital MyBook Live trafił do testów w wersji z dyskiem jednoterabajtowym. W ofercie są jeszcze modele z wbudowaną dwu- i trzykrotnie większą pamięcią. W każdym wypadku jest to dysk WD z zielonej serii, mniej wydajny od standardowych, szybciej obracających się napędów. Wyposażenie urządzenia zostało maksymalnie uproszczona. Nie ma często spotykanych w NAS-ach gniazdek USB, nie ma nawet wyłącznika. Pracą urządzenia kieruje komputer jednoukładowy Applied Micro APM82181. Mamy też 256 MB RAM-u i 512 kB pamięci flash. Obsługą sieci i gniazdka gigabitowego zajmuje się układ Broadcom BCM54610.

Możliwości

Western Digital MyBook Live nie oferuje wiele ponad zestaw obowiązkowy dla małych serwerów. Jest serwer plików SMB/CIFS, który obsługuje także nazwy z polskimi znakami. Jest wbudowany wyspecjalizowany serwer multimediów umożliwia przesyłanie strumieniowe muzyki, zdjęć i filmów nie tylko do komputerów, ale także urządzeń multimedialnych z certyfikatem DLNA....

- pełna recenzja »

Buffalo LinkStation Pro 1TB

Buffalo LinkStation Pro należy do serwerów jednodyskowych napędzanych bardzo wydajnym komputerem Marvell 6281 1,6 GHz. Przeznaczony jest do obsługi sieci domowych i niewielkich firm. W testowanym egzemplarzu zamontowano terabajtową Barracudę, producent oferuje jeszcze model z dyskiem dwu terabajtowym. Gniazdo USB można wykorzystać do podłączenia dodatkowej pamięci, sterowania zasilaczem awaryjnym albo drukarką.

Budowa

Serwer pracuje pod kontrolą komputera jednoukładowego Marvell 6281, taktowanego zegarem 1600 MHz. Wspieranym RAM-em wielkości 256 MB. Dysk twardy, Seagate Barracuda 7200.12, jest zamontowany na stałe i podłączony przez interfejs SATA 3Gb/s. Z siecią serwer łączy się przez gigabitowy Ethernet. Urządzenie ma jeszcze wielofunkcyjne gniazdko USB. Serwer ma niezwykły, trójpozycyjny wyłącznik, w którym dodatkowa pozycja na oznaczenie "auto".

Możliwości

Gniazdka USB mogą służyć do podłączenia drukarki, dodatkowych pamięci flash albo dysku twardego oraz sterowania UPS-em. A także do przyjmowania zrzutu zdjęć z kamery. Niestety pamięci zewnętrznych nie można łączyć z wewnętrznymi w jedną całość, zwłaszcza jeżeli dysk dodatkowy ma w innym miejscu współpracować z Windowsem. Wynika to z innego systemu plików. W serwerze korzysta się z XFS, podczas gdy zewnętrzne napędy muszą być sformatowane na NTFS. W zasadzie nie są one przeznaczone do magazynowania informacji, a raczej do tworzenia i przechowywania kopii zapasowej. Do jej tworzenia wykorzystuje się wyspecjalizowane oprogramowanie NovaBackup dla Windows oraz...

- pełna recenzja »