Najlepsze UPS-y 2015

Zasilacze awaryjne wykonane w topologii „line – interactive” oferują najlepszy stosunek ceny do możliwości i głównie tego typu konstrukcje poddaliśmy drobiazgowym testom. Modele o mocy do 1000 VA z powodzeniem można wykorzystać do podtrzymania zasilania dwóch zestawów komputerowych a słabsze do ochrony jednego stanowiska. Wystrzegajcie się jednak tanich UPS-ów nie potrafiących wytworzyć czystej sinusoidy na zasilaniu akumulatorowym. Jak pokazały nasze testy mogą one doprowadzać do niespodziewanych restartów komputerów wyposażonych w zasilacze z aktywnym układem PFC.

Wybierając UPS-a trzeba zwrócić uwagę na jego moc, pojemność akumulatorów i kształt napięcia wytwarzanego na zasilaniu akumulatorowym. Ważna jest też topologia wykonania: „offline”, „line – interactive”, „online” a najlepszym wyborem do ochrony komputerów według nas są zasilacze „line – interactive”. Kosztują trochę więcej niż modele wykonane w topologii „offline”, ale za to potrafią korygować poziom napięcia (układ AVR) bez konieczności angażowania akumulatorów. Co ważne sporo UPS-ów „line – interactive” podobnie jak modele wykonane w topologii „online” potrafi wytworzyć czystą sinusoidę podczas pracy na akumulatorze i bez problemów współpracuje z różnymi zasilaczami. Nie ma więc sensu przepłacać i kupować dużo droższych zasilaczy „online”.

Warto za to zadbać o dobranie odpowiednio „mocnego” UPS-a bo dysponujący zbyt małą mocą po przejściu na zasilanie akumulatorowe może nie pozwolić na poprawne uruchomienie komputera wyłączając go lub restartując. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zsumowanie mocy wszystkich urządzeń, które mają być chronione przez zasilacz awaryjny i wybranie UPS-a dysponującego o 20 – 30 % większą mocą. Jeśli do dyspozycji mamy wartości podawane w watach (W), to wystarczy ją pomnożyć przez współczynnik 1,4 i otrzymujemy moc pozorną wyrażoną w VA (to właśnie nią posługują się producenci UPS-ów).

Awaryjne zasilanie dla komputera - Procedura testowa

Testowane UPS-y podzieliliśmy na dwie grupy: o mocy 1000 VA i mniejszej. Do testu zasilaczy 1000 VA wykorzystaliśmy dwa zestawy komputerowe, które generowały średnie obciążenie 340 W. Zasilacze awaryjne o mniejszej mocy testowaliśmy przy pomocy jednego zestawu komputerowego o łącznym zużyciu prądu wynoszącym 220 W. Test polegał na pomiarach czasu pracy komputera od momentu odłączenia zasilacza awaryjnego od zasilania sieciowego do wyłączenia komputera. Przed rozpoczęciem testu każdy z zasilaczy został przez 24 godziny ładowany a potem rozładowany. To minimalizuje błędy pomiarowe wynikające np. z nie do końca naładowanej czy sformatowanych akumulatorów. Testy powtarzaliśmy trzykrotnie i wykonywaliśmy po 12 godzinnym ładowaniu akumulatorów i trzygodzinnym podłączeniu UPS-ów do prądu. Różnica w wynikach obrazuje jakość zastosowanych w zasilaczach ładowarek.

Podczas testów zwracaliśmy również uwagę na współpracę UPS-a z różnymi zasilaczami. Liczba gniazd, możliwość sterowania innymi urządzeniami, wbudowany wyświetlacz, jakość wykonania obudowy miały decydujące znaczenie do wyliczenia ocen: Możliwości i Jakości. Ocena opłacalności to stosunek ceny urządzenia do jego oceny końcowej. Natomiast Ocena końcowa została wyliczona na podstawie ocen: Możliwości, Wydajności i Jakości.

Uważaj na "okazje"

Tanie zasilacze wytwarzające napięcie o quasi-sinusoidalnym mogą być przyczyną nagłego restartowania komputerów wyposażonych w zasilacze z aktywnym układem PFC. To właśnie to było powodem odpadnięcia z testów UPS-ów Orvaldi 750 SP i GT Powerbox 650, które wyłączały podłączony do nich komputer z różnymi zasilaczami wyposażonymi w aktywny układ PFC. Cześć UPS-ów restartowała komputer sporadycznie, lub problemy występowały tylko podczas pracy z jednym zasilaczem komputerowym (najczęściej dotyczyło to modelu SilentiumPC Deus M1). Te modele przetestowaliśmy, na komputerze wyposażonym w „kompatybilny” zasilacz, ale w tabelce zaznaczyliśmy, że nie działały poprawnie z wszystkimi testowanymi zasilaczami komputerowymi. Kiedyś nie było tego problemu, bo tego typu zasilacze komputerowe były rzadkością. Teraz według zasad Unii Europejskiej (norma EN61000-3-2) niemal wszystkie zasilacze powinny być wyposażone w układ PFC.

Najlepsze UPS-y 2015

PowerWalker VI 1000 LCD

UPS o rzeczywistej mocy 600 W, wyposażony w niedużą obudowę (455 x 195 x 255 mm) mieszczącą dwa akumulatory o łącznej mocy 14 Ah.

Z przodu zasilacza zamontowano podświetlany wyświetlacz, na którym można sprawdzić podstawowe informacje o parametrach pracy urządzenia (np. aktualne obciążenie, stopień naładowania akumulatorów). Na tylnej ścianie umieszczono po dwa gniazda wykonane w standardzie Schuko i IEC, jest też zestaw gniazd RJ45/RJ11 (ochrona linii telefonicznej, modemu) i port USB 2.0, który można wykorzystać do podłączenia UPS-a do komputera.

PowerWalker VI 1000 LCD jest o 400 zł tańszy od większości zasilaczy 1000 VA, uczestniczących w teście. Nie wytwarza czystej sinusoidy podczas pracy na autonomicznym zasilaniu. Po 12 godzinnym ładowaniu pracował przez ponad 500 sekund a to jeden ze słabszych wyników wśród modeli o mocy 1000 VA.

Odnotowaliśmy niepoprawną pracę UPS-a z komputerem wyposażonym w zasilacz SilentiumPC M1 z aktywnym układem PFC (komputer kilkukrotnie restartował się podczas testów). Po wymianie zasilacza na konstrukcję Cooler Mastera (też z aktywnym układem PFC) problem restartowania nie występował. Wbudowany w zasilacz układ AVR koryguje wahania napięcia bez konieczności wykorzystywania akumulatorów a funkcja zimnego startu umożliwia...

- pełna recenzja »

CyberPower PR1000ELCD

CyberPower PR1000ELCD okazał się najbardziej efektywnym zasilaczem spośród testowanych modeli o mocy pozornej 1000 VA. Jego moc czynna to 900 W.

CyberPower PR1000ELCD jest też najdroższy, ale według nas wart jest swojej ceny. Oprócz wysokiej mocy, czystego sinusoidalnego przebiegu napięcia, wyposażony jest też w tandem dużych 12 Ah akumulatorów, które zapewniają długą pracę podłączonych do niego urządzeń. W pełni naładowane akumulatory wystarczyły na ponad 26 minut pracy dwóch zestawów komputerowych pobierających 340 W energii. Po trzygodzinnym ładowaniu UPS pracował przez 11 minut.

UPS wyposażony jest w wyświetlacz, który podaje najważniejsze parametry pracy urządzenia. Pod wyświetlaczem umieszczono dodatkowe przyciski, które pozwalają np. na zmianę wyświetlanych parametrów. Z tyłu obudowy jest osiem gniazd, z pełną ochroną akumulatorową i przepięciową. Jest też gniazdo USB do komunikacji z komputerem. Producent dołącza do zasilacza oprogramowanie, które umożliwia np. automatycznie zamknięcie komputera gdy stopień naładowania akumulatorów spadnie poniżej zdefiniowanego przez użytkownika poziomu.

- pełna recenzja »

ETA Sinus 1000

Zasilacz awaryjny ETA Sinus 1000 ma mocną obudowę wykonaną z grubej blachy, która będzie długo służyć.

Doskonale nadaje się do ochrony dwóch stanowisk roboczych (ma cztery gniazda z pełną ochroną). Wytwarza czystą sinusoidę podczas pracy na autonomicznym zasilaniu i bez problemów współpracuje z różnymi zasilaczami. Ma też dobrą korelację mocy (700 W) do czasu pracy (dwa akumulatory 7 Ah). Po 12 godzinnym ładowaniu akumulatory wystarczyły na prawie dwadzieścia minut pracy z obciążeniem 340 W. To świetny wynik, którym nie może poszczycić się żaden z testowanych zasilaczy wyposażonych w akumulatory o łącznej pojemności 14 Ah.

Niestety zasilacz jest dosyć głośny. Często słychać szum pracy wentylatora, a podczas działania na autonomicznym zasilaniu zamontowany wentylator przyspiesza a głośność pracy UPS-a wyraźnie wzrasta. Z drugiej strony cyrkulacja powietrza w obudowie jest bardzo wydajna a akumulatory i elektronika mają optymalne warunki pracy. Sinus 1000 idealnie nadaje się do ochrony np. firmowego serwera, czy innych urządzeń, które nie stoją w pobliżu stanowiska pracy.

- pełna recenzja »

Orvaldi MC-1000 sinus LCD

Jeden z najmniejszych UPS-ów (350 x 146 x 160 mm) wyposażony w dwa akumulatory o łącznej pojemności 14 Ah.

Polecamy go do pracy przy stanowiskach wyposażonych w małe biurka. Biała obudowa wygląda nietypowo i ładnie wygląda, ale szybko się brudzi. Boki zasilacza wykonane są z plastiku a tylko szkielet obudowy jest stalowy, do jakość wykonania nie mamy jednak żadnych zastrzeżeń. Obudowa jest sztywna, umożliwia też szybką wymianę akumulatorów bez konieczności jej rozkręcania. Z przodu UPS-a zamontowano podświetlany wyświetlacz, na którym można sprawdzić podstawowe parametry pracy urządzenia i obciążenia generowanego przez podłączone do niego komputery. Czysta sinusoida na wyjściu zasilania akumulatorowego zapewnia bezproblemową pracę z wszystkimi rodzajami zasilaczy komputerowych.

Orvaldi MC-1000 sinus LCD, USB dzięki dużej mocy (1000 VA /700 W) i tandemie akumulatorów zapewni ochronę nawet dwóm stanowiskom roboczym. UPS pozbawiony jest wentylatorów i pracuje bardzo cicho, niestety ma to też swoje minusy bo obudowa ma tendencję do szybkiego nagrzewania się.

- pełna recenzja »

PowerWalker VI 1000T/HID

PowerWalker VI 1000T/HID wyposażony jest w podświetlany wyświetlacz, który podaje dokładne informacje o stopniu obciążenia, czasie pracy na akumulatorze.

Tuż pod nim jest duży przycisk do włączania zasilnia. UPS oferuje teoretyczną moc 1000 VA i rzeczywistą 700 W, ma cztery gniazda z pełną ochroną i bez problemów można go wykorzystać do podłączenia dwóch komputerów z monitorami. Z tyłu obudowy zainstalowano gniazdo USB do komunikacji z komputerem. Producent dodaje też oprogramowanie do zarządzania i monitorowania pracą zasilacza.

PowerWalker VI 1000T/HID podczas pracy z wykorzystaniem akumulatorów wytwarza prąd o przebiegu sinusoidalnym. To spory atut, bo może być wykorzystywany nie tylko do zasilania komputerów, ale np. do awaryjnego zasilania pomp, automatycznych rolet czy silnika otwierającego bramę garażową. Tandem akumulatorów o łącznej pojemności 14 Ah wystarczył na ponad 11 minut pracy dwóch komputerów generujących obciążenie 340 W, nie jest to najlepszy wynik, ale mieści się w średniej. Po trzygodzinnym ładowaniu akumulatorów UPS pracował przez ponad osiem minut co jest dobrym wynikiem.

- pełna recenzja »

Ever Easyline 850 AVR USB

Ever przyzwyczaił nas do produkcji dobrej jakości zasilaczy awaryjnych, ale model Easyline 850 AVR USB w testach wypadł przeciętnie.

Ma sporą moc pozorną (850 VA), ale czynna jest o prawie połowę mniejsza (480 W). Obudowa to typowa chińska konstrukcja z plastikowymi niezbyt sztywnymi bokami i stalowym szkieletem. Zasilacz wyposażony jest w podświetlany wyświetlacz, na którym można sprawdzić podstawowe parametry pracy UPS-a, ma też umieszczone z przodu obudowy gniazdo USB, układ AVR (+/- 10%) i funkcję zimnego startu. Z tyłu obudowy są dwa gniazda PN-E-93201 z pełną ochroną oraz gniazda RJ11 z filtrem telekomunikacyjnym. UPS pozbawiony jest wentylatorów, dlatego powinien działać bardzo cicho, jednak po przełączeniu na pracę z akumulatora wyraźnie słychać buczenie dochodzące z wnętrza obudowy.

Ever Easyline 850 AVR USB wyposażony jest w jeden akumulator 12 V o pojemności 9 Ah. Jak na nie wielki rozmiary obudowy to całkiem spora pojemność. Wyniki testów nie pokazują żeby Ever był dużo lepszy od zasilaczy wyposażonych w akumulator o pojemności 7 Ah. Niestety nie wytwarza czystej sinusoidy na zasilaniu rezerwowym i podczas testów miał problemy ze współpracą z niektórymi zasilaczami z aktywnym PFC.

- pełna recenzja »

Eaton Ellipse Eco 650

Eaton Ellipse Eco 650 to niedrogi zasilacz zamknięty w wysokiej i wąskiej obudowie, która zmieści się nawet na małym biurku.

Boki zasilacza wykonane są z plastiku, ale mają odpowiednią sztywność i nie wyginają się podczas dociśnięcia. Z przodu obudowy umieszczono podświetlany przycisk i diodę informującą o statusie pracy UPS-a. Z tyłu zamontowano trzy gniazda z pełną ochroną akumulatorową i przepięciową, jedno z ochroną przepięciową oraz gniazda do ochrony modemu, telefonu.

Eaton Ellipse Eco 650 nie ma portu USB, pozbawiony jest też układu AVR i nie wytwarza czystej sinusoidy na zasilaniu rezerwowym. To bardzo prosta konstrukcja, ale zasilacz o dziwo najlepiej spisywał się wśród tanich modeli w teście współpracy z różnymi zasilaczami. Tylko raz doprowadził do restartu komputera z zasilaczem wyposażonym w aktywny układ PFC. W obudowie umieszczono jeden 7 Ah akumulator, który wystarczył na ponad osiem minut pracy komputera generującego obciążenie 220 W. UPS chłodzony jest pasywnie i pracuje cicho niezależnie od tego czy jest podłączony do zasilania czy działa z wykorzystaniem wbudowanego akumulatora.

- pełna recenzja »

Ever Sinline 800

Sinline to najlepszy zasilacz wśród modeli o mocy pozornej poniżej 1000 VA.

Jest od nich o 200 VA słabszy (moc pozorna to 800 VA a rzeczywista - 520 W) , ale wyposażony jest w dwa duże akumulatory o łącznej pojemności 14 Ah. Wytwarza sinusoidę na napięciu wyjściowym i bez problemów współpracuje z różnego rodzaju zasilaczami. W teście czasu pracy na akumulatorze wykonanym po 12 godzinnym ładowaniu UPS pracował przez prawie 20 minut czyli kilkukrotnie dłużej od tanich zasilaczy awaryjnych o mocy poniżej 1000 VA. Sinline 800 świetnie wypadł też w teście ładowarki w trzy godziny ładując niemal do końca akumulatory.

Ever Sinline 800 nie jest wyposażony w wyświetlacz, ma za to dwa zestawy diod, które informują o stopniu naładowania baterii i aktualnym obciążeniu. Z tyłu obudowy umieszczono cztery gniazda z pełną ochroną przepięciową i akumulatorową. Zasilacz można podłączyć do komputera a producent dodaje do niego oprogramowanie, które pozwala monitorować i zarządzać pracą urządzenia jak i podłączonych do niego komputerów.

- pełna recenzja »

Eaton 5S 550

Eaton 5S 550 ma plastikowe boki i stalowy szkielet, jest sztywny i dobrze wykonany.

Dzięki wysokiej i wąskiej obudowie bez problemów zmieści się nawet na małym biurku lub pod nim. Brak wentylatorów sprawił, że UPS działa cicho zarówno podczas pracy na zasilaniu zewnętrznym jak i akumulatorze. Z przodu obudowy zamontowano podświetlany przycisk do uruchamiania UPS-a i diodę, która sygnalizuje np. przeciążenie zasilacza. Niestety w obudowie nie zamontowano wyświetlacza. Na tylnej ścianie obudowy umieszczono trzy gniazda z pełną ochroną i dodatkowe z ochroną przepięciową.

Eaton 5S 550 wyposażony jest w nieduży akumulator o pojemności 5 Ah, który wystarczył na około 330 sekund pracy zestawu komputerowego pobierającego średnio 220 W. Jak na tak mały akumulator to dobry wynik, ale ostatecznie UPS zajął ostatnie miejsce pod względem czasu pracy na akumulatorze. Podczas pracy na zasilaniu rezerwowym nie wytwarza czystej sinusoidy, kilka razy spowodował zrestartowanie komputera wyposażonego w zasilacz z aktywnym układem PFC.

- pełna recenzja »

APC Back UPS Pro 550

Niedrogi zasilacz awaryjny o rzeczywistej mocy 330 W wykonany w topologii line – interactive.

Jest wysoki i wąski dlatego zajmuje mało miejsca (190 x 91 x 30 mm). Szkielet obudowy wykonany jest ze stalowej blachy a boki z mocnego plastiku. UPS pozwala na szybką wymianę akumulatora, bez konieczności rozkręcania obudowy. Ma też wyświetlacz, który podaje informacje o podstawowych parametrach pracy urządzenia. Tuż obok niego umieszczono przycisk do wyciszania akustycznego alarmu, który uruchamia się gdy zasilacz przechodzi na pracę akumulatorową.

APC Back UPS Pro 550 ma sześć gniazd, z których trzy zapewniają pełną ochronę a pozostałe wyposażone są w filtry antyprzepięciowe. Wyposażony jest też w funkcję automatycznego wyłączania peryferyjnych urządzeń podłączonych do komputera.

W obudowie UPS-a zamontowano jeden akumulator o pojemności 7 Ah, który wystarczył na ponad 400 sekund pracy komputera pobierającego średnio 220 W. Back UPS Pro 550 okazał się jednym z najbardziej energooszczędnych UPS – ów pobierając tylko 12 W na swoje potrzeby przy w pełni naładowanym akumulatorze. Niestety nie wytwarza na zasilaniu z akumulatora czystej sinusoidy, ale z testowanymi zasilaczami wyposażonymi w aktywny moduł PFC działał bez...

- pełna recenzja »