Najlepsze aplikacje do kontroli rodzicielskiej na Androida

Smartfony i tablety w rękach najmłodszych generują wiele korzyści i tyleż niebezpieczeństw. Prezentujemy kilka ciekawych aplikacji, które pomogą rodzicom sprawować kontrolę nad działaniami ich pocie

Yumy Apps FamilyTime Parental Control

Yumy Apps FamilyTime Parental Control

Ocena redakcji PCWorld.pl

Klasyczna aplikacja do zdalnej kontroli rodzicielskiej z dużą liczbą funkcji.

Bezpłatna wersja programu koncentruje się na opcjach związanych z lokalizacją dzieci. Rodzice mogą weryfikować gdzie znajdują się ich pociechy, ale również definiować bezpieczne strefy, których dziecko nie powinno opuszczać o danej godzinie (np. szkoła czy dom).

Jeśli podopieczny opuści niespodziewanie wskazane miejsce, rodzic zostanie o tym fakcie niezwłocznie poinformowany. Program pozwala również na bezpłatną, zdalną kontrolę nad smartfonem, używanie przez dziecko przycisku alarmowego SOS czy zdalny wgląd do historii przeglądarki internetowej.

W wersji płatnej (od 27 dol. rocznie) lista funkcji została uzupełniona o możliwość definiowania ilości czasu i dozwolonych pór dnia na użytkowanie poszczególnych programów lub całego urządzenia, śledzenie rozmów i wiadomości, weryfikację i blokadę dla zainstalowanych i użytkowanych aplikacji, filtr treści wideo i stron internetowych oraz opcję zdalnego blokowania smartfona.

Twórcy chwalą również opcję weryfikacji prędkości z jaką przemieszczało się dziecko oraz funkcję banku czasu w ramach której niewykorzystany czas na korzystanie z aplikacji może się kumulować. Dzięki...

Yumy Apps FamilyTime Parental Control - pełna recenzja »

Zalety:

 • Ogranicznik aktywności
 • Funkcja śledzenia prędkości poruszania się dziecka

Out of the Park Apps Kids Zone

Out of the Park Apps Kids Zone

Najprostsza aplikacja rodzicielska typu launcher zapewniająca osobny pulpit dla dziecka.

Przy każdym uruchomieniu program prosi o wskazanie 8 aplikacji z pamięci smartfona, które mają być dostępne dla dziecka. Następnie wymaga podania 4-cyfrowego kodu PIN służącego do wyłączenia trybu rodzicielskiego. Aplikacja sama sugeruje, które programy mogą być nieodpowiednie dla dzieci.

Wystarczy kilka sekund aby zabezpieczyć urządzenie przed dostępem do potencjalnie niebezpiecznych funkcji. Aplikacja jest dostępna również w wersji płatnej, która potrafi restartować przypadkowo wyłączone programy, zezwalać na odbieranie i wykonywanie określonych połączeń telefonicznych, tworzyć dodatkowe profile użytkownika oraz znosi limit maksymalnej liczby programów udostępnianych dziecku.

Pełna wersja programu kosztuje 10,99 zł, ale poszczególne funkcje można odblokowywać również w ramach mniejszych opłat. Konfiguracja Kids Zone przebiega w pełni w języku angielskim. Na szczęście podczas obsługi smartfona przez dziecko znajomość języka angielskiego nie jest wymagana.

Out of the Park Apps Kids Zone - pełna recenzja »

Zalety:

 • Lista dostępnych dla dziecka aplikacji

Wady:

 • Dodatkowe funkcje w wersji płatnej

Kiddoware Kids Place

Kiddoware Kids Place

Ocena redakcji PCWorld.pl

Rozbudowany launcher z funkcją kontroli rodzicielskiej.

Kids Place stanowi zaawansowaną alternatywę dla Kid's Shell. Po zainstalowaniu aplikacji rodzic może stworzyć na urządzeniu dodatkowy pulpit dla dziecka. Będzie on zawierał jedynie dozwolone przez niego aplikacje, wybrane spośród tych już zainstalowanych na urządzeniu.

Możliwe jest również zdefiniowanie zestawu funkcji dostępnych dla dziecka obejmujące blokowanie sklepu, blokadę połączeń Wi-Fi i telefonicznych, automatyczną aktywację trybu samolotowego, czy automatyczne restartowanie przypadkowo wyłączonych aplikacji.

Po zainstalowaniu dedykowanej przeglądarki i odtwarzacza wideo możliwe jest również filtrowanie treści dostępnych dla dziecka w internecie. Rodzice, którzy zdecydują się na zakup aplikacji w formie Premium muszą liczyć się z jednorazową opłatą w wysokości 44,99 zł lub miesięcznymi opłatami w wysokości 1,79 zł.

Rozszerza ona możliwości Kids Place o ogranicznik czasowy limitujący maksymalny czas korzystania ze smartfona, funkcję utworzenia pulpitów dla kilku użytkowników (np. starszych i młodszych dzieci), domyślne aktywowanie bezpiecznego pulpitu przy restarcie urządzenia, funkcję wyłączenia dostępu do...

Kiddoware Kids Place - pełna recenzja »

Zalety:

 • Opcja zdefiniowana funkcji smartfona dostępnych dla dziecka

Wady:

 • Wiele opcji dostępnych w płatnej wersji Premium

Whisper Arts Kid's Shell

Whisper Arts Kid's Shell

Ocena redakcji PCWorld.pl

Ciekawa aplikacja pełniąca rolę nakładki na launcher smartfona.

Po aktywowaniu nakładki na ekranie urządzenia wyświetla się alternatywny pulpit oferujący pewną liczbę ustawień i dostępnych aplikacji.

Rodzic w trybie edycji może samodzielnie wybrać programy, które będą widoczne dla dziecka – wystarczy, że przeciągnie je ze swojego pulpitu na pulpit przeznaczony dla podopiecznego.

Oprócz wyboru aplikacji rodzic może również udostępnić dziecku wybrane widżety, foldery z multimediami czy opcję połączeń z wybranymi numerami telefonu. Zależnie od wieku dziecka przejście między trybem rodzica, a trybem dziecka może występować w różnych stopniach złożoności.

Rolę zabezpieczenia może pełnić kod PIN, odcisk palca, albo po prostu zadanie matematyczne z mnożenia.

Ponadto program oferuje możliwość zainstalowania dedykowanych aplikacji edukacyjnych skierowanych dla dzieci, chociaż większość z nich jest dostępna wyłącznie w języku angielskim lub rosyjskim. Bezpłatna wersja pozwala wyłącznie na ustawienie pulpitu z wyborem aplikacji możliwych do uruchomienia.

Opcje obejmujące udostępnianie folderów i funkcji dzwonienia są dostępne w wersji płatnej, której cena to 43,99 zł.

Whisper Arts Kid's Shell - pełna recenzja »

Zalety:

 • Różne tryby użytkowania
 • Możliwość instalacji narzędzi edukacyjnych

Wady:

 • Koszt wersji płatnej

Orange Chroń dzieci w sieci

Orange Chroń dzieci w sieci

Ocena redakcji PCWorld.pl

Aplikacja opracowana przez dostawcę łączności mobilnej, firmę Orange.

Oprogramowanie koncentruje się na ochronie najmłodszych podczas korzystania z przeglądarki internetowej w smartfonie.

Jest dostępne w ramach subskrypcji obejmującej licencję na maksymalnie 4 urządzenia. Koszt abonamentu to 6,99 zł miesięcznie, ale usługę można testować również bezpłatnie przez 14 dni.

Podstawowym zadaniem programu jest automatyczne filtrowanie nieodpowiednich treści w internecie. Dzięki temu dziecko nie odwiedzi niebezpiecznych stron, a także nie zobaczy ich w wynikach wyszukiwarek takich jak Google, Yahoo czy Bing.

W ramach pakietu dostępna jest również aplikacja dla rodziców, z której poziomu można kontrolować instalowanie użytkowanie aplikacji przez dzieci. Możliwe jest także definiowanie godzin dostępu lub ustalanie maksymalnego czasu korzystania z internetu.

Wszelkie aktywności najmłodszych są zbierane w formie szczegółowych raportów.

Niestety usługa jest dostępna wyłącznie dla klientów sieci Orange.

Orange Chroń dzieci w sieci - pełna recenzja »

Zalety:

 • Niski koszt użytkowania
 • Szczegółowe raportowanie aktywności dziecka

Wady:

 • Dostępność wyłącznie dla klientów Orange

Google Family Link

Google Family Link

Ocena redakcji PCWorld.pl

Autorskie rozwiązanie Google’a do kontrolowania aktywności dzieci użytkujących urządzenia z systemem Android.

Aplikacja została opracowana zarówno z myślą o podopiecznych posiadających własne smartfony i tablety, jak również o sytuacjach w których sprzęt jest chwilowo współdzielony z rodzicem.

W przeciwieństwie do aplikacji Eset Parental Control czy Norton Family instalacja jest przeprowadzana wyłącznie na urządzeniu, które ma być kontrolowane. Oznacza to, że podczas pierwszej konfiguracji rodzic rejestruje na smartfonie dodatkowe, przeznaczone dla dziecka konto użytkownika o ograniczonych możliwościach – samemu zostając administratorem systemu.

Aplikacja pozwala na blokowanie opcji pobierania aplikacji przez dziecko. Każda próba zainstalowania nowego oprogramowania musi być autoryzowana przez rodzica.

Ponadto możliwe jest konfigurowanie limitów czasu korzystania z urządzenia, definiowanie pory snu kiedy to smartfon nie powinien być użytkowany oraz weryfikowanie częstotliwości i czasu korzystania z poszczególnych aplikacji.

Rodzic może również zdalnie blokować całe urządzenie bądź poszczególne...

Google Family Link - pełna recenzja »

Zalety:

 • Blokada pobierania aplikacji
 • Instalacja tylko na zarządzanym urządzeniu

Norton Family

Norton Family

Ocena redakcji PCWorld.pl

Aplikacja będąca częścią pakietu Norton Security Premium.

Zabezpiecza komputery z systemem Windows i smartfony z systemem Android. Usługę można przetestować przez 30 dni bezpłatnie. Następnie niezbędne wykupienie abonamentu w cenie 199 zł / rok (wraz z pełnym pakietem antywirusowym).

Aplikacja pozwala na opiekę nad dowolną liczbą młodych użytkowników uwzględniając precyzyjne zasady nadzoru zgodnie z wiekiem i płcią podopiecznych. Bogata lista funkcji obejmuje między innymi opcję limitowania czasu użytkowania smartfona, weryfikację i blokowanie stron odwiedzanych przez dziecko, sprawdzanie wyników wyszukiwania czy zapobieganie udostępnianiu w sieci poufnych danych takich jak adres, szkoła czy numer telefonu.

Program pozwala również na szczegółowe nadzorowanie sieci społecznościowych – możliwe jest zweryfikowanie częstotliwości logowania do Facebooka, sprawdzenie danych umieszczanych w profilu czy filmów odtwarzanych w YouTubie. Jeśli dziecko będzie miało potrzebę skorzystania z zablokowanej strony lub wydłużenia czasu użytkowania urządzenia, może wysłać prośbę do rodzica w postaci powiadomienia.

Listę udogodnień uzupełniają opcje nadzorowania lokalizacji dziecka (z pamięcią...

Norton Family - pełna recenzja »

Zalety:

 • Kontrola sieci społecznościowych
 • Opcje lokalizacji dziecka

Eset Parental Control

Eset Parental Control

Ocena redakcji PCWorld.pl

Aplikacja opracowana przez Eset, dostawcę wyspecjalizowanego w programach antywirusowych.

Eset Parental Control występuje w dwóch wersjach. Bezpłatny wariant programu pozwala na opiekę nad dowolną liczbą dzieci, ale bez opcji przydzielenia reguł nadzoru według grup wiekowych.

Lista funkcji obejmuje także kontrolę i blokowanie wybranych aplikacji oraz definiowanie godzin, w których smartfon może być użytkowany. Nie zabrakło również funkcji limitowania czasu na gry i rozrywkę. Jeśli czas upłynie, dziecko będzie mogło wysłać prośbę o jego przedłużenie w ramach powiadomienia przekazywanego na smartfon rodzica.

Bardziej wymagający opiekunowie mogą zdecydować się na aplikację w wersji Premium. Koszt licencji to 99 zł rocznie. Wydając tę kwotę rodzic otrzymuje do dyspozycji kontrolę dostępu do stron internetowych z poziomu smartfona oraz opcję lokalizowania dziecka.

Ciekawym pomysłem w wersji płatnej jest także funkcja wysyłania do dziecka bezpłatnych wiadomości, które będą musiały zostać odczytane aby było możliwe dalsze korzystanie z urządzenia.

Podsumowanie aktywności dzieci z wykorzystaniem smartfona może być wysyłane do rodziców w formie regularnych raportów.

Eset Parental Control - pełna recenzja »

Zalety:

 • Opcja wysyłania do dziecka wiadomości z wymogiem odczytu
 • Ogranicznik aktywności

Kaspersky Safe Kids

Kaspersky Safe Kids

Ocena redakcji PCWorld.pl

Przydatna aplikacja do ochrony najmłodszych użytkowników sieci, dostępna do systemów Windows, macOS i systemów mobilnych.

Kaspersky Safe Kids jest oferowany w dwóch wersjach: bezpłatnej i Premium. Funkcje programu w wydaniu bezpłatnym umożliwiają zarządzanie internetową aktywnością dziecka, czyli tym, jakie strony przegląda (lub jakich przeglądać nie może) i kontrolę zainstalowanych aplikacji.

Wersja Premium oferuje ponadto takie funkcje jak monitorowanie aktywności na portalach społecznościowych, śledzenie połączeń telefonicznych i SMS-ów na urządzeniach z Androidem, jak również wysyłanie alertów i powiadomień w czasie rzeczywistym na urządzenie mobilne administratora aplikacji, jeśli zostaną wykryte podejrzane czynności.

Przykładowo, aktywna jest funkcja monitorowania bieżącej lokalizacji dziecka (jeżeli program jest zainstalowany na urządzeniu mobilnym) pozwala zobaczyć lokalizację dziecka na mapie w czasie rzeczywistym, jak również zdefiniować bezpieczny obszar. Jeśli dziecko wyjdzie poza tę strefę, automatycznie zostanie wygenerowane powiadomienie od aplikacji.

Dodatkiem do programu są porady eksperckie przygotowane przez psychologów, aby lepiej zrozumieć zachowanie dziecka online.

Kaspersky Safe Kids - pełna recenzja »

Zalety:

 • Kompleksowa kontrola aktywności online

Wady:

 • Ważne funkcje dostępne tylko w wersji Premium

Najlepsze aplikacje do kontroli rodzicielskiej. Dlaczego są potrzebne

Dzieci obsługują tablety i smartfony już od najmłodszych lat. Początkowo są to urządzenia rodziców, którzy skrzętnie korzystają z możliwości przykucia uwagi maluchów bajkami czy kolorowankami. Dziecko wychowane ze smartfonem w ręku bardzo wcześnie osiąga dużą swobodę w korzystaniu ze sprzętu mobilnego. Nic dziwnego że znaczna część maluchów otrzymuje własne urządzenia przy okazji rozpoczęcia nauki w szkole. Jest to korzystne rozwiązanie dla rodziców, którzy zapewniają sobie w ten sposób stały kontakt z dzieckiem.

Niestety ilość niebezpieczeństw czekających na najmłodszych w związku z użytkowaniem smartfona jest naprawdę ogromna. Na liście podstawowych zagrożeń możemy umieścić: m.in. połączenia i wiadomości na dodatkowo płatne numery, nieuczciwe praktyki telemarketerów, treści internetowe nieodpowiednie dla niepełnoletnich i niezrozumiałe mikropłatności w grach i programach. Do tego dochodzą cyberstalking i cyberprzemoc, wyłudzenia danych, uzależnienie od przebywania w wirtualnej rzeczywistości (w internecie, na Facebooku), wreszcie „stare, dobre” złośliwe oprogramowanie.

Niestety Google zrezygnowało ze zintegrowanej opcji pozwalającej na utworzenie profilu z ograniczonym dostępem w systemie Android. Rozwiązanie jest dostępne wyłącznie w postaci zewnętrznej aplikacji. Pobierając oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej rodzic otrzymuje jednak więcej opcji niż te oferowane przez Google. Większość z nich pozwala na skuteczne nadzorowanie działań dziecka – często w ramach bezpłatnej usługi.