Najlepsze aplikacje do wysyłania wiadomości na urządzenia mobilne

SMSy to już przeżytek. Sprawdź, z jakich aplikacji do wysyłania wiadomości warto skorzystać.

SMS czyli z języka angielskiego Short Message Service to usługa umożliwiająca wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych - esemesów przy użyciu cyfrowej sieci telefonii komórkowej. Co ciekawe przy użyciu niektórych telefonów stacjonarnych również można wysyłać i odbierać esemesy.

Najlepsze aplikacje do wysyłania wiadomości na urządzenia mobilne

Źródło: macworld

Pierwszy SMS został wysłany 3 grudnia 1992 roku w Wielkiej Brytanii. Po niespełna 27 latach SMSy pomimo swojej archaiczności nadal są wysyłane i powszechnie użytkowane. Korzystają z nich nawet banki, które wysyłają nam kody przy ich użyciu. Z funkcjonalności esemesów korzystają także rozwiązania odpowiedzialne za uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Powoduje to, że SMSy nadal są popularne i nic nie zapowiada tego, że w najbliższej przyszłości odejdą na emeryturę.

Jak przystało na niemal 30 letnia technologię posiada ona swoje wady i ograniczenia, które powodują że jest zupełnie niedostosowana do dzisiejszych czasów. Po pierwsze od początku istnienia SMSów w Polsce mamy problem z obsługą polskich znaków. Standardowo w kodowaniu GSM, w którym na każdy znak przypada 7 bitów nie ma obsługi polskich liter. Aby z nich skorzystać należy wykorzystać rozszerzoną wersję kodowania, w której na znak przypada 8 bitów. W konsekwencji, gdy w wiadomości SMS umieścisz chociaż jeden polski znak maksymalna długość pojedynczej wiadomości zmniejszy się ze 160 znaków do zaledwie 140 znaków.

Co ciekawe problem nasila się, gdy korzystamy ze smartfonów. Posiadają one obsługę 16 bitowego kodowania UCS-2, dzięki któremu możemy wysłać wiadomości SMS w dowolnym alfabecie świata. Konsekwencją jest jeszcze większe zmniejszenie długości pojedynczej wiadomości. Jeden SMS ma maksymalnie 1120 bitów. Po podzieleniu przez 16 otrzymujemy oszałamiające 70 znaków.

Najlepsze aplikacje do wysyłania wiadomości na urządzenia mobilne

Źródło: pcworld.com

Takie ograniczenia zmusiły młodzież, dzięki której wiadomości tekstowe przesyłane przy użyciu sieci komórkowej stały się popularne do wymyślenia wielu skrótów i nauki wyrażania emocji w jak najmniejszej ilości znaków.

Rozwój SMSów spowodował, że na rynku pojawiły się kolejne usługi takie, jak EMS i MMS. Pierwsza z nich nie osiągnęła sukcesu rynkowego. MMS'y stały się kolejną rewolucją. Multimedia Messaging Service pozwala na przesyłanie multimediów. Pierwotnie usługa miała zostać wprowadzona wraz z telefonią komórkową trzeciej generacji, ale w rzeczywistości stało się to już wcześniej.

MMSy to także archaicznej już rozwiązanie. W dobie smartfonów wykonujących zdjęcia, których jakość niewiele odbiega od tych wykonanych lustrzanką ograniczenie wielkości pojedynczego MMSa do 300 kB wywołuje uśmiech na twarzy.

Najlepsze aplikacje do wysyłania wiadomości na urządzenia mobilne

Źródło: pcworld.com

Pomimo tego, ze SMSy jeszcze przez długą będą wykorzystywane mało kto komunikuje się przy ich użyciu ze znajomymi. W dobie smartfonów, sieci 4G LTE oraz dużych pakietów transmisji danych możesz wykorzystać zdecydowanie lepsze i równie popularne narzędzia, które pozwolą Ci na nieograniczoną komunikacje ze znajomymi przy użyciu internetu.

Jeżeli jesteś użytkownikiem urządzeń Apple możesz skorzystać z usługi iMessage, ale jest ona kompatybilna tylko z urządzeniami z Cupertino.

WhatsApp WhatsApp

WhatsApp zawdzięcza swoją popularność czytelnej i rozbudowanej aplikacji na urządzenia mobilne.

  • Cena: darmowy

Jedną z najpopularniejszych aplikacji do wysyłania wiadomości i nie tylko jest WhatsApp. Co ciekawe w niektórych krajach popularność tej usługi jest większa, niż w przypadku Messengera od Facebooka. WhatsApp pozwala na wysyłanie wiadomości, zdjęć, dźwięku, linków URL, a nawet lokalizacji do znajomych. Usługa wykorzystuje sieć komórkową lub połączenie Wi-Fi.

WhatsApp

Źródło: macworld

Jedną z głównych zalet WhatsApp jest łatwość, z jaką grupy mogą rozmawiać, co sprawia, że jest to częsty wybór przy organizowaniu imprez, wydarzeń, lub po prostu gdy chcesz porozmawiać z więcej niż jedną osobom.

Aplikacja jest dostępna na systemy iOS oraz Android. Jest czytelna i przejrzysta. Od jakiegoś czasu możesz także korzystać z WhatsApp na komputerze przy użyciu przeglądarki internetowej. Całość synchronizuje się z aplikacją, więc nie będziesz miał problemu z odczytywaniem wiadomości.

WhatsApp WhatsApp - pełna recenzja »

Facebook Messenger

Messenger to najpopularniejsza usługa do wysyłania wiadomości. Czy to optymalne rozwiązanie do użytku na co dzień?

  • Cena: darmowy

Facebook Messenger jest najpopularniejszą aplikacją do wysyłania wiadomości. To prawdopodobnie właśnie z niej korzystasz wiele razy dziennie. Aplikacja pod wieloma względami podobna jest do WhatsApp, a jej właścicielem jest Facebook. To właśnie za pomocą tego portalu odbywa się logowanie do Messengera. Jeżeli nie posiadasz Facebook'a nie martw się nadal będziesz mógł skorzystać z Messengera. Możesz zarejestrować się bez konta na Facebooku.

Facebook Messenger

Źródło: macworld

Korzystając z aplikacji Facebook Messenger, będziesz mógł wysyłać wiadomości, filmy, zdjęcia, linki i inne informacje do swoich znajomych z Facebooka lub stron Facebooka w aplikacji. Możesz rozpocząć czat grupowy lub prowadzić indywidualne rozmowy, a także masz do dyspozycji mnóstwo naklejek i GIF-ów do wysłania.

Nie zabrakło funkcji dodatkowych takich, jak Stories, które pozwalają na tworzenie krótkich klipów, które możesz edytować przy użyciu tekstów, podpisów, animacji i dodatkowych elementów. Facebook Messenger jest zbieraniną zapożyczeń innych mediów społecznościowych, więc odnajdziesz w nim wiele także z Instagrama.

Facebook Messenger - pełna recenzja »

Snapchat Snapchat

Snapchat został stworzony w nieco innym celu, ale świetnie nadaje się również do wysyłania wiadomości.

  • Cena: darmowy

Snapchat to kolejna niezwykle popularna aplikacja do wysyłania wiadomości, która znalazła szczególne uznanie wśród młodych ludzi, którzy uważają Facebook Messenger i WhatsApp za aplikacje dla swoich rodziców. Różni się od tych dwóch w tym, że wiadomości są tymczasowe - wygasają tuż po ich wyświetleniu. Można to zmienić, jeśli chcesz przechowywać szczególnie interesujące Cię posty, ale nacisk położono na dzielenie się myślami, szybkimi filmami i zabawnymi zdjęciami, z których można korzystać tylko w danej chwili.

Snapchat

Źródło: macworld

Filtry pozwalają na nakładanie różnych animacji i tła, które są stale aktualizowane. Ostatnim dodatkiem są gry, które pomogą Ci spędzić jeszcze więcej czasu patrząc się na ekran Twojego smartfona.

#Snapchat to świetna aplikacja do zabawy, ale nie do końca praktyczna, jeśli chcesz podzielić się ważnymi informacjami lub zorganizować spotkanie.

#

Aplikacja dostępna jest na smartfony z Androidem oraz iOS. Niestety ze względu na specyfikę...

Snapchat Snapchat - pełna recenzja »

Viber

Viber to ciekawa aplikacja do komunikowania się, ale posiada jeden duży problem. Jest nim brak użytkowników w naszym kraju.

  • Cena: darmowy
Viber

Źródło: macworld

Viber nie jest gra w tej samej lidze co WhatsApp, Facebook Messenger czy Snapchat, jeśli chodzi o światową popularność, ale w niektórych krajach, takich jak Australia, jest to niezwykle popularna aplikacja do wysyłania wiadomości.

Również w Polsce popularność Vibera jest zauważalnie mniejsza, niż Messengera czy nawet WhatsApp. Czy znasz jakiegoś znajomego, który korzysta z Vibera? Jeżeli tak możesz z nim pisać, tworzyć rozmowy grupowe, wysyłać naklejki, GIFy, wykonywać bezpłatne połączenia głosowe i skorzystać z szyfrowania end-to-end. Opcji jest o wiele więcej, ale prawdopodobnie ze względu na nikłą popularność usługi nie będziesz zainteresowany skorzystaniem z nich.

Viber oferuje aplikacje na urządzenia mobilne z systemem iOS lub Android. Co ciekawe można także zainstalować aplikacje stworzoną specjalnie na Surface Hub.

- pełna recenzja »

Twitter

Może Cię to zdziwić, ale Twitter również oferuje wysłanie wiadomości do wybranych użytkowników usługi

  • Cena: darmowy

Twitter to zaskakująco skuteczna aplikacja do wysyłania wiadomości. Publiczna usługa polegająca na tweetowaniu nie jest zaprojektowana jako aplikacja do wysyłania wiadomości, ale jej funkcja Direct Messages (DM) umożliwia wysyłanie tekstów, filmów i zdjęć do osób lub grup, a wiadomości nie będą widoczne dla innych użytkowników Twittera.

Twitter

Źródło: macworld

Nie jest to najpraktyczniejsza aplikacja do wysyłania wiadomości, ale ma jedną zaletę. Twitter posiada pokaźną bazę użytkowników, a dzięki czemu możesz w łatwy sposób wysłać prywatną wiadomość do osoby, z którą chcesz się skontaktować, ale nie posiadasz żadnych jej danych kontaktowych.

Twitter oferuje aplikacje na urządzenia mobilne z systemem Android lub iOS. Na komputerze możesz zalogować się do Twittera za pomocą przeglądarki internetowej.

Twitter - pełna recenzja »

Microsoft Skype

Skype to wszechstronna platforma do komunikacji będąca w posiadaniu Microsoftu.

  • Cena: darmowy

Skype to wszechstronna aplikacja do wysyłania wiadomości, którą Microsoft nabył w 2011 roku. Jest ona najbardziej znana ze swoich możliwości wykonywania połączeń wideo, ale może być również używana jako aplikacja do wysyłania wiadomości, tekstów i zdjęć, podobnie jak inne aplikacje wymienione w tym rankingu.

Skype

Źródło: macworld

W Skype możemy wykorzystać również GIFy, Emoji i Naklejki, aby nieco ożywić nasze rozmowy tekstowe. Istnieje oczywiście także możliwość wykonywania bezpłatnych połączeń z innymi użytkownikami Skype.

Aplikacja Skype dostępna jest na urządzenia mobilne z systemem iOS lub Android oraz komputery z zainstalowanym Windowsem 10, macOS oraz Linux. Możemy z niej skorzystać również na konsoli Xbox One oraz urządzeniach wspierających Amazon Alexa.

Microsoft Skype - pełna recenzja »

Signal Signal

Jeżeli cenisz prywatność i bezpieczeństwo Twoich konwersacji Signal będzie odpowiednim wyborem.

  • Cena: darmowa

Jeśli prywatność jest jednym z Twoich głównych priorytetów, Signal powinien być na szczycie Twojej listy. Aplikacja umożliwia prowadzenie rozmów typu czat z przyjaciółmi, tworzenie grup, udostępnianie zdjęć i filmów wideo, a wszystko to ze świadomością, że Twoje rozmowy są bezpieczne.

Signal

Źródło: macworld

Signal wykorzystuje szyfrowanie typu end-to-end, a jego własne serwery nie mogą uzyskać dostępu do Twoich danych, a nawet ich przechowywać.

Jeśli chcesz mieć dużo dodatkowych funkcji takich, jak emoji lub wymyślne ciekawostki, jak Stories, wypróbuj jedną z pozostałych aplikacji, ale jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje słowa nie wpadną w niepowołane ręce, Signal ma naszą rekomendacją.

Signal dostępny jest na urządzenia mobilne pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Android lub iOS.

Signal Signal - pełna recenzja »