Najlepsze czytniki e-booków

Kindle nadal wyznacza trendy w branży czytników e-booków, konkurencja jednak ma też coś do powiedzenia i oferuje całkiem dobre konstrukcje o sporych możliwościach za rozsądną cenę. Sprawdzamy, który z obecnie sprzedawanych czytników jest najlepszy do czytania elektronicznych książek.

Amazone Kindle Paperwhite

Amazone Kindle Paperwhite

Ocena redakcji PCWorld.pl

To najbardziej zaawansowany czytnik Amazone’a, nieco większy od Kindle’a 5 Wi-Fi. Obudowy obu modeli wykonane są z podobnych materiałów, tyle że w Kindle Paperwhite „gumowany” jest cały spód obudowy, a w Kindle 5 Wi-Fi „gumowany” materiał otoczony jest jeszcze niewielką plastikową ramką. Paperwhite nie ma przycisków do nawigacji po menu czy wybierania opcji, które zastąpiono dotykowym ekranem.

Już po pierwszym uruchomieniu widać, że czytnik wyposażony jest w podświetlany ekran, bo w przeciwieństwie do PocketBooka czy Onyxa jest ono domyślnie włączone. Z jednej strony to zaleta, bo pozwala od razu wykorzystać nowe możliwości czytnika, ale podświetlenia nie da się całkowicie wyłączyć. Można je najwyżej zminimalizować. To nie najlepsze rozwiązanie, bo nie zawsze podświetlenie ekranu jest konieczne, a gdy zależy ci na jak najdłuższym czasie pracy czytnika na baterii okazuje się wręcz zbędne.

Natomiast niczego nie można zarzucić systemowi pozycjonowania dotyku, który jak na e-booki działa sprawnie i szybko. Oczywiście daleko mu do wygody korzystania z ekranów pojemnościowych montowanych w tabletach, jednak w wypadku Kindle Paperwhite’a spisuje się całkiem dobrze. Co istotne, ekran można obsługiwać w rękawiczkach albo używać dowolnego przedmiotu, bo działa na zasadzie przecięcia wiązki diod świecących w podczerwieni, zamontowanych w obudowie ekranu. Kolejny plus to adapter Wi-Fi, który jak się okazało, był najmniej kłopotliwy i najlepiej utrzymywał połączenie bezprzewodowe z ruterem.

Najmocniejszą stroną tego...

Amazone Kindle Paperwhite - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wysoki kontrast
 • Szybkość działania
 • Jakość wykonania

Wady:

 • Brak czytnika kart pamięci

Amazone Kindle 5 WiFi

Amazone Kindle 5 WiFi

Ocena redakcji PCWorld.pl

Najnowsza wersja klasycznego czytnika e-booków od Amazone’a potwierdza mocną pozycję tego producenta na rynku. Jak zwykle oferuje on świetny ekran E-Ink Pearl o bardzo dobrym kontraście, który w bezpośrednim starciu pozostawia za sobą PocketBooka, Prestigio i Onyxa. Wystarczy porównać kolor liter w tym czytniku i w modelach innych producentów, a nikt nie będzie miał wątpliwości.

Nawet w bardzo dobrym czytniku Onyxa czy PocketBook Touch Luksie litery są ciemnoszare, natomiast w Kindle’u dużo wyraźniejsze i ciemniejsze. Co istotne, cena urządzenia nie jest wysoka - wersja bez reklam kosztuje 439 zł w sklepie www.kindle-24.pl.

Kindle 5 WiFi wyróżnia się obudową, świetnie wykonaną z bardzo dobrych materiałów. Jej miłą w dotyku tylną stronę wyłożono miękkim materiałem, który sprawia, że pewnie leży w dłoni i dodatkowo jest bardziej odporny na zarysowania. Pod ekranem znajdują się cztery nieduże przyciski i wskaźnik czterokierunkowy, które pozwala na szybką nawigację po menu urządzenia. Przycisk do uruchamiania czytnika umieszczono na dolnej krawędzi obudowy, podobnie jak małe gniazdo USB. Niestety Kindle 5 WiFi, podobnie jak poprzednie modele, nie ma czytnika kart pamięci. To jego najważniejsza i chyba jedyna poważna wada. W zasięgu sieci bezprzewodowej użytkownik Kindle’a nie odczuje tego braku, ale np. w podróży lub chcąc się wymieniać książkami, będzie mieć utrudnione zadanie. Bo aby na przykład zgrać od znajomego książki z karty microSD, trzeba je najpierw przegrać do laptopa, a potem dopiero do...

Amazone Kindle 5 WiFi - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wysoki kontrast
 • Szybkość działania
 • Jakość wykonania

Wady:

 • Brak czytnika kart pamięci

Onyx Boox i62HD Angel Glow

Onyx Boox i62HD Angel Glow

Ocena redakcji PCWorld.pl

Zaawansowany czytnik e-booków, wyposażony w dotykowy wyświetlacz E-Ink, adapter Wi-Fi i szeroką obsługę różnego rodzaju formatów, co pozwala na otwarcie praktycznie dowolnego e-booka bez tracenia czasu na konwersję. Urządzenie jest przy tym niezbyt duże i starannie wykonane.

Na obudowie z dobrego plastiku nie są widoczne odciski palców czy mikrorysy. Po jej bokach umieszczono dwa duże przyciski, które mogą służyć do nawigacji między stronami czytanej książki. To proste i bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Dodatkowy przycisk poniżej ekranu pozwala na szybkie przejście do poprzedniego widoku czy ekranu głównego. Nie jest duży, ale dobrze spełnia swoje zadanie. Spore zarzuty można mieć natomiast do przycisku uruchamiającego czytnik - bardzo małego, choć miejsca na większy jest sporo. Tuż obok niego znajduje się małe gniazdo USB do łączenia czytnika z komputerem i ładowania baterii, czytnik kart pamięci microSD i gniazdo słuchawkowe.

Onyx Boox i62HD Angel Glow ma ekran E-Ink, który wyświetla do 16 odcieni szarości. W przeciwieństwie do wcześniejszych modeli tej firmy, domyślna czcionka jest ładna i czytelna, choć nieco cieńsza niż w czytnikach Kindle. Gdyby ci to nie odpowiadało, to opcjach ustawień łatwo zmienisz ją na inną (wystarczy przegrać czcionki do katalogu Fonts). Możesz też określić, co ile stron ma być odświeżany ekran, co zapobiega postawaniu efektu glow (ślady po poprzednio wyświetlanych...

Onyx Boox i62HD Angel Glow - pełna recenzja »

Zalety:

 • Podświetlenie ekranu
 • Jakość wykonania
 • Obsługa wszystkich najważniejszych formatów

Wady:

 • Cena

PocketBook 623 Touch Lux

PocketBook 623 Touch Lux

Ocena redakcji PCWorld.pl

Niewielki czytnik, który jest świetną alternatywą dla najbardziej zaawansowanych modeli Amazona. Oferuje mnóstwo opcji i bogate wyposażenie, które z pewnością docenią osoby szukające zaawansowanych e-booków, zapewniających komfortowe czytanie książek również w nocy, bez zapalania lampki.

Jest to możliwe, bo PocketBook Touch Lux ma bardzo dobry wyświetlacz z dodatkową opcją podświetlenia. Ma też rozbudowany interfejs programowy, który pozwala na wybieranie książek na podstawie różnych parametrów czy filtrów. Urządzenie wyposażone jest też w adapter Wi-Fi (IEEE 802.11 b/g/n), który pozwala na łączenie się z internetem. Dzięki temu możliwe jest ściąganie książek bezpośrednio do czytnika czy korzystanie z kanałów RSS. Czytnik ma dotykowy ekran, który pozwala na wykonywanie podstawowych gestów.

Obudowa urządzenia jest starannie wykonana. To mocna, lekka i zarazem sztywna konstrukcja, która nie ugina się i nie skrzypi nawet przy mocniejszym dociśnięciu. Wykonano ją z bardzo dobrego plastiku, na którym nie są widoczne odciski palców. Trudno ją porysować. Tuż pod ekranem znajduje się grupa dużych przycisków do sterowania odtwarzaczem. Do dyspozycji jest ponadto gniazdo na małe karty microSD (do 32 GB), które pozwalają na zgromadzenie potężnej biblioteki (średnia wielkość jednej książki to 1-2 MB). Warto też zwrócić uwagę na pojemność wbudowanej pamięci, która wynosi 4 GB (standard to 2 GB). Co istotne,...

PocketBook 623 Touch Lux - pełna recenzja »

Zalety:

 • Funkcjonalne oprogramowanie
 • Jakość wykonania
 • Obsługa wszystkich najważniejszych formatów

Wady:

 • Kiepsko działający system pozycjonowania dotyku

PocketBook Basic 613

PocketBook Basic 613

Ocena redakcji PCWorld.pl

PocketBook Basic 613 to kompaktowy i prosty czytnik, który przyjemnie zaskakuje szybkością działania i nieskomplikowana obsługą. Wyposażony jest w ekran E-Ink Vizplex, który potrafi wyświetlić 16 odcieni szarości. Ustępuje wyświetlaczom Pearl w Kindle’ach, ale korzystnie wypada w relacji ceny do jakości.

Obudowa jest starannie wykonana i niezbyt duża (122,6 x 176 x 9,7 mm), chociaż do kieszeni spodni się raczej nie zmieści. Tuż pod ekranem są wygodne i duże przyciski do nawigacji po menu i wybierania opcji. Pod wieloma względami jest to rozwiązanie bardziej efektywne niż dotykowe wyświetlacze E-Ink, wolne i dość kapryśne w działaniu. W dolnej krawędzi obudowy umieszczono gniazdo USB, przycisk uruchamiający czytnik, przycisk do restartowania ustawień i czytnik kart pamięci microSD. W zestawie jest kabel USB, którym połączysz czytnik z komputerem, aby przegrać książki i naładować akumulator, natomiast brak zewnętrznego zasilacza do ładowania akumulatora oraz pokrowca. Według producenta pełni naładowany akumulator o pojemności 1000 mAh wystarcza na wyświetlenie około ośmiu tysięcy stron i faktycznie bez problemów wystarcza na przeczytanie kilku grubych książek, choć trudno te dane zweryfikować podczas redakcyjnego testu.

Wiele osób może zniechęcić ubogie wyposażenie PocketBook Basica, bo brakuje adaptera Wi-Fi, Bluetooth czy podświetlenia ekranu. Jednak dla osoby zaczynającej swoją przygodę z e-bookami, nie jest to żaden problem,...

PocketBook Basic 613 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Łatwość używania
 • Jakość wykonania
 • Obsługa wszystkich najważniejszych formatów

Wady:

 • Przeciętny ekran

Prestigio Nobile PER3464B

Prestigio Nobile PER3464B

Ocena redakcji PCWorld.pl

Prestigio Nobile PER3464B to jeden z tańszych czytników, jakie można obecnie kupić. Ma 6-calowy wyświetlacz E-Ink, który pracuje w naturalnej rozdzielczości 800x600 pikseli i wyświetla 16 odcieni szarości. To standardowa konstrukcja o gorszych parametrach (niższy kontrast) niż ekrany montowane w czytnikach Kindle.

Do czytania e-booków nadaje się i tak o wiele lepiej niż tablety, bo na ekranie nie powstają denerwujące odbicia czy refleksy świetlne, do tego ma szerokie kąty widzenia i nie męczy wzroku tak jak wyświetlacze LCD.

Menu jest logicznie poukładane w główne kategorie: Historia czytanych publikacji, Publikacje elektroniczne, Muzyka, Zdjęcia, Eksplorator, Ustawienia. Nawiguje się po nim za pomocą sześciu przycisków umieszczonych pod ekranem. Są rozlokowane niezbyt intuicyjne i trzeba się do tego przyzwyczaić. Pod tym względem wygodniejszy w użyciu jest PocketBook Basic - na dolnej krawędzi jego obudowy umieszczono standardowo: czytnik kart pamięci microSD, mały port USB (do łączenia i ładowania akumulatora z komputera) oraz gniazdo słuchawkowe. Przycisk do uruchamiania umieszczono z tyłu obudowy.

Jak na swoją cenę, Prestigio oferuje przyzwoite parametry. Co prawda wielu użytkowników narzeka, że działa kapryśnie, ale my podczas korzystania z czytnika takiego problemu nie zauważyliśmy. Być może winna jest tu wersja zainstalowanego oprogramowania (w naszym czytniku był to najnowszy firmware V1.1). Więc jeśli masz jakieś problemy z tym modelem,...

Prestigio Nobile PER3464B - pełna recenzja »

Zalety:

 • Dobry stosunek ceny do możliwości
 • Wbudowany czytnik kart pamięci
 • Obsługa najważniejszych formatów

Wady:

 • Przeciętna jakość ekranu

Czytniki e-booków nie są tak popularne jak tablety. Nie ma się czemu dziwić, bo te ostatnie są coraz tańsze i bardziej wszechstronne. Jeżeli jednak zależy ci na możliwości komfortowego czytania elektronicznych wydań, to nic nie zastąpi dobrego e-booka. Kindle to prekursor dzisiejszych czytników e-booków i produkt, który pozostawia daleko w tyle tablety jeżeli chodzi o wygodę czytania elektronicznych książek. Trzeba jednak pamiętać o tym, że klasyczny e-book to produkt specyficzny, który świetnie nadaje się świetnym wyborem do czytania książek, ale daleko mu do wszechstronności dzisiejszych tabletów, nawet najtańszych.

Cyfrowy atrament

Koncepcja stworzenia elektronicznego papieru, który będzie równie wygodny w czytaniu jak zwykły, powstała w latach 70. ubiegłego wieku i od tamtego czasu jest ciągle udoskonalana. Doskonałym przykładem wykorzystania tej technologii są e-booki, które dzięki technologii E-Ink z powodzeniem można wykorzystać do czytania książek. Zasada działania wyświetlaczy E-Ink diametralnie różni się od powszechnie stosowanych w elektronice matryc LCD, bo w wyświetlaczach E-Ink zastosowano elektroniczny tusz, który sterowany polem elektromagnetycznym tworzy dowolne wzory na powierzchni ekranu.

Głównym składnikiem wyświetlacza E-Ink są miliony maleńkich kapsułek o średnicy ludzkiego włosa, które zawierają zawieszone w przezroczystym płynie białe cząsteczki naładowane dodatnio i czarne naładowane ujemnie. W praktyce białe cząsteczki poddane oddziaływaniu ujemnego pola elektromagnetycznego przesuwają się w górę i stają widoczne, podczas gdy przeciwstawne pole elektromagnetyczne przyciąga czarne cząsteczki w mikrokapsułkach na dół, co czyni je niewidocznymi. Odwracając proces, czarne cząsteczki przesuwają się na górę w mikrokapsułkach i w ten sposób na wyświetlaczu dany punkt zabarwia się na czarno. Cząstki elektronicznego atramentu są nadrukowywane na plastikowe tworzywo, które następnie jest laminowane z razem z warstwą przewodników elektrycznych, tworzących wzór pikseli.

Ważną cechą wspomnianej technologii jest to, że im więcej światła pada na powierzchnię ekranu E-Ink, tym wyświetlany tekst jest wyraźniejszy. Dlatego latem w słoneczny dzień można z powodzeniem korzystać z e-booków, podczas gdy tablety z wyświetlaczami LCD stają się nieczytelne. Dzięki wyeliminowaniu elementów świecących oraz konieczności ciągłego odświeżania obrazu ekran E-Ink nie męczy też wzroku i zapewnia dobry obraz nawet w pełnym słońcu. Ma to również wady, bo w nocy przy zgaszonym świetle wyświetlacze bez podświetlania nie nadają się do użytku, gdyż tekst będzie niewidoczny, podobnie jak w zwykłej książce.

Wyświetlacz E-Ink zużywa niewiele prądu, bo tylko do wyświetlania tekstu. Gdy nie zmieniasz strony, obraz pozostaje na ekranie bez pobierania prądu nawet po kilku dniach Dzięki temu e-booki działają bez ładowania dużo dłużej niż urządzenie z ekranami LCD. Ponadto kąty widzenia na wyświetlaczach E-Ink są takie same jak w tradycyjnych książkach – to zaleta nieosiągalna dla ekranów LCD. Wadą E-Inków jest natomiast odwzorowywanie tylko 16 odcieni szarości. Chociaż i na to znalazł się sposób wraz z pojawieniem się technologii Triton.

Kolorowy e-papier

Triton Color to opracowana przez firmę E-Ink w 2010 roku nowa generacja kolorowego papieru elektronicznego. Wykorzystuje ona również mikrokapsułki z czarnymi i białymi cząsteczkami, tyle że na powierzchni ekranu dodano tablicę filtrów CFA (Colored Filter Array). Składa się ona z czterech subpikseli: (czerwonego, zielonego, niebieskiego i białego), które dzięki odpowiedniemu naładowaniu mikrokapsułek pozwalają na uzyskanie pożądanego koloru. Spytasz zapewne, po co biały kolor subpikseli? Jest on konieczny do uzyskania np. jaśniejszych odcieni. Na przykład otrzymanie koloru niebieskiego wymaga zabarwienia na biało mikrokapsułek umieszczonych pod niebieskim subpikselem, pozostałe zaś są wygaszane czarnym „atramentem”. Jednak gdy potrzebny jest kolor jasnoniebieski, to dodatkowo zostają zabarwione na biało kapsułki pod białym subpikselem. Jednak jest to technologia niedoskonała, bo bardzo trudno uzyskać barwy przejściowe, a efekt daleki jest od tego, co oferują wyświetlacze LCD. Głębia koloru na tego typu ekranach ma obejmować 4096 barw, a kontrast to minimum 10:1. Pozwoli to na komfortowe czytanie czasopism, w których znajduje się wiele fotografii i rysunków.

Elektroniczne książki

Formaty zapisywania elektronicznych dokumentów PDF, HTML, DOC, RTF, znane z komputerów, w wypadku e-booków wzbogacono o dodatkowe, opracowane na potrzeby e-booków (EPU, MOBI). Zasada jest prosta: im więcej formatów obsługuje czytnik, tym łatwiej się z niego korzysta. Obsługa tych formatów pozwala na szybką wymianę książek ze znajomymi (zwłaszcza gdy e-book wyposażono w czytnik kart pamięci). W przeciwnym razie trzeba je konwertować na obsługiwany przez czytnik format, co nie jest zawsze możliwe czy wygodne (wymaga dostępu do komputera).

Co w testach

Kindle dostępny jest już w kilku wersjach, różniących się wyposażeniem i możliwościami. Dobrą alternatywą są czytniki Onyx czy PocketBook z ekranami E-Ink Pearl, o wysokim jak na te urządzenia kontraście 10:1. Część producentów, np. Prestigio, oferuje klasyczne czytniki z ekranami E-Ink oraz ze zwykłymi wyświetlaczami LCD. Te ostatnie to tablety, przystosowane do czytania formatów EPUB czy MOBI.