Najlepsze drukarki z systemem stałego zasilania atramentem.

Testujemy tanie w eksploatacji drukarki atramentowe z systemem stałego zasilania tuszem. Zobaczcie jak tego typu urządzenia działają w praktyce, i które z oferowanych modeli najlepiej nadają się do zastosowań domowych, sprawdzą się biurach czy w drukowaniu zdjęć.

Epson L455

Epson L455

Ocena redakcji PCWorld.pl

Epson L455 to kompaktowe urządzenie wielofunkcyjne wyposażone w czterokolorowy system stałego zasilania atramentem. Idealnie nadaje się do domowych zastosowań.

Boki obudowy wykonane są z czarnego matowego plastiku, pokrywa skanera jest błyszcząca. Z przodu umieszczono niewielki kolorowy wyświetlacz, przyciski do nawigowania po interfejsie programowym urządzenia i do uruchamiania kopiowania. Podajnik na kartki (mieści do 100 arkuszy) i umieszczony jest z tyłu obudowy.

Urządzenie ma moduł Wi-Fi, można też podłączyć je do komputera za pomocą przewodowego interfejsu USB.

System ITS umieszczono na zewnątrz obudowy. Podczas napełniania pojemników tuszem trzeba go zdjąć i położyć. Wszystkie zbiorniki mają taką samą pojemność (70 ml). W zestawie z drukarką są butelki (70 ml) z kolorowymi tuszami i trzy z czarnym. Zbiorniki mają półprzezroczyste obudowy, ale chcąc sprawdzić poziom napełniania tuszy trzeba spojrzeć na bok drukarki. Nie jest to wygodne rozwiązanie.

Zbiorniki z kolorowymi tuszami po napełnieniu wystarczają na wydrukowanie 6500 stron w kolorze. Komplet kolorowych tuszy (purpurowy, błękitny, żółty) kosztuje ok 70 zł. Butelka z czarnym tuszem wystarcza na wydrukowanie 4000 stron i kosztuje ok 22 zł. Koszty drukowania są wiec bardzo niskie. Co ważne nie musimy obawiać się, że tusze...

Epson L455 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Dodatkowe butelki z tuszem w zestawie
 • Szybkość drukowania dokumentów
 • Jakość wykonania

Wady:

 • Konieczność odpinana systemu ITS podczas napełniania zbiorników tuszem

Canon Pixma G1400

Canon Pixma G1400

Ocena redakcji PCWorld.pl
Aktualne ceny w sklepach

Canon Pixma G1400 zaskakuje nie tylko niskimi kosztami drukowania, ale też bardzo przystępną ceną. Kosztuje niecałe 500 zł a dzięki dużemu zbiornikowi na czarny tusz może wydrukować do 6000 stron przy 5% zaczernieniu. Czyli tyle co drukarki z laserowym mechanizmem drukującym.

Canon G1400 to w rzeczywistości uboższa wersja modelu G3400, zmiany dotyczą jednak nie mechanizmu drukującego a dodatkowego wyposażenia. G1400 to po prostu drukarka, bez skanera i możliwości kopiowania które ma model G3400.

To że oba urządzenia mają identyczne modułu drukujące ostatecznie potwierdziły przeprowadzone przez nas testy szybkości i jakości drukowania. Wyniki były praktycznie identyczne. 10 stronicowy dokument mieszany PIXMAG1400 drukowała przez 245 sekund (G3400 – 244 sekund), 10 stronicowy dokument tekstowy w 100 sekund czyli tyle samo co model G3400. Również jakość wydruków jest identyczna.

Podobnie jest z konstrukcją samej obudowy. Zbiorniki na tusze kolorowe oddzielone są od czarnego i umieszczone z przodu urządzenia. Chcąc je napełnić trzeba podnieść górną pokrywę drukarki i wyciągnąć silikonowe korki. Canon Pixma G1400 pozbawiona jest za to modułu Wi-Fi i z komputerem łączy się tylko za pomocą przewodowego interfejsu USB.

Drukarka wykonana jest z bardzo dobrej jakości czarnego plastiku, na którym nie jest widoczny kurz, czy drobne mikrorysy. Na pochwałę zasługuje też prosta instalacja i obsługa urządzenia....

Canon Pixma G1400 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Koszty eksploatacji
 • Przystępna cena
 • Jakość zdjęć

Wady:

 • Brak Wi-Fi

Epson L655

Epson L655

Ocena redakcji PCWorld.pl

Epson L655 to jedno z nielicznych urządzeń z systemem stałego zasilnia atramentem, która ma wbudowaną kartę Ethernet.

Producent wyposażył ją również w moduł Wi-Fi i gniazdo USB. Na skanerze zamontowano podajnik dokumentów ADF, który przyspiesza kopiowanie wielostronicowych dokumentów.

Starannie wykonana obudowa z czarnego matowego plastiku jest mocna i praktyczna (nie są widoczne na niej kurz i mikrorysy). Wyświetlacz LCD i rozbudowany panel sterujący oprócz możliwości uruchomienia podstawowych funkcji (kopiowanie, skanowanie, faksowanie) umożliwia również zarządzanie jakością wydruków.

Epson L655 ma czterokolorowy mechanizm drukujący. System ITS jest przymocowany do prawego boku obudowy, węże doprowadzające atrament do głowicy drukującej ukryte są w obudowie. Zbiorniki na kolorowe tusze mają pojemność po 70 ml, czarny jest dwukrotnie większy. Dolewanie tuszy wymaga jedynie odchylenia klapki zamontowanej na systemie ITS i wyciągnięcia silikonowych zatyczek z poszczególnych zbiorników. Zatyczki są przymocowane do obudowy drukarki, także nie powinny się zgubić.

Kolorowe tusze barwnikowe do drukarki sprzedawane są w 70 ml butelkach, czarny tusz pigmentowy dostępny jest w większej 140 ml butelce. Butelki z kolorowymi tuszami kosztują po 23 zł i...

Epson L655 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Szybkość pracy
 • ADF, dupleks
 • Wbudowana karta sieciowa i Wi-Fi

Wady:

 • Cena

Epson L850

Epson L850

Ocena redakcji PCWorld.pl

Epson L850 to w urządzenie 3 – funkcyjne, które może służyć do drukowania, skanowania i kopiowania.

Zawdzięcza to zamontowanemu na drukarce płaskiemu skanerowi CIS. Oferuje nowoczesną stylistykę i jest starannie wykonane z bardzo dobrej jakości plastiku. Jej wymiary to 542‎ x 386 x 196 mm (szerokość x głębokość x wysokość).

Z przodu obudowy zamontowano kolorowy wyświetlacz i dodatkowe przyciski do nawigowania po interfejsie programowym (jest spolszczony), kopiowania. Tuż pod nim umieszczono gniazdo USB Host, do którego można podłączyć zewnętrzny nośnik. Obok niego jest czytnik kart MS PRO/SD, który ułatwia drukowanie zdjęć bezpośrednio z karty pamięci wyjętej z aparatu fotograficznego.

Urządzenie można podłączyć do komputera (USB), lub do bezprzewodowej sieci za pomocą wbudowanego modułu Wi-Fi. Na wyposażaniu drukarki nie ma przewodowej karty sieciowej.

Epson L850 ma sześciokolorowy mechanizm ITS, który zawieszony jest na prawym boku obudowy o bardzo podobnej konstrukcji jak w drukarce L455. Tyle, że oprócz standardowych kolorów (błękitny, purpurowy, żółty) dostępne są jeszcze jasny purpurowy i jasny błękitny. Wszystkie pojemniki mają taką samą pojemność (70 ml). Chcąc je napełnić trzeba zdjąć system ITS i go...

Epson L850 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Szybkość drukowania zdjęć
 • Jakość wydruków
 • Prosta obsługa
 • Gniazdo USB Host, czytnik kart pamięci

Brother DCP T700W

Brother DCP T700W

Ocena redakcji PCWorld.pl

Urządzenie zbudowane jest z czarnego matowego plastiku, ma wbudowany niewielki monochromatyczny wyświetlacz, płaski skaner CIS i podajnik dokumentów ADF.

Obudowa jest starannie wykonana i ma wymiary 435 x 374 x 180 mm. Podajnik na kartki mieści 100 arkuszy i umieszczony jest na spodzie obudowy w wyciąganej kasecie. Urządzenie wyposażone jest w przewodowy interfejs USB 2.0 i moduł Wi-Fi. Gniazdo USB umieszczono wewnątrz obudowy (pod skanerem) a nie na zewnątrz jak w większości drukarek.

Czterokolorowy mechanizm drukujący okazał się szybki podczas drukowania dokumentów tekstowych i mieszanych. Na wydrukowanie 10 stronicowego dokumentu tekstowego czekaliśmy nieco ponad minutę (84 s). Czyli o prawie 20 sekund krócej niż w drukarkach Canona. 10 stronicowy dokument zawierający tekst i grafikę został wydrukowany w niecałe trzy minuty (231 sekund).

Panel sterujący wyposażony jest w jednowierszowy wyświetlacz LCD i dodatkowe przyciski. Jest prosty w obsłudze i pozwala na uruchomienie wszystkich potrzebnych opcji. Włącznie z ustaleniem ilości wykonanych kopii, ustawienia jakości kopiowania, powiększania dokumentów.

Zamontowany w obudowie system stałego zasilania atramentem, składa się z trzech mniejszych zbiorników na kolorowe tusze i jednego większego na czarny tusz. Napełniony zbiornik na czarny...

Brother DCP T700W - pełna recenzja »

Zalety:

 • Podajnik ADF
 • Prosta obsługa
 • Dodatkowe butelki z tuszem w zestawie

Wady:

 • Brak dupleksu

Canon Pixma G3400

Canon Pixma G3400

Ocena redakcji PCWorld.pl

Canon Pixma G3400 to urządzenie wielofunkcyjne 3 w 1 stworzone dla małych firm i do domowych zastosowań. Nie ma faksu, ale może służyć do kopiowania, skanowania i drukowania.

Ma przewodowy interfejs USB i moduł Wi-Fi oraz starannie wykonaną obudowę z czarnego matowego plastiku.

Podajnik na papier mieści 100 kartek i umieszczony jest z tyłu drukarki. Na obudowie nie zamontowano dodatkowego wyświetlacza, a panel sterujący składa się z przycisków.

Zbiorniki na tusze umieszczone są z przodu urządzenia i dzięki przezroczystym ściankom można podglądać ich stopień napełnienia. Zbiornik na czarny tusz ma pojemność 135 ml i po napełnieniu wystarcza na wydrukowanie 6000 stron. Zbiorniki z pozostałymi tuszami barwnikowymi (purpurowy, błękitny, żółty) pozwalają na wydrukowanie do 7000 stron w kolorze.

Canon G3400 oferuje prosty mechanizm drukujący pozbawiony opcji druku dwustronnego. Drukarka potrzebowała ponad cztery minuty na wydrukowanie 10 stronicowego dokumentu zawierającego tekst i grafiki. Drukowanie 10 stronicowego dokumentu tekstowego przebiega jednak dużo szybciej (100 sekund).

Jakość wydukanych dokumentów tekstowych i graficznych w trybie standardowym nie odbiega od przeciętnej. Zdjęcia drukowane w trybie najlepszej jakości z wykorzystaniem papieru Canona Photo Paper Plus Glossy II okazały się za to...

Canon Pixma G3400 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość zdjęć
 • Prosta obsługa
 • Moduł Wi-Fi

Wady:

 • Brak wyświetlacza

Epson L130

Epson L130

Ocena redakcji PCWorld.pl

Najnowsza odsłona taniej drukarki Epsona z systemem ITS okazuje się świetnym wyborem do domowych zastosowań.

To tania drukarka, która wyposażona jest w interfejs USB i czterokolorowy system ITS. Jest prosta w obsłudze i jednocześnie bardzo tania w eksploatacji. Butelka z czarnym tuszem kosztuje 23 zł i wystarcza na wydrukowania 4000 str. Za komplet butelek z kolorowymi tuszami zapłacimy tylko 70 zł a wystarczą na wydrukowanie do 6500 str. Drukarka feruje dobrą jakość wydruków tekstowych i dokumentów. Nadaje się również do drukowania zdjęć. Oryginalne tusze producenta i sprawdzony system ITS gwarantują bezproblemowa pracę urządzenia i trwałość wydruków.

Epson L130 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Niska cena
 • Prosta obsługa
 • Niskie koszty drukowania

Wady:

 • Brak Wi-Fi

Po raz pierwszy mamy okazję testować urządzenia drukujące tak tanie w eksploatacji, że nie opłaca się kupować do nich nieoryginalnych materiałów eksploatacyjnych. To drukarki i urządzenia wielofunkcyjne wyposażone w system stałego zasilania atramentem, w których standardowe wkłady zastąpiono butelkami z tuszem. To istotna zmiana, bo dołączane butelki mają nie tylko wysoką pojemność, ale są też bardzo tanie.

ASARTO to innowacyjna, wielokrotnie nagradzana marka tonerów, tuszów i taśm. Marka, która z sukcesem podbiła rynek. Opracowana, by spełnić oczekiwania wymagających Klientów i zaoferować produkty godne zaufania z szerokim pakietem gwarancyjnym. ASARTO to jakość, wydajność i rozsądna cena.

Dowiedz się więcej o produktach Asarto

Prekursorem tego rozwiązania są systemy CISS produkowane przez zewnętrzne firmy. Najczęściej składają się one z wkładów identycznych z oryginalnymi, rurek łączących wkłady ze zbiornikami na tusz ustawionymi obok drukarki. Wkłady wchodzące w skład systemu CISS montuje się w miejsce oryginalnych nabojów (np. karetkę drukarki), a z zewnętrznych zbiorników doprowadzany jest tusz. Tego typu rozwiązanie pozwala znacznie obniżyć koszty drukowania, ale bazuje na niekręgielnej konstrukcji i alternatywnych tuszach. Nie są polecane przez producentów drukarek i jest w tym sporo racji. Podczas montażu tego typu systemu nie ingeruje się w mechanizm drukujący a montaż przypomina wymianę zużytych wkładów co teoretycznie nie powinno wpłynąć na pracę drukarki. Wiele jednak zależy od jakości wykonania całego systemu CISS i używanych tuszy a tutaj panuje wolna amerykanka.

Kupujący nigdy nie ma pewności, że dolewane do zbiorników tusze spełniają zalecenia producenta drukarki. O ile z pogorszoną jakością wydrzyków można się pogodzić, to dużo większym problemem jest zapychanie głowicy drukującej (zbyt duże cząsteczki). Istnieje też ryzyko uszkodzenia głowicy drukującej a jej wymiana to spory wydatek. Dyskusyjna jest też trwałość wydruków, które często blakną lub rozmazują się (dłuższy czas schnięcia). Teraz dzięki drukarkom wyposażonym przez produktów w system stałego zasilania atramentem te niegodności zostały całkowicie wyeliminowane. Użytkownik może cieszyć się bardzo niskimi kosztami i jednocześnie korzystać z oryginalnych tuszy, które gwarantują dobrą jakość i bezproblemową pracę urządzenia.

Drukarki w testach

Drukarki w testach

Aktulane ceny wymienionych wyżej drukarek:

Rozwiązania producentów drukarek

Epson od kilku lat oferuje drukarki z wbudowanym i zaprojektowanym przez niego systemem stałego zasilania atramentem (ITS – Ink Tank System). W zależności od modelu drukarki przymocowany jest on na stałe do obudowy, lub na niej zawieszony. W podstawowej wersji składa się z czterech zbiorników (po 70 ml) na tusze (purpurowy, błękitny, żółty, czarny. (ITS). Na początku tego typu urządzenia traktowane były jako ciekawostka. Szybko jednak okazało się, że są proste w obsłudze, oferują dobrą jakość wydruków, bezproblemową pracę i bardzo niskie koszty drukowania. Użytkownicy coraz chętniej je kupowali. Obecnie ten producent ma kilkanaście różnorakich urządzeń wyposażonych w ITS. Jako jeden z pierwszych zaoferował też drukarkę fotograficzną, która wyposażona jest w sześciokolorowy mechanizm drukujący ITS. Dokupujemy do niej butelki o pojemności 70 ml, które kosztują ok 40 zł.

Epson L655
Epson L655

Epson L655

Epson L655 ma czterokolorowy mechanizm drukujący. System ITS jest przymocowany do prawego boku obudowy, węże doprowadzające atrament do głowicy drukującej ukryte są w obudowie. Zbiorniki na kolorowe tusze mają pojemność po 70 ml, czarny jest dwukrotnie większy. Dolewanie tuszy wymaga jedynie odchylenia klapki zamontowanej na systemie ITS i wyciągnięcia silikonowych zatyczek z poszczególnych zbiorników.

Epson L655

Epson L655

Aktualne ceny Epson L655:

Ciekawostką są też monochromatyczne drukarki atramentowe Epsona wyposażone w duży (140 ml) zbiornik, po napełnieniu, którego można wydrukować nawet 6000 stron. Co ważne butelka z czarnym tuszem kosztuje niecałe 50 zł. Koszty drukowania są więc bardzo niskie.

Canon ma kilka urządzeń drukujących wyposażonych w system stałego zasilania atramentem. To drukarka G1400 i urządzenia wielofunkcyjne z serii G2000 i G3000. Wszystkie wyposażone są w ten sam czterokolorowy system dolewania tuszu, który umieszczono w obudowie drukarki. Zbiornik na czarny tusz mieści 140 ml atramentu pigmentowego (6000 stron), kolorowe po 70 ml tuszu barwnikowego (7000 stron). Ciekawostką jest to, że zbiornik na czarny tusz umieszczony jest z lewej strony drukarki, a kolorowe z prawej. Dzięki umieszczeniu zbiorników z przodu obudowy użytkownik może śledzić poziom ich napełnienia.

Brother DCP T700W
Brother DCP T700W

Brother DCP T700W

Zamontowany w obudowie system stałego zasilania atramentem, składa się z trzech mniejszych zbiorników na kolorowe tusze i jednego większego na czarny tusz. Napełniony zbiornik na czarny tusz wystarcza na wydrukowanie 6000 stron, kolorowe na 5000 stron.

Brother DCP T700W

Brother DCP T700W

Aktualne ceny Brother DCP T700W:

Brother oferuje trzy urządzenia drukujące wyposażone w system zasilania atramentem. To drukarka i dwa urządzenia wielofunkcyjne. W tych drukarkach system stałego zasilania atramentem również umieszczono w obudowie. W przeciwieństwie do systemu Canona, drukarkach Brothera wszystkie zbiorniki na atrament znajdują się obok siebie. Mamy do nich też wygodny dostęp, bo wystarczy odchylić niewielką klapkę z przodu obudowy a nie podnosić górnej części urządzenia jak w drukarkach Canona. Butelki z kolorowymi tuszami (purpurowy, błękitny, żółty) wystarczają na wydrukowanie 5000 stron i kosztują ok 22 zł. Butelka z czarnym tuszem wystarcza na wydrukowanie 6000 stron i kosztuje ok 29 zł. Zbiorniki wykonane są z przezroczystego materiału i umieszczone z przodu obudowy co ułatwia sprawdzanie poziomu tuszy.

Canon Pixma G3400
Canon Pixma G3400

Canon Pixma G3400

Zbiorniki na tusze umieszczone są z przodu urządzenia i dzięki przezroczystym ściankom można podglądać ich stopień napełnienia. Zbiornik na czarny tusz ma pojemność 135 ml i po napełnieniu wystarcza na wydrukowanie 6000 stron. Zbiorniki z pozostałymi tuszami barwnikowymi (purpurowy, błękitny, żółty) pozwalają na wydrukowanie do 7000 stron w kolorze.

Canon Pixma G3400

Canon Pixma G3400

AKtualne ceny Canon Pixma G3400:

Systemy stałego zasilania atramentem w praktyce

Zbiorniki z tuszem zamknięte są za pomocą silikonowych zatyczek, które zapobiegają wylewaniu się tuszu podczas przenoszenia drukarki i zmniejszają parowanie. Producenci stosują też dodatkowe filtry, które oczyszczają tusz z kurzu, drobin i nie doprowadzają do powstawania pęcherzyków powietrza.

Producenci zadbali o to żeby dolewanie tuszy nie sprawiało większych problemów. Podczas procesu dolewania tuszu można jednak się pobrudzić, dlatego warto założyć lateksowe rękawiczki. Trzeba pamiętać też o tym żeby nie doprowadzić do przelania, lub nalania tuszu „pod nakrętkę”.

Drukowanie bez tuszu może doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu drukującego. Dlatego trzeba monitorować poziom tuszy w zbiornikach. Co ważne, lepiej jest to samemu sprawdzać niż sugerować się wyświetlanymi na ekranie komunikatami, bo te opierają się szacunkowych wyliczeniach.

Relacja z testów

Niestety oferta drukarek z wbudowanym systemem stałego zasilania atramentem ciągle jest uboga. Urządzenia Brothera z systemem stałego zasilania atramentem mają identyczny mechanizm drukujący a różnią się tylko dodatkowym wyposażeniem. Canon również oferuje urządzenia bazujące na tym samym mechanizmie drukującym. Jedynie Epson ma szerokie portfolio urządzeń różniących się budową mechanizmu drukującego i systemu ITS (4 – kolorowy, 4 – kolorowy z powiększonym zbiornikiem na czarny tusz, 6 – kolorowy fotograficzny, monochromatyczny). To dlatego w naszym teście znajdziecie aż cztery urządzenia tego producenta.

Rzadkością są urządzenia wyposażone w podajniki ADF, moduł druku dwustronnego czy kartę Ethernet. Również szybkość pracy testowanych przez nas drukarek nie jest zbyt wysoka. Na wydrukowanie 10 stronicowego dokumentu zawierającego tekst i grafiki potrzebują nawet 3 - 4 minut. Podczas gdy laserowe drukarki kolorowe za około 1000 zł w tym czasie drukują 50 stronicowy dokument.

Wszystkie testowane przez nas drukarki i urządzenia wielofunkcyjne charakteryzują się za to niskimi kosztami drukowania, które zawstydziłyby niejeden rozbudowany i o wiele droższy kombajn biurowy. Oferują też dobrą jakość wydruków i bez problemów można je wykorzystać do drukowania dokumentów i zdjęć. Co ważne korzystanie z oryginalnych tuszy nie sprawia najmniejszych problemów a dzięki nim testowane urządzenia mogą drukować zawsze w optymalnej jakości.