Najlepsze dyski o pojemności 240 - 256 GB w cenie do 450 zł.

Dyski SSD montowane są w laptopach, ultrabookach, wszelkiej maści komputerach stacjonarnych i nie ma się czemu dziwić. Przepaść dzieląca szybkość pracy SSD od standardowego dysku HDD jest bardzo duża. Najpierw docenili to miłośnicy gier a teraz już praktycznie każdy kto myśli o przyspieszeniu pracy komputera korzystającego dysku HDD wie, że musi zainwestować w nośnik SSD.

Toshiba Q300 Pro

Toshiba Q300 Pro

Ocena redakcji PCWorld.pl

Toshiba Q300 Pro to przedstawiciel droższych dysków SSD. Model o pojemności 256 GB kosztuje ok 450 zł.

W tej cenie otrzymujemy za to bardzo szybki dysk SSD, który świetnie radzi sobie z zapisywaniem i odczytywaniem różnego rodzaju plików. Objęty jest też wydłużonym do 5 – lat okresem gwarancyjnym a jego średni czas bezawaryjnej pracy wynosi 1,5 mln godzin.

Obudowa Q300 Pro jest starannie wykonana z dobrej jakości aluminium. W jej wnętrzu zamontowano kontroler Toshiby TC358790 i pamięci MLC. Dysk do komunikacji z komputerem wykorzystuje interfejs SATA 6 Gb/s.

Według specyfikacji technicznej szybkość odczytywania i zapisywania danych przez nośnik Toshiby wynosi ponad 500 MB/s. Potwierdziły to wyniki pomiarów sekwencyjnego zapisywania i odczytywania danych przeprowadzonych za pomocą programu CrystalDiskMark (odczyt- 551 MB/s, zapis 518 MB/s) .

W testach rzeczywistych Q300 Pro również uzyskał bardzo dobre rezultaty. Szybkość zapisywania dużego pliku ISO ostatecznie potwierdziła, że ten dysk należy do jednych z najszybszych (ponad 510 MB/s). Świetnie radzi sobie też z zapisywaniem i odczytywaniem małych i średnich plików uzyskując najlepsze rezultaty spośród testowanych modeli.

Toshiba Q300 Pro pod względem wydajności to jeden z najlepszych...

Toshiba Q300 Pro - pełna recenzja »

Zalety:

 • Maksymalna szybkość zapisywania powyżej 500 MB/s
 • Krótki czas instalacji programów
 • Dłuższa gwarancja

Wady:

 • Wyższa cena

Transcend SSD370S

Transcend SSD370S

Ocena redakcji PCWorld.pl

Transcend SSD370S dzięki zastosowaniu pamięci Multi-Level-Cell i kontrolerowi Transcend TS6500 charakteryzuje się dobrą wydajnością i rozsądną ceną.

Według producenta dysk pracuje z szybkością 520 MB/s podczas odczytywania danych i o 60 MB wolniej gdy je zapisuje (460 MB/s).

Przed rozpoczęciem testu podchodziliśmy do deklarowanych przez producenta wyników sceptycznie, ale jak się okazało t obawy były nieuzasadnione. W teście CrystalDiskMark uzyskał szybkość 555 MB/s (odczyt) i 478 MB/s podczas zapisywania w trybie sekwencyjnym.

Świetnie wypadł podczas pomiarów szybkości pracy z różnymi plikami. Jego osiągi były niewiele gorsze od dużo droższego dysku SSD Toshiby Q300 Pro. Duży plik ISO o rozmiarze 30 GB zapisywał z szybkością prawie 500 MB/s (493 MB/s). Co ważne SSD370S oferuje dużą pojemność (256 GB) i rozsądny koszt gigabajta (1,32 zł).

Transcend SSD370S zrobił na nas bardzo dobre wrażenie zarówno pod względem szybkości odczytywania jak i zapisywania danych. To bardzo dobry zakup, zarówno do stacjonarnego komputera (w pudełku jest specjalny zestaw do montażu dysku w obudowach), laptopów i ultrabooków (obudowa dysku ma 7 mm grubości). Dzięki sprzętowemu wsparciu dla szyfrowania (AES), doskonale sprawdzi się również w biznesowych komputerach. Gwarancja na Transcend SSD370S...

Transcend SSD370S - pełna recenzja »

Zalety:

 • Szybkość odczytywania danych
 • Szybkość zapisywania danych
 • Rozsądna cena

ADATA SP920

ADATA SP920

Ocena redakcji PCWorld.pl

Adata postawiła na sprawdzone rozwiązania, czyli dobrej jakości kontroler i pamięci MLC. Dzięki temu SP920 jest nie tylko szybki, ale ma też rozsądną cenę.

Dysk wyposażony jest w interfejs SATA 6 Gb/s, 256 GB pamięci Microna MLC, kontroler Marvella 88SS9189 i plastikową obudowę. Kosztuje niecałe 340 zł i oferuje rozsądną cenę gigabajta - 1,31 zł. Wg specyfikacji producenta maksymalna szybkość odczytywania danych wynosi 540 MB/s a zapisywania 320 MB/s.

Testy syntetyczne (CrystalDiskMark) potwierdziły dane podawane przez producenta (zapis 519 MB/s, odczyt 315 MB/s) i gdyby wziąć pod uwagę tylko te wyniki to dysk sklasyfikowałby się za najtańszymi nośnikami SSD wykorzystującymi pamięci TLC.

W realnych warunkach Adata SP920 radzi sobie jednak od nich dużo lepiej, niezależnie od tego czy pracuje z małymi, średnimi czy dużymi plikami. 30 GB plik ISO zapisywał się na dysku ze średnią szybkością 335 MB/s, czyli o prawie 100 MB/s szybciej od nieco droższego dysku Intela SSD 535 (pamięci MLC) i o ok 250 MB/s szybciej od tańszego Cruciala BX200 (pamięci TLC).

Dysk Adaty bardzo dobrze wypadł również w testach rozpakowywania archiwum i instalacji 30 GB gry z obrazu ISO. To niedrogi i dobry nośnik, który z pewnością przyspieszy działanie systemu w komputerze a dzięki niewielkiej grubości (7 mm) można...

ADATA SP920 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Szybkość odczytywania danych
 • Wyniki testów praktycznych
 • Dobra korelacja ceny do wydajności

Kingston HyperX Savage

Kingston HyperX Savage

Ocena redakcji PCWorld.pl

Kingston HyperX Savage kosztuje ok 390 zł, nieco wyższa cena ma jednak uzasadnienie w wydajności i jakości wykonana nośnika.

HyperX Savage w niczym nie przypomina pozostałych dysków SSD, oferując drapieżną czerwono-czarną stylistykę. Dysk jest przy tym starannie wykonany i ma solidną aluminiową obudowę.

Wykorzystuje czterokanałowy kontroler Phison PS3110-S10 i 19 nm synchroniczne moduły NAND MLC. Taki tandem wg producenta zapewnia świetne osiągi zarówno podczas odczytywania danych (520 MB/s) jak i ich zapisywania (510 MB/s). Dysk Kingstona ma też dobry współczynnik MTBF (średni czas bezawaryjnej pracy), który wynosi 1 mln godzin. Objęty jest 36 miesięcznym okresem gwarancyjnym.

Wyniki testu CrystalDiskMark były lepsze od podawanych przez producenta (odczyt – 562 MB/s, zapis 542 MB/s). Co najważniejsze, Kingston Savage świetnie poradził sobie też z zapisywaniem i odczytywaniem plików. Uzyskał bardzo dobre rezultaty podczas pracy z plikami MP3, zdjęciami a 30 GB plik ISO zapisywał z szybkością 525 MB/s, bijąc na głowę większość z dysków SSD w cenie do 400 zł.

Kingston poleca HyperX Savage zwolennikom gier i choć jest to czysto marketingowy chwyt, to trzeba przyznać, że ten dysk idealnie będzie pasował do komputera dla mieniaka gier.

Kingston HyperX Savage - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wydajność
 • Jakość wykonania
 • Stylistyka

Wady:

 • Koszt gigabajta

Plextor M6V

Plextor M6V

Ocena redakcji PCWorld.pl

Plextor ciągle rozszerza ofertę tańszych dysków SSD a model M6V okazuje się bardzo udany.

Wykorzystuje kontroler Silicon Motion SM2246EN i pamięci MLC od Toshiby wykonane w 15 nm procesie technologicznym.

Silicon Motion SM2246EN to bardzo dobry wybór pod względem możliwości do ceny. Sceptycznie podchodziliśmy za to do pamięci Toshiby, bo najlepsze dyski ze średniego przedziału cenowego najczęściej korzystają z układów Microna. Jak się okazało tandem Plextora okazał się równie efektywny.

Plextor M6V wg producenta zapisuje dane z szybkością 335 MB/s, odczyt jest o 200 MB/s szybszy (535 MB/s). Potwierdziły to wyniki testów syntetycznych (odczyt – 563 Mb/s, zapis – 357 MB/s).

Wysoką szybkość odczytywania danych uzyskaliśmy również podczas pracy z dużymi plikami. Na przekopiowanie 30 GB pliku ISO dysk Kingstona potrzebował 30 sekund (532 MB/s). Zapisywanie tego samego pliku na dysku odbywało się z szybkością 381 MB/s. Nie jest to najlepszy rezultat, ale i Plextor M6V nie należy do najdroższych nośników.

Świetnie za to poradził sobie z małymi plikami, uzyskując jedne z najlepszych rezultatów podczas ich zapisywania i odczytywania. Również średniej wielkości pliki (MP3, zdjęcia) zapisuje i odczytuje bardzo szybko.

Plexto...

Plextor M6V - pełna recenzja »

Zalety:

 • Niedrogi i szybki
 • Dobra wydajność
 • Rozsądna cena

Intel SSD 535

Intel SSD 535

Ocena redakcji PCWorld.pl
Aktualne ceny w sklepach

Intel SSD 535 zaskoczył nas niską maksymalną szybkością zapisywania danych.

Dobrze za to radzi sobie z zapisywaniem małych i średniej wielkości plików.

Wyposażony jest w interfejs SATA 6 Gb/s, kontroler LSI SandForce SF-2281 i 16-nanometrowe kości pamięci MLC NAND. Według producenta SSD 535 odczytuje dane z szybkością 540 MB/s a zapisuje z szybkością 490 MB/s. Współczynnik MTFB wynosi 1,2 mln godzin. Obudowa wykonana z aluminium ma 7 mm grubości, ładnie wygląda i jest sztywna a elektronika znajdująca się w jej wnętrzu jest dobrze zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Testy syntetyczne potwierdziły wysoką szybkość pracy dysku, ale tylko podczas odczytywania danych (CrystalDiskMark – 552 MB/s). Zapisywanie w trybie sekwencyjnym odbywało się dużo poniżej oczekiwań (269 MB/s). Mocno nas to zdziwiło, bo nawet tańsze dyski z pamięciami TLC uzyskiwały w programach syntetycznych wyższe wyniki. Testy zapisywania i odczytywania dużych plików ISO, które w realnych warunkach sprawdzają maksymalną szybkość pracy dysku potwierdziły, że zapisywanie danych nie jest mocną stroną tego dysku (242 MB/s).

Przeciętny użytkownik nie korzysta jednak zbyt często z aż tak dużych plików, częściej pracuje z...

Intel SSD 535 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Szybkość zapisywania danych

Samsung SSD 850 EVO

Samsung SSD 850 EVO

Ocena redakcji PCWorld.pl

Samsung SSD 850 EVO wyposażony jest w pamięci 3D V-NAND wykonane w technologii TLC, które wyróżniają się długą żywotnością i dobrą korelacją szybkości pracy do ceny.

Dzięki nim dysk objęty jest ponadstandardową 5 - letnią gwarancją. Samsung 850 EVO ma też mocną i starannie wykonaną obudowę, która dobrze chroni elektronikę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Według producenta dysk potrafi odczytywać dane z szybkością 540 MB/s, wydajność zapisywania jest jednak dużo niższa (300 MB/s).

Zmierzona za pomocą programu CrystalDiskMark szybkość zapisywania i odczytywania wynosiła ponad 500 MB/s. W testach praktycznych szybkość zapisywania była jednak niższa, ale i tak utrzymywała się na deklarowanym przez producenta poziomie (331 MB/s podczas zapisywania 30 GB pliku ISO).

Samsung SSD 850 EVO dobrze radzi sobie również podczas pracy z małymi i średniej wielkości plikami. To z pewnością jeden z najszybszych dysków SSD z pamięciami TLC. Szkoda tylko, że jest wolniejszy i droższy od niektórych dysków SSD wyposażonych w pamięci MLC.

Samsung SSD 850 EVO - pełna recenzja »

Zalety:

 • 5 – letnia gwarancja
 • Dobra wydajność
 • Jakość wykonania

ADATA SP550

ADATA SP550

Ocena redakcji PCWorld.pl

Pod względem kosztów gigabajta dysk Adaty okazuje się najlepszym wyborem, niestety gorzej jest z szybkością zapisywania danych.

SP550 to klasyczny przedstawiciel tanich dysków SSD wykorzystujących budżetowe pamięci TLC. Patrząc na specyfikację tego nośnika można dojść do wniosku, że trafiliśmy w przysłowiową dziesiątkę. Dysk kosztuje ok 270 zł (240 GB pojemności) a wg producenta potrafi odczytywać i zapisywać dane z szybkością ponad 500 MB/s (odczyt 560 MB/s, zapis 510 MB/s). Ma też wysoki współczynnik bezawaryjnej pracy (1,5 mln godzin) i objęty jest 36 miesięczną gwarancją.

Testy syntetyczne potwierdzają dane producenta a uzyskane wyniki (odczyt – 512 MB/s, zapis 448 MB/s) tylko w niewielkim stopniu ustępują najdroższym dyskom SSD. Niestety wyniki testów zapisywania małych, średnich i dużych plików szybko weryfikują możliwości Adaty SP550. Podczas zapisywania 30 GB pliku ISO dysk Adaty pracował z szybkością niecałych 100 MB/s. Instalacja programów, rozpakowywania archiwów również przebiegało wolno.

Nie jest to jednak cały obraz możliwości tego dysku, bo szybkość odczytywania danych przez dysk Adaty okazywała się identyczna a czasami i wyższa od znacznie droższych nośników. Programy i gry powinny uruchamiać się więc szybko i z pewnością...

ADATA SP550 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Cena
 • Szybkość odczytywania danych

Wady:

 • Szybkość zapisywania

Crucial BX200

Crucial BX200

Ocena redakcji PCWorld.pl

Do tej pory dyski Cruciala okazywały się jednymi z najlepszych w korelacji ceny do wydajności.

Crucial BX200 również kusi bardzo niską cena (poniżej 300 zł), ale pod względem szybkości zapisywania danych bliżej mu do standardowego dysku HDD niż SSD.

Dysk wykorzystuje tanie pamięci Microna wykonanych w technologii TLC i kontroler Silicon Motion SM2256. Jego dane techniczne wyglądały bardzo zachęcająco, ( 540 MB/s – odczyt, 490 MB/s – zapis).

Aluminiowa obudowa o grubości 7 mm umożliwia montownie dysku nawet cienkich ultrabookach. W Pudełku jest też specjalna podkładka zwieszająca grubość dysku do ok 9mm, tak aby można było go zamontować w stacjonarnych komputerach. Dysk ma pojemność 240 GB i oferuje niski koszt gigabajta (1,12 zł). Pod tym względem klasyfikuje się w czołówce nośników SSD.

Testy syntetyczne (CrystalDiskMark) potwierdziły deklarowana przez producenta szybkość pracy dysku (odczyt w trybie sekwencyjnym - 553 MB/s, zapis – 500 MB/s). Rzeczywiste testy zapisywania małych, średnich i dużych plików były jednak kilkukrotnie niższe od średniej. 10 GB zbiór małych plików dysk zapisywał przez ponad trzy minuty, czyli o o koło minutę dłużej niż dyski SSD z pamięciami MLC. Najgorzej wypadł jednak test...

Crucial BX200 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Niska cena
 • Szybkość odczytywania danych

Wady:

 • Szybkość zapisywania danych

Dyski SSD montowane są w laptopach, ultrabookach, wszelkiej maści komputerach stacjonarnych i nie ma się czemu dziwić. Przepaść dzieląca szybkość pracy SSD od standardowego dysku HDD jest bardzo duża. Najpierw docenili to miłośnicy gier a teraz już praktycznie każdy kto myśli o przyspieszeniu pracy komputera korzystającego dysku HDD wie, że musi zainwestować w nośnik SSD.

W podjęciu decyzji o zakupie dysku SSD pomaga też to, że tego typu nośniki są coraz tańsze. Modele o pojemności 128 GB kupić można za ok 200 zł, dyski o pojemności 240 - 256 GB są tylko o ok 100 zł droższe i to właśnie one mają najlepszy stosunek ceny do pojemności.

Test dysków SSD - koszt GB

Test dysków SSD - koszt GB

Oczywiście w sprzedaży są również nośniki SSD o pojemności do 256 GB w cenie powyżej 500 zł (np. Samsung SSD 850 PRO – 530 zł). Tego typu dyski oferują jednak bardzo wysoki koszt gigabajta (nawet powyżej 2 zł) i nie opłaca się ich kupować. Dlatego w naszym teście postanowiliśmy uwzględnić tylko dyski SSD o pojemności 240 – 256 GB w cenie do 450 zł.

Na rosnące zainteresowanie dyskami SSD wpływ ma też pojawienie się nowej generacji modeli wyposażonych w tanie pamięci TLC. Tego typu nośniki o pojemności 240 - 256 GB kupić można już za ok 280 zł.

Co ważne tanich dysków SSD z pamięciami TLC będzie coraz więcej a to zmusi producentów do dalszego obniżania ceny. Nawet Plextor, który do tej pory skupiał się na modelach z górnego i średniego przedziału cenowego zapowiedział premierę tego typu nośników.

Procedura testowa

Z doświadczenia wiemy, że nawet najlepsze testy syntetyczne nie oddają rzeczywistych możliwości dysków, dlatego okroiliśmy je do minimum a wyniki przez nie uzyskane mają minimalny wpływ na ocenę wydajności.

W naszym zestawieniu znajdziecie większość z obecnie sprzedawanych dysków SSD o pojemności 240 – 256 GB w cenie do 450 zł. Wszystkie poddaliśmy jednakowej procedurze testowej.

Dużą wagę na ocenę wydajności miały za to wyniki uzyskane podczas rzeczywistych pomiarów szybkości zapisywania i odczytywania różnorakich plików, instalacji gry i rozpakowywania archiwum. Wykorzystaliśmy do tego dwa foldery o objętości 10 GB każdy. Jeden z nich zawierał małe pliki (dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne), w drugim folderze były średniej wielkości pliki (zdjęcia, utwory MP3).

Do pomiarów maksymalnej szybkości pracy dysku wykorzystaliśmy pojedynczy plik ISO o rozmiarze 30 GB. Sprawdziliśmy również szybkość instalacji gry z 30 GB obrazu ISO oraz czas rozpakowywania 5 GB archiwum ze zdjęciami, bo jak się okazuje wydajność dysku istotnie wpływa na wydłużenie, lub skrócenie tych operacji.

Dyski SSD w testach

Analizując wyniki testu doszliśmy do jednoznacznego wniosku, że o wydajności dysku nie świadczą parametry podawane przez producenta a cena. Dotyczy to szczególnie szybkości zapisywania danych, która w najtańszych nośnikach w rzeczywistości jest często dużo niższa od informacji podawanych przez producentów.

Główny powód takich rozbieżności to brak zunifikowanej procedury testowej i wykorzystywanie przez producentów testów syntetycznych a nie realnych pomiarów czasów kopiowania i zapisywania plików. Zdarza się więc, że dysk SSD za 280 zł i model od innego producenta w cenie ponad 400 zł oferują wg nich tą samą, lub zbliżoną szybkość pracy.

Przykładowo dysk SSD Crucial BX200 za ok 280 zł wg producenta pracuje z szybkością 560 MB/s podczas odczytywania danych a zapisuje je z szybkością 490 MB/s. Droższy dysk Adaty SP920 w cenie 335 zł wg specyfikacji pracuje z szybkościami 560 MB/s (odczyt) i 360 MB/s (zapis). Niedoświadczony użytkownik z pewnością nie będzie sprawdzać jaką metodologią posłużyli się producenci do określenia wydajności dysków i kupi tańszy i wg specyfikacji szybszy model.

Okazuje się jednak, że tani dysk Cruciala z pamięciami TLC, który powinien zapisywać dane z szybkością 490 MB/s, uzyskuje taką szybkość tylko w testach syntetycznych.

W rzeczywistych warunkach podczas zapisywania dużego pliku ISO jego wydajność wynosi 60 MB/s, czyli jest na poziomie przeciętnego dysku HDD. Podczas gdy droższy o około 50 zł dysk Adaty SP920 wykorzystujący pamięci MLC ten sam plik zapisuje z szybkością 335 MB/s.

Instalowanie 30 GB gry zajmuje dyskowi Adaty ok 4 minut, Crucial BX200 potrzebuje na to ponad 10 minut. Różnica w szybkości pracy dysków podczas zapisywania danych jest więc ogromna. Gdyby ktoś sugerował się ceną a nie parametrami podawanymi przez producentów to dokonałby właściwego zakupu.

Tanie dyski SSD z pamięciami TLC nie są jednak do końca na przegranej pozycji, a to za sprawą bardzo dobrych osiągów podczas odczytywania danych. Pod tym względem nie ustępują nawet najwydajniejszym i najdroższym a nawet są od nich lepsze. Crucial BX200 w teście kopiowania 30 GB pliku uzyskał wynik 526 MB/s a najwydajniejszy w naszym zestawieniu dysk Toshiby Q300 Pro – 515 MB/s.

Co ważne operacje dostępu i odczytywania danych są najczęściej wykonywane (podczas uruchamiania gier, programów). Nie ma więc obawy, że montując tego typu dysk w laptopie czy komputerze nie odczujemy przyspieszenia pracy systemu.