Najlepsze dyski zewnętrzne - luty 2012

Testujemy najlepsze dyski zewnętrzne do różnych zastosowań. Modele wykorzystujące 3,5 calowe nośniki idealnie przydadzą się do domowej archiwizacji danych. Mniejsze 2,5 calowe dyski zewnętrzne świetnie nadają się do współpracy z laptopem. Zobacz nasz ranking!

Testując dyski zewnętrze zauważyliśmy, że bardzo rzadko producenci dokładnie podają model nośnika zastosowanego w danym urządzeniu, ograniczając się do sprecyzowania jego pojemności. Co istotne, z większości tego typu konstrukcji niełatwo wyciągnąć dysk, a oprogramowanie go nie rozpoznaje. Nie znając zaś parametrów zainstalowanego napędu, nie da się sprawdzić wydajności całego urządzenia.

Dyski zewnętrzne wykorzystujące 3,5 calowe nośniki powinny zawierać najszybsze twarde dyski, obracające się w tempie 7200 obr./min, a większość dysków 2,5-calowych powinna pracować z prędkością 5400 obr./min. W praktyce podział nie jest tak jednoznaczny, bo producenci często dodają do większych modeli wolne dyski 3,5-calowe, o prędkości 5400 obr./min, a urządzenia mniejsze mogą obracać się z prędkości mniejszą od 5400 obr./min.

Seagate FreeAgent GoFlex Desk 4TB (STAC4000200)

Seagate FreeAgent GoFlex Desk 4TB to jeden z pierwszych dysków zewnętrznych o pojemności 4 TB jakie mieliśmy okazję testować. Wykorzystuje nowoczesny interfejs USB 3.0 i szybki twardy dysk o średnicy 3,5 cali. Sprawdzamy jak szybko zapisuje różnej wielkości pliki.

Pierwsze wrażenie

Seagate FreeAgent GoFlex Desk to kolejny dysk zewnętrzny, który testujemy w tym miesiącu (pełne zestawienie zobaczycie w numerze PC World 3/2012). Wyposażony jest w 3,5 calowy twardy dysk o pojemności 4 TB i stylową obudowę wykonaną z czarnego plastyku. To zewnętrzny dysk, ale do stacjonarnej pracy, idealnie przyda się do archiwizacji plików.

Obudowa

Seagate FreeAgent GoFlex Desk wykorzystuje plastykową obudowę, która może pracować w pozycji pionowej (158x124x44 mm - gł./wys./gr.) lub poziomej. Od spodu obudowy zamontowano dwie gumowe stopki, które tłumią drgania wywołane pracą dysku. Obudowa jest sztywna i praktyczna, bo nie zostają na niej odciski palców. Niestety nie jest przystosowana do łatwego wyciągania dysku. Całość waży prawie kilogram. To mocna i stylowa konstrukcja, która może być ozdobą każdego biurka.

Możliwości

Seagate FreeAgent GoFlex Desk 4TB wykorzystuje szybki interfejs USB 3.0 (640 MB/s), który gości już w większości domowych komputerach. Do...

- pełna recenzja »

Western Digital My Book Essential (2 TB)

Western Digital My Book Essential to starannie wykonany nośnik zewnętrzny wykorzystujący dysk o średnicy 3,5 cali. To duży dysk zewnętrzny przystosowany do pracy stacjonarnej. Jest starannie wykonany i wykorzystuje interfejs USB 3.0. Sprawdzamy jak radzi sobie z zapisem różnej wielkości plików i czy warto wydać na niego ponad 500 zł.

Obudowa

Western Digital My Book Essential wykorzystuje plastykową obudowę, która przystosowana jest do pracy w pozycji pionowej. Dysk wyglądem i rozmiarami odpowiada grubej książce (165x135x48 mm - wys./gł./szer.), waży prawie kilogram (898 g).

Twardy dysk - Jak wymusić wykrycie nowego zewnętrznego napędu

Z przodu obudowy zamontowano jedną diodę, która sygnalizuje pracę urządzenia. Gniazdo zasilające i USB 3.0 umieszczono z tyłu obudowy. Jakość wykonania i użyte materiały stoją na wysokim poziomie. Obudowa wykończona jest na wysoki połysk, może być ozdobą każdego biurka, niestety szybko się rysuje, dlatego musimy o nią dbać.

Western Digital My Book Essential pracuje cicho, gumowe stopki zamontowane na spodzie obudowy zapobiegają ślizganiu się urządzenia po blacie biurka i tłumią drgania wywołane pracą dysku.

Przycisk wyłączający urządzenie umieszczono nie z przodu obudowy a z tyłu. Nie jest to ergonomiczne rozwiązanie.

Test Verbatim Executive Portable...

- pełna recenzja »

Transcend StoreJet 35T3 2TB

Transcend StoreJet 35T3 to nowoczesny dysk zewnętrzny do domowej archiwizacji plików. Wyposażony jest w szybki interfejs USB 3.0 i pojemny 2 TB twardy dysk. Sprawdzamy jego wydajność i możliwości dołączanego oprogramowania.

Obudowa

Transcend StoreJet 35T3 przystosowany jest w pracy w pionie. Obudowa jest spora (172x152x45 mm - wys./gł./gr.) i razem z dyskiem waży równo kilogram. Wykonana jest w całości z czarnego matowego plastyku, na którym nie są widoczne odciski palców czy drobne ryski. Na spodzie obudowy zamontowano gumowe stopki, które tłumią drgania wywołane pracą dysku i zapobiegają ślizganiu się urządzenia po blacie biurka. To mocna i praktyczna konstrukcja, która jest starannie wykonana. Transcend StoreJet 35T3 działa bardzo cicho, bo dysk schładzany jest pasywnie, czyli bez udziału wentylatorów.

Możliwości

Transcend StoreJet 35T3 2TB wykorzystuje 3,5 calowy twardy dysk, który niestety trudno będzie nam w przyszłości wymienić na inny, bo obudowa nie jest przystosowana do rozkręcania czy też szybkiej wymiany twardego dysku.

- pełna recenzja »

Iomega eGo Desktop Hard Drive 2TB (SKU#34822)

Iomega eGo Desktop Hard Drive to duży dysk zewnętrzny do stacjonarnej pracy. Wyposażony jest w szybki interfejs USB 3.0 i 3,5 calowy twardy dysk. Porównujemy jego wydajność do modelu wyposażonego w terabajtowy dysk i innych dysków zewnętrznych.

Obudowa

Iomega eGo Desktop Hard Drive 2TB to praktyczny dysk zewnętrzny, który wyposażony jest w mocną obudowę, która może pracować w pozycji leżącej lub pionowej (wykorzystujemy wówczas dołączoną podstawkę). Obudowa wyposażone jest w duże gumowe stopki, które zapobiegają ślizganiu się dysku po blacie biurka. Z tyłu obudowy zamontowano przycisk do uruchamiania urządzenia i gniazdo USB 3.0. Dioda sygnalizująca pracę nośnika umieszczona została z boku obudowy tak aby była widoczna niezależnie od tego w jakiej pozycji pracuje nośnik. Obudowa jest sztywna, nie zostają na niej odciski palców, nie jest też widoczny kurz.

Test dysku zewnętrznego Iomega eGo 1TB (SKU35242)

Możliwości

Iomega eGo Desktop Hard Drive 2TB wyposażony jest w drukarkowe gniazdo USB 3.0. Nie jest to byt popularne rozwiązanie, ale z uwagi na to, że w komplecie z dyskiem otrzymamy też odpowiedni kabel łączący go z komputerem to nie stanowi to większego...

- pełna recenzja »

Iomega eGo Desktop Hard Drive 1TB (SKU#35055)

Iomega eGo Desktop Hard Drive to funkcjonalny dysk zewnętrzny wykorzystujący 3,5 calowy twardy dysk. Dzięki praktycznej obudowie może pracować w pozycji poziomej jak i pionowej. Sprawdzamy wydajność zainstalowanego 1 TB twardego dysku i interfejsu USB 3.0.

Obudowa

Iomega eGo Desktop Hard Drive oferuje praktyczną i mocną obudowę, na której nie zostają odciski palców czy kurz. Nie jest ona tak widowiskowa jak w WD My Book Essential, ale za to może pracować pionowo (dołączana jest specjalna podstawka) lub poziomo. Duże gumowe stopki doskonale tłumią drgania wywołane pracą dysku. Przycisk do uruchamiania urządzenia jak i gniazdo USB 3.0 znajdują się z tyłu obudowy. Dioda sygnalizująca pracę nośnika umieszczona została z boku obudowy. Obudowa jest starannie wykonana i dobrze chroni umieszczony w jej wnętrzu twardy dysk.

Możliwości

Iomega eGo Desktop Hard Drive wykorzystuje szybki interfejs USB 3.0. Drukarkowe gniazdo zamontowane w obudowie, nie jest zbyt popularne, na szczęście producent dołącza też specjalny kabel do podłączenia urządzenia do komputera. Oczywiście nie mogło zabraknąć też zewnętrznego zasilacza (12V, 1,5 A), który w przypadku nośników zewnętrznych 3,5 calowych jest...

- pełna recenzja »

Seagate FreeAgent GoFlex 1.5TB (STAA1500201)

Seagate FreeAgent GoFlex o pojemności 1,5 TB to w tej chwili najpojemniejszy nośnik 2,5-calowy na rynku. Urządzenie wyposażone jest też w nowoczesny interfejs USB 3.0. To pierwszy model z nośnikiem o powierzchni 1,5 TB, jaki mieliśmy okazję testować.

Obudowa

Seagate FreeAgent GoFlex to najgrubszy (120x89x22 mm -dł./szer./gr.) a zarazem najpojemniejszy dysk z tej rodziny. Wyposażony jest w plastykową obudowę z jedną diodą, która sygnalizuje pracę dysku. Konstrukcja obudowy jest sztywna, ale niezbyt praktyczna bo błyszczący plastyk można łatwo porysować. Brakuje również elementów gumowych, które amortyzowałby uderzenia ,czy upadki dysku. Gniazdo do podłączenia kabla USB 3.0, umieszczono z tyłu obudowy. Całość wraz dyskiem wazy 272 gram.

Test dysku zewnętrznego Transcend StoreJet 25H3P 1TB

Możliwości

Seagate FreeAgent GoFlex wyposażony jest w jest zdejmowany adapter SATA USB 3.0, który można wymienić na inny. Dodatkowo po zdjęciu adaptera dysk...

- pełna recenzja »

Verbatim Traveller 750 GB (#53063)

Verbatim Traveller to poręczny zewnętrzny dysk wykorzystujący 2,5 calowy nośnik o pojemności 750 GB. Wykorzystuje szybki interfejs USB 3.0, który jest 10 krotnie szybszy od poprzednika USB 2.0. Sprawdzamy jak radzi sobie z zapisem różnej wielkości plików i możliwości dołączanego oprogramowania.

Obudowa

Verbatim Traveller wykorzystuje plastykową obudowę, która dodatkowo wzmacniana jest na krawędziach warstwą gumy. Obudowa nie zachwyca wyglądem, ale jest praktyczna i poręczna (125x82x16 mm - gł./szer./gr.), dobrze też chroni twardy dysk przed uszkodzeniami mechanicznymi. Verbatim Traveller waży niecałe 200 gram i bez problemów zmieści się w torbie z laptopem. To sztywna konstrukcja, która bez problemów zniesie trudy podróży. Gumowe stopki zamontowane na spodzie obudowy zapobiegają ślizganiu się urządzenia po blacie biurka i dodatkowo tłumią drgania wywołane pracą dysku.

Test Verbatim Executive Portable Hard Drive 750 GB

Możliwości

Verbatim Traveller wykorzystuje dysk Samsunga Spinpoint M8 HN-M750MBB, który wyposażony jest w 8 MB buforu i dwa talerze o objętości 750 GB. Dysk pracuje z prędkością 5400 obr./min i wykorzystuje interfejs SATA II. Dzięki szybkiemu interfejsowi USB 3.0 (640 MB/s), zamontowany dysk...

- pełna recenzja »

Transcend StoreJet 25H3P 1TB

Transcend StoreJet 25H3P to uniwersalny dysk zewnętrzny wykorzystujący interfejs USB 3.0. Dzięki mocnej obudowie jest odporny na upadki i uderzenia a pojemny twardy dysk może służyć do archiwizacji zdjęć i filmów.

Obudowa

Transcend StoreJet 25H3P wyposażony jest w mocną obudowę, która spełnia normę wojskową testu na upadek MIL-STD-810F. Podwójna obudowa z plastyku i silikonu jest mocna i praktyczna. Nie powstają na niej rysy, nie widać odciski palców. Dzięki niej dysk ten idealnie nadaje się do pracy w trudnych warunkach, gdy go przenosimy nie musimy trudzić się zakładaniem dodatkowego pokrowca czy etui. To idealna konstrukcja do pracy z laptopem na wyjazdach, bo obudowa doskonale chroni dysk a dodatkowo jest poręczna (131x81x22 mm - dł./szer./gr.) i lekka ( 260 gram). Gumowa osłona obudowy spełnia również rolę podkładki antypoślizgowej. Co istotne dysk ten może według producenta pracować nawet w ujemnych temperaturach (do - 20 stopni Cesjusza).

Możliwości

Transcend StoreJet 25H3P wyposażony jest w dodatkowy przycisk szybkiego backupu (OTB), który świeci się gdy dysk pracuje. Szybki interfejs USB 3.0 pozwala na wygodne korzystanie z nośnika, bo nie jest wąskim gardłem dla wykorzystywanego dysku i pozwala na pracę urządzenia bez konieczności podłączania dodatkowego zasilacza. Transcend StoreJet 25H3P potrzebny do pracy prąd...

- pełna recenzja »

Iomega Prestige Portable 1TB (SKU#35194)

Iomega Prestige Portable 1TB oferuje poręczne rozmiary i stylowa obudowę wykonaną z aluminium. Szybki interfejs USB 3.0, ma gwarantować wysoką wydajność tego nośnika, sprawdzimy czy tak jest w rzeczywistości.

Obudowa

Iomega Prestige Portable z dyskiem o pojemności 1 TB okazuje się nie tylko poręcznym nośnikiem (116x77x14 mm - dł./szer./gr.) ale również praktycznym. Aluminiowa obudowa sprawia, że dysk lepiej oddaje ciepło, dodatkowo całość jest bardzo sztywna i nie rysuje się tak łatwo jak modele z plastykowymi obudowami wykonanymi na wysoki połysk. W obudowie zamontowano jedno diodę sygnalizująca pracę dysku i szybki interfejs USB 3.0.

Możliwości

Iomega Prestige Portable z 1 TB dyskiem okazuje się nośnikiem prostym w obsłudze i pojemnym. Do pracy wymaga podłączenia...

- pełna recenzja »

Iomega Prestige Portable 500GB (SKU#35192)

Obudowa

Możliwości

Iomega Prestige Portable 500GB (SKU#35192)

Iomega Prestige Portable 500GB (SKU35192)

Iomega Prestige Portable 500GB (SKU#35192)

Iomega Prestige Portable 500GB (SKU35192)

Iomega Prestige Portable 500GB (SKU#35192)

Iomega Prestige Portable 500GB (SKU35192)

Iomega Prestige Portable 500GB (SKU#35192)

Iomega Prestige Portable 500GB (SKU35192)

Iomega Prestige Portable 500GB (SKU#35192)

Iomega Prestige Portable 500GB (SKU35192)

Wydajność

Iomega Prestige Portable 500GB (SKU#35192)

Iomega Prestige Portable 500GB (SKU35192)

Iomega Prestige Portable 500GB (SKU#35192)

Iomega Prestige Portable 500GB (SKU35192)

Iomega Prestige Portable 500GB (SKU#35192)

Iomega Prestige Portable 500GB (SKU35192)

Iomega Prestige Portable 500GB (SKU#35192)

Iomega Prestige Portable 500GB (SKU35192)

Iomega Prestige Portable 500GB (SKU#35192)

Iomega Prestige Portable 500GB (SKU35192)

Iomega Prestige Portable 500GB (SKU#35192)

Iomega Prestige Portable 500GB (SKU35192)

Iomega Prestige Portable 500GB (SKU#35192)

Iomega Prestige Portable 500GB (SKU35192)

Wnioski

Zobacz inne testy dysków zewnętrznych

- pełna recenzja »