Najlepsze kamery IP do 2000 zł

Kamery IP to niezbędny składnik zaawansowanego systemu monitorowania, np pomieszczeń czy otoczenia budynku mieszkalnego. Wybraliśmy 10 według nas najciekawszych modeli w cenie do 2000 zł, które przystosowane są do pracy na zewnątrz. Sprawdziliśmy jakość rejestrowanego przez nie materiału wideo, możliwości dołączanego oprogramowania, konstrukcję obudów i na podstawie uzyskanych wyników wybraliśmy najlepsze modele.

Planet ICA-3250V

Planet ICA-3250V

Ocena redakcji PCWorld.pl

Dobrej jakości kamera IP z jasnym obiektywem i szczelną obudową.

Planet ICA-3250V wyposażona jest w 2 MP przetwornik obrazu, który potrafi rejestrować filmy w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli z szybkością 30 kl./s. Parametry pracy ma więc przeciętne, jak na kamerę za nieco ponad 1500 zł, ale dzięki jasnemu obiektywowi i dobrej jakości przetwornikowi obrazu jakość rejestrowanych materiałów wideo jest bardzo dobra. Obraz jest płynny i bez zacięć typowych dla tańszych kamer IP rejestrujących obraz w wyższych rozdzielczościach, ale z niższą szybkością (15 kl./s).

Planet ICA-3250V wyposażona jest w mocną i szczelną (IP66) obudowę wykonaną z grubego metalu. Kable schowane są w ramieniu obudowy, także są dobrze chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi. Producent wyprowadził też na zewnątrz obudowy dwie śrubki, które służą do mechanicznej regulacji ostrości i kąta widzenia kamery. Mechaniczny filtr IR i kilkadziesiąt promienników podczerwieni doświetlają przestrzeń przed kamerą w nocy.

Kamerę do testów dostarczył: http://planet.pl/monitoringip

Planet ICA-3250V - pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość obrazu
 • Praca w nocy
 • Szczelna obudowa

Wady:

 • Wysoka cena

Vivotek IB8369

Vivotek IB8369

Ocena redakcji PCWorld.pl

Tania kamera IP potrafiąca rejestrować obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli.

Vivotek IB8369 to 2-megapikselowa zewnętrzna kamera IP wyposażona w mocną obudowę o klasie szczelności IP66. Przewody kamery ukryte są w obudowie i uchwycie, dzięki temu są dobrze chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi. Kamera wyposażona jest w slot kart MicroSD/SDHC/SDXC. Obudowę można rozkręcić bez użycia śrubokrętu.

VIVOTEK IB8369 oferuje dobrą jakość obrazu rejestrując filmy z szybkością 30 kl./s. Mechaniczny filtr poraz wbudowane promienniki podczerwieni o zasięgu do 20 m sprawiają, że kamera dobrze radzi sobie w kompletnych ciemnościach, ale nie jest to pod tym względem model wybitny. Oprogramowanie kamery jest proste w obsłudze i oferuje szerokie spektrum ustawień pracy kodeka, modułu wykrywającego ruch. Użytkownik ma możliwość zdefiniowania różnych ustawień jakości obrazu dla kilku strumieni wideo, które mogą być skonfigurowane pod potrzeby różnych urządzeń.

Vivotek IB8369 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Szczelna obudowa
 • Przystępna cena
 • Oprogramowanie

Wady:

 • Przeciętna jakość obrazu

Vivotek IB8367

Vivotek IB8367

Ocena redakcji PCWorld.pl

Dobrej jakości kamera IP wyposażona w szerokokątny obiektyw i szczelną obudowę.

VIVOTEK IB8367 może rejestrować obraz w maksymalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli z szybkością 30 kl./s. Nie zachwyca rozdzielczością pracy, ale jakość rejestrowanych materiałów wideo jest bardzo dobra. Obraz jest szczegółowy i płynny bez zacięć typowych dla tańszych kamer.

Kamera schowana jest w metalowej obudowie, która jest całkowicie odporna na działanie kurzu i wody. To mocna konstrukcja z kablami chowanymi w ramieniu obudowy. Kamerę można przykręcić do ściany lub sufitu.

Interfejs programowy VIVOTEK IB8367 został spolszczony, oferuje też szeroki zakres ustawień, od regulacji funkcji wykrywania ruchu po zmianę jakości rejestrowanego materiału. Kamera może kodować obraz ze stałą szybkością do 16 Mb/s, lub zmienną do 40 Mb/s. Przydatny jest też tryb kodowania szybko poruszających się obiektów w lepszej jakości niż tła, lub zdefiniowania obszarów które będą kodowane w lepszej jakości. Kamera bardzo dobrze spisuje się podczas pracy w nocy doświetlając obraz za pomocą promienników podczerwieni. Nawet w kompletnych ciemnościach potrafi rejestrować obraz na odległość ok 25 metrów.

Vivotek IB8367 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość obrazu
 • Obudowa
 • Interfejs programowy

Wady:

 • Wysoka cena

Grandstream GXV3672_FHD_36

Grandstream GXV3672_FHD_36

Ocena redakcji PCWorld.pl

Niedroga kamera IP, która może rejestrować obraz w rozdzielczości 2048x1536 pikseli i robi to całkiem dobrze.

Grandstream GXV3672_FHD_36 w testach wypadła tylko nieco gorzej od droższego modelu Grandstream GXV3674-FHD-VF, który dysponował jaśniejszym obiektywem. W nocy filtr IR jest automatycznie wyłączany a obraz przed kamerą doświetlany jest za pomocą kilkudziesięciu promienników podczerwieni o maksymalnym zasięgu 30 metrów.

Grandstream GXV3672_FHD_36 to jedna najmniejszych kamer IP spośród przetestowanych modeli. Ma mocną metalowa obudowę, która jest odporna na działanie wody i kurzu (IP66). Dostęp do wnętrza kamery nie wymaga użycia śrubokrętu, wystarczy tylko odkręcić przednią część obudowy. Kable ukryte są w metalowym ramieniu obudowy. Oprogramowanie kamery jest proste w obsłudze i pozwala w szybki sposób na zmianę rozdzielczości, wybór kodeka czy stopnia kompresji obrazu (maksymalnie do 8192 kb/s, lub w trybie zmiennym). Można też skorzystać z wbudowanego detektora ruchu.

Grandstream GXV3672_FHD_36 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Przystępna cena
 • Szczelna obudowa
 • Wysoka rozdzielczość pracy

Wady:

 • Przeciętna jakość obrazu

A-Data M1124-E

A-Data M1124-E

Ocena redakcji PCWorld.pl

Axis M1124-E zamknięta jest w szczelnej (IP66) plastikowej obudowie, która jest również wandaloodporna (IK10).

Kamera jest zamknięta w szczelnej obudowie, odpornej na działanie wody, zanieczyszczeń i… wandali. Korpus,w przeciwieństwie do większości kamer uczestniczących w teście, jest plastikowy, a nie aluminiowy. Przewody schowane są w mocnym metalowym ramieniu, co utrudnia ich odłączenie lub uszkodzenie. Obudowę można rozkręcić, co umożliwia dostęp do czytnika kart pamięci, elektroniki i obiektywu, który można wymienić na inny.

Urządzenie rejestruje obraz w niezbyt wysokiej rozdzielczości 1280 x 720 pikseli (30 kl./s). W testach, które przeprowadzaliśmy w ciągu dnia, kamera

poradziła sobie jednak nadspodziewanie dobrze. Widać, że obraz nie jest programowo powiększany, a zastosowany obiektyw jest dobrej jakości.

Dołączane oprogramowanie należy do najlepszych, podobnie jak interfejs programowy kamery: bogaty w opcje, a przy tym prosty w obsłudze. Axis

M1124-E to jedyna kamera spośród uczestniczących w teście pozbawiona promienników podczerwieni, co sprawia, że nie radzi sobie w kompletnych

ciemnościach. Ma jedynie mechaniczny filtr IR.

A-Data M1124-E - pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość wykonania
 • Konstrukcja obudowy
 • Wymienne obiektywy

Wady:

 • Wysoka cena

Linksys LCAB03VLNOD

Linksys LCAB03VLNOD

Ocena redakcji PCWorld.pl

Starannie wykonana i mocna kamera IP wyposażona w jasny obiektyw.

Linksys LCAB03VLNOD dysponuje mocną i szczelną obudową (IP66) dobrze chroniącą elektronikę przed wodą, kurzem i uszkodzeniami mechanicznymi. Kamera ma komplet wyjść i wejść audio/wideo, może być zasilana za pomocą 12 V zasilacza (nie ma go w zestawie) lub bezpośrednio z gniazdka sieciowego (PoE). Przewody wychodzące z kamery ukryte są w metalowym ramieniu obudowy.

Linksys LCAB03VLNOD potrafi rejestrować obraz w rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli z maksymalną szybkością 18 kl./s. Po wybraniu trybu szerokokątnego (widoczny efekt rybiego oka) szybkość pracy kamery spada do 15 kl./s, i do 10 kl./s w trybie ultra-szerokokątnym (duże zniekształcenia geometryczne). W interfejsie programowym kamery można wybrać kodek i ustawić stopień kompresji wideo (przy stałej szybkości kodowania do 12000 kb/s) i audio. Wokół obiektywu umieszczono kilkanaście promienników podczerwieni, które pozwalają na rejestrowanie obrazu nawet w kompletnych ciemnościach. Teoretyczny zasięg pracy kamery w nocy to 25 m, w miejscach pozbawionych dodatkowych źródeł światła jest on jednak mniejszy i wynosi ok 20 m.

Linksys LCAB03VLNOD - pełna recenzja »

Zalety:

 • Obudowa
 • Jakość rejestrowanych materiałów wideo
 • Praca w nocy

Wady:

 • Wysoka cena

AirLive BU-3028-IVS

AirLive BU-3028-IVS

Ocena redakcji PCWorld.pl

AirLive BU-3028-IVS potrafi rejestrować obraz w maksymalnej rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli z szybkością 25 kl./s.

Kamera umożliwia nagrywanie obrazu z szybkością 30 kl./s w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Wyposażona jest w szczelną (IP66) i odporną na uszkodzenia mechaniczne (IK10) obudowę wykonaną z grubego aluminium.

Zastosowany obiektyw charakteryzuje się dobrą jasnością (F 1.4) a jakość rejestrowanego przez kamerę obrazu wideo w rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli jest bardzo dobra. Wokół obiektywu umieszczonych jest kilkadziesiąt promienników podczerwieni o zasięgu do 25 m. Dzięki nim nawet w kompletnych ciemnościach kamera potrafi rejestrować dobrej jakości obraz tyle, że monochromatyczny. Interfejs programowy kamery jest spartański, ale oferuje wszystkie niezbędne możliwości. Jakość obrazu można kodować ze stałą szybkością (do 6000 kb/s.) lub dynamiczną. Instalacja kamery nie sprawia żadnych problemów a jedyny mankament jaki zauważyliśmy to archaiczne i niewygodne w obsłudze oprogramowanie dostarczane na płycie CD. Warto skorzystać z nowszych aplikacji, które można ściągnąć ze strony producenta.

AirLive BU-3028-IVS - pełna recenzja »

Zalety:

 • Praca z rozdzielczością 2048 x 1536 pikseli
 • Mocna i szczelna obudowa
 • Praca w nocy

Wady:

 • Oprogramowanie dołączane na płycie

Grandstream GXV3674-FHD-VF

Grandstream GXV3674-FHD-VF

Ocena redakcji PCWorld.pl

Niedroga kamera IP wyposażona w mocną obudowę i matrycę o rozdzielczości 3,1 megapiksela.

Grandstream GXV3674-FHD-VF dzięki mocnej metalowej obudowie jest nie tylko odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale też działanie wody i kurzu (IP66). Na zewnątrz obudowy wyprowadzone są dwa pokrętła do ustawienia ostrości i kąta widzenia kamery. Kable schowane są w metalowym ramieniu obudowy.

Grandstream GXV3674-FHD-VF rejestruje obraz z szybkością 30 kl./s w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Najlepszą jakość obrazu uzyskamy jednak po zwiększeniu rozdzielczości do 2048 x 1536 pikseli, choć wówczas szybkość pracy kamery spada o połowę. Oprogramowanie kamery jest rozbudowany i wyposażony we wszystkie niezbędne opcje. Umożliwia zmianę stopnia kompresji obrazu (z maksymalną szybkością do 8192 kb/s) i ma wbudowany detektor ruchu. Dzięki promiennikom podczerwieni zamontowanym wokół obiektywu i mechanicznemu filtrowi IR kamera dobrze radzi sobie również podczas pracy w nocy. Nawet w kompletnych ciemnościach potrafi wykryć intruza, choć jej zasięg podczas pracy w nocy jest nieco mniejszy (ok 20 metrów) od deklarowanego przez producenta (25 metrów).

Grandstream GXV3674-FHD-VF - pełna recenzja »

Zalety:

 • Szczelna obudowa
 • Obiektyw
 • Oprogramowanie

Wady:

 • Brak informacji o odporności mechanicznej obudowy

D-Link DCS-7110

D-Link DCS-7110

Ocena redakcji PCWorld.pl

Obudowa spełnia wymagania normy IP66 i bez problemów znosi silne zapylenie a nawet strumień wody.

Obudowa kamery spełnia wymagania normy IP66 i odporna jest na wnikanie do jej wnętrza kurzu i wody. Za rejestrowanie obrazu odpowiedzialny jest megapikselowy sensor CMOS, który pozwala na nagrywanie obrazu w rozdzielczości 1280 x 800 pikseli z szybkością 30 kl./s. Obiektyw jest dobrze chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi, dodatkowo wokół niego umieszczono kilkanaście promienników podczerwieni, które doświetlają przestrzeń przed kamerą w nocy.

Kamera wyposażona jest w interfejs sieciowy (10/100) zgodny ze standardem PoE, może więc być zasilana bezpośrednio z sieci komputerowej. Gniazdo na karty pamięci ukryte jest wewnątrz obudowy. Jakość rejestrowanego obrazu w ciągu dnia jest niewiele gorsza od kamer pracujących z wyższą rozdzielczością. W nocy kamera spisuje się przeciętnie, zasięg działania promienników podczerwoni nie jest zbyt duży i wynosi kilkanaście metrów. Interfejs programowy kamery jest prosty w obsłudze i pozwala np. na dostosowanie pracy kamery w nocy, wyboru stopnia i rodzaju kompresji czy sposobu działania detektora ruchu.

D-Link DCS-7110 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Szybkość pracy
 • Konstrukcja obudowy

Wady:

 • Wysoka cena
 • Przeciętna jakość obrazu w nocy

Planet ICA-3550V

Planet ICA-3550V

Ocena redakcji PCWorld.pl

Planet ICA-3550V ma trwałą obudowę, która jest całkowicie odporna na kurz i wodę (zgodna z normą IP-66).

Planet ICA-3550V ma szczelną obudowę, która jest odporna na wnikanie do jej wnętrza kurzu i wody (klasa szczelności IP66). Przewody kamery schowane są w ramieniu obudowy co utrudnia próby ich uszkodzenia. Dołączone przez producenta oprogramowanie automatycznie wyszukuje urządzenie w sieci i uruchamia program konfiguracyjny co upraszcza instalację kamery przez niedoświadczonych użytkowników.

Planet ICA-3550V może być zasilania z gniazda sieciowego, lub za pomocą zewnętrznego12 V zasilacza (jest dołączany przez producenta). Obudowa nie spełnia żadnej z norm wytrzymałościowych, ale to i tak zwarta i bardzo mocna konstrukcja wykonana z grubego aluminium.

Jakość rejestrowanych materiałów wideo jest bardzo dobra. Obraz można rejestrować z maksymalną rozdzielczością 2592 x 1944 pikseli (15 kl./s) i w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli lub niższych z szybkością 30 kl./s. W nocy pomagają diody świecące w podczerwieni, które doświetlają przestrzeń przed kamerą na odległość około 20 – 25 metrów.

Kamerę do testów dostarczył: http://planet.pl/monitoringip

Planet ICA-3550V - pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość obrazu
 • Jakość pracy w nocy
 • Konstrukcja obudowy

Wady:

 • Wysoka cena

Coraz więcej kamer IP (nawet w cenie poniżej 1000 zł), potrafi rejestrować obraz w rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli. Producenci oznaczają je jako 5 MPixelowe, jednak wysoka rozdzielczość nie zawsze gwarantuje doskonałej jakości obrazu. Istotna jest też szybkość pracy kamery, bo gdy obraz będzie rejestrowany z szybkością 15 kl./s to większość szybko poruszających się obiektów będzie niewyraźnych. Ważna jest też "jasność" obiektywu, bo dzięki niemu na sensor obrazu pada mniej lub więcej światła a to w istotny sposób przekłada się na jakość rejestrowanego obrazu w trudniejszych warunkach oświetleniowych. Standardem pracy dla testowanych przez nas kamer jest system kodowania H.264. Dzięki niemu materiały wideo mają dobrą jakość przy stosunkowo niewielkiej objętości pliku. Co ważne strumień danych skompresowany za pomocą kodeka H.264 w mniejszym stopniu obciąża infrastrukturę sieciową niż np. starszej generacji kodek MPEG 2.

Mocna i szczelna obudowa

Dobrej jakości kamera IP do pracy na zewnątrz musi być też wyposażona w obudowę, która ochroni obiektyw i elektronikę przed np. uszkodzeniami mechanicznymi i warunkami atmosferycznymi. Odporność obudowy na działanie pyłu, kurzu i wody określona jest za pomocą klas szczelności i oznaczenia „IP” (International Protection Rating). Pierwsza cyfra przy skrócie "IP" oznacza odporność na wnikanie do wnętrza obudowy kurzu i pyłu w 6 – stopniowej skali, przy czym 6 oznacza najwyższy stopień ochrony. Kolejna cyfra przy oznaczeniu IP określa stopień wodoodporności obudowy w skali od 1 do 8 pkt. Siódmy i ósmy stopień ochrony dotyczy urządzeń mogących pracować pod wodą a dla kamer, które pracują na powietrzu w zupełności wystarczą obudowy oferujące szósty stopień szczelności. Obudowa kamery wówczas chroni elektronikę nawet przed silnym strumieniem wody.

O tym czy kamera jest wandaloodporna świadczy jej klasa odporności mechanicznej, określana skrótem „IK”. Najlepsze pod tym względem są obudowy oznaczone symbolem IK10, które dzięki wzmocnionej konstrukcji obudowy mogą wytrzymać uderzenie 5 kg młotkiem spadającym z wysokości 40 cm.

Kamery IP w testach

Testując kamery byliśmy mile zaskoczeni ich jakością wykonania i mocną konstrukcją obudów. Nawet tańsze w cenie poniżej 1000 zł oferują wysoki stopień ochrony przed kurzem i wodą (klasa szczelności - IP66). Bez problemów poradzą sobie z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, jedynym problemem może być tylko osiadająca na kamerach para. Kilka modeli ma też bardzo wytrzymałe obudowy z oznaczeniem IK10. Tego typu kamery nadają się do pracy nawet w środowiskach o wysokim ryzyku takich jak miejsca publiczne, więzienia, transport itp. Co ważne, chociaż większość kamer ma metalowe lub aluminiowe obudowy to jak pokazała kamera Axisa , umiejętnie wykonana plastikowa obudowa też może być bardzo mocna i odporna na uszkodzenia mechaniczne (klasa odporności mechanicznej IK10).

Większość kamer umożliwia też w interfejsie programowym regulację sposobu kodowania obrazu wideo tak aby uzyskać optymalny stosunek jakości obrazu do wielkości przesyłanych danych.

Wyższa rozdzielczość przekłada się na większe obciążenie sieci komputerowej a gdy kamer jest kilkanaście to staje się to sporym problemem. Wówczas jedynym wyjściem jest np. wybranie niższej rozdzielczości lub obniżenie jakość generowanego obrazu tak, aby zmniejszyć ilość przesyłanych danych.

Wyższa rozdzielczość przekłada się na większe obciążenie sieci komputerowej a gdy kamer jest kilkanaście to staje się to sporym problemem. Wówczas jedynym wyjściem jest np. wybranie niższej rozdzielczości lub obniżenie jakość generowanego obrazu tak, aby zmniejszyć ilość przesyłanych danych.

Niektórzy producenci stosują też swoje rozwiązania pomagające zmniejszyć ilość przesyłanych danych. Funkcja Smart Stream w kamerach Vivotec pozwala np. na wybranie przez użytkownika istotnego dla niego fragmentu kadru, który będzie kodowany w najlepszej jakości obrazu zaś pozostały obszar w gorszej jakości. W kamerach Axisa można skorzystać np. z technologii Zipstream, która koduje poruszające się obiekty w trybie lepszej jakości obrazu a tło w gorszej. Tym sposobem zmniejsza się nie tylko obciążenie łącza sieciowego, ale też oszczędza miejsce na dysku gdy nagrania są archiwizowane.

Wiele osób może być zdziwionych brakiem bezprzewodowego interfejsu w testowanych przez nas kamerach, ale według nas to zbędny wydatek. Moduł Wi-Fi podnosi koszt zakupu kamery a jakość takiego połączenia pozostawia wiele do życzenia. Dlatego bezprzewodowy interfejs wybiera się tylko z konieczności, np. w miejscach pozbawionych przewodowej infrastruktury sieciowej. Połączenie przewodowe jest po prostu szybsze i stabilniejsze. Co ważne dzięki wykorzystaniu przewodowego interfejsu sieciowego wszystkie przetestowane przez nas kamery IP mogą być zasilane za pomocą przewodu sieciowego (standard PoE IEEE 802.3af). To praktyczne rozwiązanie, które ogranicza plątaninę kabli i umożliwia podłączenie kamery w miejscach gdzie dostęp do gniazdek elektrycznych jest utrudniony. Decydując się na tego typu rozwiązanie, trzeba tylko kupić zasilacz PoE, bo nie jest w standardowym wyposażeniu.