Najlepsze karty microSD – czyli które?

Strzelasz sporo zdjęć lub kręcisz filmy? To pewnie nie raz przyszło ci się mierzyć z wyborem karty microSD. Same karty nie są drogie, ale jest ich na rynku bardzo dużo. Ten artykuł został napisany po to, by pomóc ci wybrać najlepszą.

Samsung Evo microSD

Samsung Evo microSD

Zapewne każdy z nas miał kiedyś coś firmy Samsung, a jeśli był to telefon to i na pewno karta microSD. Użyta tutaj technologia nosi nazwę Evo+ i jest odpowiednikiem oznaczenia UHS-I. Ten model dedykowany jest urządzeniom mobilnym. Zaletą tej technologi jest 10-letnia gwarancja - jedna z najdłuższych na rynku. Karta, którą zamówiliśmy (MB-MP64DA) przyszła razem z pełnowymiarową przejściówką SD.

Średni wynik przesyłu i odczytu danych oscylował w granicach 48MB/s, co jest nie najgorszym wynikiem. Prędkość zapisu wahała się od 26 do 29 MB/s. Najważniejsza w urządzeniach mobilnych jest jednak wydajność 4KB - i tutaj Evo może poszczycić się wynikiem 9 MB/s w odczycie i 3 MB/s w zapisie danych. Nieźle!

Samsung Evo microSD - pełna recenzja »

Zalety:

 • 10 lat gwarancji
 • Wydajna
 • Szybki odczyt i zapis

Wady:

 • Cena

SanDisk Extreme Plus microSD

SanDisk Extreme Plus microSD

Na opakowaniu widnieje napis The Extreme Plus - po tym poznacie flagowca od SanDiska. Nazwa obiecuje wiele, a wyniki w CristalDiskMark potwierdzają jej dotrzymanie. Rekord odczytu danych zatrzymał się na poziome 95MB/s, za zapis dobił do 90MB/s. Karta utrzymywała wysoką prędkość, więc aż miło był patrzeć, gdy wyniki nie schodziły poniżej 80MB/s.

Takie wyniki sprawiają, że Extreme Plus jest idealnym wyborem dla operatorów kamer 4K oraz fotografów wykonujących wysokiej jakości zdjęcia. SanDisk daje rade także w urządzeniach mobilnych - odczyt 9,3MB/s, zapis 4MB/s.

SanDisk Extreme Plus microSD - pełna recenzja »

Zalety:

 • Szybki odczyt i zapis

Wady:

 • Cena

Kingston microSD Action Camera

Kingston microSD Action Camera

Ten model, jak sama nazwa wskazuje, stworzony został dla użytkowników kamer akcji, takich, jak np. GoPro. Oznaczenie UHS3 oznacza, że karta gwarantuje zapis minimum na poziomie 30MB/s. W testach zapisu sekwencyjnego okazała się trzecią najszybszą kartą z wynikiem ok 70MB/s, a odczyt pokazywał niecałę 90 MB/s.

Kingston microSD Action Camera - pełna recenzja »

Zalety:

 • Szybki zapis

Wady:

 • Nie sprawdzi się w urządzeniach mobilnych

Verbatim Pro+ microSD

Verbatim Pro+ microSD

Trochę gorsze osiągi w tych kategoriach notowała karta Vertatim Pro+. Najbardziej zawiodło nas to, że producent zadeklarował podobne prędkości co Kingston, a realne prędkości były prawie o połowę mniejsze. Szkoda, bo oznaczenie UHS-I Class 3 powinno gwarantować wyższe wyniki (odczyt do 67MB/s, zapis tylko 44MB/s).

Mimo to, karta idealnie nadaje się do zapisywania filmów kręconych technologią HD, a nawet 4K.

Świetne wyniki Pro+ zanotował także w odczycie małych plików - 12MB/s, zaś zawiódł przy ich zapisie, 1MB/s. Na pocieszenie - pełnowymiarowy adapter w zestawie.

Verbatim Pro+ microSD - pełna recenzja »

Zalety:

 • Dobre wyniki przy odczycie małych plików

Wady:

 • Prędkości deklarowane przez producenta są o połowę wolniejsze

Lexar Professional 633x microSD

Lexar Professional 633x microSD

Oznaczenie UHS-I obiecuje spore prędkości. Testy CristalDiskMark pokazały faktycznie wysokie wyniki, zgodnie z obietnicą w okolichach 95MB/s w odczycie.

W kwestii zapisu Lexar twierdzi, że jest "niższy". Sprawdziliśmy co to znaczy. Niższy w języku producenta to zapis na poziomie jedynie 32MB/s. Podobny zawód karta zanotowana działając na urządzeniach mobilnych - szybki odczyt i wolny zapis danych. Za to jest tańsza od konkurencyjnych i do przeciętnego użytku w zupełności wystarczy.

Lexar Professional 633x microSD - pełna recenzja »

Zalety:

 • Szybki odczyt

Wady:

 • Wolny zapis
 • Cena

Toshiba Exceria M301 microSD

Toshiba Exceria M301 microSD

Exceria dostępna w pojemnościach od 16GB do 128 GB - my testowaliśmy największą opcję.

Niestety, tutaj historia jest podobna do poprzedniczki. Toshiba dotrzymuje słowo oferując odczyt na poziomie ok. 45MB/s, jednak zapis jest aż czterokrotnie wolniejszy - de facto na poziomie kart z symbolem Class 10.

4KB pliki Exceria skanowała na poziomie 7MB/s, i znów - zapis wszystko zepsuł balansując na poziomie 1KB/s.

Toshiba Exceria M301 microSD - pełna recenzja »

Zalety:

 • Odczyt zgodny z danymi producenta

Wady:

 • Wolniejszy zapisz niż podaje producent

Transcend Ultimate microSD

Transcend Ultimate microSD

Testy odczytu sekwencyjnego i zapisu danych były w przypadku Transcend Ultimate czystą przyjemnością. Karta wyciągała prędkości na poziomie 85 i 82MB/S.

Ogromną zaletą kart Transcend Ultimate są nie tylko osiągi, ale i długość oferowanej gwarancji. Karta nie należy do tanich, ale nadrabia jakością i jednymi z lepszych wyników w testach. Trochę gorzej wypadała ona w teście 4KB - odczyt solidny o wartości 8MB/s, zaś jedynie 1,5MB-owy zapis. Ale nie ma się czym martwić - oznacza to, że jej przeznaczeniem jest obsługa filmów w jakości 4K, a więc najbardziej zadowoleni będą z niej operatorzy kamer.

Transcend Ultimate microSD - pełna recenzja »

Zalety:

 • Szybka
 • Długa gwarancja

Wady:

 • Droga

PNY Turbo Performance microSD card

PNY Turbo Performance microSD card

PNY Turbo to model, który pozytywnie nas zaskoczył.

Wyniki potwierdzają te dane, ale tylko w jedną stronę. Zapis wypadł trochę gorzej - 62,2MB/s, ale to nadal bardzo dobry wynik. Totalnie jednak Turbo Performance nie sprawdzi się w urządzeniach mobilnych. Odczyt na poziomie 7,1MB/s to nie powód do wstydu, ale zapis około 0,5MB/s już tak. Co z tego, skoro to jeden z najlepszych modeli przeznaczonych do kręcenia atrakcyjnych i świetnych jakościowo filmów.

PNY Turbo Performance microSD card - pełna recenzja »

Zalety:

 • Idealny do kamer sportowych

Wady:

 • Nie sprawdzi się w urządzeniach mobilnych

Karty microSD obecnie są stosowane niemal wszędzie - w aparatach, telefonach, kamerach czy dronach. Oferują też coraz większą pamięć, ale urządzenia nagrywające nagrywają np. coraz lepsze filmy w technologii HD czy 4K, więc karta pamięci musi być szybka, niezawodna i naprawdę głodna danych. Dobrze jest też zorientować się w standardach, w jakich pracują poszczególne karty microSD, a jest ich kilka.

MicroSDHC - ostatnie dwie litery tego skrótu wskazują na High Capacity, czyli dużą pojemność oscylującą w granicach od 4 do 32 GB. Standard ten wyprzedził model SDXC, który jest dedykowany pojemnościom powyżej 32 GB. Różnica jest o tyle istotna, że niektóre urządzenia nie obsługują kart większych niż 32 GB, czyli SDXC w nich nie zadziała.

Jeśli chodzi o szybkość, na karcie oznacza się ją wg kilku symboli, nawet jednocześnie - klasa x, Ux, Vx i Ax - przy czym x oznacza liczbę określającą prędkość jednostki, np. liczba 10 będzie oznaczała szybkość zapisu danych 10Mb/s (chodzi o zapis sekwencyjny przy dużych ilościach danych). Takie osiągi będą potrzebne w urządzeniach nagrywających obraz w jakości co najmniej HD, jednak karty microSD dają radę, bo w praktyce wyciągają wyższe prędkości.

Jeśli potrzebujemy jeszcze wydajniejszych kart, musimy zwrócić uwagę na wskaźnik UHS - Ultra High Speed. Zapisują one z prędkością minimum od 10 do 30 MB/s (UHS1-3), a karty o oznaczeniach UHS-I i UHS-II potrafią gwarantują prędkość kolejno od 104 i 312 MB/s.

Oczywiście, mówimy tutaj o prędkości maksymalnej, ale nie stałej. Do naszego testu wybraliśmy karty o standardzie Class 10 oraz UHS-I. Niebawem do użytku wejdą karty z oznaczeniem Video Class dedykowane tym operatorom wszelakiej maści. Ich prędkości zapisu będą się wahały od 6 do aż 90 MB/s (V6-V90), a więc można na nich zapisywać na żywo

filmy nawet w jakości 8K!

Stowarzyszenie SD Assocation ogłosiło, że niebawem wypuści App Performance Class, które pomoże użytkownikom dobrać odpowiednią kartę do swoich potrzeb. Dzięki niej będziemy mogli sprawdzić takie parametry, jak szybkość przesyłu danych, zapis IOPS czy minimalną prędkość odczytu lub zapisu fragmentu danych IOPS.

O co chodzi z UFS?

Świat jednak idzie do przodu - Samsung ogłosił już następcę kart microSD pod nazwią Universal Flash Storage. Karty te mają być 5 razy szybsze od microSD podkręcając obroty do 32-, 128, czy nawet 256GB! Oznacza to, że 5-gigabajtowy film HD zapisze się na karcie w ciągu 10 sekund, co obecnym kartom zajmuje prawie minutę. Wyniki są imponujące, niestety na razie żadne urządzenie nie jest w stanie ich dogonić, i musimy trochę poczekać, by skorzystać z potencjału UFS.

Karty odporne na wszystko

Ponieważ karty microSD jeżdżą z nami wszędzie, warto jest wybrać taką, która będzie w stanie przetrwać nawet najtrudniejszą podróż. Większość dobrych kart dostępnych na rynku tak naprawdę jest wodoodporna. Dopóki nie zaczniesz korzystać z nich pod wodą, powinna ona przetrwać zalanie czy wilgoć. Karty microSD nie zapikają też na bramkach, bo nie zapisują danych w sposób magnetyczny. Na dodatek niestraszne im wstrząsy i skrajne temperatury - działają bez zarzutów w warunkach od -25 do +85 stopni Celsjusza. Jeśli jednak cokolwiek się stanie i stracisz dane lub uszkodzisz kartę, masz na produkt 24 miesiące gwarancji. Przed zakupem przeczytaj dobrze jej warunki.

W takim razie jaką kartę microSD kupić?

Trzymaj się znanych marek. Specjalistami w dziedzinie przechowywania danych są SanDisk, Kingston i Verbatim, ale równie dobre karty produkuje Toshiba, Samsung czy Lexar.

Na rynku krąży też wiele chińskich wyrobów, więc najpierw każdorazowo zapoznaj się z opiniami ich użytkowników. Łatwo trafić na słaby produkt i na zawsze utracić dane. Pamiętaj też o tym, by odpowiednio dopasować kartę do swoich potrzeb i możliwości urządzenia. Jeśli wiesz, że na karcie będziesz nagrywać filmy w jakości 4K lub wyższej, szukaj produktów z oznaczeniem UHS-I 3. klasy. W kamerkach samochodowych czy rodzaju go-pro wystarczy w zupełności microSD Class 10.

W jaki sposób testujemy karty microSD?

Do testów wykorzystujemy CrystalDiskMark, który obsługuje zarówno karty o zapisie sekwencyjnym jak i te pracujące na małych plikach. Dane liczył procesor Intel Core i7 z gniazdem USB 3.0. Do obsługi kart użyliśmy pełnowymiarowych adaptorów oraz czytnika Lexara z podwójnym slotem. A oto rezultaty:


Zobacz również
Apple Pay ruszyło w Polsce!
Wszystkie kable HDMI są takie same? Dowiedz się dlaczego (zwykle) nie warto przepłacać