Najlepsze kombajny biurowe, dla małych i średnich przedsiębiorstw

Przetestowaliśmy biurowe urządzenia wielofunkcyjne drukujące w kolorze. To proste w użyciu i niezawodne kombajny dzięki, którym drukowanie, skanowanie czy faksowanie dokumentów będzie przebiegało szybko i bezproblemowo.

Urządzenia wielofunkcyjne, niemal całkowicie wyparły z biur klasyczne drukarki, rynek jednak ciągle wydaje się nienasycony. Doskonale rozumieją to producenci, którzy oferują pełen wachlarz różnorakich konstrukcji. Do wyboru są atramentowe urządzenia wielofunkcyjne i drukujące za pomocą wkładów z tonerem czyli popularne „laserówki” . Te pierwsze sprawdzają się do domowych zastosowań, biura stawiają jednak na szybkie urządzenia drukujące za pomocą toneru i to właśnie one są bohaterami naszego testu.

Urządzenia wielofunkcyjne drukujące w kolorze wyposażone są w laserowy lub LED-owy mechanizm. W LED-owych drukarkach naświetlanie odbywa się za pomocą matrycy z diodami LED, w laserowych wykorzystuje się laser.

Mechanizm LED-owy jest prostszy w budowie od swojego laserowego odpowiednika, cichszy i niezawodny (mniej ruchomych części). Umożliwia też konstruowanie kompaktowych drukarek monochromatycznych. Jednak w kolorowych urządzeniach wielofunkcyjnych z uwagi na konieczność zastosowania czterotonerowego mechanizmu drukującego i dodatkowych podajników kartek czy dupleksu różnice w wielkości pomiędzy laserowymi a LED-owymi urządzeniami wielofunkcyjnymi nie są aż tak duże.

Testując wielofunkcyjne urządzenia zauważyliśmy też, że producenci „laserówek” zadbali o ich cichszą pracę i większą niezawodność. Także pod tym względem zbliżyły się one do swoich LED-owych odpowiedników. Firmy preferujące LED-owy mechanizm poprawiły za to jakość wydruków. Przeciętny użytkownik nie zauważy więc różnicy pomiędzy pracą urządzenia wyposażonego w laser czy matrycę z LED-ami. Mając jednak do wyboru urządzenia wielofunkcyjne różniące się tylko budową mechanizmu drukującego, polecamy wybrać model LED-owy, bo ma on często mniejsze zapotrzebowanie na prąd podczas drukowania.

Szybkość drukowania

Kupując urządzenie wielofunkcyjne do pracy w biurze musimy określić ile będziemy drukować dokumentów w ciągu miesiąca. Jeśli są to ilości nie przekraczające 2000 stron to dobrym wyborem będą modele z tańszego pułapu cenowego czyli za 1000 – 1500 zł pracujące z szybkością poniżej 20 str./min. W końcu gdy drukujemy po kilkadziesiąt stron dziennie to nie ma większego znaczenia czy na 50 stronicowy dokument poczekamy dwie czy cztery minuty. Takie są właśnie różnice w szybkości jednostronnego drukowania 50 stronicowego dokumentu pomiędzy najszybszymi urządzeniami pracującymi z szybkością 30 str./min (np. Kyocera ECOSYS M6030cdn – 107 s) a najwolniejszą (14 str./min) drukarką Canona i-Sensys MF628CW (233 s).

Szybkość pracy mechanizmu drukującego ma za to istotne znaczenie w urządzeniach wielofunkcyjnych przeznaczonych do pracy w większych firmach. Wówczas zakup modelu potrafiącego drukować z szybkością 30 str./min, przynosi spore oszczędności czasu.

Niezbędne wyposażenie

Niezależnie od ceny urządzenia wielofunkcyjnego warto zwrócić uwagę na jego wyposażenie. Niezbędny wg nas jest np. automatyczny podajnik kartek, który przyspieszy kopiowanie większych dokumentów. Małym grupom roboczym polecamy tańsze urządzenia wielofunkcyjne wyposażone w zwykłe podajniki ADF o pojemności 30 – 50 kartek. Urządzenia wielofunkcyjne dla średnich przedsiębiorstw powinny być wyposażone w automatyczne podajniki z opcją odwracania kartek. To przyspieszy kopiowanie dwustronicowych dokumentów.

Rzeczą niezbędną jest też zintegrowany z drukarką moduł drukowania dwustronnego. Niestety, tańsze urządzenia wielofunkcyjne czasami są go pozbawione a wówczas rosną wydatki na papier, lub tracimy czas na ręczne odwracanie kartek. Podstawowym wyposażeniem biurowego kombajnu powinna być też przewodowa karta sieciowa. W zupełności wystarczą modele o szybkości 10/100 Mb/s, bo gigabitowe karty sieciowe nie są w pełni wykorzystywane i niepotrzebnie podnoszą koszt urządzenia.

Przyda się też moduł Wi-Fi, który ułatwi drukowanie dokumentów z przenośnych urządzeń. Dobrze gdy drukarka ma też pełną obsługę rozwiązań chmurowych jak np. AirPrint, Google Cloud Print. Dzięki nim możliwe jest drukowanie dokumentów z każdego miejsca na świecie z dostępem do internetu.

Niskie koszty eksploatacji

Kupując urządzenie wielofunkcyjne bardzo istotne jest przeprowadzenie choćby najprostszej analizy kosztów eksploatacji urządzenia. My to zrobiliśmy dla każdego testowanego urządzenia wielofunkcyjnego.

Za komplety najwydajniejszych wkładów zapłacimy od 1000 do ponad 2000 zł czyli połowę wartości samego urządzenia. Cena kupowanych kaset z tonerem szybko więc przewyższy wydatki poniesione na zakup samego urządzenia. To dlatego obliczone przez nas koszty drukowania pojedynczej strony w trybie monochromatycznym i w kolorze mają istotny wpływ na wysokość „Oceny końcowej” testowanych przez nas urządzeń.

Oprócz wymiany zużytych wkładów z tonerem, co kilkadziesiąt tysięcy wydruków trzeba wymienić np.: pas transmisyjny, bęben światłoczuły, czy utrwalacz. To spory wydatek, warto więc sprawdzić żywotność i cenę tych elementów. Podsumowując, wybierając się do sklepu po urządzenie wielofunkcyjne, nie warto oszczędzać a wręcz przeciwnie. Lepiej jest wybrać droższy model współpracujący z wydajnymi tonerami i zbudowany z wytrzymałych elementów.

Pamiętajcie, że kupując urządzenie wielofunkcyjne czy dowolną drukarkę dostajecie w pakiecie komplet tzw. startowych tonerów o ułamku wydajności (często grubo poniżej 1000 stron) najpojemniejszych wkładów. Najwydajniejsze kasety z kolorowych tonerem montowane są w najdroższych urządzeniach wielofunkcyjnych i wystarczają na wydrukowanie ok 5000 stron przy 5% pokryciu. Z takimi wkładami współpracują drukarki OKI MC562dnw i Kyocera ECOSYS M6030cdn. Największe kasety z czarnym wkładem znajdziecie w drukarkach Canona i-SENSYS MF729Cx (6800 stron), OKI MC562dnw (7000 stron) i Kyocery ECOSYS M6030cdn (7000 stron).