Najlepsze konfiguracje komputerów stacjonarnych w cenie od 1000 do 3000 zł

Przeprowadziliśmy przegląd rynkowej oferty podzespołów i prezentujemy trzy gotowe konfiguracje komputerów stacjonarnych (do pracy, uniwersalny i maszyny do gier). Planując konfiguracje komputerów chcieliśmy uzyskać jak najlepszy stosunek ceny do wydajności. Ważna dla nas była również kultura działania komputera, głośność pracy i możliwości dalszej rozbudowy.

Wiele sklepów internetowych, lub stacjonarnych oferuje opcję darmowego złożenia komputera, lub za niewielką dopłatą. Jeśli sami nie czujemy się na siłach to warto z tego skorzystać. Z pewnością znajdziecie też gotowe komputery, które będą miały podobną konfigurację i zbliżoną cenę do naszych zestawów.

Podchodźcie jednak do nich z rezerwą i proście o dokładną specyfikację wybranego komputera, bo diabeł tkwi w szczegółach. Producenci gotowych komputerów często poprzestają na ogólnikach, które nie zawsze wszystko wyjaśniają. Najczęściej dotyczy to z pozoru błahych rzeczy jak np. braku informacji o dokładnym modelu płyty głównej, obudowy czy zasilacza.

W praktyce ma to istotne znaczenie, bo od tych podzespołów zależeć będą możliwości dalszej rozbudowy komputera. Może się zażyć, że opisana w lakoniczny sposób obudowa (MidiTower), będzie miała możliwość zamontowania tylko małych wentylatorów a to zwiększy głośność komputera. Często okazuje się też, że jest zbyt mała żeby zmieścić wydajne karty graficzne, które w przyszłości będziemy chcieli zamontować. Wówczas do kosztu zakupu karty graficznej, trzeba doliczyć koszt nowej obudowy.

Można też mnożyć przykłady po prostu źle dobranych komponentów, czyli np. zastosowania pojedynczej kości pamięci RAM zamiast tandemu. Komputer wówczas nie wykorzysta pełnych możliwości dwukanałowego kontrolera pamięci a to obniży szybkość wymiany danych pomiędzy procesorem i pamięcią. Niektóre procesory są na to szczególnie uczulone.

Producenci starają się też często wyprzedawać stany magazynowe, podczas gdy komputer powinien być zbudowany z wykorzystaniem jak najnowszych podzespołów. Dotyczy to szczególnie płyt głównych a co za tym idzie procesorów. Kupując w wyprzedaży np. tani komputer z procesorem AMD, możemy natrafić na konfiguracje wyposażone w płytę główną z podstawką FM2 (na szczęcie to już sporadyczne przypadki). Podczas gdy lepszym wyborem są płyty główny z podstawką FM2 / FM2+ lub AM3+, które nie tylko nie są droższe, ale można do nich włożyć szerszą gamę procesorów.

Wybór należy do ciebie

Komputer w cenie do 1000 zł służący do przeglądania Internetu pracy z pakietami biurowymi nie wymaga wydajnych podzespołów czy dużych obudów. Wystarczą podstawowe modele procesorów, niedroga płyta główna i w miarę pojemny nośnik. Bez problemów może korzystać z karty graficznej zintegrowanej w procesorze.

Uniwersalny komputer do pracy i gier wymaga wydajniejszych komponentów a przede wszystkim szybszego układu graficznego, który pozwoli na uruchomienie nowych gier. Taki komputer musi też dysponować wydajnym dyskiem SSD, który przyspieszy działanie sytemu, programów i gier. Nam udało się złożyć taki komputer za ok 2100 zł.

Najbardziej dumni jesteśmy jednak z komputera do gier w cenie do 3000 zł. Złożyliśmy go z podzespołów o najlepszym stosunku ceny do wydajności. Zadbaliśmy również o odpowiednią konstrukcje obudowy, zasilacz, które muszą sprostać wymaganiom karty graficznej i procesora. Najwydajniejsze karty graficzne czy procesory niestety są poza zasięgiem bo koszt ich zakupy potroiłby cenę komputera.

Polecane przez nas podzespoły do budowy komputerów wybraliśmy z aktualnej oferty rynkowej. Co ważne wszystkie opisywane komputery są przygotowane do dalszej rozbudowy i nic nie stoi na przeszkodzie żeby w przyszłości można było w nich wymienić procesor na wydajniejszy, czy też dołożyć kolejny dysk.

Procesory AMD – dobry wybór dla oszczędnych

Płyty główne z gniazdem FM2+ działają również z procesorami AMD kompatybilnymi z podstawką (FM2), które są cięgle bardzo popularne. Te procesory są tanie i mają dobry stosunek ceny do wydajności (np. Athlon X4 860K- ok 350 zł), będąc alternatywą dla jednostek Intela z rodziny Celeron/ Pentium.

Płyty główne z gniazdem AM3+ są z kolei kompatybilne z procesorami AM3+ i AM3 w tym z szeroka gamą wydajnych jednostek AMD z rodziny FX jak np. FX-8370E, które dobrze nadają się do budowy wydajniejszych komputerów. Chcąc zastosować starszy procesor AM3 (np. Phenom) na płycie z gniazdem AM3+ powinniście sprawdzić czy obsługuje ona tego typu procesor (zależy to od BIOS-u).

Komputer do pracy za ok 1000 zł

Zaproponowana przez nas konfiguracja w cenie ok 1000 zł nadaje się doskonale dla osób codziennie pracujących na komputerze, multimediów. Można też pograć w niewymagające gry. Doskonale sprawdzi się też w roli pierwszego komputera dla dziecka.

Sercem komputera jest procesor Intela Pentium G3250. To dwurdzeniowa jednostka taktowana zegarem 3,2 GHz, która oferuje świetny stosunek ceny do wydajnośc. Co ważne nie ma też zbyt wygórowanych wymagań co do zasilania. Moc cieplna Pentium G3250 wynosi 53 W (razem z zintegrowanym w nim kontrolerem pamięci DDR3 i układem graficznym). Bez problemów może być schładzany za pomocą fabrycznie dodawanego układu chłodzącego.

Tania i dobra płyta główna

Intel Pentium G3250 wymaga płyty głównej z podstawką LGA 1150. To popularne gniazdo i do wyboru jest szeroki wachlarz różnorakich płyt głównych. Zdecydowaliśmy się na model Gigabyte GA-H81M-S2V w formacie Micro- ATX.

Nie dajcie się jednak zwieść małym wymiarom tej płyty głównej, bo ma ona spore możliwości i jest starannie wykonana.. Gigabyte zbudował ją z włókna szklanego o wysokiej gęstości, które redukuje przerwy pomiędzy warstwami i odpycha wilgoć. Opatentowana technologia DualBIOS zapewnia ochronę BIOSu automatycznie odświeżając go z kopii zapasowej. Producent dodaje do płyty głównej też pakiet oprogramowania, które przydaje się do zarządzania pracą wentylatorów, tuningu komputera a to tylko ułamek możliwości.

Gigabyte GA-H81M-S2V współpracuje z procesorami Intela czwartej generacji, również z rodziny Core i3 - i7. Ma też slot PCI Express x16, który w przyszłości można wykorzystać do podłączenia zewnętrznej karty graficznej. Umożliwia podłączenie czterech dysków (dwa gniazda SATA II i dwa SATA III). Na tylnym panelu zamontowano gniazdo LAN, dwa gniazda USB 3.0 i cztery USB 2.0. W przeciwieństwie do innych płyt głównych w tej cenie (jak np. polecany przez niektórych Asrock H81M-VG4), płyta Gigabyte oprócz analogowego gniazda VGA ma też cyfrowe wyjście DVI-D, które oferuje o lepszą jakość obrazu na monitorze. To istotny szczegół.

Pamięć RAM i dysk

Wiele serwisów internetowych doradzając z jakich podzespołów zbudować komputer do 1000 zł wyszczególnia pojedynczy moduł pamięci RAM o pojemności 4 GB. Według nas taka konfiguracja aż prosi się o parę modułów pamięci. To dlatego polecamy tanie i dobre dwa moduły Crucial Ballistix o łącznej pojemności 8 GB. Chcąc przyspieszyć działanie komputera zrezygnowaliśmy z dysku HDD na rzecz taniego nośnika SSD o pojemności 120 GB. Jego pojemność nie jest duża, ale wystarczy do instalacji systemu, niezbędnych programów (zostanie jeszcze zapas wolnej przestrzeni).

Obudowa i zasilacz

Większość gotowych komputerów do 1000 zł zbudowanych jest z ładnych, ale niezbyt starannie wykonanych obudów, które sprzedawane są ze słabej jakości zasilaczami. Tego typu zasilacze szy6bko się psują i nie wpływają pozytywnie na żywotność komputera. Co istotne, ich moc często rozmija się z ich rzeczywistymi możliwościami.

Inwestując nieco więcej pieniędzy w lepszej jakości obudowę i zasilacz, nie zwiększycie osiągów komputera, ale poprawicie jego kulturę pracy i żywotność. Obudowa Zalmana Z1 nadaje się do tego wyśmienicie. Ma wyprowadzone na zewnątrz gniazda USB (w tym jedno USB 3.0), jest ładna i dobrze wykonana. Bez problemów można ją też wykorzystać do budowy wydajnego komputera (zmieści też większe karty graficzne i średniej wielkości płyty główne).

Zasilacz Chieftec GPA-450S8 o mocy 450W oferuje dużą efektywność (80+) i schładzany jest dużym 120 mm wentylatorem (nie zwiększy głośności pracy komputera). Jego moc jest dużo większa niż potrzeby aktualnej konfiguracji, ale to celowy zabieg. Dzięki temu w przyszłości nie będziecie mieć problemów z dodaniem zewnętrznej karty graficznej.

Podsumowanie

Procesor Intel Pentium G3250 240 zł

Pamięć Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) 155 zł

Płyta główna Gigabyte H81M-S2V 160 zł

Dysk Patriot Blast 120GB 180 zł

Zasilacz Chieftec GPA-450S8 450W 80+ 150 zł

Obudowa Zalman Z1 130 zł

Suma: 1015 zł

Proponowany przez nas komputer doskonale działa z Windows 10. Bez problemów pracuje z pakietami biurowymi, można go też wykorzystać do odtwarzania filmów. Co ważne działa bardzo cicho.

Jest też gotowy do dalszej rozbudowy. W przyszłości można dołożyć drugi dysk HDD, który posłuży do archiwizowania domowych zdjęć, filmów. Nic też nie stoi na przeszkodzie żeby zamontować zewnętrzną kartę graficzną, która przyspieszy działanie komputera w grach.

Komputer do multimediów i gier

Budżet ok 2000 zł umożliwiał nam złożenie szybkiego komputera, który oferuje dobry stosunek ceny do wydajności. Nie było to jednak łatwe, bo długo spieraliśmy się o to czy sercem komputera ma być jednostka AMD czy procesor Intela.

Ostatecznie zdecydowaliśmy się na AMD X6 FX-6300. To sześciordzeniowy procesor , który oferuje wysokie taktowanie zegara (3,5 GHz) z możliwością podkręcenia do 4,1 GHz (technologia Turbo Core 3.0). Posiada 8 MB pamięci podręcznej cache L3 oraz zintegrowany kontroler DDR3.

Pod względem wydajności nie może się równać z nowoczesnymi jednostkami Intela z rodziny Core i5, ale jest też od nich tańszy i ma większy potencjał w podkręcaniu. Bardzo nam na tym zależało, bo dzięki tańszemu procesorowi mogliśmy wybrać wydajniejszą kartę graficzną. Co ważne użytkownik chcąc przyspieszyć działanie komputera może pokusić się o samodzielne przyspieszenie pracy procesora (ma odblokowany mnożnik).

Moc cieplna jednostki AMD wynosi 95 W, ale dodawany do AMD X6 FX-6300 układ chłodzący bez problemów daje sobie z tym radę. Do podkręcania procesora warto jednak zastosować wydajniejszy układ chłodzący. Polecamy niedrogi zestaw SilentiumPC Fortis 3 HE1425 (ok 130 zł). To jednak opcjonalne wyposażenie.

Pyta główna

AMD X6 FX-6300 potrzebuje płyty głównej z gniazdem Socket AM3+ a tych w ofercie jest kilkadziesiąt. Tutaj również zależało nam na wyborze modelu dobrego, ale niedrogiego. Niestety takie płyty główne jak MSI 970A-G46 (355 zł), która spełniały nasze oczekiwania w 100% zbytnio podwyższały cenę komputera. Musieliśmy iść na kompromis i wybraliśmy tańszą płytę główną ASRock 970 PRO3, która kosztuje ok 270 zł. W tej cenie to bardzo dobry wybór.

Płyta ASrocka ma chipset AMD 970 jest zaprojektowana tak, żeby była prosta w obsłudze i jednocześnie spełniała wymagania zaawansowanych użytkowników. Wyposażono ją np. w technologię X-Boost do podkręcania procesora. Wykonana jest w formacie ATX, ma cztery sloty DDR3, dwa gniazd PCI-Express x16, sześć portów SATA III. Do płyty głównej polecamy tandem pamięci DDR 3 o łącznej pojemności 8 GB.

Dysk i obudowa

Według nas warto przekroczyć kwotę 2000 zł i kupić dysk SSD o pojemności 240 GB. My wybraliśmy model Adaty SSD Premier SP550 (256 GB), który oferuje dobry stosunek pojemności do ceny. Jego pojemność jest wystarczająca do zainstalowania na nim systemu, programów i kilku gier.

Karta graficzna

W komputerze nie mogło zabraknąć zewnętrznej karty graficznej, która sprostałaby wymaganiom najnowszych gier. Wybór padł na karty graficzne z procesorem Nvidii GeForce GTX 950 (ok 670 zł do 850 zł), który jest dobrym kompromisem pomiędzy starszym układem GeForce GTX 750 Ti a droższym GeForce GTX 960.

ASUS GeForce GTX 950 Strix kosztuje ok 670 zł, jest lekko podkręcony przez producenta i wyposażony w zmodyfikowany układ chłodzący. Ma dwa gniazda DVI, jedno HDMI i DisplayPort. Nie jest to demon wydajności, ale wystarcza do uruchomienia nowych gier w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli z wysokimi detalami. Tylko w najbardziej wymagających grach jak np. Wiedźmin 3 ustawienia grafiki trzeba zmniejszyć do „Średnich”. Wówczas komputer będzie działać z średnią szybkością powyżej 35 kl./s.

Obudowa i zasilacz

Do tego komputer bez problemów można wykorzystać obudowę Zalmana Z1 i zasilacz Chieftec GPA-450S8 450W ATX 120mm 80+, który wykorzystaliśmy w komputerze za 1000 zł.

Podsumowanie

Procesor AMD X6 FX-6300 480 zł

Pamięć G.Skill DDR3 8GB (2 x 4 GB) 209 zł

Płyta główna ASRock 970 PRO3 260 zł

Karta graficzna ASUS Geforce GTX 950 670 zł

Dysk Adata SSD Premier SP550 290 zł

Zasilacz Chieftec GPA-450S8 450W ATX 120mm 80+ 150 zł

Obudowa Zalman Z1 130 zł

Suma: 2189 zł

Tandem procesora AMD i układu graficznego Nvidii GeForce GTX 950 zapewnia dobrą wydajność w grach przy rozsądnych kosztach. Nie udało nam się zamknąć budżetu w kwocie 2000 zł, ale różnica nie jest duża. Za to komputer wyposażony jest w pojemny dysk SSD i 8 GB pamięci RAM. Gdy wykorzystywany jest do przeglądania stron internetowych, pracy z pakietami biurowymi to pracuje bardzo cicho. Wentylator na karcie graficznej jest automatycznie wyłączany, dysk również nie hałasuje, bo nie ma żadnych ruchomych części. To idealne rozwiązanie dla osób, które korzystają z komputera ustawionego np. w sypialni, lub salonie.

Komputer do gier za 3000 zł

Prezentowany przez nas komputer to nowoczesna maszyna wykorzystująca najnowszej generacji procesor Intela i szybką kartę graficzną. Nie jest to najwydajniejszy komputer, ale większość gier w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli da się na nim uruchomić z najwyższymi ustawieniami.

Sercem komputera jest nowoczesny procesor Intela szóstej generacji Core i5-6400 (gniazdo LGA 1151). To najtańszy czterordzeniowy procesor z rodziny Skylake. Taktowany jest zegarem 2,7, który zależnie od obciążenia automatycznie wzrasta do 3,3 GHz (w trybie Turbo Boost). Procesor w porównaniu do jednostek piątej generacji ma wyraźnie zredukowany współczynnik TPD (65W) a to przekłada się na niższą temperaturę procesora i mniejszą głośność pracy układu chłodzącego. Jeżeli chodzi o wydajność to jest ona nieco wyższa od poprzedniej generacji procesorów Core i5.

Core i5-6400 wymaga płyt głównych z gniazdem LGA 1151, starsze płyty główne z podstawką LGA 1150 są niekompatybilne. Najtańsze płyty główne z chipsetem H110 kosztują nieco ponad 200 zł, bardziej zaawansowane z układem Z170 ponad 500 zł. Jeśli na komputer planujecie wydać ok 3000 zł to polecamy wybrać tańszą płytę główną.

MSI H110M GAMING idealnie się do tego nadaje. Współpracuje z pamięciami DDR4 ma gniazdo PCI-Express x16, można do niej podłączyć cztery dyski. Nie jest też zbyt droga bo kosztuje ok 300 zł.

Dysk i karta graficzna

Wybraliśmy szybki dysk SSD Adaty SP920 Premier Pro o pojemności 256 GB, który zbudowany jest z szybkich synchronicznych pamięci MLC Microna i wykorzystuje wydajny kontroler Marvella 88SS9189. Ten nośnik wyraźnie przyspiesza działanie systemu i gier. Co ważne objęty jest 36 okresem gwarancyjnym.

Najważniejszym elementem tego komputera jest jednak karta graficzna i wybór był raczej prosty. GeForce GTX 960 to idealny kandydat do budowy komputera do gier. Karty graficzne z tym procesorem kosztują od ok 850 zł.

Wybrany przez nas model MSI GeForce GTX 960 GAMING oferuje świetne osiągi za rozsądna cenę. Stylistycznie świetnie pasuje też do płyt głównej, co nie jest bez znaczenia. Obudowa ma wycięte okienko w bocznej ściance.

Dzięki karcie graficznej MSI GeForce GTX 960 GAMING, szybkiemu dyskowi SSD i czterordzeniowemu procesorowi Intela komputer poradzi sobie z uruchomianiem większości gier z najwyższymi, lub wysokimi detalami. W rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli przy ustawieniach Uber (bez Nvidia HairWorks) Wiedźmin 3 osiąga średnia szybkość ok 35 kl./s.

Podsumowanie

Procesor Intel Core i5-6400 850 zł

Pamięć HyperX DDR4 2x 4GB 2133MHz Cl14 Fury Black 190 zł

Płyta główna MSI H110M GAMING 300 zł

Karta graficzna MSI GeForce GTX 960 GAMING 900 zł

Dysk 256 GB SSD Adata 370 zł

Zasilacz SilentiumPC Vero M1 600W 80Plus 230 zł

Obudowa Zalman Z3 USB 3.0 190 zł

Suma: 3030 zł

Początkowo staraliśmy się tak dobrać konfigurację za 3000 zł, żeby komputer działał z kartą graficzną AMD Radeon 380X (ok 1100 zł). Z drugiej strony nie chcieliśmy rezygnować z nowoczesnej platformy Intela i procesora z rodziny Core i5.

Chcąc zamknąć się z wydatkami w kwocie ok 3000 zł okazało się to jednak niemożliwe do zrealizowania. Jeśli możecie jednak wydać na komputer ok 3300 zł to warto się nad tym zastanowić. Różnice w wydajności pomiędzy kartami nie są ogromne, ale Wiedźmin 3 będzie działać około 10 kl./s. szybciej (ustawienia Uber, bez Nvidia HairWorks).