Najlepsze laptopy do pracy

Sprawdzamy, które z dostępnych na rynku laptopów najlepiej nadają się do codziennej pracy. Dużą wagę przyłożyliśmy do praktycznych aspektów działania laptopa, takich jak: szybkość instalowania programów, rozpakowywania archiwów, jakość ekranu, solidność wykonania. Przetestowaliśmy kilkanaście urządzeń, z których wybraliśmy 10 najciekawszych.

Laptopy do pracy nie należą do najlżejszych, najcieńszych czy najwydajniejszych. W tego typu komputerach liczy się solidność wykonania, dobre wyposażenie. To na wskroś praktyczne konstrukcje, które w przeważającej większości są narzędziem pracy, a nie stylowym dodatkiem.

Oczywiście, są również modele wyposażone w stylowe i cienkie obudowy wykonane z aluminium, włókna węglowego czy stopu magnezu. Za tego typu komputery trzeba jednak słono zapłacić, a nie zawsze ich wyższa cena ma odzwierciedlenie w większej wydajności czy bogatszym wyposażeniu. Dlatego wybierając laptop do pracy, dobrze oceńcie wyposażenie, jakość wykonania i możliwości komputera. Wygląd ma najmniejsze znaczenie.

Laptop do pracy, czyli jaki?

Producenci oferują różne laptopy do pracy. Prym wiedzie Lenovo, który ma klasyczne ThinkPady, ich cieńsze odpowiedniki ThinkPady S oraz takie konstrukcje jak Lenovo Helix (biznesowy laptop hybrydowy). HP również stawia na różnorodność, oferując np. konwertowany laptop z rodziny Spectre i klasyczne konstrukcje z rodziny ProBook czy EliteBook. MSI oprócz klasycznych laptopów do pracy oferuje też nietuzinkowy Prestige PE70 2QE, który zbudowany jest na bazie laptopa do gier i z powodzeniem może zastąpić stacjonarny komputer.

Są też laptopy do pracy w ekstremalnych warunkach, np. komputery Getaca, Durabooki zamknięte w mocnych obudowach odpornych na uderzenia i upadki. Można z nich korzystać nawet na budowie, w zapylonym środowisku, bez obawy, że ulegną uszkodzeniu.

To dlatego w naszym zestawieniu znajdziecie przedstawicieli niemal każdej grupy komputerów do pracy. Co ważne, wszystkie poddaliśmy jednakowej procedurze testowej.

Procedura testowa

Zrezygnowaliśmy z większości testów syntetycznych, które zastąpiliśmy testami sprawdzającymi szybkość pracy laptopa podczas wykonywania codziennych czynności, jak np. rozpakowywania archiwum, instalacji programu, obróbki zdjęć, transkodowanie filmu. Szybkość pracy procesora zmierzyliśmy za pomocą 64 bitowego programu CinemaBench 15, który potrafi obciążyć w 100% nawet najwydajniejsze procesory, do maksimum wykorzystując taktowanie zegara, rdzenie fizyczne i logiczne.

Długość pracy na akumulatorze sprawdziliśmy za pomocą programu PCMark8 i testu Work, który sprawdza szybkość działania komputera podczas pracy z pakietami biurowymi (Word, Excel) przeglądarkami. Podczas tego testu wszystkie laptopy miały skalibrowana jasność ekranu (200 cd/m2). Dodatkowo sprawdziliśmy poziom naładowania akumulatora po 30 minutowym ładowaniu.

Laptopy w testach

Po wstępnej selekcji z kilkunastu laptopów wybraliśmy 10 wg nas najciekawszych modeli do różnych zastosowań.

Laptopy uniwersalne wyposażone w ekrany o przekątnej 15,6 cali, do pracy w firmie i na wyjazdach.

Wytypowane przez nas laptopy mają matowe ekrany, starannie wykonane obudowy i pełnowymiarowe klawiatury z osobną częścią numeryczną.

Najlepsze laptopy do pracy

Lenovo ThinkPad T550

Lenovo ThinkPad T550

Sercem komputera jest procesor Intela Core i7 5600U z technologią vPro. To szybki procesor (taktowanie zegara wynosi 2,6–3,2 GHz), który działa jak czterordzeniowa jednostka (technologia Hyper-Threading). Wspiera go układ graficzny Nvidii GeForce GTX 940M. Obudowa laptopa została wykonana ze stopu magnezu.

Najlepsze laptopy do pracy

Asus P2520L

Asus P2520L

Trio składające się z procesora Intela Corei i7 5500U, układu graficznego Nvidii GeForce 920M i dysku SSD świetnie sprawdza się podczas pracy z pakietami biurowymi, multimedialnymi. System działa sprawnie, ale wolniej od laptopów wyposażonych w dyski SSD. Karta graficzna Nvidii GeForce 920M jest szybsza od zintegrowanego w procesorze układu Intela. Przyspiesza działania laptopa w zastosowaniach multimedialnych i aplikacjach mających wsparcie dla biblioteki OpenCL.

Najlepsze laptopy do pracy

Fujitsu LifeBook A555G

Fujitsu LifeBook A555G

Za wydajność laptopa odpowiedzialny jest popularny procesor Intela Core i5 5200U, który w systemie rozpoznawany jest jak jednostka czterordzeniowa (ma dwa logiczne i dwa fizyczne rdzenie). Wspiera go układ graficzny AMD Radeon R7 M260 z technologią Enduro, której zadaniem jest automatyczne przełączanie pomiędzy zintegrowanym w procesorze układem graficznym a kartą AMD. Laptop korzysta z 1 TB dysku HDD.

Laptopy do nietypowych zastosowań

MSI Prestige PE70 2QE i Durabook S15AB wyróżniają się spośród innych laptopów do pracy nietypową konstrukcją i możliwościami.

Durabook S15AB

Durabook S15AB

Ten laptop jest odporny na wstrząsy, upadki, a nawet zalanie wodą. Zaskakujące jest to, że pomimo masywnego wyglądu laptop waży tylko o 300 gram więcej (2,6 kg) od np. Asusa P2520L, który nie może pochwalić się zbyt mocną obudową. Za wydajność komputera odpowiedzialny jest procesor Intela Core i5-5200U, który ma do dyspozycji 8 GB pamięci RAM.

MSI Prestige PE70 2QE

MSI Prestige PE70 2QE

Wydajny laptop, który może zastąpić stacjonarny komputer. Zbudowany jest na bazie dużego laptopa do gier. Ma szybki procesor Core i7- 4720HQ, który potrafi wykonać do ośmiu wątków w jednym cyklu zegara (cztery fizyczne i cztery logiczne rdzenie), i wydajny układ graficzny Nvidii GeForce GTX 960M.

Laptopy do pracy na wyjazdach wyposażone w ekrany o przekątnej poniżej 14 cali.

Najlepsze laptopy do pracy

Acer Travel Mate P645-S

Acer Travel Mate P645-S

Laptop wyposażony jest w ładną i starannie wykonaną obudowę z wytrzymałego stopu magnezu. Ma procesor Intela Core i7 5500U i układ graficzny Intela GMA HD 5500. Dzięki dyskowi SSD (120 GB) system i aplikacje działają bardzo szybko. W obudowie laptopa zamontowano też dodatkowy dysk HDD o pojemności 500 GB.

Najlepsze laptopy do pracy

Lenovo ThinkPad Yoga 14

Lenovo ThinkPad Yoga 14

Yoga 14 to konwertowalny ulltrabook biznesowy o poręcznych rozmiarach, zamknięty w stylowej i starannie wykonanej obudowie wykonanej ze stopu magnezu. Sercem komputera jest procesor Intela Core i5-5200U. Ekran 14 cal oferuje szerokie kąty widzenia, dobrą jasność i wysoką rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli. Dodatkową zaletą jest obsługa dotyku.

Najlepsze laptopy do pracy

HP Spectre Pro x360 G1

HP Spectre Pro x360 G1

HP Spectre Pro x360 waży niecałe 1,5 kg i bez problemów zmieści się w torbie czy plecaku. Wyposażony jest w procesor Intela Core i5-5200U i korzysta ze zintegrowanej w nim karty graficznej (GMA 5500). Świetnie nadaje się do codziennej pracy z pakietami biurowymi, multimediami. Wyposażony jest w dysk SSD.

Najlepsze laptopy do pracy

Acer Aspire V13

Acer Aspire V13

Nie jest zbyt drogi (ok. 2500 zł), więc nie oczekujcie, że będzie wyposażony w najlepsze podzespoły. W korelacji ceny do możliwości to bardzo dobry wybór dla osób, które nie potrzebują rasowego laptopa biznesowego. Bazuje na platformie Intela z procesorem Core i5-5257U, który wyposażony jest w nowoczesny układ graficzny Iris 6100.

W poszukiwaniu optymalnej konfiguracji

Większość laptopów, które zakwalifikowaliśmy do testu, oparta jest na energooszczędnych procesorach Intela (z oznaczeniem „Y” na końcu modelu) z rodziny Core i5, lub Core i7 piątej generacji. Te procesory oferują korzystny stosunek wydajności do poboru prądu i są dobrym wyborem do budowy laptopa, który będzie wykorzystywany do pracy na zewnątrz firmy i w firmie. Dzięki nim laptop może dłużej pracować na akumulatorze i mniej się nagrzewa.

Najszybsze laptopy wyposażone w ośmiordzeniowe procesory Core i7 świetnie nadają się do pracy z wymagającymi aplikacjami, np. do obróbki grafiki. Tego typu jednostki są najczęściej montowane w dużych laptopach, które mogą zastąpić stacjonarny komputer.

Najlepsze laptopy do pracy
Najlepsze laptopy do pracy
Najlepsze laptopy do pracy

Jak pokazały nasze testy, wydajny procesor to jednak nie wszystko. Istotna dla szybkości pracy laptopa jest również wydajność zainstalowanego dysku.

Najlepsze laptopy do pracy
Najlepsze laptopy do pracy

Dysk SSD jest kilkakrotnie szybszy od standardowych HDD i znacznie przyspiesza działanie systemu, kopiowanie plików, rozpakowywanie archiwów czy pracę z programami gdzie nie liczy się tylko wydajność procesora.

Najlepsze laptopy do pracy
Najlepsze laptopy do pracy

To dlatego w testach instalowania programów czy rozpakowywania plików laptopy wyposażone w czterordzeniowe procesory Core i7 i wydajne dyski SSD okazały się szybsze od laptopa MSI Prestige, który ma ośmiordzeniowy procesor i dodatkowy układ graficzny Nvidii. Laptop MSI korzysta jednak z klasycznego nośnika HDD.

W programach, które intensywnie korzystają z procesora (np. obróbka grafiki, wideo) konfiguracja MSI pokazała, że nic jej nie dorówna. Wniosek jest jeden: dobrze dobierzcie konfigurację laptopa do waszych potrzeb, bo kupowanie ultrawydajnej maszyny nie zawsze ma sens.

Niestety, dyski SSD nie należą do pojemnych, dlatego warto wybrać laptop wyposażony w dysk SSD i HDD. Na szybszym dysku SSD zainstalowany jest system i aplikacje, z których codziennie korzystacie, standardowy nośnik HDD posłuży do gromadzenia danych. W laptopach z jednym dyskiem SSD zalecana pojemność nośnika wynosi 240 GB.

Najlepsze laptopy do pracy
Najlepsze laptopy do pracy

NAJLEPSZE LAPTOPY

Najwyższą ocenę za konstrukcję obudowy uzyskał wytrzymały

Durabook S15AB

Najlepsze laptopy do pracy

Zaskakujące jest to, że pomimo masywnego wyglądu laptop waży tylko o 300 gram więcej (2,6 kg) od np. Asusa P2520L, który nie może pochwalić się zbyt mocną obudową. To zasługa sztywnej i jednocześnie lekkiej obudowy wykonanej ze stopu magnezu. Zamontowane w laptopie klawiatura i touchpad mają wodoszczelną konstrukcję. Jedyne, czego nam zabrakło, to podświetlanych klawiszy.

Liderem pod względem wyposażenia okazał się

Lenovo ThinkPad T550

Najlepsze laptopy do pracy

Lenovo ThinkPad T550 jako jedyny korzysta z technologii vPro. Ten laptop ma też bardzo dobrej jakości ekran, dysk SSD o pojemności 256 GB, dodatkowy układ graficzny Nvidii i mocną magnezową obudowę.

Najwydajniejszym laptopem okazał się

MSI PE70 2QE

Najlepsze laptopy do pracy

W testach kodowania filmu wideo, CinamaBench, w których liczy się głównie szybkość procesora, nie miał sobie równych i to w konfiguracji ze standardowym dyskiem HDD.

MSI PE70 2QE w testach kodowania filmu wideo, CinamaBench, w których liczy się głównie szybkość procesora, uzyskał bardzo dobre rezultaty i tego po nim oczekiwaliśmy.

Najlepsza opłacalność zasłużenie należał się laptopowi

Acera Aspire V13

Najlepsze laptopy do pracy

Acera Aspire V13 to bardzo dobry wybór dla osób, których nie stać na rasowego laptopa biznesowego.

ZWYCIĘZCA TESTU - Lenovo ThinkPad T550

Najlepsze laptopy do pracy

Lenovo ThinkPad T550

Najlepsze laptopy do pracy