Najlepsze małe laptopy - zamiast netbooka

Przedstawiamy najlepsze laptopy klasy mini. Są małe, lekkie, a przy tym znacznie wydajniejsze od netbooków. Niestety w parze z możliwościami idzie także nieco wyższa cena.

Cienkie i lekkie laptopy ultra przenośne są krokiem naprzód w stosunku do netbooków. Jasne, że ultra przenośne laptopy ważą nieco więcej od swoich konkurentów. Dodatek ten oznacza jednak większą ilość RAM-u, lepszy procesor czy większy ekran.

Zobacz nasze testy: najlepsze małe laptopy

Tego typu komputery są idealne dla użytkowników szukających pełniejszych doświadczeń, w rodzaju tych, których doznają właściciele pełnoprawnych komputerów PC, a jednak w dalszym ciągu pragnących zachować możliwości przenośne netbooka. Rozmiary ekranów są różne - od 11 do 14 cali, jednak modele o większych ekranach są rozważane w kategorii ultra przenośnych tylko wtedy gdy są naprawdę cienkie. Możesz spodziewać się, że ultra przenośny laptop będzie ważył od około 1,5 do 2 kilogramów. Zazwyczaj długość operowania na baterii rozciąga się na przedział od 4-6 godzin pracy. Ceny generalnie bardzo się różnią. Tego typu sprzęt można dostać już za 1200-1500 złotych, lecz lepsze modele, supercienkie o większym ekranie mogą zaczynać się od 3000 złotych.

W porównaniu do netbooków, laptopy ultra przenośne oferują dużo większą moc obliczeniową procesora. W droższych modelach, można nawet otrzymać wydajność zbliżoną do dużych i ciężkich notebooków. Ultra przenośne laptopy wykorzystują bardzo często procesory Dual Core lub procesory o niskim napięciu od Intela, czy AMD. Nie są one może tak potężne, jak w większych notebookach (czy dużo droższych ultra przenośnych), lecz są zdecydowanie bardziej wydajne od procesorów Atom, które znajdujemy w netbookach. Większość laptopów ultra przenośnych ma również zainstalowane 2 - 4 GB RAM. Rezultatem tego jest fakt, iż ultra przenośne laptopy sprawują się o wiele lepiej niż netbooki w codziennych zadaniach, i są w stanie obsługiwać wiele aplikacji jednocześnie.

W imię uszczuplenia wagi, obniżenia kosztu i zwiększenia żywotności baterii ultra przenośne laptopy bardzo często wykorzystują karty graficzne zintegrowane na płycie głównej. Skutkuje to tym, że naprawdę ciężko im radzić sobie z nowoczesnymi grami wideo czy z dekodowaniem filmów.

Który mały laptop jest najlepszy? Zapraszamy do rankingu. Pod zdjęciem każdego urządzenia znajduje się odnośnik do pełnej recenzji oraz specyfikacji.

Lenovo IdeaPad U165

Lenovo IdeaPad U165 to niewielki laptop wyposażony w 11,6 calowy ekran. Laptop pozbawiony jest napędu optycznego, oferuje za to kompaktowe wymiary i wydajność odpowiednią do codziennych zastosowań. Na baterii działa ponad cztery godziny.

Budowa

Lenovo IdeaPad U165 wyposażony jest w niewielki 11,6 calowy ekran a co za tym idzie niedużą obudowę o wymiarach 297x190x25 mm (dł./szer./wys.). Waży niecałe 1,5 kg, czyli o 200 gram więcej od przeciętnego netbooka jest za to o ponad kilogram lżejszy od przeciętnego laptopa z 15 calowym ekranem. Zwarta konstrukcja laptopa, brak napędu optycznego pozytywnie wpłynęły na jego sztywność. Wszystkie elementy są dobrze spasowane, nawet przy mocniejszym dociśnięciu konstrukcja nie wypacza się, nic w niej nie trzeszczy. Pokrywa chroniąca ekran o grubości około centymetra wykończona jest na wysoki połysk, wnętrze jest matowe. Nam szczególnie podobało się wykończenie wnętrza laptopa (wyraźna faktura w drobne paski), bo nie zostają na nim odciski palców, podobnie jak drobne ryski czy kurz, czego nie można powiedzieć o błyszczącej klapie.

Niewielkie gumowe stopki umieszczone na spodzie laptopa nie...

- pełna recenzja »

HP Pavilion DM1-3110EW

HP Pavilion DM1-3110EW wypełnia lukę pomiędzy laptopami a netbookami. Wyposażony jest w ekran o przekątnej 11,6 cali, waży niewiele więcej niż netbook, a wydajnością w niczym nie ustępuje tanim laptopom do pracy.

Budowa

Obudowa w HP Pavilion dm1-3110ew wykonana jest głownie z plastyku. Pomimo niewielkich wymiarów (290x214x21 mm - dł./szer./wys.) okazuje się sztywna. Nic w niej nie trzeszczy, poszczególne elementy są dobrze spasowane. Jest też praktyczna bo nie zostają na niej odciski palców. Pokrywa chroniąca matrycę jest dosyć gruba ale dzięki temu dobrze spełnia swoje zadanie chroniąc ekran przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nawet mocniejsze dociśnięcie obudowy ekranu, nie powoduje wypaczenia matrycy. Ekran jest niewielki bo o przekątnej 11,6 cali. Laptop akumulatorem waży 1,56 kg czyli nieco więcej niż przeciętny netbook z 10 calowym ekranem (ok. 1,3 kg). Jak na takiego malucha oferuje wygodną klawiaturę i rozsądnej wielkości touchpad. Touchpad pozbawiony jest osobnych klawiszy, które zastąpiono polami wydzielonymi w tabliczce dotykowej. Takie rozwiązanie fajnie wygląda, ale trzeba się do niego przyzwyczaić, wg. nas klasyczne konstrukcje są wygodniejsze. Zauważyliśmy też że klawiatura nie posiada wydzielonych klawiszy Page Up i Page Down.

HP Pavilion dm1-3110ew zaskakuje dosyć wygodną klawiaturą. Touchpad pozbawiony jest osobnych...

- pełna recenzja »

Acer Ferrari One 200

Netbook Acer Ferrari One 200 zaskakuje stylistyką nawiązującą do samochodów Ferrari i pięknym wykończeniem. Rozczarowuje niestety jego przeciętna wydajność. Zbudowano go na niezbyt wydajnym procesorze AMD Athlon X2 L310 i ekonomicznym układzie graficznym ATI Radeon HD 3200.

Sercem Ferrari One 200 jest platforma AMD Ultrathin drugiej generacji z technologią VISION, z niskonapięciowym procesorem AMD Athlon X2 Dual-Core L310 o taktowaniu 1,2 GHz, układ graficzny ATi Radeon HD 3200, 4 GB pamięci RAM i 160 GB twardy dysk. Netbook ten wyposażony jest w trzy gniazda USB, czytnik kart pamięci (SD/MMC/MS/MS PRO/xD), VGA oraz XGP. Ostatni z wymienionych portów to nowość: zewnętrzny port PCI Express 2.0. Pozwala on na podpięcie do netbooka zewnętrznej karty graficznej i uzyskanie lepszej wydajności w grach. Wydajność Ferrari One 200 pozostawia sporo do życzenia, ale w końcu netbooki to z założenia tania wersja małych laptopów dla mało wymagających użytkowników. Nie pomaga nawet zaimplementowana w komputerze technologia AMD Vision w podstawowej wersji. Czasami nawet praca z kilkoma otwartymi zakładkami w przeglądarce Internetowej potrafi być dla niego zbyt wymagająca. Pod względem szybkości i komfortu pracy z pewnością lepszym rozwiązaniem byłoby zainwestowanie w platformę ION NVIDII i dwurdzeniowego Atoma. Matryca Zastosowanie ekranu o przekątnej 11,6 cali w netbookach pozwoliło przekonać do nich kolejnych...

- pełna recenzja »

Sony VAIO VPC-Y11S1E

Sony VAIO VPC-Y11S1E to jeden z najlżejszych na rynku notebooków z 13-calowym ekranem, który dodatkowo wyposażony jest w mocną magnezową obudowę. VAIO VPC-Y11S1E to idealna konfiguracja na długie wyjazdy. Urządzenie pracuje nawet do 10 godzin na jednym ładowaniu baterii. Co więcej, nie traci przy tym nic z funkcjonalności, gdyż wyposażone jest w pełnowymiarową klawiaturę i napęd optyczny.

Lekkie notebooki wyposażone w 13 czy 14-calowe ekrany są często pozbawiane napędu optycznego lub też zostają wyposażane w niewielki akumulator o niskiej pojemności. Sony VAIO VPC-Y11S1E okazuje się udanym kompromisem, ponieważ przy wadze zaledwie 1,7 kg wyposażony jest w pojemny akumulator (5000 mAh), napęd optyczny, wygodną klawiaturę (30x 10,5 cm – dł./szer.) i mocną magnezową obudowę. Nie jest to najcieńszy notebook (326x227x28 mm – dł./szer./wys.), za to ma trzy gniazda USB, HDMI, VGA oraz gniazdo ExressCard 34. Dla porównania - ultracienki Dell Vostro V13 ma tylko dwa gniazda USB, w tym jedno dzielone z eSATA, zintegrowany akumulator, którego nie możemy w prosty sposób wymienić i pozbawiony jest napędu optycznego. Pomimo, że oba laptopy mają identyczny procesor i wykorzystują zintegrowaną kartę graficzną Intel GMA 4500 MHD, to Vostro V13 na baterii działa o sześć godzin krócej. Matryca Zastosowany w Sony VAIO VPC-Y11S1E ekran o przekątnej 13,3 cali pracuje z rozdzielczością 1366x768 pikseli, ma dobry kontrast (296:1) i jasność nie odbiegająca do średniej (211 cd/m2). Wyraźnie widać, że ma niedoświetlony górny brzeg ekranu,...

- pełna recenzja »