Najlepsze monitory 4K

Zobaczcie, które z nich warto kupić i na co zwracać uwagę kupując monitor 4K.

Spora grupa monitorów uczestniczących w teście to giganty o przekątnej 32 cali, które W naszym teście znajdziecie też 27 calowe monitory 4K, które upodobali sobie miłośnicy gier.

Każdy z producentów monitorów ma w swojej ofercie przynajmniej kilka modeli pracujących w rozdzielczości 4K. Trzon oferty stanowią 32 calowe monitory o klasycznych proporcjach 16:9 dedykowane użytkownikom pracującym z programami CAD-CAM. Tego typu monitory mają ogromny pulpit roboczy i zapewniają komfortową pracę nawet z kilkoma otwartymi aplikacjami.

Ciekawą grupę stanowią też monitory o przekątnej 27 – 28 cali dedykowane do gier, multimediów, są też modele dla profesjonalistów. Pracują w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli i wyróżniają się bardzo małą plamką obrazu co pozytywnie wpływa na jakość i szczegółowość wyświetlanych zdjęć czy filmów.

Dzięki 10-bitowej głębi kolorów monitory mogą wyświetlić 64-krotnie większą liczbę odcieni niż wyświetlacze z 8-bitową głębią. Zapewniają naturalne odwzorowanie obrazu o bogatych detalach i płynne przejścia tonalne.

Z drugiej strony mały rozmiar piksela sprawia, że czcionki i elementy graficzne są po prostu mikroskopijne. Podpisy pod ikonkami mają zaledwie kilka milimetrów wysokości i nawet osoby cieszące się dobrym wzrokiem mogą mieć problemy z ich odczytaniem.

Polecane Monitory 4K

Cena do 3000zł: IIyama X4071UHSU-B1

Cena do 4000zł: BenQ BL3201PT

Cena do 5000zł: LG 31MU97Z

Monitory 4K w praktyce

W 27 – 28 calowych monitorach 4K konieczne jest korzystanie z opcji skalowania czcionek i elementów graficznych. Dzieje się to kosztem powiększenia rozmiarów okienek. Drugi minus to problemy z poprawnym wyświetlaniem interfejsu aplikacji, które często tracą swój pierwotny wygląd i czytelność. W monitorach wyposażonych w matrycę o przekątnej ponad 30 cali, dla większości osób wyświetlane czcionki nawet bez uruchomionej funkcji skalowania są czytelne. Monitory o przekątnej 32 cali są bardzo duże a 40 calowe wymagają bardzo dużego biurka i zaawansowanej myszy, która będzie dysponowała sensorem optycznym o jak najwyższej rozdzielczości.

Do gier polecamy 27 – 28 calowe monitory 4K z technologią AMD FreeSync, która niweluje efekt rozrywania klatki obrazu (synchronizacja pionowa) i zarazem nie wpływa na wzrost kosztu zakupu monitora. Alternatywą dla AMD FreeSync jest technologia Nvidii G-Sync tyle, że ona znacznie podnosi koszt zakupu monitora. Chcąc wykorzystywać monitor 4K w grach musimy tez dysponować odpowiednio zaawansowaną kartą graficzną, która będzie miała do „obrobienia” kilkukrotnie więcej danych.

Monitory 4K o przekątnej 32 cali świetnie nadają się do pracy z programami CAD-CAM. Zapewniają olbrzymi obszar roboczy. Można wygodnie pracować nad projektem w głównym oknie i jednocześnie obserwować go z kilku innych ujęć. Znajdzie się tez miejsce na monitorowanie pracy kilki innych aplikacji, których okienka będą cały czas na widoku. Producenci dodają do monitorów specjalne oprogramowanie, które ułatwia rozmieszczanie okienek, dzieląc pulpit na kilka stref o różnej wielkości. Wystarczy przeciągnąć okienko aplikacji do danej strefy, żeby zostało w niej automatycznie zakotwiczone i dopasowane do zdefiniowanych rozmiarów.

Wraz ze wzrostem rozdzielczości zmniejszeniu ulega piksel. W 28 calowych monitorach pracujących w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli ma on wymiary 0,16 x 0,16 mm. Im mniejszy rozmiar piksela tym monitor potrafi wyświetlić więcej szczegółów, ale zmniejsza się wielkość elementów graficznych i co najważniejsze czcionek.

Większość monitorów 4K ma też możliwość wyświetlania obrazu z dwóch niezależnych źródeł. Czy obrazu w obrazie. Najciekawsze są jednak monitory pracujące w rzeczywistej rozdzielczości 4K. Często dedykowane są do osób, które zajmują się obróbka filmów wideo, jak np. monitor LG 31MU97 wyposażony w 31 calową matrycę (4096 x 2160 pikseli). wybierając większy monitor o przekątnej 32 cali warto wziąć pod uwagę jego pokaźne rozmiary. Dlugośc takich monitorów przekracza 60 cm. Wymagają sporo miejsca na biurku.

LG 31MU97

+

Prawdziwe 4K

Jakość obrazu

Fabryczna kalibracja

LG 31MU97 spełnia standardy Digital Cinema Initiative i jest w stanie wyświetlić 99 proc. skali kolorów Adobe RGB. Wyposażony jest w z matrycę IPS, która jako jedna z nielicznych pracuje w rzeczywistej rozdzielczości 4K (4096 x 2160 pikseli).

Monitor robi duże wrażenie nie tylko stylistyką, ale też starannością wykonania i jakością wyświetlanego obrazu. Dodawane przez LG oprogramowanie do kalibracji jest proste, ale spełnia swoje zadanie. Zresztą niewiele ma do roboty, bo fabryczna kalibracja jest jak przystało na monitor LG bardzo dobra. Współczynnik deltaE wynosi tylko 2,92 pkt (średnia). Cenę LG 31MU97 sprawdzisz tutaj.

LG 31MU97 wyróżnia się też dobra gradacją i głębią czarnego koloru co nadaje filmom wyrazu. Matowe wykończenie matrycy minimalizuje ryzyko powstawiani odbić czy refleksów świetlnych. Nie mamy też większych zaostrzeń do równomierności podświetlania matrycy, która wynosi 96%. Przekątna ekranu jest dobrze dobrana do rozdzielczości matrycy, także skalowanie elementów nie jest konieczne, choć część osób będzie pewnie z niego korzystać.

Interfejs programowy monitora jest logicznie zaprojektowany i w pełni spolszczony. Nawiguje się po nim za pomocą czterokierunkowego przełącznika umieszczonego pod ekranem. G 31MU97 wyposażony jest koncentrator USB 3.0 z trzema gniazdami, dwa wyjścia HDMI 1.4, jedno DisplayPort 1.2 oraz jedno mini-DisplayPort 1.2. Podstawka ma opcję regulacji wysokości położenia matrycy, pivotu i przechylania. To wg nas najlepszy monitor True 4K.

BenQ BL3201PT

+

Olbrzymi obszar roboczy

Dobra jakość obrazu

Funkcjonalna podstawka

PiP/PBP

BenQ BL3201PT imponuje rozmiarami i wyposażeniem w dodatkowe gniazda i interfejsy. Nie mamy żadnych zastrzeżeń do jakości wykonania poszczególnych elementów monitora. Podstawka jest szeroka. Za jej pomocą można zmieniać wysokość położenia ekranu, jest też funkcja piwotu, możliwość pochylania i obracania ekranu. Cenę BenQ BL3201PT sprawdzisz tutaj

Benq wyposażony jest w matrycę IPS pracującą w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. To co ją wyróżnia to ponadprzeciętny kontrast, który wynosi powyżej 1123:1. Ma 100 % pokrycie przestrzeni sRGB, producent wyposażył ją w funkcje akceleracji (AMA). Po jej włączeniu wyraźnie zmniejsza się czas reakcji matrycy.

Monitor jest dobrze skalibrowany przez producenta. Odchylenia nie duże i dla większości osób fabryczna kalibracja w zupełności wystarczy. Zielony kolor ustawiony jest w punkt, czerwieni jest nieco za mało, a niebieski kolor jest trochę zbyt intensywny. Przekłada się to oczywiście na przesunięcie punktu bieli i temperaturę barwową, która jest nieco za wysoka (7245K).

Benq ma też masę przydatnych opcji, jak chociażby funkcje PIP/PBP, dodatkowe schematy ustawień, opcje zwiększające szybkość pracy ekranu.

Philips BDM3275

+

Obszar roboczy

Jakość obrazu

Kalibracja

-

Jakość wykonania

Philips BDM3275 prezentuje się imponująco. 32 calowa matryca pracująca w naturalnej rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli może pracować z szybkością 60 Hz. Obszar roboczy jest olbrzymi a plamka obrazu niewielka. Philips zadbał też o komfort pracy użytkownika na tak dużym ekranie i udostępnia specjalną aplikację, która dzieli pulpit na kilka stref, do których można przeciągać okienka. Antyrefleksyjna powłoka dobrze spisuje się w pomieszczeniach biurowych niwelując refleksy i odbicia świetlne.

Podstawka umożliwia odchylanie ekranu, ma też funkcję pivotu i zmianę wysokości. Jest duża i sprawia, że monitor pewnie stoi na biurku. Zastrzeżenia mamy za to do jakości wykonania obudowy czuć, że niektóre elementy obudowy się uginają. Ramka ekranu jest dosyć gruba.

Philips świetnie nadaje się do pracy z profesjonalnymi programami. Producent zadbał żeby jakość wyświetlanego obrazu była jak najbardziej naturalna. Fabryczna kalibracja jest niemal idealna o czym świadczy niski współczynnik deltaE (2,83 pkt) . Kontrast monitora przy fabrycznych ustawieniach jest dosyć niski (786:1), jasność nie odbiega od średniej (276 cd/m2). Czernemu kolorowi brakuje jednak głębi. Matryca jak na tak duży monitor jest za równomiernie podświetlona (95%).

Philips posiada tryb MultiView, pozwalający na oglądanie dwóch obrazów pochodzących z różnych źródeł, jak również PBP. Interfejs programowy jest spolszczony. Aktualną cenę Philips BDM3275 sprawdzisz tutaj.

AOC U3277PQU

+

Olbrzymi obszar roboczy

Dobra jakość obrazu

Funkcjonalna podstawka

PiP/PBP

AOC U3277PQU to jeden z najtańszych 32 calowych monitorów 4K. Pracuje w naturalnej rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. Matryca obrazu wykonana w technologii IPS (AHVA) ma klasyczne proporcje 16:9, jasność do 350 cd/m2 i kontrast 1000:1. Wyposażona jest w antyrefleksyjną powłokę, która redukuje odblaski i refleksy świetlne.

Szeroka podstawka zapewnia stabilną pozycję monitorowi jest też praktyczna. Oprócz regulacji wysokości ma też funkcję pivotu. Ekran można tez w niewielkim stopniu pochylać, nie można go jednak obracać. Monitor jest starannie wykonany z dobrej jakości plastiku. Tył urządzenia jest matowy, jedynie górna i boczne ramki są błyszczące. Na pochwałę zasługuje bogate wyposażenie w interfejsy, które umożliwiają podłączanie monitora to laptopa (HDMI 2.0), komputera stacjonarnego (DVI) i urządzeń przenośnych (MHL). Producent wyposażył monitor też w cztery gniazda USB z których dwa w standardie USB 3.0 (jedno gniazdo ma opcję ładowania).

AOC U3277PQU oferuje gigantyczną przestrzeń roboczą. Producent udostępnia też oprogramowanie, które ułatwia zarzadzanie okienkami i pozwala podzielić pulpit na kilka stref. Monitor ma też funkcje PiP i PBP czyli możliwość wyświetlania na ekranie monitora obrazu z dwóch źródeł.

Matryca nie należy do najszybszych, ale dla przeciętnego użytkownika sprawdzi się również w zastosowaniach multimedialnych, choć wymaga to podłączenia lepszej jakości głośników bo zintegrowane sa po prostu słabej jakości.

Producent poleca ten monitor do pracy z programami CAD-CAM. Ma w tym sporo racji bo jak sprawdziliśmy praca z programami do projektowania na tak dużym obszarze roboczym jest wygodna. Co ważne niewielki rozmiar plamki obrazu powoduje, że obraz jest szczegółowy. Nie mamy też większych zastrzeżeń do kalibracji matrycy.

IIyama X4071UHSU-B1

+

Olbrzymi obszar roboczy

Kąty widzenia

-

Fabryczna kalibracja

Powłoka ekranu

Monitory 40 calowe z powodzeniem mogą zastąpić stacjonarny telewizor i takie jest przeznaczenie IIyamy X4071UHSU-B1. Już po konstrukcji monitora (brak ruchomej podstawki) i wyglądzie można wywnioskować, że to miraż monitora i telewizora.

Praca na tak olbrzymim roboczym obszarze robi spore wrażenie i wymaga zainwestowania w odpowiednią mysz, która będzie dysponowała zaawansowanym sensorem. Niestety wielkość monitora nie przekłada się na jakość wyświetlanego obrazu, który ewidentnie nastawiony jest na oglądanie filmów. Kolory są zbyt żywe, podobnie jak ostrość monitora, która sprzyja powstawaniu efektu ghostingu.

Problemy sprawia również podstawka, która jest typowo telewizyjna, czyli ładnie wygląda, ale nie daje żadnych możliwości regulacji położenia ekranu. Dwie stopki nie zapewniają odpowiedniej stabilności dla tak dużego monitora. IIyama X4071UHSU-B1

Ma wiec sporo niedociągnięć, ale w korelacji ceny do możliwości to całkiem dobry wybór. Dzięki bardzo wysokiemu kontrastowi (5000:1) filmy ogląda się przyjemnie. Do codziennej pracy monitor wymaga jednak sporych zmian w ustawieniach. Fabryczna kalibracja praktycznie nie istnieje, także trzeba się mocno napracować żeby przynajmniej jakoś zrównoważyć trzy podstawowe kolory, ale da się to zrobić.

NEC EA275UHD

Jakość obrazu

Dodatkowe czujniki

Możliwości interfejsu programowego

-

Cena

NEC EA275UHD to idealny monitor dla osób, którzy szukają ergonomicznego urządzenia do pracy z profesjonalnymi programami. 27 – calowa matryca wykonana w technologii IPS ma szerokie kąty widzenia i bardzo dobrej jakości powłokę antyrefleksyjną. Z uwagi na duża rozdzielczość (3840 x 2160 pikseli) i stosunkowo mała przekątna, plamka obrazu jest bardzo mała, a obraz precyzyjny i szczegółowy. Niestety czcionki bez włączonego skalowania sa mikroskopijne.

Obudowa monitora jest do bólu praktyczna a wręcz toporna. NEC jednak ma po prostu dobrze działać a nie ładnie wyglądać. Rozbudowane podświetlenie matrycy musi zajmować miejsce, dlatego monitor jest dosyć gruby w porównaniu do rozpowszechnionych monitorów z krawędziowym podświetleniem.

NEC EA275UHD wyróżnia się za to równomiernym podświetleniem. Co ważne jest dobrze skalibrowany przez producenta. Producent wyposażył go też w szereg opcji, które sprawiają, że monitor jest bardziej energooszczędny i przyjazny dla użytkownika. Czujnik obecności osoby czuwa nad tym żeby monitor automatycznie się wyłączył gdy nie pracujemy przy komputerze. Jest też opcja automatycznego dostosowywania jasności matrycy a to tylko niektóre z dostępnych opcji.

LG 27UD88

+

AMD FreeSync

USB Typu C

Zaawansowany interfejs programowy

LG 27UD88 to nietuzinkowy monitor do gier i multimediów. Wyposażony jest w 27 calową matrycę IPS pracująca w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. W obudowie monitora zamontowano gniazda: 1x Display Port, 2 x HDMI, a także dwa USB 3.0 i jedno USB Typu C pozwalające przesyłać obraz, dźwięk oraz dane.

Monitor wyposażony jest też w technologie AMD FreeSync, która eliminuje efekt „rozdarcia klatki obrazu” zastępując leciwą technologię V-Sync. Dzięki tej technologii to karta graficzna a nie monitor decyduje o tym jak często odświeżany jest obraz.

LG udostępnia tez szereg dodatkowych funkcji przeznaczonych do gier jak chociażby przyspieszenie pracy matrycy (skrócenie czasu reakcji), tryb automatycznego wydobywania szczegółów z ciemniejszych fragmentów obrazu.

Matryca oferuje bardzo żywe kolory, które uwydatniają kolorystykę gier, czy zdjęć. Konstrast (991:1) jest niemal identyczny z danymi podawanymi przez producenta (1000:1). Czerń i kąty widzenia zadowolą każdego. Niestety nie można tego powiedzieć o kalibracji fabrycznej, które nie jest tak idealna jak przyzwyczaił nas LG. Tutaj widać, że monitor jest po prostu sprofilowany na to żeby obraz był atrakcyjny a nie jak najbardziej naturalny. To zresztą logiczne bo kierowany jest on do gier i multimediów. Zwolennicy naturalnych kolorów tez nie będą narzekać, bo do dyspozycji maja zaawansowana 6 – zakresową opcję dostosowania kolorów, która pozwala na dokładne skalibrowanie ekranu.

LG 27UD88 dzięki bardzo wąskiej ramocie świetnie nadaje się też do budowy wielomonitorowych stanowisk.

Asus MX27U

+

Stylistyka

Jakość głośników

Bluetooth

-

Podstawka

Asus MX27U to stylowy monitor 4K do multimediów. Jest wykonany z dobrej jakości materiałów. To jeden z najładniejszych monitorów z uczestniczących w naszym teście. Ma cienka ramkę obrazu i idealnie nadaje się do budowy wielomonitorowego stanowiska. Wyposażony jest w 27 calową matrycę IPS, która pracuje w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli z maksymalną szybkością 60 Hz. Obraz ma szerokie katy widzenia i ładnie nasycone kolory. Świetnie nadaje się do oglądania filmów i gier. Co ważne to jeden z nielicznych monitorów, który wyposażony jest w dobrej jakości głośniki. Nie zastąpią one co prawda zewnętrznego zestawu audio, ale do zastosowań multimedialnych, oglądania filmów w zupełności wystarczą. Co ciekawe, monitor ma także moduł Bluetooth, który można wykorzystać do podłączenia smartfonu i słuchać np. muzyki wykorzystując wbudowane w monitor głośniki.

Monitor ładnie wygląda, także może być ozdoba każdego salonu, ale niestety dzieje się to kosztem funkcjonalności. Podstawka ma bardzo wąski zakres regulacji i nie pozwala na zmianę wysokości położenia ekranu, nie ma też opcji pivotu.

Polecane Monitory 4K

Cena do 3000zł: IIyama X4071UHSU-B1

Cena do 4000zł: BenQ BL3201PT

Cena do 5000zł: LG 31MU97Z