Najlepsze narzędzia do klonowania dysków 2021/2022

Klonowanie jest najszybszym i najprostszym sposobem kopiowania zawartości jednego dysku na drugi. Oto najlepsze oprogramowanie, które pomoże Ci je wykonać.

Jeżeli jesteś w trakcie zmiany dysku twardego w komputerze niezależnie od tego, czy jest to dysk SSD, czy tradycyjny talerzowy dysk twardy HDD i jakie złącze wykorzystuje (ATA, SATA, PCIe,) do kopiowania danych najlepiej użyć oprogramowania do klonowania.

Klonowanie dysków

Klonowanie dysków

To rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu. Jeżeli na istniejącym i używanym przez Ciebie dysku znajduje się system operacyjny Windows z wieloma aplikacjami i danymi nie musisz ponownie go instalować po wymianie dysku na nowy. Możesz użyć narzędzia do klonowania, które przeniesienie całą zawartość twojego dysku na nowy nośnik. Wszystkie aplikacje i pliki zostaną przeniesione, a system Windows będzie wyglądał identycznie, jak na starym dysku. Nie będziesz musiał go także ponownie aktywować.

Istnieją bezpłatne i płatne programy do klonowania, a niektóre z nich są lepsze od innych. Jedną z głównych funkcji, na którą powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego dla Ciebie rozwiązania to możliwość sklonowania dysku o większej pojemności na dysk o mniejszej pojemności, ponieważ dysk SSD jest zwykle mniejszy od starego i powolnego dysku HDD.

Klonowanie typu duży do małego (big-to-small) nie jest jednak czarną magią. Nowy nośnik musi być na tyle duży, aby pomieścić wszystkie dane, jakie znajdują się na starym dysku. Problemem, z którym nie radzą sobie niektóre programy jest zmiana partycji na mniejsze nawet, gdy na nowym dysku jest wystarczająco dużo wolnej przestrzeni.

Jeżeli posiadasz dysk twardy HDD o pojemności 1 TB (1000 GB), na którym przechowujesz około 300 GB danych bez problemu przeniesiesz je na 500 GB nośnik SSD i pozostanie Ci jeszcze około 150 GB wolnego miejsca. W rzeczywistości 500 GB nośnik po sformatowaniu zaoferuje Ci około 465 GB wolnego miejsca.

W przypadku, gdybyś zakupił nośnik o pojemności 250 GB nie mógłbyś przenieść wszystkich swoich danych, ponieważ nowy dysk nie byłby w stanie ich pomieścić. Przy obecnych cenach nośników SSD polecamy zakup dysku o pojemności 500 GB. Modele wykorzystujące interfejs SATA III kupisz za mniej niż 300 zł, a szybsze korzystające z PCIe NVM.e kosztują nawet poniżej 400 zł. Zakup dwukrotnie mniejszego nośnika to oszczędność na poziomie nie większym, niż 100 zł. Czy warto? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam, ale zawsze lepiej mieć więcej miejsca, niż go nie mieć. Pamiętaj także, że nośniki SSD zwalniają, gdy są zapełnione do granic możliwości.

Dyski SSD

Dyski SSD

Jeżeli kupiłeś już nowy dysk SSD może okazać się, że w zestawie otrzymałeś oprogramowanie do klonowania lub klucz produktu do takiego programu. Większość renomowanych producentów dodaje takie oprogramowanie w zestawie, co jest sporą zaletą.

Inną alternatywą jest fizyczny duplikator dysków twardych. Działa on zupełnie niezależnie od komputera i nie zrujnuje zbytnio Twojego portfela. Za dwu kieszeniowe urządzenie zapłacisz około 150 zł.

Pamiętaj, że jeżeli zamierzasz klonować dyski z poziomu laptopa możesz nie posiadać dwóch wolnych miejsc, aby zamontować dyski jednocześnie. W takim przepadku potrzebujesz przejściówki, która pozwoli Ci podłączyć dysk do komputera przy użyciu złącza USB. Polecamy wykorzystać USB 3.0, dzięki czemu cały proces będzie o wiele szybszy, niż przy użyciu standardu 2.0.

Dysk HDD

Dysk HDD

Jeżeli nie jesteś pewny, czy potrzebujesz dysku SSD sprawdź nasz artykuł, w którym wyjaśniamy różnice.

AOMEI Backupper

  • Cena: 49,95 dolarów/licencja dożywotnia. Dostępna wersja darmowa.

AOMEI Backupper to zaawansowane narzędzie do klonowania dysków. Na rynku znajdziemy darmową wersję z ograniczonymi funkcjami oraz rozbudowane wersje dla użytkowników prywatnych i firm. Co ważne licencja jest dożywotnia - wystarczy jednorazowy zakup programu.

AOMEI Backupper

AOMEI Backupper

Decydując się na AOMEI Backupper otrzymujemy proste narzędzie do klonowania dysków. Co ważne rozwiązanie pozwala klonować większe dyski na mniejsze nośniki SSD, co nie jest oczywiste w przypadku darmowych rozwiązań. Program radzi sobie z przenoszeniem kluczowych plików takich jak boot.int czy NTLDR. Dzięki temu nie musimy martwić się o rozruch systemu na nowym nośniku. Dodatkowo funkcja inteligentnego kopiowania przenosi jedynie części partycji, na których znajdują się pliki i dane.

W płatnej wersji otrzymujemy szybszy proces kopiowania, wsparcie 24/7/365 oraz dodatkowe opcje takie jak backup na płyty CD czy dynamiczny backup plików na nośnik zewnętrzny.

Acronis True Image 2021

  • Cena: 49,99 Euro/rok. Darmowy trial na 30 dni.

Acronis True Image 2021 to najnowsza wersja niezwykle popularnego programu do tworzenia kopii zapasowych i zarządzania dyskami.

Acronis True Image 2021

Acronis True Image 2021

Oprogramowanie posiada mnóstwo funkcji, które zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Producent udostępnia możliwość tworzenia pełnych kopii zapasowych oraz przyrostowych kopii zapasowych z systemem szybkiego przywracania plików w każdym momencie.

Acronis True Image 2021 posiada również świetnie działającą funkcję klonowania dysków. Wystarczą zaledwie dwa kliknięcia, aby przenieść dane z jednego dysku na drugi. Nie ma również problemu z przenoszeniem danych na mniejszy nośnik.

Narzędzie od Acronis nie jest tanie. Uaktualnienie z poprzedniej wersji kosztuje 39,99 Euro, a nowa subskrypcja co najmniej 49,99 Euro. Na szczęście producent oferuje również 30 dniowego triala, który idealnie sprawdzi się podczas klonowania dysków.

Paragon Hard Disk Manager Advanced

  • Cena: 327,78 zł/ licencja dla użytkownika domowego na trzy komputery

Paragon Hard Disk Manager Advanced to rozbudowane narzędzie do zarządzania dyskami, które łączy funkcjonalność czterech oddzielnych aplikacji oferowanych przez Paragon.

Paragon Hard Disk Manager Advanced

Paragon Hard Disk Manager Advanced

Najnowsze oprogramowanie pozwala na wykonywanie kopii zapasowych oraz ich przywracanie, dzielenie dysków na partycje, klonowanie nośników oraz trwałe wymazywanie danych.

W Hard Disk Manager znajdziemy narzędzie, które pozwoli na klonowanie dysków bez konieczności wyłączania systemu operacyjnego. Program firmy Paragon jest w stanie na żywo przenosić dane, a my w tym czasie możemy zająć się naszą pracą lub rozrywką. Po zakończeniu procesu wystarczy wyłączyć komputer i przepiąć dyski. Po ponownym uruchomieniu możemy kontynuować naszą pracę bez jakiejkolwiek konfiguracji dodatkowej.

Alternatywnie Hard Disk Manager potrafi skopiować wybrane partycje lub sam system operacyjny.

Paragon Drive Copy Professional

  • Cena: 326,49 zł
Najlepsze narzędzia do klonowania dysków 2021/2022

Źródło: techadvisor

Paragon jest bardzo dobrze znaną marką dla wszystkich osób, które często klonują lub modyfikują partycje na dyskach twardych. Firma oferuje kilka rożnych programów, które mogą klonować dyski twarde.

Najlepszy z nich to Drive Copy Professional. Program obsługuje Windowsa 10 i oferuje ogrom funkcji. Niestety, ale to dosyć kosztowna opcja. Za oprogramowanie zapłacisz 39,99 funtów/ 49,95 dolarów / 326,49 zł.

W zamian otrzymasz pełny zestaw funkcji do klonowania, w tym możliwość kopiowania danych na dysk o mniejszej pojemności, co jest niezwykle istotne. Istnieje również możliwość wykluczenia z klonowania niektórych plików w przypadku, gdy nie masz wystarczająco dużo miejsca na nowym nośniku, do którego kopiujesz dane. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu na robieniu porządków ręcznie. Aplikacja podpowiada, które pliki zajmują najwięcej miejsca.

Drive Copy obsługuje również klonowanie na maszynach wirtualnych, dzięki czemu można pracować ze starszymi aplikacjami, które nie są obsługiwane w systemie Windows 10. To jednak funkcje dla zaawansowanych użytkowników. Nie będą Ci one potrzebne, jeżeli zamierzasz wykorzystać program tylko do klonowania dysku.

Acronis Disk Director 12.5

  • Cena: 34,99 funtów/49,99 dolarów

Acronis to inny pionier w dziedzinie narzędzi do klonowania i tworzenia kopii zapasowych. Oprogramowanie True Image jest znane wielu użytkownikom od lat, ale do klonowania dysków potrzebny Ci inny program - Disk Director 12.

Najlepsze narzędzia do klonowania dysków 2021/2022

Źródło: techadvisor

Podobnie, jak w przypadku programu Paragon również Acronis wysoko ceni swoją pracę. Za Disk Director 12 zapłacimy 34,99 funtów/49,99 dolarów. Oprogramowanie dostępne jest na stronie producenta. Jeżeli posiadasz starszą wersję programu możesz zdecydować się na zakupienie uaktualnienia za 19,95 funtów/29,99 dolarów.

Disk Director zaoferuje Ci trzy główne funkcje: zarządzanie partycjami, odzyskiwanie woluminu i ostatnią, czyli klonowanie dysków.

Oczywiście program w pełni obsługuje system Windows 10 i UEFI - nowoczesne oprogramowanie układowe komputerów PC i laptopów.

Używanie Disk Director tylko i wyłącznie do klonowania marnuje trochę potencjał tego oprogramowania. Program jest przydatny także gdy potrzebujesz modyfikować partycje, zmniejszać ich rozmiar, formatować dyski i wykonywać wiele innych operacji.

Co ciekawe i rzadko już spotykane ze strony producenta możesz pobrać wersję demo, która pozwoli Ci wypróbować program przed jego zakupem.

Macrium Reflect

  • Cena: darmowy
Najlepsze narzędzia do klonowania dysków 2021/2022

Źródło: techadvisor

Podobnie, jak EaseUS Todo Backup Free, którego znajdziesz poniżej również Macrium Reflect Free v7 nie jest typowym narzędziem do klonowania dysków, ale nawet pomimo tego w bezpłatnej wersji umożliwia wykonanie tego procesu.

Interfejs jest intuicyjny i przejrzysty, a kreator przeprowadza Cię graficznie przez każdy krok w systemie Windows, abyś mógł wybrać dokładnie, które partycje ze starego dysku chcesz skopiować na nowy nośnik.

Jeśli Twój nowy dysk jest mniejszy od starego, nadal jest możliwe sklonowanie go za pomocą Macrium, o ile na nowym jest wystarczająco dużo miejsca, aby przechowywać wszystkie informacje znajdujące się na starym dysku.

Domyślnie, Reflect będzie używał Intelligent Sector Copy, co zasadniczo oznacza, że nie skopiuje pustego miejsca na nowy dysk. Obsługuje również funkcje SSD TRIM i oferuje opcję kopii sektora po sektorze, która zmusza go do kopiowania każdego sektora na nowy dysk.

Jeżeli szukasz darmowego programu uważamy, że Macrium będzie najlepszym wyborem.

O&O DiskImage 16

  • Cena: 49,95 Euro
Najlepsze narzędzia do klonowania dysków 2021/2022

Źródło: techadvisor

O&O DiskImage 16 nie jest zbytnio przyjazny dla początkujących użytkowników, ale oferuje wiele funkcji dotyczących klonowania dysków i powinien być atrakcyjny dla zaawansowanych i wymagających użytkowników.

Nie jest to najtańszy program w naszym zestawieniu, ale podobnie, jak inne rozwiązania oferuje o wiele więcej funkcji, niż tylko klonowanie dysków. Oprogramowanie umożliwia także regularne wykonywanie kopii zapasowych.

Jeśli chodzi o klonowanie, DiskImage 16 nie jest zbyt trudny w użyciu: wybierasz dyski źródłowe i docelowe (ostrożnie), a następnie klikasz przycisk Rozpocznij klonowanie. I, jak można się spodziewać, obsługuje on systemy Windows 10 i UEFI. To wszystko, co musisz zrobić.

EaseUS Todo Backup Free

  • Cena: darmowy

Chociaż jest to przede wszystkim oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych, Todo Backup Free zawiera również funkcję klonowania dysku. Biorąc pod uwagę fakt, że to bezpłatne oprogramowanie, można obawiać się o jego skuteczność i funkcjonalność, ale tak naprawdę Todo Backup Free działa znakomicie.

Najlepsze narzędzia do klonowania dysków 2021/2022

Źródło: techadvisor

EaseUS obsługuje systemy Windows od XP do Windows 10, start UEFI, sprzętową macierz RAID oraz wszystkie typy dysków twardych i dysków SSD, a to wszystko zupełnie za darmo.

Jest jednak jedno dosyć istotne ograniczenie: program nie sklonuje automatycznie większego dysku na mniejszy. Jest to cecha, którą znajdziesz w Partition Master Pro kosztujący 29.99 funtów/39.99 dolarów. Co ciekawe własny samouczek ze strony EaseUSa sugeruje, że jest to możliwe w darmowej wersji Partition Master, ale w rzeczywistości w programie nie znajdziesz takiej możliwości.

Clonezilla

  • Cena: darmowy
Najlepsze narzędzia do klonowania dysków 2021/2022

Źródło: techadvisor

Clonezilla istnieje na rynku od bardzo dawna i rożni się od innych programów klonujących, jakie znajdują się w naszym zestawieniu tym, że musisz wykonać bootowalny dysk USB, aby jej użyć - nie da się uruchomić programu z poziomu systemu operacyjnego Windows. Aby uruchomić Clonezille potrzebujesz pendrive'a oraz dostępu do BIOS/UEFI, aby uruchomić komputer z pamięci USB.

Program obsługuje BIOS i UEFI oraz formaty partycji MBR i GPT.

Podobnie, jak w przypadku EaseUS Todo Backup nie ma możliwości sklonowania na dysk o mniejszej pojemności niż dysk źródłowy, więc jeśli próbujesz przenieść dysk z systemem Windows na nowy dysk SSD o mniejszej pojemności, Clonezilla nie będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem.

Aktualizacja: 02 grudnia 2021 13:16
Aktualizacja: 22 lutego 2021 11:51