Najlepsze narzędzia do klonowania dysków 2022 [RANKING]

Klonowanie jest najszybszym i najprostszym sposobem kopiowania zawartości jednego dysku na drugi. Oto najlepsze oprogramowanie, które pomoże Ci je wykonać.

Acronis Cyber Protect Home Office

Najlepsze narzędzia do klonowania dysków 2022 [RANKING]

Fot. TechAdvisor

Acronis Cyber Protect Home Office to nowa inkarnacja doskonale znanego użytkownikom oprogramowania True Image. Nowa nazwa lepiej oddaje jego możliwości - teraz łączy w sobie narzędzie do ochrony danych, jak i klonowania dysków. Z nim nie musisz obawiać się malware i ransomware. Jakość ochrony potwierdziły testy prestiżowego laboratorium AV-Test. jeśli chodzi o możliwości klonowania, są bardzo szerokie - od wybranych danych po cały system. Dzięki temu łatwo przerzucić wszystko, co chcesz, na nowy nośnik.

Jakieś minusy? Niestety, Acronis Cyber Protect Home Office udostępniany jest w modelu subskrypcyjnym. Cena zaczyna się od 49,99 euro za 1 stanowisko na rok. Możesz jednak skorzystać z darmowego okresu próbnego. Informacje o cenach znajdziesz na tej stronie.

Macrium Reflect

Podobnie jak EaseUS Todo Backup Free, którego znajdziesz poniżej, również Macrium Reflect Free nie jest typowym narzędziem do klonowania dysków. Jego główna rola to tworzenie kopii zapasowej danych, ale nawet pomimo tego w bezpłatnej wersji umożliwia wykonanie klonowania. Interfejs jest intuicyjny i przejrzysty, a kreator przeprowadza Cię przez każdy krok, abyś mógł wybrać dokładnie, które partycje ze starego dysku chcesz skopiować na nowy nośnik. Jeśli Twój nowy dysk jest mniejszy od starego, nadal jest możliwe sklonowanie go za pomocą Macrium, o ile na nowym jest wystarczająco dużo miejsca, aby przechowywać wszystkie informacje znajdujące się na starym dysku.

Domyślnie Reflect będzie używał Intelligent Sector Copy, co zasadniczo oznacza, że nie skopiuje pustego miejsca na nowy dysk. Obsługuje również funkcje SSD TRIM i oferuje opcję kopii sektora po sektorze, która zmusza go do kopiowania każdego sektora na nowy dysk. Jeżeli szukasz darmowego programu uważamy, że Macrium będzie najlepszym wyborem. Znajdziesz go na tej stronie.

O&O DiskImage

Najlepsze narzędzia do klonowania dysków 2022 [RANKING]

Źródło: techadvisor

O&O DiskImage nie jest zbytnio przyjazny dla początkujących użytkowników, ale oferuje wiele funkcji dotyczących klonowania dysków i powinien być atrakcyjny dla zaawansowanych i wymagających użytkowników. Nie jest to najtańszy program w naszym zestawieniu, ale podobnie, jak inne rozwiązania oferuje o wiele więcej funkcji, niż tylko klonowanie dysków. Oprogramowanie umożliwia także regularne wykonywanie kopii zapasowych czy konwersje plików DiskImage do Virtual Hard Disc.

Jeśli chodzi o klonowanie, DiskImage nie jest zbyt trudny w użyciu: wybierasz dyski źródłowe i docelowe (ostrożnie), a następnie klikasz przycisk Rozpocznij klonowanie. I, jak można się spodziewać, obsługuje on systemy Windows 10, Windows 11 oraz UEFI. O jego możliwościach możesz przekonać się dzięki 30-dniowej wersji testowej.

Paragon Hard Disk Manager Advanced

Paragon Hard Disk Manager Advanced

Paragon Hard Disk Manager Advanced

Paragon Hard Disk Manager Advanced to rozbudowane narzędzie do zarządzania dyskami, które łączy funkcjonalność czterech oddzielnych aplikacji oferowanych przez Paragon. Pozwala na wykonywanie kopii zapasowych oraz ich przywracanie, dzielenie dysków na partycje, klonowanie nośników oraz trwałe wymazywanie danych.

W Hard Disk Manager znajdziemy narzędzie, które pozwoli na klonowanie dysków bez konieczności wyłączania systemu operacyjnego. Program firmy Paragon jest w stanie na żywo przenosić dane, a my w tym czasie możemy zająć się naszą pracą lub rozrywką. Po zakończeniu procesu wystarczy wyłączyć komputer i przepiąć dyski. Po ponownym uruchomieniu możemy kontynuować naszą pracę bez jakiejkolwiek konfiguracji dodatkowej. Alternatywnie Hard Disk Manager potrafi skopiować wybrane partycje lub sam system operacyjny.

EaseUS Todo Backup Free

Chociaż jest to przede wszystkim oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych, Todo Backup Free zawiera również funkcję klonowania dysku. Biorąc pod uwagę fakt, że to bezpłatne oprogramowanie, można obawiać się o jego skuteczność i funkcjonalność, ale tak naprawdę Todo Backup Free działa znakomicie.

Najlepsze narzędzia do klonowania dysków 2022 [RANKING]

Źródło: techadvisor

EaseUS obsługuje systemy Windows od XP do Windows 10, start UEFI, sprzętową macierz RAID oraz wszystkie typy dysków twardych i dysków SSD, a to wszystko zupełnie za darmo.

Jest jednak jedno dosyć istotne ograniczenie: program nie sklonuje automatycznie większego dysku na mniejszy. Jest to cecha, którą znajdziesz w Partition Master Pro kosztujący 29.99 funtów/39.99 dolarów. Co ciekawe własny samouczek ze strony EaseUSa sugeruje, że jest to możliwe w darmowej wersji Partition Master, ale w rzeczywistości w programie nie znajdziesz takiej możliwości.

Clonezilla

  • Cena: darmowy
Najlepsze narzędzia do klonowania dysków 2022 [RANKING]

Źródło: techadvisor

Clonezilla istnieje na rynku od bardzo dawna i rożni się od innych programów klonujących, jakie znajdują się w naszym zestawieniu tym, że musisz wykonać bootowalny dysk USB, aby jej użyć - nie da się uruchomić programu z poziomu systemu operacyjnego Windows. Aby uruchomić Clonezille potrzebujesz pendrive'a oraz dostępu do BIOS/UEFI, aby uruchomić komputer z pamięci USB.

Program obsługuje BIOS i UEFI oraz formaty partycji MBR i GPT.

Podobnie, jak w przypadku EaseUS Todo Backup nie ma możliwości sklonowania na dysk o mniejszej pojemności niż dysk źródłowy, więc jeśli próbujesz przenieść dysk z systemem Windows na nowy dysk SSD o mniejszej pojemności, Clonezilla nie będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem.

Klonowanie dysku - co musisz wiedzieć?

Jeżeli jesteś w trakcie zmiany dysku twardego w komputerze niezależnie od tego, czy jest to dysk SSD, czy tradycyjny talerzowy dysk twardy HDD i jakie złącze wykorzystuje (ATA, SATA, PCIe,) do kopiowania danych najlepiej użyć oprogramowania do klonowania.

Klonowanie dysków

Klonowanie dysków

To rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu. Jeżeli na istniejącym i używanym przez Ciebie dysku znajduje się system operacyjny Windows z wieloma aplikacjami i danymi nie musisz ponownie go instalować po wymianie dysku na nowy. Możesz użyć narzędzia do klonowania, które przeniesienie całą zawartość twojego dysku na nowy nośnik. Wszystkie aplikacje i pliki zostaną przeniesione, a system Windows będzie wyglądał identycznie, jak na starym dysku. Nie będziesz musiał go także ponownie aktywować.

Istnieją bezpłatne i płatne programy do klonowania, a niektóre z nich są lepsze od innych. Jedną z głównych funkcji, na którą powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego dla Ciebie rozwiązania to możliwość sklonowania dysku o większej pojemności na dysk o mniejszej pojemności, ponieważ dysk SSD jest zwykle mniejszy od starego i powolnego dysku HDD.

Klonowanie typu duży do małego (big-to-small) nie jest jednak czarną magią. Nowy nośnik musi być na tyle duży, aby pomieścić wszystkie dane, jakie znajdują się na starym dysku. Problemem, z którym nie radzą sobie niektóre programy jest zmiana partycji na mniejsze nawet, gdy na nowym dysku jest wystarczająco dużo wolnej przestrzeni.

Jeżeli posiadasz dysk twardy HDD o pojemności 1 TB (1000 GB), na którym przechowujesz około 300 GB danych bez problemu przeniesiesz je na 500 GB nośnik SSD i pozostanie Ci jeszcze około 150 GB wolnego miejsca. W rzeczywistości 500 GB nośnik po sformatowaniu zaoferuje Ci około 465 GB wolnego miejsca.

W przypadku, gdybyś zakupił nośnik o pojemności 250 GB nie mógłbyś przenieść wszystkich swoich danych, ponieważ nowy dysk nie byłby w stanie ich pomieścić. Przy obecnych cenach nośników SSD polecamy zakup dysku o pojemności 500 GB. Modele wykorzystujące interfejs SATA III kupisz za mniej niż 300 zł, a szybsze korzystające z PCIe NVM.e kosztują nawet poniżej 400 zł. Zakup dwukrotnie mniejszego nośnika to oszczędność na poziomie nie większym, niż 100 zł. Czy warto? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam, ale zawsze lepiej mieć więcej miejsca, niż go nie mieć. Pamiętaj także, że nośniki SSD zwalniają, gdy są zapełnione do granic możliwości.

Dyski SSD

Dyski SSD

Jeżeli kupiłeś już nowy dysk SSD może okazać się, że w zestawie otrzymałeś oprogramowanie do klonowania lub klucz produktu do takiego programu. Większość renomowanych producentów dodaje takie oprogramowanie w zestawie, co jest sporą zaletą.

Inną alternatywą jest fizyczny duplikator dysków twardych. Działa on zupełnie niezależnie od komputera i nie zrujnuje zbytnio Twojego portfela. Za dwu kieszeniowe urządzenie zapłacisz około 150 zł.

Pamiętaj, że jeżeli zamierzasz klonować dyski z poziomu laptopa możesz nie posiadać dwóch wolnych miejsc, aby zamontować dyski jednocześnie. W takim przepadku potrzebujesz przejściówki, która pozwoli Ci podłączyć dysk do komputera przy użyciu złącza USB. Polecamy wykorzystać USB 3.0, dzięki czemu cały proces będzie o wiele szybszy, niż przy użyciu standardu 2.0.

Dysk HDD

Dysk HDD

Jeżeli nie jesteś pewny, czy potrzebujesz dysku SSD sprawdź nasz artykuł, w którym wyjaśniamy różnice.

Aktualizacja: 02 grudnia 2021 13:16
Aktualizacja: 22 lutego 2021 11:51